poster

Android

Sci-Fi

USA, 1982, 80 min

 • Han22
  ***

  Malé pomalé komorní sci-fi, které mě příjemně překvapilo. Očekával jsem nějaké hovadské béčko a on se z toho vyklubal slušně vymyšlený thriler "všichni proti všem". Na vesmírné stanici se sejdou cynický vědec, nesmělý android a trojici zločinců z nichž jedna je žena a každý sleduje své cíle. Pár zvratů je výborných včetně výborné finální pointy a hlavně postavy slušně napsané a zahraná. Hlavně Don Opper si krade celý film a po Critters přichází z další skvělou rolí. Efektů moc není, ale jsou celkem slušné (vesmírné stanice, lodě, pár laserů). Klaus Kinsky naopak zklamal a nic moc nepředvedl.(18.1.2016)

 • MrPierc
  ***

  Malorozpočtový film u kterého interiér i exteriér vypadá hůř než ve výkladní skříni socialistického obchodu. Ale z nějakého naivního důvodu jsem si Maxe oblíbil. Jako robot touží po polidštění a obdivuje ženy. Je fascinován láskou a sexuálním aktem. Touží být na Zemi a milovat. Jeho dětinské nadšení i nezkažený pohled na svět je v kontrastu se zahořklými a ironickými pozemšťany jakoby nenormální. Opět je tu opakování touhy stvořit nového člověka a to nejlépe ženu. Učit jí novým věcem, políbit a být první, koho uvidí. Být jejím stvořitelem, objevitelem i milencem. Konec je jednoduchý, ale rozesmálo mě to, jak se roboti dokážou rychle učit.(6.3.2013)

 • Quint
  ***

  Překvapivě neexploatační cormanovka se slabším rozjezdem, ale s výborným Donem Keithem Opperem v roli osamělého androida na vesmírné stanici, který se chce stát člověkem. Nejzábavnější na filmu je jeho „duševní“ proměna, od infantilního naivky, poznávajícího svět skrz filmy 20. století, až po přeprogramovaný vraždící stroj (James Cameron se na filmu podílel jako výtvarník, a dost možná tu nabral inspiraci pro svého pozdějšího Terminátora). Ve filmu v zásadě není jediná kladná postava, ale Opper (který hravě zastíní i jindy dominantního Kinskiho v roli šíleného vědce) si dokáže udržet naše sympatie i ve chvílích, kdy se v něm začnou probouzet špatné lidské vlastnosti a emoce, které ho postupně ho připravují o nevinnost. Android má i na Cormanovy poměry hodně lacinou výpravu (kulisy vypadají jak ze Studia Kamarád a rekvizity jak z hračkářství), ale nepůsobí nechtěně směšně. Pokládá si hluboké existenciální otázky jako "co to znamená být člověkem?", ale nebere se zase příliš vážně. Druhým Blade Runnerem tedy ani nechce být.(22.6.2017)

 • Viperine
  **

  Vizuálně sice lehce nadprůměr, ale jinak dost nablblé a výkony herců mizerné a toporné, a to včetně Kinského. První čtvthodinka vypadala celkem nadějně, ale čím "rozvinutější" a "dramatičtější" byl děj, tím větší to byla nuda. Nemám nic proti béčkové produkci, ale tady mi úplně chyběla atmosféra a vadily trapné pokusy o vtip. Slušně vypadající zbytečnost.(17.2.2014)

 • Tom_Lachtan
  ***

  ♪♫ „Android... nad dobrého androida není...“ ♪♫ Červený trpaslík, série druhá, díl prvý: Kryton. ____ Jenže ani jeden dobrý android nedokáže napravit prázdnotu scénáře a herecké neumnětelství ostatních herců, včetně magora Kinského, u něhož někdo zřejmě považuje bezduchý pohled do kamery za herecký výkon hodný oskara za celoživotní přínos.(21.7.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace