Pyramida

Divy starověkého světa dlouhou dobu proklínaly své objevitele, kteří se odvážili odhalit jejich tajemství. Na skupinu amerických archeologů však čeká větší překvapení, než si kdy dovedli představit, když narazí na ztracenou pyramidu, které se žádná jiná v Egyptě nevyrovná. Jakmile odkryjí hrůzná tajemství pohřbená v jejích útrobách, uvědomí si, že jsou nejen v pasti, ale že je navíc cosi děsivého pronásleduje. (HBO Europe)

domirovec

The Pyramid je možná na první pohled slibně vypadající found-footage horor, ve kterém se parta lidí ztratí v útrobách ztracené pyramidy. A opravdu to ze začátku působí pěkně. Parta archeologů narazí na velký objev v podobě ztracené pyramidy v Egyptě, následně do ní z důvodu 'investigace' půjdou a ztratí se. No a po pár propadajících se kamenných podlahách a pár né zrovna moc dobrých jumpscarech s divnými zmutovanými tvory přichází čas na nějakou tu hlavní potvoru, která bude naše hlavní protagonisty skrz film nahánět. No už když jsem film sledoval a uvědomil jsem si, že film je skoro u konce a náš hlavní příšerák ještě není na scéně, začal jsem se bát, že zůstanu na suchu.. a upřímně bych na tom suchu raději zůstal. Protože se opravdu omlouvám, ale podoba monstr-Anubise vypadá otřesně. Je to prostě CGI na levelu tak nízkém, že mi bylo místy skoro do pláče. Atmosféra je však na druhou stranu tou světlejší stránkou filmu, jelikož funguje pěkně a prostředí té samotné pyramidy nebylo vůbec špatně vybudované. Plus ještě některé ty pěkné dialogy ohledně Egyptské historie a mytologie byly velmi pěkné, jelikož se jedná o téma mně velice blízké. Podle mě je tedy první polovina filmu vcelku povedená a druhá se za pomocí našeho CGI Anubise propadla do kanálu filmového hororu. 2/5 ()

fixaman

Jasně, hluboko pod zemí v útrobách pyramidy je šero, ve kterém i s vypnutým světlem všichni vidí… Co na tom, že tam nejde žádné světlo :D Nicméně když člověk vypne mozek, je to poměrně zábavné hororové béčko a docela zábava. ()

KUFI

Za co me trestas? Ze jsem to nesmazal hned na zacatku, kdy uz v uvodnich 10ti minutach bylo jasny, ze to bude hovadina par excellence. Ne, ja si nedam rict a tady to mam. Zase jsem zbytecne zabil hodinu a pul zivota a jsem nasranej jako Hitler po porazce u Stalingradu. Smesna vlkokrysa nahani partu imbecilu po podzemni pyramide, kde je jako zazrakem neustale svetlo i kdyz maji vypnuty baterky. Jeji rev nejvic ze vseho pripomina splachnuti zachodovy misy. Postavy klasicky 5 minut smutni nad smrti svyho nejblizsiho, aby za dalsich 5 minut uz na nej ani nevzdechly. Vlkokrysak umi behem vteriny strhnout ze zebriku statnyho chlapa, ale zenska ktera se navic drzi jenom za jednu ruku, ho setrese po nekolika munutovym souboji jako shnilou hrusku. Samozrejme taky nastoupi klasicky hovadismy, kdy ve vypjaty chvily vlkokrysa nori ruku do hrudi hlavni gerojky, aby ji vytrhla srdce, a to rychlosti jednoho mikrometru za 10 vterin. Samozrejme proto aby si dotycna stihla ladnym vlnenim tela o jakysi ostri prerezat provazy (silny jako sloni kokot) kteryma je svazana, a dat mu pres drzku a vzit kramle. I kdyz chvily predtim vlkokrysa vytrhla jinymu blbovi srdce z hrudi behem zlomku vteriny. Taky me rozveseluje, kdyz mental vyleze ven z nejaky stometrovy sachty, pricemz zustane lezet na jejim okraji a tezce oddychuje a vlkokrysak znicehonic vyleti a stahne ho zpatky. Ze nebyl slyset jak tou sachtou leze je zahadou, kdyz tam jinak dupe jak slon a pritom rve jako by mel prdel plnou hemeroidu a nekdo ho do ni z rozbehu nakop. Si predstavuju jak pomaloucku polehoucku naslapuje aby nebyl slyset aby na poslednich dvou metrech moch znenadani vypalit :) Uz davno koukam na filmy jenom sporadicky a to jeste pouze na horory. A vazne uvazuju, ze se na filmy prestanu divat uplne. Protoze uz me vyslovene urazi jak ze me patvurci takovychhle filmů delaji stale dokola vola a vysmivaji se mi pritom do xichtu. Bejt presidentem, tak zavedu trest smrti vytrhnutim genitalii rozzhavenyma klestema pro tvurce spatnych filmu, vypatlany muziky co hraje denne v radiu a lzivych reklam bez vyjimky, aby se tu trosku procistil vzduch. ()

gazogazo

Podobně jako as above so below, kavalitou. Lepší horor z té každoroční záplavy. Za mne teda poznámka za nedodržování ff formy, buzny ()

