Rodinná oslava

Festen

Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

Rodinná oslava mě lákala už nějaký ten pátek. Moc severských filmů jsem sice neviděla, ale vím, že většinou stojí za to. Tenhle kousek to potvrzuje. Neskutečně dusná atmosféra, kterou dokreslují všechny dogmácké formální prvky, kamera, schválně nedokonalý zvuk apod., ale i herecké výkony, opravdu tíží divákovo srdce. Postupně vyvěrá jeden hnus za druhým, rodinná přetvářka nestačí maskovat nic. Mrazí vás (z pohledu člověka nepříjemně, z pohledu filmového diváka příjemně). Bohužel jsem na konci čekala větší výbuch emocí a grandiózní finále, které nepřišlo. Jinak ale silný zážitek. Navíc teď Rodinnou oslavu hrají u mých milovaných Bezručů, což mě láká snad ještě více. Tuším, že v divadelním podání, a navíc u nich, to bude bomba.(26.5.2012)

Není nad upřímnost, zvláště v případě nepřikrášleného rodinného videa z velkolepé oslavy, na kterém si dal dostaveníčko ukázkový materiál pro diplomovou práci psychopatologa, s abecedním seznamem abnormalit duševního zdraví, z kterého je vyjmut jen Christianův přítel Šíša, neboť je imaginární. Hosté mimo příbuzenstvo jen nesvéprávně doplňují kulisu Klingenfeldtovic minimalistické hry na pravdu za odkrytí charakterových zákoutí a já mohu jen říci: Dogma 95 - do smrti dobrý...(18.4.2013)

Obří rodinné sešlosti plné formalit jsou zkrátka zlo. Někteří egoističtí hlavouni rodiny, kteří svolávají tetičky a synovce i z toho nejzapadlejšího kolene, aby uctili pseudo-důležitost rodiny si zkrátka neuvědomují, že z násilného slučování příliš rozdílných lidí do jedné intimní společenské akce nemůže vzejít nic dobrého. Rodinná oslava tohle pěkně ukazuje. Navíc dobře dává do kontrastu formální, uctivé chování navenek s odhalováním skandálních kostlivců ve skříni. Ne všechno je v Rodinné oslavě detailně propracováno a postavy se ne vždy chovají logicky, ale jako komorní drama nelze než doporučit. 7/10(4.3.2014)

Velmi depresivní, místy až téměř brutální útok na psychickou rovnováhu diváka. Ač nejsem příznivcem tohoto formálního stylu (ať už se nazývá Dogma 95 či jakkoliv jinak), tak k této rodinné oslavě se forma velmi hodila, prostě příběh jako ze života, z velmi smutného života. Nevím, jestli se na film znovu někdy podívám, ale vím, že na něj nikdy nezapomenu. 90 %(16.9.2015)

Totální destrukce nitra. Jak těžké je dokázat ze sebe vysoukat bolestivou pravdu? Jak těžké je všechno zničit a přesto sobě ulevit? Po x letech jsem se na Vinterbergovo Dogma podíval znovu a jako bych se díval jinýma očima .. o deset let staršíma. Mrazilo mě až na kost z toho, jaká se dá na tak malém prostoru odehrát obrovská psychologická bitva.(17.4.2012)

• - Therese Glahn se ve filmu objevila zcela poprvé. (Kulmon)

• - Film byl natočen podle skutečné události. Inspiraci získal režisér při poslechu rádia v roce 1996, kdy v živém vysílání anonymní posluchač vyprávěl zážitek z oslavy narozenin svého otčíma. Čtyři roky po natočení filmu se onen posluchač setkal s režisérem a přiznal, že použil příběh někoho dalšího. (kenny.h)

• - Režisér Thomas Vinterberg se ve filmu objeví jako taxikář. (Kulmon)