Sowon

Jižní Korea, 2013, 123 min

Joon-ik Lee

Joong-hoon Jo

Jun-seok Bang

So-Won predstavuje ďalší film z kórejského prostredia, ktorý nenechá ani jedno oko suché. Áno, pohráva sa s citlivými témami, ako dysfunkčná rodina, sexuálne napadnutie či nespravodlivosť, ale zaujímavou a originálnou formou. Čo spočiatku vypadalo ako obrázok vzťahu matky a dcéry, po brutálnom útoku naberá iný smer a príbeh sa sústredí viacej na zbližovanie So-Won a jej otca. Keď sa k tomu pridá citlivý, ale prirodzený režisérov prístup a presné herecké výkony, film sa dokáže dotknúť najvnútornejších pocitov a podnieti myslieť na to, čo je naozaj život.(2.6.2014)

Ťažký životný príbeh inšpirovaný skutočným prípadom malého, usmievavého dievčatka, ktoré je jedného upršaného rána, pár metrov od školy, brutálne znásilnené miestnym pedofilom. Neskutočne depresívny snímok, ktorý Vás po citovej stránke úplne odrovná. Poukazuje nie len na fakt obludného činu, ale aj silu skutočného priateľstva, ktoré je najmä v ťažkých životných skúsenostiach tak veľmi dôležité. "So-won" je náročný snímok na psychiku, len pre odvážneho diváka, ktorí sa nebojí pozrieť pravde do očí, že nie vždy je spravodlivosti zadosťučinené.(4.11.2014)

Naprosto psychicky vyčerpávající film, který tlačí na emoce, ale tak nějak nenuceně a uvěřitelně. Film pro hodně silné nátury. Při sledování první poloviny mi opravdu nebylo hezky po těle, ale z filmového hlediska další korejský skvost. Asi nejlepší dětský výkon, který jsem měl tu možnost vidět, neskutečné.(19.3.2017)

Po filme si iste mnohí so slzami v očiach povzdychnú : "Ó, jak výstižný názov..." - Nádej. Film podľa skutočnej udalosti, ktorá poriadne rozvírila nespokojnosť medzi kórejskou verejnosťou, žmýka diváka doslova ako uterák, ale nepovedal by som, že zámerne a vypočítavo. Tá téma je jednoducho citlivá, silná a každý kto má dieťa je s takmer 100% istotou cieľ, ktorý tvrdo a nemilosrdne zasiahne. Nevedel som presne do čoho idem a manželka si prisadlo tiež. Po filme som dostal vynadané a po manželke ostala na gauči len hromada papierových servítok. To hovorím preto, aby slabšie povahy a matky zvlášť vedeli do čoho idú. Herecký výkon malej Re Lee je skvelý a asi najviac ma dostala scéna na posteli v nemocnici, kde sa otec snaží dcére pomôcť, ale skončí to len pripomenutím traumy. Slizký hajzel je obsadený dobre, máte chuť ho zabiť a súdny proces vám pripomenie i mnoho tunajších. Ostal som trochu v údive keď sa rozozneli bicie rytmy zo známeho hitu Street of Philadelpia bez spevu B. Springsteena. Inštrumentálna verzia skladby pekne zapadla a snaží sa naladiť optimistickejší tón v inak smutnom filme. Záver našťastie končí optimisticky s nádejou a pokusom prežiť dôstojný život. Život je dar...90%.(17.10.2015)

Ohavný čin, ktorý sa naozaj stal a životná trauma rodiny, ktorá napriek všetkému nestráca nádej a snaží sa žiť ďalej. Slovami ani nedokážem dostatočne opísať ako veľmi na mňa tento film zapôsobil; emočné vyšťavenie bolo dokonané. Brilantne zahrané role dcéry, matky a otca, vkusne ladené OST, krásne vyobrazený vzťah dcéri a otca, a aby film nebol až príliš temný, tak na rozveselenie tu máme Kokomonga. Osobne sa mi Hope páči viac než Dogani.(4.9.2014)

• - Filmovým námětem je skutečný případ znásilnění osmileté dívky, který se odehrál v Jižní Korei v prosinci v roce 2008. Rozuzlení případu si vyžádalo značný nesouhlas a pohoršení veřejnosti, neboť usvědčený sériový násilník tehdy obdržel rozsudek ve výši dvanáctiletého pobytu za mřížemi. Dětská herečka Re Lee měla v době natáčení snímku o jeden celý rok méně, než její osmiletá filmová představitelka, tedy sedm let. (Conspi)