V jeho očích

• Brazílie Hoje Eu Quero Voltar Sozinho (více)

Giovana (Tess Amorim) je Leova (Ghilherme Lobo) najlepšia priateľka. Trávia spolu popoludnia pri bazéne, hodnotia spolu momentálnu úroveň nudy a len tak sa pofľakujú. Ich vzťah však nie je na intímnej úrovni. Leo je pomerne uzavretý, nepúšťa si k telu ani svojich spolužiakov vytvára si vlastný svet nezávislý od ostatných. Slepý pätnásťročný Leo je už unavený z ochranných postojov rodičov a je rozhodnutý prevziať kontrolu nad svojím vlastným životom, preto požiada o výmenu školy. Príchod nového žiaka do jeho starej školy však donúti Lea, aby prehodnotili svoju každodennú rutinu. Potom, čo sa spriatelil s Gabrielom (Fabio Audi), musí nájsť spôsob, ako sa vysporiadať s Giovaninou žiarlivosťou. Keď si však Leo začne uvedomovať, čo cíti ku Gabrielovi, začína mať obavy z budúceho vývoja ich priateľstva. (figliar)

Defaultovna

Mimoriadne príjemné a svieže dielko, ktoré zahreje pri srdiečku a opráši spomienky na tínedžerské dialógy vlastnej produkcie. Priznám bez mučenia, že pri záverečnej scéne (v škole) sa mi podarila aj jedna slzička dojatia. A hej, námetom to trochu pripomínalo môj obľúbený Mannen som elsket Yngve (nový chalan v meste, ktorý rozvíri pokojné vody vnímania vlastnej sexuality hlavnej postavy), no vo výsledku je to predsa o dosť iné. U mňa dobré, 8/10. ()

Praxis

Feel good film. Takový to, když vlastně sledujete už tisíckrát omletý drámo-romantiku, tentokrát v homo balení, ale vlastně je vám u toho hrozně fajn. 78% Nejlepší komentář, který vlastně vysvětluje všechno je ten od Beckett51, takže asi tak :D ()

slunicko2

Kdyby jsi ukradl polibek, jak bys ho vrátil? 1) Přijetí různě handikepovaných lidí ve filmu je věc stejně ošidná jako v životě. Lidé jsou na rozpacích, cítí se provinile, nevědí, jak s nimi jednat. Chovají se podobně jako mlčící většina studentů ve filmu. Tvůrcům se však podařila jedna věc. Slepý Leo je kluk stejně přitažlivý jako neslepý, když si tedy zvykneme na různá omezení, které jeho postižení přináší. První celovečerní film se 32letému fešákovi gayovi Danieli Ribierovi (scénář, režie, účast na produkci) povedl. 2) Šťastnou ruku měl režisér i při výběru protagonistů. 19letý tanečník baletu Ghilherme Lobo (slepý Leo) není ani herec, ani slepý ani gay, je to ovšem pěkný kluk stejně jako 27letý (!) Fabio Audi (nový spolužák Gabriel). Pěkný je i 28letý Pedro Carvalho (blonďatý šikanista Fabio). 3) Hoje Eu Quero Voltar Sozinho vybralo brazilské Ministerstvo kultury, aby se za Brazílii ucházel o Oskara 2015. Bohužel však film neuspěl a nebyl nominován. ()

berusche

Snímek krásně ukazuje, jak se dá některá tematika točit nenásilně a chytře, aniž by ve vás vyvolávala pocit většího citového zapojení jen z důvodu jistého znevýhodnění. A to mě hodně bavilo. ()

Aljak

Síce nepatrím medzi fanúšikov tohto námetu, musím uznať, že Hoje En Quero Voltar Sozinho na mňa pôsobilo veľmi realisticky a prirodzene. Takže takéto spracovanie určite zaujalo a človek dokonca s postavami hlboko sympatizoval. Aj keď pre mňa je absolútny vrchol empatie Giovanna, ktorá vlastne ako jediná nehľadela len na svoje záujmy a bola vždy oporou pre svoje okolie, no najmä pre Leonarada. Takže keď ju začal tak zanedbávať, tak mi jej bolo nesmierne ľúto a v podstate na mňa pôsobila ako anjel strážny, bez akýchkoľvek predsudkov. Čo sa týka deju, tak občas to trochu monotónne, ale ako celok veľmi veľmi vydarené. Charizmatické postavy (teda až na ich pubertálnych spolužiakov), dobrá hudba, príjemný dej a skvelé vyvrcholenie. ()