CharlieSs

O. Můj. Bože. Dlouho jsem se tomuhle vyhýbala už jen kvůli tomu, že je to found footage. Ale ono to tak úplně není. Je to natočené fakt hodně dobře, že se dá rozeznat, co je vlastně na obrazu. Některé found footage, viz V/H/S nejdou rozeznat absolutně vůbec a jsou to sračky na které se nedá dívat, i kdyby to byl film já nevím jak dobrej. Vzhledem k tomu jak miluju Egypt a jeho mytologii, tenhle kousek mě opravdu vzal a ten nápad si opravdu cením. Jsem ráda, že se našel někdo, koho napadlo natočit něco takového. Možná bych dala 5*, kdyby tolik nepřehnali ten konec a kdyby ona příšerka vypadala vizuálně trochu líp a né jako maska z umělý hmoty z hračkářství. Ale to jsou jen detaily a nejspíš dost přehnané. Film byl podle mě opravdu perfektní. ()

Vabr

Škoda. Tak skvělej nápad už dost originální na normální horor, natož pak na FF a tak ho zkazili. Já prostě nejsem člověk, který dokáže přehlížet kupu nelogičností. Začalo to důvodem, proč vstoupili do pyramidy až po konec. Ne, oni se prostě už nemohli v roce 2014 vyvarovat základním FF klišé. Postavy jsou tupé až to bolí a strašně nesympatické. Dokumentaristka je uječená kráva, která začne ječet ještě dřív, než něco uvidí. Jméno Fitzi tu padne tolikrát, že mi ani nedělá problém to jméno vyslovit pozpátku, a moc dobře si ho pamatuju. Dalo by se říct, že se řadí k uječené dokumentaristce s tím rozdílem, že vše, co vyplodí z huby, je jako by to četl přímo ze scénáře, a je to taková ta postava, která musí všem připomínat, že hlavním cílem je se dostat ven. A pak nám tu zbývají dva pseudo-archeologové, kteří mají keců plnou hubu, ale nic užitečného jim to nepřinese. Nevím jak na tom jsou ostatní lidi, ale já předpokládám, že když jsou to archeologové zaměření na Egypt, tak budou aspoň něco znát o pyramidách (pasti, vcelku stavbu, východy atd.). Samozřejmě, že tahle byla trochu jiná, ale i tak. Archeoložka je ve výsledku převlečená dokumentaristka, stejně de*ilní a uječená. Tak de*ilní smrti jako tady jsem snad v žádném jiném FF dlouho neviděl. Efekty byly špatný, otřesný byly zvlášť zblízka. Konec je pitomej ani ho nemá smysl nějak komentovat. Během filmu střídali normální kameru a FF kameru. Zrovna u tohohle si myslím, že by se více hodila normální kamera, ale výsledek by asi jiný nebyl. Zbytečně zahozený námět na originální horor. VYHODNOCENÍ: FITZI! FITZI! FITZI!FITZI!FITZI! ()

helraiser

Horory co se točí okolo Egypta a jeho mysteria mám hodně rád a tak jsem s radostí přivítal i tento kousek. Takže co se týče děje ta paráda, má to i slušnou atmosféru a děj v pyramidě slušnej, opravdu paráda, ale v okamžiku kdy se objeví příšerné digitální kočky a na konec i opravdu obludně zpodobněný Anubis jako hlavní potvorák tak to šlo opravdu strašně dolů. Nebýt těch digitálních sraček tak by se opravdu jednalo o parádní podívanou v pyramidě, ale tohle opravdu ne, úplně to tímto zabili, slabší tři hvězdy a ani o píď víc. ()

bakeero

Trailer navnadil hodně. Pak očekávání chladla, ale nakonec to není čisté zklamání. Celkový dojem kazí hlavně poslední část, jinak je Pyramida celkem obstojný klaustrofobní horůrek z netradičního prostředí. Více na Filmfanatic.cz. ()

glorious

Gregorik už má skusenosti a má pár dobrých prác za sebou, no tuto by som určite nezaradil medzi tu lepšiu. Nevravím že sa to nedalo pozrieť to nie a opakovať sa tým že takýchto námetov tu už bolo je asi tiež neopodstatnené a tak len dodám že tri má za to že sa mu podarilo ma v dvoch momentoch nalakať a nezaspal som pri sledovaní. ()

