Mroží muž

• Austrálie

Tusk

Horor / Komedie

USA, 2014, 102 min

Na poměry hororu to není špatný, bizarní malý příběh, ale já upřímně nechápu proč něco takovýho vůbec Smith točí. Odreagovat se od komedie, tlaku fanoušků, studií a kritiky? Jenže tohle očividně není jeho žánr, což naznačilo už RED STATE, z jeho dřívějších filmů jsem měl mnohem víc. Když na to přijde, pomalejší úvod nějaké napětí vybuduje, herecky třída (zvlášť Parks), ale pak jde všechno do kytek, spolu s ráznou přeměnou a Deppovým detektivem, což je vskutku celkem WTF (i divně zahraný) charakter. Divný je i Longův mrož, působí ale dobře znepokojivě - mně nepříjemnější než třeba "vyoperovaná" HUMAN CENTIPEDE. Není lehký říct co je špatně, ale celkový dojem z filmu prostě meh-meh - takový to co by zbylo nebýt super obsazení... Kevin je s definitivní platností dnes paradoxně nejlepší vypravěč v civilu, na pódiu v rámci stand-up show, kde mě baví královsky ať si žvatlá libovolně dlouho na jakýkoli téma.(20.12.2014)

Ten Justin Long má knír jako mrož. Bude z něj dobrý mrož. A byl. Ale než se tak ve filmu stane, je nutné poněkud opravit obsah k filmu, který se zde nachází (formeline, kde si jej vzal?!). Jeden floutek, který ve dvojici dělá podcastera ve své internetové show, chce udělat rozhovor s autorem jednoho drastického videa. Co je na něm zachyceno, zjistíte z filmu. Vypraví se za ním až do Kanady, kde se s ním už nesetká, protože autor si to "hodil". Přece jen se floutkovi nechce s prázdnou domů a na toaletách objeví letáček, v němž jakýsi starý mořský vlk na sebe zanechal kontakt pro případné zájemce o interview. Justin Long za ním vyrazí, ochrnutý dobrodruh mu ochotně počne vyprávět svoje historky z mládí, které trávil na lodi jako kuchař, a svého návštěvníka omámí. Floutek netušil, že mysl, na první dojem dobrotivého starého muže, je nedobrotivě zvrácená. Starý muž svého hosta přeoperuje na mrože s poetickým jménem Tusk (odtud originální název filmu). Návštěvník si z návštěvy odnese kly, mroží kůži i skřeky. No, je to slušný bizár, to tedy ano. První polovina je hororově laděná, prostory strašidelného domu, v nichž se divák ocitá, vyhlíží tajemně, není úplně jasné, jestli si starý pán o sobě vymýšlí, zda se tak skutečně jmenuje, nebo jestli je ochrnutý. První polovina filmu perfektní (100%), namyšlený hrdina v úzkých, prosí o pomoc (smartphonem), dědek neskutečný zmrd. Druhá polovina je dramaturgicky těžce nevyrovnaná, hrůzné napětí v ní postupně opadá, celý tento úsek plně ovládá Johnny Depp a jeho (směšná?) kreace detektiva s přízvukem ala inspektor Closeau. Depp do filmu příliš nezapadl, silně přehrával, vizáží připomínal Sama Rockwella, v titulcích dokonce není uvedeno ani jeho jméno, jen jméno postavy, kterou ve filmu hraje - Guy Lapointe. Genesis Rodriguez jako přítelkyně uneseného a kolega podcaster Haley Joel Osment se v doprovodu Deppa vydávají po horké stopě. Druhá polovina ztratila úplně na zajímavosti, je skoro až nudná, ničím hororovým se neblýskne (40%). Uznávaný Kevin Smith je přece jen režisérem mnoha (sociálně laděných) komedií, ovšem nechápu, proč do napínavého hororu začal cpát přemíru nehodících se komediálních prvků, které byly na obtíž a tedy značně rušivé. Smith, stejně jako má solidní komedie, nemá problém natočit zajímavý horor, zde si to v podstatě dokurvil nevybalancovanou dramaturgií sám, přičemž mu z toho vylezl originální a velmi bizarní mix. 70%(9.3.2016)

• Makky

Bizarná zvláštnosť. Smith sa snaží interpretovať svoj príbeh s nadhľadom a hlúposť kryje povrchným humorom. Michael Parks jednoznačne zaujme svojimi príbehmi a v jeho dome má film zvláštne napätie a atmosféru, no odprezentovaním svojho cieľa film stráca akúkoľvek vážnosť a je na smiech. V druhej polovici zostáva už len sledovať zábavný výkon Johnnyho Deppa, ktorý je ako veľa krát na nespoznanie. Na papieri mohol film vyzerať dobre, výsledok je prinajmenšom sklamaním.(11.1.2015)

Film „Tusk“ má něco společného s „Lidskou stonožkou“, i když rozhodně není až tak explicitní. Přesto je zde výborné použití masek a kostýmů. Bohužel je zde také spousta zbytečných scén, případně scén hloupých – Johnny Depp zde má jednu z nejhorších rolí, v jakých jsem ho viděl. Hlavně jeho postava zbytečně nutí film vyzívat až moc vtipně, což se k tomu nějak nehodilo. Začátek by uvolněný, proč ne, ale Deppova postava to celé zazdila a její vyprávění zbytečně protahovalo. Kevin Smith mě opět úplně nenadchnul, ale „Tusk“ pro mě není ani vyloženě zklamání.(21.1.2015)

• Frajer42

Hrozně se mi líbilo provedení mrožíka a menší rolička Johnnyho Deppa, který byl pro mě osobně největším a pravděpodobně taky jediným lákadlem k tomuhle snímku. O nějaké ty legrácky se tvůrci vehementně snaží, ale setkává se to s úspěchem v naprostém minimu případů. Zato třeba takovou bizarnost si snímku odpárat netroufám. Místy je to sice zajímavé, ale s v obrovském nepoměru převládá absolutně nudná a trapná vata. Zanechám tu maximálně jednu nepatrnou hvězdičku.(25.1.2015)