MartinNDL

Poměrně lehce koukatelná romanticky dramatická limonáda, kterak slepý gay k partnerovi přišel. Po všech stránkách správňácký film zcela jistě milovaný všemi zarputilými obhájci menšin všech možných neziskovek. Mně se líbily obě hlavní dívčí postavy a díky tomu se mi na film koukalo asi líp, než bych čekal a také kdykoliv se velmi schylovalo k explicitní gay scénce, režisér to naštěstí nedotáhl, za což jsem mu vděčen. Pro gaye asi super film, pro heteráky spíš průměr. ()

Martin741

Queer je zastresujuci vyraz pre sexualne dezorientovanych, tak tvrdi wyky, /karlos80 tvrdi ze wyky je zidopedia/. Axte sexualne dezorientovany chlap, mate radi panske konecniky a pri dialogoch Madsbendera s Bludmanom na filmovej teorii sa tahate za lofasa, taxa vam film bude pacit. A pacit sa bude aj tym, co pracuju ako pornokrotitelia cokohadov. No ale pre mna planoba, teda na hovno : 5 % ()

Lanark

Jeden z nejempatičtějších filmů o dospívání, který jsem viděl. Ribeiro sice užívá určité stereotypní modely postav - lehce hysterická matka, šikanující macho spolužák nebo koketující spolužačka, nicméně se mu daří v určitých chvílích tyto stereotypy nabourávat a učinit tak ze šablonovitých postav reálně bytosti. Ribeiro měl i velmi šťastnou ruku při výběru hlavní trojice. Jsou to právě jejich přirozené herecké výstupy, které zbavují diváka pocitu trapnosti či ostychu tváří v tvář tématu mladistvého objevování (homo)sexuality. Film, který bych se nebál pouštět v rámci školních projekcí, jelikož se urputně nesnaží o nějaké antické drama a ukazuje malá dramata puberťáků taková jaká v reálném životě opravdu jsou. ()

carly

Tento film je 96 minutove objatie. Obcas trochu boli, miestami je frustrujuce, chvilu zabavne, ale hlavne je velm velmi krasne. Hlavna trojica hercov podala uzasny vykon. Film ubehol ani som si nevsimla ako. Pacilo sa mi, ze nechali vsetkych robit chyby a hluposti. Pacilo sa mi, ako vykreslili vztahy, rodinne, priatelske, romanticke. Pacilo sa mi to cele. ()

Tosi

Mám pocit, že jsem viděl něco mimořádného. Hlavní postavou je slepý kluk, jenž v pubertě objevuje sám sebe. Jeho nevšední "pohled" ale udělal z filmu něco úžasně hezkého a dojemného. S jeho pocity se mi tak lehce padalo a stoupalo, že jsem něvěděl, jestli se dřív smát, nebo brečet. Příběh není vůbec jen o ostýchavosti z vlastní homosexuality, ale taky o bojování za vlastní život a vlastní touhy. Film mě donutil jen sedět a koukat, a třeba u nočních vyjížděk kluků na kole jsem zapoměl, že vlastně koukám na film. Takových filmů víc, bylo by mi na světě mnohem líp. ()

Mishqo

80-85% ... Nádherný 'coming-of-age' príbeh o chalanovi s dvojnásobným "hendikepom", no i tak s veľkou chuťou žiť. Prirodzené, citlivé, milé a k veci. .... Som zaujatý, of course, ale film odo mňa nedostane dobré hodnotenie len na základe homosexuálnej tematiky, ak je to v iných smeroch gýčový brak. ;) ()

RumbleFish

Pro "queer" snímky mám i navzdory své heterosexuální orientaci slabost. Byl jsem zvědavý, jak homosexualita zapadá do latinsko-americké kultury. Tento film bohužel mnoho odpovědí nepřináší. Hlavní trojice hraje dobře, děj je v celku věrohodný, náznaky lehkého výsměchu od okolí jsou pak již obligátní. Citová linka filmu je však značně upozadněna, snímek obecně moc emocí neemituje. Jistá "zamilovanost" přichází jaksi mimoděk, není tak ani racionální, ani vášnivá. K zamyšlení tak je spíše to, jak se mladí lidé v těchto končinách chovají na večírcích, vyobrazení jejich "kaleb" mi přišlo hodně puritánské. Přesto se jedná o příjemný filmek, který hraje spíše na pohodovou notu, včetně vhodně zvoleného soundtracku. Slabší 4* ()

