Rodinná oslava

Festen

Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

Každý kto má trošku väčšiu rodinu to pozná. Chystá sa oslava, všetci sa pomaly schádzajú, usmievajú a takto v pohode začína i táto Dánska pecka. Pohodovú atmosféru narušuje iba jeden z bratov, ktorý na oslavu ani nebol pozvaný a to dáva tušiť, že tu bude naozaj veselo. Pomaly prichádza na rad synov príhovor, ktorý otcovi namiesto blahoželania "vypľuvne" do tváre nepríjemné udalosti z detstva. Hostia sú zdesení a divák nepochybne tiež. Do tohto okamžiku ma roztrasená kamera skôr rozčuľovala, ale na druhej strane filmu dodáva dôležitý pocit autenticity. Po príhovore som sedel prikovaný až do konca a uznávam, že to bolo napínavé, drsné a dusná atmosféra sa dala krájať. V podstate je to kompletne konverzačný film, ale obvinenia sú tak závažné, že herecké výkony vám budú bohate stačiť. Dánsky herec Ulrich Thomsen, ktorého som už videl vo filme Bratia i Adamové jablká, je talentovaný i sympatický a rád by som ho videl častejšie. Začína vystrkovať rožky aj v hollywoodskych filmoch, takže uvidíme. Filmu dávam plné hodnotenie hlavne z dôvodu, akým dokáže šokovať i ako pochvalu za to, že za tak smiešne peniaze dokázali Dáni urobiť tak skvelý film. Nie je to film, ktorý by ste si radi opakovane púšťali, ale vašu pozornosť vybičuje na maximum ako dobre mierená facka. A oslava? Fakt hustá... Pozývam vás. 100%.(26.12.2011)

Naprosto vynikající Vinterberg, na kterého si budu muset trochu posvítil. Jedná se o těžkotonážní talky drama, ve kterém sledujeme průběh rodinné oslavy 60. narozenin otce rodiny, na kterou se sjedou desítky hostů ke společnému setkání. Po letmém seznámení s hlavními aktéry a jejich povahami se roztočí kolotoč událostí, které pramení z jakési tajemné minulosti členů rodiny, které zůstávají po celou dobu filmu značně neurčité, ostatně jako celá pointa příběhu. Čím déle jsem film sledoval, tím víc jsem by zvědavý, co se z toho vyklube. Nečitelné, psychologické, poutavé, severské. Trošičku podezřívám LvT, že si prostředí pro svou Melancholii půjčil právě odtud. Doporučuju!(16.3.2014)

Keby to bolo ako záver s titulkami, tak to mohol byť mysteriózny film, takto je to len film držiaci sa istej jednoduchosti, ktorý však skvelo urobil jednu smutnú oslavu. Keby sa vám náhodou nejaká nepodarila, tak si toto pustite. Svojím spôsobom celkom jazda, aj keď ma udivuje, že diváci sa dokážu pozerať zo záujmom na úplne cudziu záležitosť, aby ich pobavila. Nevidím dôvod to idealizovať len preto, že si niekto zvolil nejaký štýl, či lepšie povedané vymyslel a toho sa držal, keď ten film podľa mňa k ničomu rozumnému ani nedospel, no svojim spôsobom baví a nenudí aj keď nie je pozitívny, je pútavý.(9.3.2014)

I za mě asi to nejlepší co manifest Dogma 95 prozatím nabídnul. Do Rodinné oslavy se tohle "nahlížení" hodí naprosto skvěle, a ona typická severská syrovost, podpořena právě zásady manifestu Dogma 95, vytvořila z jinak asi průměrného dramatu solidní psycho. Skvělé herecké výkony. Here's to the man who killed my sister... to a murderer. (17.1.2011)

Autentické, realistické a maximálne emočne zdrcujúce. Scenaristický mi to natrhlo prdel. Uchopené za iný koniec, čo jedine tak geniálne dokážu len Dáni. Bolo pár scén, pri ktorých som len krútil hlavou, ako si to len dovolili natočiť (obrovské plus) a bolo pár scén, pri ktorom som zostal v takom šoku, až sa mi ťažko dýchalo. Už po Refnových a Trierových dielách som mal stále na jazyku, že Dánsko je Európskou filmovou veľmocou toto je len skvelé a obrovské "ok". Vinterberg si nezaslúži byť v pozadí, jekoliž to už dačím potvrdil. Thomas Bo Larsen je kurefský talent a jeho rasistická scéna je neskutočna. Manifest Dogmy je naprosto geniálny a potrebný pre nových filmárov (jekoliž sa často už s klasických filmov stráca ta jednoduchá krása!).(28.10.2013)

• - Film byl natočen podle skutečné události. Inspiraci získal režisér při poslechu rádia v roce 1996, kdy v živém vysílání anonymní posluchač vyprávěl zážitek z oslavy narozenin svého otčíma. Čtyři roky po natočení filmu se onen posluchač setkal s režisérem a přiznal, že použil příběh někoho dalšího. (kenny.h)

• - Therese Glahn se ve filmu objevila zcela poprvé. (Kulmon)

• - Snímka bola v Nemecku vyhlásená za najhoršie dabovaný film roku 1999. (misterz)