Ptačí svět

Winged Migration

Putovanie vtákov

Dokumentární

Francie / Itálie / Německo / Španělsko, 2001, 98 min

Ptáci - nikdy nebyli mí oblíbení živočichové, vždycky jsem radši obliboval chlupatější stvoření vhodné k ochočení a k pohlazení, a od té doby, co mě celýho posral z výšky racek, si od ptáků dávám zdravý odstup, dokonce je ani nejím. Ovšem tento úžasný film dokazuje, že ptáci jsou úžasní, zajímaví a inteligentní tvorové. Díky mimořádným způsobům natáčení s nimi proletíte celý svět a vidět tančit jeřáby a vzlétat bernešky opravdu stojí za to. Také se v tomto filmu skrývá významné ekologické poselství. No 4 * minimálně.(22.7.2005)

Uvažoval jsem o čtyřech hvězdičkách, ale za tu kameru si plný počet tento skvost zaslouží. Přemýšlel jsem nad tím,jak jsou záběry z ptačí perspektivy natočené, což mi osvětlil až bonus na dvd, v kině jsem si s tím marně lámal hlavu a podezíral jsem autory z nějakých triků- křivdil jsem jim...Oslava krásy a dokonalosti přírody.(11.3.2006)

Sedl jsem si k televizi, po dni v práci, jaksi neplánovaně s tím, že buď u toho usnu nebo to zhlédnu. Posléze se má pusa začla rozevírat, nebylo to zíváním, ale němým úžasem. V tomto tupém výrazu jsem vydžel až do závěru. Nádherně poetické. Ke konci stopáže mi už vážně škubalo v ramenech a paže mé se začínaly nevědomky pozvedávat. Vzdávám holt těmto opeřencům, těmto vládcům oblohy. Vzdávám holt tomuto filmu.(13.6.2007)

Oproti meditativně-filosofujícím dokumentárním veledílům jako Baraka nebo Powaqqatsi je Ptačí svět sice monotematický a jeho "děj" ve mně nevzbuzuje tak existenciálně silné pocity, ale některé jeho záběry jsou natolik dechberoucí a jeho hudba tak podmanivá, že musím pálit všemi pěti, nedá se svítit. 90%.(8.2.2016)

• nascendi

Zaujímavý dokument o obrovských vzdialenostiach, ktoré vtáci každoročne prekonávajú, aby si zabezpečili potrebné podmienky pre život svoj a svojich potomkov. Obdivuhodná práca kamery vťahuje diváka do kŕdľa migrujúcich vtákov a k tomu znie príjemná, krásne obrazy nerušiaca, hudba. Veľmi dobrý pocit z filmu mohol byť znásobený komentárom približujúcim zvláštnosti života jednotlivých druhov, neškodilo by viac dejových vsuviek (nielen na krabov likvidujúcich zraneného vtáka a babku kŕmiacu žeriavov) a takisto zvýraznenie leitmotívu celého filmu. Pohľad na odstreľované husi nezapadal do kontextu rovnako, ako záverečné zábery na papagájov, ktorí nemigrujú a ani nepatria medzi druhy, ktoré vo filme dominovali. Myslím, že strihači na rozdiel od kameramanov neodviedli dokonalú prácu. Celkový dojem je napriek tomu veľmi dobrý.(8.8.2010)

• - Nejplašší ptáci byli natáčeni pomocí nehlučných maskovaných robotů. (EMMY)

• - Celou noc museli filmaři nechat zapnuté motory letadel, aby si na ně nenarozená ptáčata nenásilně zvykla a považovala je za zvuky těla své matky. (EMMY)

• - Kameraman byl zavěšen při leteckýh scénách ve vzduchu vpředu před pilotem, aby mohl natáčet v úhlu 180 stupňů kolem sebe. (EMMY)