Ptačí svět

The Travelling Birds

Putovanie vtákov

Dokumentární

Francie / Itálie / Německo / Španělsko, 2001, 98 min

Krásne nasnímaný dokument o vtáčom putovaní naprieč kontinentami. Radšej si ani nechcem predstaviť koľko námahy a driny museli tvorcovia vynaložiť, aby zlepili všetky tie famózne zábery do finálnej podoby. Najmä pri opakovaných záberoch na neustále migrujúci kŕdel vtákov sa na mňa začala nebezpečne "lepiť" nuda, možno by stálo za to vyplniť tieto miesta nejakými zaujímavými informáciami, ktorých je v tomto dokumente minimum. Po estetickej a umeleckej stránke je to však maximálne dokonalé a nejaké kozmetické vady a nedostatky veľmi rád odpustím:)(10.2.2007)

Možná je plné hodnocení přehnané, já však mám pro dokumentární snímky slabost. A když je v něm navíc toliko krásných záběrů, které se nedají nazvat jinak než "pastva pro oči", mé srdce plesá. Moje původní obavy, že koukat 90 min na ptáky s minimálním komentářem příliš zábavné nebude, byly vyvráceny. A po tomto snímku také k ptákům chovám veliký respekt. Jsem rád, že nejsem jedním z nich, putovat tolik tisíc kilometrů 2x do roka a s rizikem smrti na každé cestě by se mi asi nechtělo:-)(20.6.2007)

Na film jsem byl v kině a šel jsem do kina s tím, že když budu přes hodinu koukat na ptáky, tak se neskutečně uvolním. Uleva byla obrovská. Člověk se sám cítí jako pták, a třetí rozměr pohybu tomu dodává onu volnost. Hudba Bruno Calaise je taky skvělá. Byl jsem unešen a tento film si mě od prvních vteřín získal. A na závěr píseň Nicka Cave - Tommorow I Will Fly? no může být člověk v tomto směru spokojenější?(9.11.2006)

Svet podzemných chodbičiek a trávy v MIKROKOZME sa zmenil v nádherné pláne prírody po celom svete. Moc krásne. Len škoda, že sú všetky tie zábery tak krátke a tie najlepšie z nich si nemôžeme vychutnať tak, ako v pomalšej, plynulejšej a hypnotickejšej BARAKE. V každom prípade to však treba vidieť na veľkom plátne a kvôli pádu ladovca minimálne v Dolby Digital!(8.7.2002)

Uvažoval jsem o čtyřech hvězdičkách, ale za tu kameru si plný počet tento skvost zaslouží. Přemýšlel jsem nad tím,jak jsou záběry z ptačí perspektivy natočené, což mi osvětlil až bonus na dvd, v kině jsem si s tím marně lámal hlavu a podezíral jsem autory z nějakých triků- křivdil jsem jim...Oslava krásy a dokonalosti přírody.(11.3.2006)

• - Celou noc museli filmaři nechat zapnuté motory letadel, aby si na ně nenarozená ptáčata nenásilně zvykla a považovala je za zvuky těla své matky. (EMMY)

• - Nejplašší ptáci byli natáčeni pomocí nehlučných maskovaných robotů. (EMMY)

• - Kvůli natáčení se muselo vyrobit několik speciálních ultralehkých letadel, na kterých doprovázel štáb ptáky ve vzduchu. (EMMY)