Kletba

• USA The Curse (více)

Na farmu dopadne podivný modrý meteorit, který ale přináší jen zkázu pro vše živé. (oficiální text distributora)

misterz

Film má dosť pomalý rozbeh, ktorý pretrvá aj dlho potom, čo dopadne na zem meteorit plný akejsi čudnej brečky. Zhruba od polovice sa to však už začne podobať na hororovú klasiku 80. rokov, žiaľ častejšie s negatívami ako pozitívami. Záver bol najlepší, prišlo aj na niečo málo gore a masky boli tiež fajn. Celkovo film nepoteší, ale ani neurazí. 55/100 ()

fcreading

"V jednu letnú noc na miestnom zapadákove to prišlo z vesmíru." Ľudia nevedeli čo to je, až po kým sa z obrovskej žeravej gule nevykukľala nákaza, ktorá sa rozšírila po celej farme a napadla zvieratá, vodu, aj ľudí a celý dom u farmára. Vyzerá to, že to bude posledná noc, a keď sa chcete ešte dožiť rána, musíte robiť to čo máte a najmä nepiť vodu z vodovodu, drží sa to totiž v tej vode. Kliatba pôsobí grotesknou víziou v niekoľkých pasážiach filmu, a môžte sa tak tešiť na pár zaujímavých a pre niekoho možno vtipných scénok. Prečo ľudia ale nenávidia tento film? Možno má nejaké nedostatky. David Keith není nijak veľký režisér, akým je Carpenter, alebo Fulci, ale dokázal z B-čka dostať všetko čo sa len dalo a už len kvôli tomuto faktu si umňa tento režisér získal rešpekt. Nechápem tak nízke hodnotenie, čo sa každý zbláznil? Pre niekoho to možno je B-éčko, ale umňa si tento film určite zaslúži vyššie hodnotenie, už len preto, že to vychádza z Lovecraftovej adaptácie, alebo aj preto, že sa to podobá na novšiu verziu Cabin Fevera, ikeď s príbehom to nemá nič spoločné, akurát tak dejom a dusnou atmosférou, ktorá vrcholí každou minútou. Našli by sa aj menšie chyby, ale ak ich prestanete vnímať a sústredite sa iba na film, na rok 1980, určite nebudete sklamaný. Protestujem a hodnotenie dvíham na plný počet, ľudia spamätajte sa už. Kadejakým chujovinám dáte plný počet, ale klasike iba to málo 100 percent. Navrhujem, aby ste ignorovali väčšinu hodnotení, pozrite sa na film, a vyrobte si vlastné rozhodnutie, či je to dobré alebo zlé. Nuda ma počas filmu nezastihla, všetko bolo vpohode od začiatku, až po koniec. PS: Existuje tu podobnosť s neskorším Russelovým filmom Sliz z roku 1988. ()

eraserhead666

Matka smilnila... a pak se zablesklo a z nebe spadl trest. Jestlipak si tohle pánbíčkáři pouštívali v kostelích, stejně jako Gibsonovo Ukřižování? Vcelku odsýpající jednoduchý příběh s dobrými maskami, tradiční osmdesátkovou atmosférou, nechutným otcem a skvělou matkou v podání Kathleen Jordon Gregory. ()

darkrobyk

80.léta přinesla množství pozoruhodných filmů a Kletba je jedním z nich. Ne že by námět byl nějak originální ( Blob, Creepshow, Kmen Andromeda aj.), avšak je poctivě zpracován. Fanatický pánbíčkář drží rodinu zkrátka (svoji část i druhou nevlastní), a když pohroma udeří jako smrtící obří pěst, hledá vinu všude okolo, hlavně na své ženě, nikoliv u sebe. Zmar farmy je věrohodný - červivá zelenina, ovoce, zvířata (mimochodem ty slepice oškubali kvůli natáčení?). Vydařené masky a velmi dobré speciální efekty připomenou, v čem jsou ty počítačové stále nedokonalé. Déšť červů a brouků, krev, sliz, mlha, záře, otřesy půdy, devastace, zkáza... Napínavé, nechutné, varující. ()

tron

Osemdesiatková nechuťárna zo zapadnutej americkej farmy, čo je pre hororový žáner veľmi vďačné, atraktívne a z pohľadu Európana zaujímavé prostredie. Dosť tomu bohužiaľ ubližuje nič-moc scenár, výrazná béčkarskosť (v podstate všade, úplne všade) a hrozný kasting. Hlavnú postavu hrá Will Wheaton (alterego Stephena Kinga z o rok staršej báječnej kultovky Stand By Me) a iba on v kastingu stojí aspoň za niečo. Ostatní sú banda nesympatických kreténov. K tomu plno červov, hnisov, humusov a hnusov. Film produkoval kultový taliansky kráľ gore a splatteru Lucio Fulci, takže sa nie je čomu čudovať. V zabudnutej snímke si po Willovom boku zahrala jeho ségra Amy a v rokoch 1989 a 1991 prikvitli dve ešte zabudnutejšie pokračovania. Išlo o režijný pokus nič-extra-herca Davida Keitha alias otca Drew Barrymore v kingovke Podpaľačka. Davidovi to bohvieako nešlo, ešte o rok neskôr nakrútil jeden film a potom s réžiou nadobro skoncoval, čím nám urobil službu. Ďalšou zaujímavosťou je, že snímka je oficiálne inšpirovaná poviedkou H.P. Lovecrafta (konkrétne mojou obľúbenou Farbou z vesmíru, neoficiálne s ňou ale v skutočnosti bohviekoľko spoločného nemá). Nuž, tento film je proste zaujímavými len svojím zákulisím. Nie tým, aký je. ()

• Film je adaptací povídky Howarda Phillipse Lovecrafta "Barva z Komsu". Děj je přenesen do dobových reálií 80. let, předlohy se však drží věrně. (m.xFuck)
  • V závěru filmu mluví hlasatel televizních zpráv v souvislosti s incidentem na farmě o 4 mrtvých. Ve skutečnosti bylo však mrtvých 6. (m.xFuck)
  • Wil Wheaton (Zack) sa o filme vyjadril, že jediným jeho plusom bola skutočnosť, že si v ňom mohla zahrať o šesť rokov mladšia sestra. Amy Wheaton stvárnila postavu menom Alice. (beso74)