Mroží muž

Tusk

Horor / Komedie

USA, 2014, 102 min

• verbal

Tak, a už i Kevča, zjevně inspirován Tomíkem Šestkou a jeho Stonožkou, má svoje bizáro. Bizáro, k němuž stěží přilne kdokoliv, kdo nikdy nešukal žádného ploutvonožce. Dokonce i já jsem v sexuálních avantýrách s mořskou faunou skončil jen u felace makrelou a nikdy jsem na mrože ani nepomyslel, protože ten je jen pro ty největší fešáky a frajery, tedy zcela mimo moji ligu. Jednou jsem v ZOO zkoušel naprudko rozbalit svůj charm na obstojně vypadajícího tuleního samce, dělal jsem na něj za sklem kudrnaté oči a dokonce před ním vystrčil i tu nasazenou makrelu, ale ta svině přežraná jen posměšně zahýkala a pohrdlivě odhopkala někam do zázemí, patrně za svým ošetřovatelem, co používá spídstyk a deodoranty s rybím tukem. Svůj mindrák z tohoto nešťastného setkání jsem si pak musel dlouze léčit v kozím výběhu. No, jelikož jsem tedy ani já nikdy vášnivě nedržel žádného mrože zezadu za kly a zadýchaně mu nehýkal do ucha, co všechno s ním ještě hodlám dělat, ani nejsem schopen říct, jestli se mi snímek líbil či nikoliv. Stěžejní scény jsou stejně jeblé jako můj dnešní komentář a zbytek kolem je taková ukecaná nezáživná vata, ani vtipná, ani pes. Zdržuji se tedy hlasování, soudruzi, protože kdybych to opětkoval, mohl by si pan Kovář myslet, že mu záměrně lezu do prdele, a kdybych dal odpad a všiml si toho nějaký ztepilý mrož, úplně bych přišel i o ty zbytky naděje, že jednou nějakého svedu. Takhle můžu aspoň snít.(20.1.2015)

• HAL

Kevin Smith egoisticky masturbuje nad nevázanou ujetostí svých nápadů a není to hezký pohled. Je mu už úplně jedno že sebetrhlejší zápletka není samonosná když není ani sebemenší snaha ji rozvinout do fungujícího filmu. Tak jak to vyprávěl kamarádům v hospodě u piva a macatých jointů, tak i na plátna to vrhá jen s bezmyšlenkovitě načrtnutými scénkami co sice vypráví příběh, ale stylově k sobě vůbec nesedí. Asi ani Smith samotný si nebyl jistý co to vlastně chce točit, jestli černou komedii, perverzní horor ala vlastní verze Lidské stonožky, grotesku s Johny Deppem, realistické psychologické drama plné filosofování (!?!), nebo prostě jen ujetou blbinu pro zábavu. Zábava to ale moc není, protože Kevine, you never go full retard! 5/10(3.1.2015)

Z dálky se to tváří jako prvoplánová senzační blbina a přitom je to kus kvalitní filmařiny. Sakra dobře napsané, obsazené a zahrané hlavní postavy, zábavné košaté dialogy, nepříjemná atmosféra, brutální maska, vytěžené prostředí Kanady a skvělé nápady a fóry. I ta Deppova karikatura mě bavila. A to moc na podobný úchylárny a nechuťárny nejsem.(5.4.2015)

• *CARNIFEX*

Hrubo nezvládnutý potenciál, ktorý mohol v prípade "čisto" seriózneho poňatia vytrieť zrak. Takto ma dosť mrzia tie hlúpe, trápne komediálne vložky, ktoré dosiahli akurát rušivý efekt . "Vďaka" chorej myšlienke, ktorá ide úplne mimo chápanie diváka to mohla byť pecka (pre mňa), lebo z pohľadu psychologickej stránky bol "hlavný hrdina" dostatočne, vierohodne prepnutý. Škoda - 50%(18.6.2016)

Ten Justin Long má knír jako mrož. Bude z něj dobrý mrož. A byl. Ale než se tak ve filmu stane, je nutné poněkud opravit obsah k filmu, který se zde nachází (formeline, kde si jej vzal?!). Jeden floutek, který ve dvojici dělá podcastera ve své internetové show, chce udělat rozhovor s autorem jednoho drastického videa. Co je na něm zachyceno, zjistíte z filmu. Vypraví se za ním až do Kanady, kde se s ním už nesetká, protože autor si to "hodil". Přece jen se floutkovi nechce s prázdnou domů a na toaletách objeví letáček, v němž jakýsi starý mořský vlk na sebe zanechal kontakt pro případné zájemce o interview. Justin Long za ním vyrazí, ochrnutý dobrodruh mu ochotně počne vyprávět svoje historky z mládí, které trávil na lodi jako kuchař, a svého návštěvníka omámí. Floutek netušil, že mysl, na první dojem dobrotivého starého muže, je nedobrotivě zvrácená. Starý muž svého hosta přeoperuje na mrože s poetickým jménem Tusk (odtud originální název filmu). Návštěvník si z návštěvy odnese kly, mroží kůži i skřeky. No, je to slušný bizár, to tedy ano. První polovina je hororově laděná, prostory strašidelného domu, v nichž se divák ocitá, vyhlíží tajemně, není úplně jasné, jestli si starý pán o sobě vymýšlí, zda se tak skutečně jmenuje, nebo jestli je ochrnutý. První polovina filmu perfektní (100%), namyšlený hrdina v úzkých, prosí o pomoc (smartphonem), dědek neskutečný zmrd. Druhá polovina je dramaturgicky těžce nevyrovnaná, hrůzné napětí v ní postupně opadá, celý tento úsek plně ovládá Johnny Depp a jeho (směšná?) kreace detektiva s přízvukem ala inspektor Closeau. Depp do filmu příliš nezapadl, silně přehrával, vizáží připomínal Sama Rockwella, v titulcích dokonce není uvedeno ani jeho jméno, jen jméno postavy, kterou ve filmu hraje - Guy Lapointe. Genesis Rodriguez jako přítelkyně uneseného a kolega podcaster Haley Joel Osment se v doprovodu Deppa vydávají po horké stopě. Druhá polovina ztratila úplně na zajímavosti, je skoro až nudná, ničím hororovým se neblýskne (40%). Uznávaný Kevin Smith je přece jen režisérem mnoha (sociálně laděných) komedií, ovšem nechápu, proč do napínavého hororu začal cpát přemíru nehodících se komediálních prvků, které byly na obtíž a tedy značně rušivé. Smith, stejně jako má solidní komedie, nemá problém natočit zajímavý horor, zde si to v podstatě dokurvil nevybalancovanou dramaturgií sám, přičemž mu z toho vylezl originální a velmi bizarní mix. 70%(9.3.2016)

• - Natáčelo se v Kanadě a posléze v amerických státech Severní Karolína a Kalifornie. (Terva)

• - Režisér Kevin Smith chtěl do role Guye LaPointeho (Johnny Depp) dosadit Quentina Tarantina, ten však odmítl. (Terva)

• - Film vychází z podcastu Kevina Smithe a Scotta Mosiera jménem SModcast, konkrétně z epizody 259 "The Walrus and The Carpenter". Rozebírají zde inzerát, v němž majitel domu nabízí bydlení zdarma pod podmínkou, že se nájemník bude pravidelně oblékat jako mrož. (koci)