Mroží muž

Tusk

Horor / Komedie

USA, 2014, 102 min

• peter12

Bizarný príbeh so mnou už nezatrasie,videl som ľudskú stonožku a to bol iný brutus.Neznášam Longa a z fúzmi vyzeral ako čistý debil a ako herec to bolo tiež smutné.Najprv len trápne rehoty a potom len útlocitne revy,tak to dokáže len pán herec cha cha!Naivná pičovina z vycibreno debilným príbehom,zaostalými dialógmi a viacerými nedomyslenými scénami a totálne nudnou nezáživnosťou(chýbala tomu gore efektnosť hlavne pri premene na Hrocha pardon Mroža,to mohlo byť prepracovanejšie.Komédia to bola z vážnou trápnosťou a už niekedy sa zdalo,že zo stromu zoskočí Ashton Kutcher a bude hľadať svoju káru.Jedine čo za niečo stálo je samotný Mrož,tak z tým sa aspoň pohrali.Tak čakal som všeličo ale až takú tuposť rozhodne nie.(10.3.2015)

Ľudská stonožka v light podaní?! Smithova „vážna“ tvorba mi nesedí a jeho predošlý mizerný počin Red State ma len utvrdil v tom, že jeho súčasné filmy sa veľmi neoplatí sledovať. Ani od Tusk som tak nemal absolútne žiadne očakávania a nakoniec to je presne taká kravina ako sa dá predpokladať podľa synopsie. Ale skutočne niekto čakal seriózny horor o tom ako zo človeka spraví psychopat mroža? Už to samé znie neuveriteľne debilne a preto ma celkom prekvapilo, že podobný námet sa Smithovi podarilo previesť do pomerne znesiteľného filmu. Problém však je, že tu Smith opäť mieša niekoľko žánrov dohromady a každý funguje ani nie z polovice. Celý ten dej pomerne bizarný skutočne je, čo mi na jednej strane vyhovovalo, keďže som rád, že sa nájdu aj odvážnejší tvorcovia, ktorí sa neboja zámerne odkloniť od typickej hororovej tvorby, ktorá sa za rok objaví v kinách, avšak na druhej strane to nie je divné až tak, aby to akokoľvek výrazne šokovalo. Premena na mroža sa uskutoční v podstate po jednom rýchlom strihu a ďalej neprináša nič čo by akokoľvek poburovalo. Ako taký úchylnejší horor to tak funguje len v minime scén. V tých ostatných sa Smith pokúša o komédiu, ktorá je opäť na hrane medzi trápnosťou (celý výstup poloretardovaného detektíva stvárneného Johnnym Deppom v ďalšej z jeho otravných karikatúrnych rolí) a trefným uťahovaním si z Američanov, prípadne Kanaďanov, alebo o drámu, ktorá však nemôže fungovať sama o sebe, keďže väčšina postáv je tesne za čiarou otravnosti (preafektovaný hlavný hrdina, ktorého ani na moment nie je možné ľutovať). Záverečná scéna sa následne pokúša o akési čudesné posolstvo a film tak asi po štvrtý krát zmení svoju náladu, ale našťastie v tomto momente končí, lebo inak by som bol v hodnotení ešte prísnejší. Vo výsledku ani neviem aké stanovisko k Tusk zaujať. Je to síce originálne a čudesné, ale nie až tak, aby tá čudesnosť bola niečím výnimočná. Uznávam, že tá neustála zmena žánrov, nálad, atmosféry akýmsi zázrakom Smithovi drží pokope a nikto iný by podobnú blbosť asi zmysluplnejšie natočiť nedokázal, no stále tu nie je veľmi o čo stáť. Hlavne neviem komu by niečo podobné malo byť vlastne určené? Je to síce vzhľadom na námet znesiteľné, celkom obstojne natočené, nie až tak úplne trápne akoby som vopred predpokladal, občas vtipné a celkovo menšia blbosť ako som čakal, no stále len blbosť. Uvedenie do amerických kín bol v tomto prípade čistý nezmysel, toto nemá v mainstreame čo robiť. A čo tu robí preboha Johnny Depp to už vôbec nerozumiem?! CELKOVO: 2,5* (5/10)(12.12.2014)

• J*A*S*M

Námět zněl na papíře asi tak tisíckrát líp, než to nakonec působí v reálu, opravdu mě překvapuje, že i úplná kravina dokáže po premiéře na renomovaných festivalech (tiff) získat pozitivní šuškandu. Bizarní to docela je (ale nic, co by jakkoli mohlo šokovat diváky, kteří alespoň občas zabrousí mimo mainstream), ale to je tak všechno. Hororovost jen v náznacích, o komediálno se Smith snaží, ale vychází mu to asi v jedné čtvrtině případů pokusů o vtip, zbytek je trapno, které bolí. Zvlášť když se na scéně objeví nejprotivnější herec současnosti, začne se pitvořit jak idiot a ne a ne zmizet. Závěrečnou scénou se asi Smith pokoušel něco důležitého říct, ale tou dobou už bych nejradši něco řekl já jemu.(2.12.2014)

Totálna šupa! Dokonca, ked' Guy Lapointe rozprával tú svoju story vo fast foode, ocitol som sa v úplne inom príbehu a na okamih som si myslel, že pozerám druhý film! Súdiac podľa stavu súčastného hodnotenia filmu si osobne myslím, že istá partička tunajších hororových guruov sa jednoducho naľakala ukecaného úvodu, stlačila tlačítko Jump Next na svojom VLC playeri a ujebali tomu po jednej-dvom hviezdičkám len preto, že nenarazila na filmové reporelo plné krvi...(7.12.2014)

• Derek

kevin smith stratil vsetku sudnost ktora mu zostavala po tom mnozstve marihuany co v poslednych rokoch spotreboval, je to skoda lebo povodnych clerksov som zboznoval ale co poslednou dobou tvori je nieco otrasne. tusk z tejto linie nevybocuje, divny pribeh, postavy ktore stale len rozpravaju a rozpravaju (ale v podstate nic dolezite nepovedia) a snaha prist s monologmy a dialogmy ala tarantino. navyse smith je stale otrasny reziser (i ked treba povedat ze tusk konecne vyzera ako skutocny film a nie nejake home video). tusk mohol byt zaujimavy a zvlastny film, takto je to len otravna nuda...(7.2.2015)

• - Smith napsal scénář k filmu Tusk, zatímco čekal na vyjádření Boba Weinsteina ohledně produkce jiného svého projektu Clerks III (2015). (koci)

• - Inzerát na mrožího nájemníka, ze kterého snímek vychází, napsal Chris Parkinson jako žert. Parkinson, fanoušek Smithe, poté doufal, že se bude moci podílet na realizaci filmu. Smith ho pzději skutečně najal jako pomocného producenta. (koci)

• - Johnny Depp, ktorý stvárnil postavu menom Guy Lapointe, nie je uvedený v záverečných titulkoch filmu. (Makky)