Veronica27

Jako prostředí na Found footage přímo skvělé ! Nebylo to zrovna nejakčnější, ale jelikož miluji Starověký Egypt a vše s tím spojené, tohle se mi moc líbilo. ()

beso74

Sú aj horšie veci pre Američana ako byť v Egypte počas arabskej jari.Napríklad byť v Egypte vo vnútri novoobjavenej pyramídy, stratiť cestu von a zistiť, že vnútri nie ste sami. Zvyšok je už len pomalé posúvanie v pred, narážanie na pasce a ohrozenia, postupné zmenšovanie sa už aj tak dosť útleho kolektívu a čakanie na to, či niekto prežije alebo nie. Ak niekto očakával nejakú x-tú verziu múmie, mýlil sa, toto je skôr variácia na Pád do tmy alebo spomínaný As Above So Below. Kombinácia archeológie, egyptskej mytológie a hororu (hoc s prepáčením Found footage) je vcelku lákavá, akurát že na papieri to vyzerá oveľa krajšie ako na obrazovke a navyše triky (digitálne monštrá a i samotná horiaca Káhira) sú dosť pod psa (dokonca možno i pod mačku), čo hlavne v záverečnej pasáži ťahá film neúprosne dole. ()

nick_sekac

Od cca 10 minuty jsem přál všem postavám co nejkrutější smrt za to chování a reakce na dění kolem, které odporuje i inteligenci jednobuněčných organizmů. Kurna, jak já jsem nasranej. A vypadalo to v trailerech tak dobře, zlatý As Above So Below. ()

Clark_Kent

Je to svižný atmosféricky pojatý horor. Anubis alias ležící šakal nebo jako muž se šakalí hlavou, žije tam dole v podzemní kobce. ()

Miagy

V podstate ničím výnimočný béčkový horor, ktorý síce nijako zvlášť neurazí, ale nepriniesol v podstate nič nové. Jedno klišé strieda druhé, psotavy sú nevyprofilované, bezduché nudné. Efekty dosť slabé (dievča napichnuté na koly, potvory z nej trhali maso a v ďalších záberoch úplne bez známok po hryzaní...). The Pyramid je oddychový béčkový horor, ktorý poteší fanúšikov egypta, stiesnených priestorov a nenáročných inscenácií. ()

Looka

40% Ten velestupidní konec tomu nasadil korunu. Monstrum vypadalo jak hafík z reklamy na bonbóny. Červená karkulka od Svěráka je proti tomuto temný horor. ()

Bube1

Vůbec ne tak špatné, jak zde mnoho erudovaných kritiků naznačuje! A tímto názorem dávám zcela vyjímečně za pravdu verbalovi... Čemuž se sám divím... The Pyramid je svižný horor, který nejvíce zaujme skvěle udělaným prostředím, v rámci Found Footage velmi stabilní kamerou a hlavně (alespoň pro mě) atraktivním námětem. Egyptská mytologie je zajímavá a tohle zpracování mi vážně sedlo. Bohužel některé z kladů tvůrci v určitých místech překlopili v zápory. Found Footage forma je libovolně porušována, jak se to zrovna do situace hodí (nehodí?) a hlavně nízký rozpočet způsobil až směšné CGI zpracování SPOILER Anúbise KONEC SPOILERU, což značně snížilo dojem z (ne?)vygradovaného finále. Celkově ale považuji The Pyramid za povedený horor. ()

Scraffy

Ďalší film natočený pomocou Found Footage efektu. Musím povedať, že sa k podobnému typu filmu hodí. Páči sa mi ako autori postupne vyvražďujú skupinku ľudí, ktorá je na toľko dementná, že keď idú do priestoru v ktorom ešte nikdy neboli, bez niečoho, čo by im našlo cestu naspäť. Už asi od cca 15 minúty, kedy vošli prvý krát do pyramídy, som im prial, aby ich niečo skoro zabilo! Efekty vo filme sú pomerne pekné, hlavne tie malé mačky. Tie boli na celom filme to najlepšie, ba som im dokonca fandil viac ako hlavným postavám! Aj keď by to malo byť naopak.. ()

GameboyNES

kdyby to dostalo větší rozpičet, mohl to bejt fajn film. Takhle to bylo pro mě další tv laciný rádoby horor ala asylum.... dvě ať neřeru. ()

Najt

Slušný FF film, který je skvěle natočen. Žádná roztřepaná kamera, žádné defekty v obraze ani zběsilé střihy. Vše působí příjemně i kvalitně. To k vizuálu. Co se týče atmosféry, tak s tou jsem byl spokojen. I když to hororově nebylo jinak extra zdařilé, atmosféra byla slušná a odehrávala se v perfektní lokaci. Prastará pyramida, která byla tisíce let pohřbená v písku s něčím uvnitř, tma, stísněnost, tunely a starověké nápisy už jen to evokuje labúžo pro horor. Co se příběhu týče, tak je to prosté. Archeologové objeví pyramidu a rozhodnou se jí probádat, po chvíli se dostanou do pasti a musí najít cestu ven, bohužel pro ně má pyramida stálého obyvatele. Příběh nijak neurazí, ale ani nenadchne. Scénář je lepší, i když některé hlody byly úplně zbytečné, líbily se mě poznatky z egyptské historie. Být to o poznání strašidelnější a napínavější bylo by to pro mě slušné překvapení. Ale i tak jsem se bavil. ()