Mr.KarlAdler

Hlasitý aplaus tak trochu z principu. Příběh mladé lásky mezi dvěma chlapci je citlivě podaný, ale naroubovaný na spoustu šablon. Podsouvá tolik vztahových, rodinných i celospolečenských klišé, že si moc neumím představit divácké přijetí jeho heterosexuální verze. Pokud spějeme k ideálu toho, že budeme na homosexuální i heterosexuální páry pohlížet bez rozdílu, zbude prostor rozlišovat originální a neoriginální filmy, bez ohledu na tematiku. Na druhou stranu ale věřím, že vztah dvou pubertálních kluků může spoustu konzervativců a ignorantů popíchnout. Aspoň tak. ()

Babous

Až na to, že to na mě hereckými výkony i scénářem místy působilo lehce amatérsky (Gabrielovy neustálé pozvánky na něco, co slepý chlapec těžko uvidí a pak ta trochu šroubovaná závěrečná scéna), to bylo fakt hezké. Rozhodně šlo o něco originálního, nebál bych se to přirovnat k filmu Hvězdy nám nepřály s tím rozdílem, že tohle je spíš úsměvné a o teenagerských problémech než kdovíjak dojemné. ()

bloodcountes

Bacha, je to samej SPOILER. Na to, že na teenagerskou středoškolskou romantiku nejsem stavěná a filmové scény, kdy se rodiče chovají ke skoro dospělým dětem jako k pětiletejm hlupáčkům, mě vždycky spolehlivě vyprudí, jsem tentorkát reagovala úplně v klidu a jak film plynul, začala jsem cítit víc a víc, že věci se můžou stávat i jinak - lépe, než většina queer filmů ukazuje. Že rodiče nakonec nejsou tak blbí a mají rozum (hlavně otec, toho bych s chutí objala:), že Leo ve svém poctivém hledání sama sebe nemusí odcházet daleko do světa, že kluci ve škole jen celkem neškodně prudí, protože to holt mají v "popisu práce", že kamarádka projeví (po určitém vnitřním boji, pravda:) pravou kamarádskou velkorysost a přátelskost za každých podmínek a že dva kluci se vezmou před školou za ruce a odcházejí spolu, protože zjistili, že našli, co hledali. Nějak mě ten film prostě dostal, ačkoli byl vcelku nenápadný a poklidný. Možná jsem přesně to potřebovala, nějakou zprávu o dobrém světě:) Viděno na festivalu Mezipatra. Natřískaná Lucerna dlouho tleskala, což se zase až tak často nestává. Tleskám taky. ()

EllienPM

Zaplněná Lucerna se včera bavila, smála, místy ani nedutala a nakonec srdečně a dlouze tleskala. Byl to fantastický zážitek a stejně fantastický a lehký je i tenhle snímek. Vše má své přesné a pravé místo, vše hezky plyne, klouže, nic neruší a nepřebývá. Napsáno se stejným cílem, jako např. Forrest Gump - zaútočit na diváka a totálně ho polapit. A to se povedlo :). Stačí nevzdorovat a oddat se... ()

fredisek

Čistá lovestory, která se vyhnula ataku na city diváků. Nikdo vás nenutí soucítit s Leem, jelikož ani on sám o to nestojí. Stojí totiž o Gabriela. Skvělá líbací scéna, kde vidomý samozřejmě zavře oči a nevidomý je nechá otevřené. Skvělé detaily, příjemný soundtrack a tak nějak divně pozitivní doják, který si určitě jednou zopakuju, protože tohle je film lásky, kterou jsme si asi všichni chtěli zažít, ale zpravidla nezažili, je jedno, jestli jsme slepý, zaslepený láskou nebo prostě vidíme. Tenhle film je zkrátka třída. Svým způsobem kýč, ale dokonalý. ()

poet

Celkom milé prekvapenie z Brazilie aj napriek tomu že sa jedná v podstate teenage film tak sa vyhol väčšine trápnych situácii aké bývajú v tomto type žánru :) Príbeh priatelstva ktorý sa vyvinul do niečoho väčšieho ma nenudil a nevidiaci Leo svoju ulohu zahral presvedčivo a napriek predsudkom a hendikepu chcel žiť svoj život naplno... ()

Narciska

Velmi dobrý a delikátní návod pro rodiče, prarodiče a přátele dětí, které jsou jiné (což jsme svým způsobem všichni). To, že se tvůrci zaměřují také na okolí blízkých, se mi líbilo nejvíc. Pak také to, že z Lea nedělají oběť. ()