Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Známý britský humorista P. G. Wodehouse (Tim Pigott-Smith) žije v klidu se svou ženou Ethel (Zoe Wanamaker) v jižní Francii, když vypukne druhá světová válka a do země vtrhnou Němci. Wodehouse je internován někde v Polsku. Tam ho pozná nacista, který se s ním kdysi sešel ve Spojených státech a nabídne mu, aby se zapojil do rozhlasového vysílání pro USA, které zatím nejsou ve válce. Jde o propagandistický pořad, který má ukazovat Třetí říši v lepším světle. Wodehouse naivně přijme a až v Berlíně začne pozvolna chápat, že je vlastně zneužíván. Na konci války se s Ethel přesunou do Paříže. Je vyšetřován pro zradu, je sice propuštěn, ale britská umělecká obec ho odmítne. S Ethel odejdou do Spojených států a už nikdy se do své vlasti nepodívá. 
Scenárista a režisér prezentují P. G. Wodehouse jako oběť vlastní naivity a nacistické vychytralosti. Ovšem diskuze o tom, jestli vůbec mohl velmi známý autor „Jeevese“ a „Bertíka Woostera“ být tak naivní, aby nevěděl, k čemu se propůjčuje, se vedou dodnes. Tím má film pro nás některé styčné body s osudy Vlasty Buriana. (Peabody)

(více)

Recenze (1)

emma53 

všechny recenze uživatele

Pelham Grenville Wodehouse je jméno, které by mělo být známé snad všem knihomolům, ale že byl například spoluautorem asi dvaceti filmových scénářů jsem nevěděla Četla jsem pár jeho knih, ale o jeho životě vím opravdu minimum. Proto jsem vděčná, že nám Velká Británie předložila jednu část jeho života, která pro něj byla zřejmě i zlomová, co se vztahu k této zemi týká. Wodehousův charakter vyzněl možná až příliš pozitivně, ale pokud jsou tvůrci tohoto filmu jeho fanoušky, tak se ani nelze divit. Tim Pigott-Smith se své role zhostil velmi dobře a jeho manželku Ethel, místy nevyrovnanou osobnost zahrála Zoë Wanamaker také přesvědčivě, ale pravdou je, že s touto manželskou dvojicí bych se chtěla setkat osobně a slyšet z jejich úst, jak to tenkrát doopravdy bylo......?. 70% ()

Galerie (33)

Reklama

Reklama