Mroží muž

• Austrálie

Tusk

Horor / Komedie

USA, 2014, 102 min

"Len" 70 %, ale niečo takéto som ešte nevidel. Výsledok nie je dokonalý, ale ústredný "mroží nápad" prevyšuje skoro všetky nedostatky. Najväčšia chyba Mrožieho muža je v jeho krátkosti. Bodla by aspoň hodina navyše, i za cenu straty tempa. Takto je to svižné, možno až príliš, ale vinou toho na veľa otázok neodpovedá. Mnohé veci sa stratili zrejme na dlážke strižni, kvôli čomu nedávajú logiku najzákladnejšie veci. Smith do Mrožieho muža nainštaloval nielen množstvo hororových momentov, ale i humoru, ktorý sa do atmosféry nehodí (scénky s kanadskou políciou a kanadským personálom letiska a nenormálny Depp + jeho stretnutie s Parksom sa časom možno zaradí medzi najviac WTF scény roku). Škoda, lebo vážna atmosféra Kevinovi ide na jednotku a stret normálneho chalana s absolútnym bláznom, ktorý je schopný všetkého, je mrazivý á la Annie Wilkesová (väčšiu poklonu som Kevinovi resp. Parksovi vzdať nemohol). Samozrejmosťou je, že Long s Parksom podávajú skvelé výkony (Longovi asi nikdy nenapadlo, že si raz zahrá čosi takéto). Vďaka tomu parádne funguje atmosféra humusu, hnusu, šialenstva a totálnej vydrbanosti. Strašne mimo je aj Deppova postava a zvláštny koniec. Lenže nápad s mrožom je natoľko jedinečný, fascinujúci, nechutný, odporný, zvrhlý, zvrátený, chorý, ukrutný, desivý, znepokojivý, úchylný a originálny, že mi pri pozeraní bolo zle.(18.12.2016)

Príbeh sa zozačiatku sľubne rozvíjal. Dostalo sa mi trochu humoru, trochu tajomna a celé to vygradovalo majstrovskou premenou na mroža. S nástupom Deppa však došlo k obratu a ja som mala pocit, že sledujem 2 rozdielne filmy. Na jednej strane hrádky choromysleného milovníka mrožov a na strane druhej parodickú detektívku pod vedením bizarného pošuka. Pekne rozbehnutý horor sa tak menil na frašku, ovšem najviac ma zamrzel záver, ktorému som ale vôbec neporozumela.(11.5.2015)

Už jen nápad si říká o okamžitý undergroundový kult. Zpracování pak kolísá někde mezi blázincem a filozofickým kroužkem vyléčených alkoholiků - ale má to něco do sebe. Kevin Smith rozehrává na jedné straně docela působivou partii mezi obětí a jejím sociopatickým věznitelem, v níž nechybí správná dávka morbidnosti a úžasně pokleslý rozměr záporáckých motivací, na straně druhé to všechno kazí komediálními vsuvkami a kreací Johnnyho Deppa, která patří do úplně jiného příběhu. Jít o seriózně, potažmo ještě více béčkově a násilně pojatou látku, mohl vzniknout hororový poklad. Tohle je jen neškodně provokativní bizár s rádoby poselstvím a křečovitým humorem, byť se silnými momenty a nápadem k nezaplacení.(15.9.2019)

• Mr. Lobo

Hlavní problém mám u Tuska s tím, že vůbec nechápu pohnutky (estetické, etické, symbolické), ze kterých tenhle film vznikl. Co do žánru, mohla by to být komedie, kdyby humor fungoval komicky, kdyby to měl být horor, měl by si budovat atmosféru (ideálně se vztahem k hrůze, mrazení, strachu), ovšem všechny hororové prvky působily směšně, ne komicky, ale směšně. Navíc tam, kde by se mohla tato atmosféra budovat, byly záběry smotnovány ze všech stran, jak kdyby to byl studentský film a děcka se na náhodné scéně učily lepit záběry k sobě. Asi jediný důvod, který mě napadl, byl, že Smith chtěl ukázat a dokázat, že má v Hollywoodu takové postavení, že už může natočit úplně cokoliv. To že je tam Johny Depp s umělým nosem a tlustý H. J. Osment, nepovažuji za kvality.(9.9.2016)

• Nin

Nefunguje to ani jako horor, ani jako komedie, ani jako film, který se drží jakékoliv logiky, ani jako bláznivina na drogách. Je to jenom příšerný film, kde se kupí jeden fail na druhý. Mroží kostým vypadá jako, no, jako kostým, přítelkyně hlavního hrdiny je úplně mimo (jak v dramatických, tak řekněme odhlečenějších postelových scénách), sám hlavní hrdina je otravnej hlasitej kecálek, jeho kamarád ze Šestýho smyslu zase pro změnu moc nemluví, a tak ani třeba nepřerušuje nesmyslnou improvizaci (doufám!) Johnnyho Deppa, sériový vrah nechá mobil hlavnímu hrdinovi, ale samozřejmě ho přeruší přesně poté, co si udělá krátký telefonní hovor (i když tam u něho musel chrápat půl dne), celková operace nedává smysl (nejdřív se odoperuje jeden kus pro otřepaný, stokrát viděný dramatický efekt, a pak už máme pár hodinek přeměnu, za kterou by se nestyděl doktor Frankenstein...) vtípkování o Francii ani Kanadě není vtipný (a to jsem myslel, jak to není vděčný zdroj vtipů...)... Je to prostě jakási hra na horor opírající se o nefungující a nehodící se ujetý černý humor. Ach jo. A když si vezmu, jak se mi líbil Red State... Tohle už prosím nikdy víc, Kevine. (2/10)(25.6.2015)