Rodinná oslava

Festen

Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

Velmi zaujimava drama, aj ked bola natocena televizne - 4:3 z mierne zrnitym obrazom. Tazko sa mi opisuju pocity, ktore som mal pri tomto filme, ale v kazdom pripade, cim viac boli napäte vztahy medzi surodencami a hlavne ich otcom, tym viac bol film zaujimavejsi. Keby tie vztahy tam neboli az tak napäte, asi by som sa skor nudil asi tak, ako pri filme od rezisera Jonathana Demma RACHEL SE VDAVA (2008), kde to bolo trosicku podobne. Myslim si, ze herci zahrali svoje postavy velmi presvedcivo a je to jeden z dalsich kvalitnych filmov z Danskej a Svedskej produkcie... 19.11.2010 _______ Ulrich Thomsen - (Christian) +++ Henning Moritzen - (Faderen - Helge) +++ Thomas Bo Larsen - (Michael) +++ Paprika Steen - (Helene) +++ Birthe Neumann - (Else) +++ Trine Dyrholm - (Pia) +++ Hudba: Lars Bo Jensen +++(19.11.2010)

Hnutí Dogma 95 je fakt bezvadný – bez všech těch nánosů šminek, světel, technickejch serepetiček jde o filmy tak hutný, že z toho mívám další dva dny deprese a jediný, co intelektuálně zvládám, je sledování To nejlepší z Ordinace v růžové zahradě. Na druhou stranu tahle rodinná sešlost dopadne tak moc špatně, že proti tomu jakákoli moje zpackaná párty vypadá jak oslava narozenin u Paris Hilton. A to se přitom nikdy nezapomenu opít, pozvracet co se dá a vést parádní monolog na odvěké dámské téma, že jsem tlustá a nikdo mě nechce.(30.9.2015)

• Padme_Anakin

Rozhozený sandálek z toho mám ještě dnes a tak nevyklidněná píšu. Divný, hodně divný film o jedné hodně divné rodině plné labilců, pomatenců a zvrhlíků. Kameru držel v ruce sám Parkinson a nejzajímavější záběry jsou do nosních dírek, náprsních kapes a pánských slipů. Při prohrabování nádobíčka se mi chtělo zvracet. Jsem holt obyčejné děvče trpící kinetickou nevolností a takovýhle art - náhodný střih, nezvyklý zvuk, zrnitý obraz - pro mě není.(14.10.2016)

Od prvního okamžiku, kdy divák zjišťuje, že v tomto filmu bude hrát prim ruční kamera, a kdy vidí, jak jedna z hlavních postav vyhazuje manželku z auta, se dá čekat, že Festen bude netradiční filmový zážitek. A také nepředvídatelný. Styl domácího videa, které mohl natočit kterýkoliv z účastníků oslavy, dává celému filmu zvláštní nádech; důležité scény přicházejí stejně obyčejně jako ty zdánlivě běžné, každá postava v sobě navíc nese cosi kladného i záporného, takže si nikdo ani v jedné chvíli nemůže být jistý, co přijde příště a čím se mu tato rodinná oslava zapíše do paměti. Tak syrové, tak pravdivé, tak zvrácené. Nelze nepoužít Hamletova slova: "Je něco shnilého ve státě dánském."(7.8.2010)

„Musíme ti pomoct trochu nahoru. Začni tím, že se dnes budeš chovat jako normální člověk.“ Rodinná oslava je místy zlomyslně zábavnou satirou, jindy zas mrazivě silným dramatem. S proslovem nejstaršího syna totiž vše začíná pomalu ale jistě houstnout, a postupem času bude ten chvilkový úsměv člověku tuhnout čím dál víc. Avšak nejpozději s výborným koncem nejspíš zase roztaje. Vinterberg mistrně tepe do všech těch příbuzenských sešlostí, které se navenek vyznačují oslavnými, vtipnými proslovy, nenucenou, rodinnou pohodou a americkými, srdečnými úsměvy, zatímco pod povrchem se často skrývá jen přetvářka, pokrytectví a kostlivci ve skříni. A v případě Rodinné oslavy se pan režisér navíc (i přes tu nadsázku a jisté hrocení) nijak zvlášť nevzdálil uvěřitelnosti, takže mu rád prominu ta místa, kde mu lehce docházel dech, a poděkuju slabším plným počtem. „Mami. Můj přítel Gbatokai…a to je moje maminka.“ - „Vítejte. Těší mě, že vás zase vidím.“ - „Ještě jste se nesetkali, to byl někdo jiný, mami.“ - „Ah…ráda vás poznávám.“(9.9.2015)

• - Therese Glahn se ve filmu objevila zcela poprvé. (Kulmon)

• - Film byl převeden i do podoby divadelní hry, která se dočkala uvedení v mnoha evropských divadlech. V Česku ji jako první hrálo brněnské Studio Marta v roce 2005, dále například pražský Činoherní klub, Městské divadlo v Mostě či Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. (skudiblik)

• - Režisér Thomas Vinterberg se ve filmu objeví jako taxikář. (Kulmon)