Ptačí svět

Winged Migration

Putovanie vtákov

Dokumentární

Francie / Itálie / Německo / Španělsko, 2001, 98 min

Na počátku nápad a pak už jen pohledy z perspektivy pro nás lidi nedostižné. Dynamická, nicméně poklidná symfonie krásy, občas proťatá dramatickou linkou. Asi první přirodopisný snímek, který mě v částech věnovaných ekologii nedráždí, ale ohromuje krásnem, které my, lidé, dobrovolně bortíme. Fantastické!(22.11.2009)

První půlhodina vypadala na 4 až 5 hvězdiček, když se ale i další hodinu neustále opakovaly ty stejné (byť nutno říct úchvatné) záběry různých ptáků, začalo mě to tak trochu nudit. Tvůrci totiž zůstali na rozcestí několika možných variant. Mohli vytvořit relaxační snímek, ale to by jej museli zkrátit. Dokument by vyžadoval podrobnější a zasvěcenější komentář, klasický film pak nějaký příběh nebo alespoň rámcovou osnovu dění. Žádná z možností nemusela být chybou, nejhorší řešení bylo nezvolit žádnou.(12.1.2007)

Na tenhle film si jen tak matně vzpomínám. Byli jsme na něj ze školy, bude to tak pět let, spíše více. Vím jen, že tehdy mě to vůbec nebavilo. Prostě koukat se celou dobu na lítající ptáky, navíc bez skoro jediného mluveného slova, sice s docela hezkou hudbou, mě prostě šíleně otravovalo a nudilo. Docela ráda bych to viděla znova a možná bych měla jiný názor. Takže teď to tak nějak zprůměruju, přidám body za tu hudbu a snahu a možná si někdy udělám čas a svůj názor přehodnotím.(26.6.2013)

Mít tak křídla... Takřka sto minut záběrů na ptactvo bezjakéhokoli doprovodného komentáře. Přesto to Ptačí svět ani na moment nenudí. V mnoha scénách je dokonce tak nabitý emocemi, že leckterý film může jen tiše závidět. Chybí tu sice onen příjemný satirický nadhled Microcosmu, ale i tak se jedná o záležitost kterou z hlavy nedostanete. Dechberoucí záběry, které by obstály i bez hlavních objektů - totiž ptáků. Unikátní technika snímání vás zcela pohltí a budete se cítit, že jste tam nahoře jako jeden z členů hejna. Spolu s mnoha druhy procestujete svět křížem krážem a to vše za fenomenálního hudebního doprovodu, který nechá znít teskné tóny při záběrech na osamělého orla a neváhá rozeznít mohutné chorály při vzletu mnohatisícihlavého hejna... Ač to může u "pouhého" dokumentu překvapit, tak nevidět toto na co nejlepší sestavě s perfektním prostorovým zvukem je neodpustitelný hřích.(16.5.2005)

Je zvláštní, že některé záběry letících ptáků vypadají jako špatné triky. Samozřejmě vím, že to není pravda. Ptačí svět je nádherná poetická pozvánka doslova mezi mávající křídla ptactva celého světa. Nádherná hudba a neuvěřitelné záběry vás zaručeně uchvátí. Ptačí svět má jedinou slabinu - po hodině se začne opakovat.(16.4.2003)

• - Kameraman byl zavěšen při leteckýh scénách ve vzduchu vpředu před pilotem, aby mohl natáčet v úhlu 180 stupňů kolem sebe. (EMMY)

• - Nejplašší ptáci byli natáčeni pomocí nehlučných maskovaných robotů. (EMMY)

• - Kvůli natáčení se muselo vyrobit několik speciálních ultralehkých letadel, na kterých doprovázel štáb ptáky ve vzduchu. (EMMY)