Oggy a škodíci

Oggy et les cafards

• slovenský

Oggy a šváby

Oggy and the Cockroaches: The Movie

Animovaný / Mysteriózní / Fantasy / Sci-Fi / Historický / Dobrodružný / Akční / Komedie / Rodinný

Francie, 2013, 80 min

Olivier Jean Marie

Marc du Pontavice
  • Firebug

Ogy a škodíci byl ve své době mým nejoblíbenějším nováckým "raníčkem". Ve své celovečerní podobě se mu bohužel úplně nedařilo plně zaujmout mou čilou a už dávno probuzenou mysl. Jako nostalgické poohlédnutí to je fajn, nicméně bych snímek vážně nikomu "neznalému" a hlavně staršímu dvaceti let nedoporučil. 2+* a mírné zklamání.(7.9.2014)

Převod Oggyho na velké plátno není stejný jako třeba ten Simpsonovic, protože se film nedrží jedné konzistentní dějové linky, ale skládá se z krátkých filmů, které mají společné jen hlavní protagonisty. Tím pádem to není až tak Oggy ve filmu, ale spíš "pojďme na seriál do kina". První dva příběhy jsou fenomenální, zbytek už jen fajn. Jako celek to je zábavná jízda časem a vůbec bych se nebála dívat se na to s dospělými, stejně tak s malými dětmi. Úsměv zaručen.(2.1.2014)

Ale tak jako jo, když přimhouřím oči, tak to bylo fajn. :) Hlavně první polovina. Ne, že bych dostávala záchvaty smíchu, ale pousmála jsem se docela často. Přidání ženského elementu bylo zajímavým zpestřením. Chvíli mi to i připomnělo atlas mraků - jak se děje odehrávaly v určitých časových liniích. Detaily prostředí byly docela propracované - například oheň byl opravdu ohňovej. ;)(24.1.2014)

Tak rozhodne to nie je perfektné ako seriál, myslím, že tých vtipných momentov je o dosť menej, pretože tu bolo treba aj dáky ten akože dej no nemôžem si pomôcť Oggyho zbožňujem a nedám na neho dopustiť. Takže 4* aj z toho dôvodu, že Oggy je moja srdcovka, z ďalšieho, že časť vo viktoriánskom Anglicku pre mňa samozrejme najlepšia a i z toho, že je to akoby také príjemné doplnenie ďalších troch epizód k seriálu. Niektoré scénky fakt stáli za to, no nenasmiala som sa na tom schuti ako pri seriáli. Čo je škoda. Ale Oggy je proste Oggy a nevedela by som k tomuto byť krutá nech by to už bolo o hocaké.(3.3.2014)

Je to vlastně taková velmi ztřeštěná parafráze celovečerní trojgrotesky Bustera Keatona Láska kvete v každém věku. Oggy, Jack, švábi a další staří známí stráví první povídku v době kamenné, druhou ve středověku a třetí v holmesovské Anglii, přičemž první dva pobyty jsou lepší než třetí, který bych ovšem úplně nezatracoval, protože má také skvělé momenty. Jako trochu zbytečný přídavek mi naopak připadal epilog ve stylu Star Wars, který moderní animace připravila o velkou část atmosféry.(18.3.2016)

• - Švábi Joey, Marky a Dee Dee jsou pojmenováni podle členů americké punk-rockové skupiny Ramones. (Marounek)