Reklama

Reklama

Příběh Modré planety

  • Francie Genesis (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Mezi počátkem, který si nepamatujeme, a koncem, který neznáme... Strhující příběh zrození planety z dílny autorů filmů Mikrokosmos Claudea Nuridsanyho a Marie Pérénnouové. Po úspěchu filmu Mikrokosmos přicházejí, dnes již světoznámí, přírodovědci Claude Nuridsany a Marie Pérennouová s dalším obdivuhodným opusem – Příběhem Modré planety. Obrazem i slovem se zamýšlejí nad stvoření světa a člověka. Průvodcem je černošský herec Sotigui Kouyaté, pocházející z Burkina Faso, který vypráví o vzniku vesmíru a vzniku života. Autoři mezi obojím vytvářejí paralelu: podle nich vývoj každého živého jedince odpovídá ve zkratce vývoji kosmu i vývoji života na Zemi a stejně jako ony spěje od zárodku k zániku. Sledují vznik hmoty a její přeměnu v hmotu živou, s níž přicházejí i pojmy času a prostoru. Dotýkají se základních filozofických otkázek, na něž hledají srozumitelné odpovědi. Jak říká vypravěč v úvodu filmu: „Být živý, to znamená tvořit příběh od začátku, na který se nepamatujeme, do konce, o němž nic nevíme... Každý příběh musí nějak začít. I když počátek mého vlastního příběhu mi zmizel v mlhách. Nemohu si, tak jako nikdo, vybavit vzpomínku na vlastní narození. Zrodil jsem se v den, kdy mě matka přivedla na svět? Anebo už tehdy, kdy se rodiče milovali?" Bez dechu tak sledujeme náš vlastní příběh. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (45)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Co jsou platné fascinující (a v řadě případů i unikátní) záběry, když občas vůbec netuším, co na nich vlastně je. Také je tu podivná neproporcionalita: stvoření vesmíru, Země a prvních organismů je odbyto tak rychle, že to vypadá jako něco triviálního a zbytek je skoro celý o obojživelníkách. O těch nesmyslech, které mele africký mudrc, škoda mluvit (navíc dabing se dost nepovedl) a dokonce ani hudba Bruna Coulaise není patřičně využitá. ()

Madlene 

všechny recenze uživatele

Kdo se chce něco dozvědět, nedozví se nic (krom znovu omýlaných povídaček o prapůvodní polévce)... ani při povedených záběrech na afrického lezce, jak si staví "hnízdo" nepadne slovo (ni písmeno neukápne), takže jeden ani neví, na co vlastně kouká. Dvojčička a ještě s odřenýma ušima... a hlavně díky některým skutečně zajímavým záběrům v jinak v nicneříkajícím dokumentu. Heslo by pro všechny zvídavé mohlo být: Ať žije David Attenborough! ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Přírodopisné filmy mám rád a na věci třeba od Davida Attenborougha nedám dopustit. Ale tohle je prostě nuda. Samozřejmě je tu pár světlých míst, jenže když se třeba objeví nějaké zajímavé zvíře, tak místo aby tvůrci řekli "joo tohle je leguán," tak tam kecá o hovně nějakej strašlivě moudrej, trapnej šaman. Aspoň, ale více oceníme ty zdařilejší dokumenty. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Záběry zvířat jsou velmi povedené, bohužel jako u mnoha podobných filmů to dost kazí děsivý blábolivý komentář, a zde i spousta záběrů s jakýmsi černochem, které jsou zde evidentně pouze proto, aby film natáhli na celovečerní délku. Trochu vycpávkově působí i záběry krajiny (byť jich velká část vznikla na Islandu:). Kdyby se tvůrci nesnažili honem honem uvést film do kin a natočili víc záběrů zvířat, bylo by to i klidně za pět. Chodící ryba rulez! ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

V případě tohoto filmu záleží na tom, čemu více věnujeme svou pozornost. Zda poněkud plytkému komentáři, nebo oslnivé, žensky něžné, hravé a v té křehkosti záběrů až objevné kameře. Jestliže v TAJEMSTVÍ OCEÁNU byla poněkud více akcentována neživá příroda, tady jednoznačně vítězí ta suchozemská a po čertech dravá. Fakt, že to film poněkud rozlamuje v jeho diváckém účinku, je zřejmý. Přesto původnost kamery a některých scén (milostné laškování krabů) PŘÍBĚH s úspěchem ozvláštňuje. Ale ne natolik, aby bezbřeze uchvátil. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama