Doctor Who: The Time of the Doctor (TV film)

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2013, 60 min

Do třetice konečně důstojný odchod znovuobnoveného Doktorova představitele. Poprvé to byla uspěchaná znouzectnost a podruhé směšná parodie sebe sama. Moffat si neukousl nikterak malé sousto. Velké finále mytologické linie, kde se sejde snad vše co proti Jedenáctce (či Dvanáctce? Čert aby se v tom vyznal...) stálo a to na ploše jed(i)né hodiny. Přesto to nepůsobí jako přeplácanost, ale jako osudové završení všeho o co se Moffat poslední tři sezóny tu více a tu méně úspěšně snažil. Největší zádrhel je stopáž; vzhledem k záběru by to nějakou tu minutáž navíc sneslo. Takto jsou ty časové skoky na Trenzalore poněkud hrrr a bez dopadu. Přesto to funguje a to především díky tomu, že z toho Moffat vybruslil nikoli epickou velkolepostí, ke které by to vzhledem k tomu co je v sázce a kdo proti Doktorovi stojí tak nějak samo svádělo, ale skrze v jádru sice prostou, ale fungující komorní pocitovkou.(26.12.2013)

• Radiq

Kurde ale tohle bylo už festovně zamotané, né? Teda aspoň já z toho nevěděl ani hlavu ani patu ani předkožku nic. No prostě tento speciál byl až moc komplikovanej - teda pokud nejste nadšenec, kterej se v celym tom seriálu důkladně orientuje. Částečně to je škoda, ale částečně je mi to taky docela jedno, protože Pán času má tolik dílů, že jeden horší se v tom ztratí...(17.1.2016)

Tenhle díl se opravdu vyplatí vidět vícekrát. Steven Moffat se rozhodl douzavřít své veškeré rozestavěné a provázané příběhové nitky, takže při prvním shlédnutí nemáte moc šanci všechny zachytit. To bude podle mého také za tím, proč tolik lidí na tenhle speciál nadává. Vyplatí se dávat pozor. Samotný odchod Matta Smithe byl podle mě důstojnou tečkou za jeho účinkováním v seriálu. Sice mě jeho příběhy ne vždy bavily a nejsem veliký fanoušek Amy, rozhodně mi tenhle Doktor bude chybět. Stejně jako David Tennant, stejně jako Tom Baker. Vzhledem k novému Doktorovi předpokládám, že odteď půjde seriál opět v poněkud jiných šlépějích, takže jsem zvědav, na co se můžeme těšit s Peterem Capaldim.(30.12.2013)

Je to už nejaký ten piatok, odkedy som to videla a všetko, čo som v prvom komentári napísala beriem späť. Ešte šťastie, že sa to dá zmazať. Takže, je mi úplne jasné, že porovnávaniu lúčení 10 a 11 sa vyhnúť nedá, preto si dovolím zopár slov obhajoby. 11 samozrejme. Rozum, múdre slová a racionálny úsudok, to sú veci, ktoré okrem crazy povahy charakterizovali Jedenásteho. Možno preto majú niektorí problém vidieť jeho emócie, ktoré vyjadroval s väčšou pokorou, než Desiaty. A práve preto mi jeho výroky utkveli v pamäti omnoho intenzívnejšie, ako to bolo u Desiateho. Desiaty bol bojovníkom telom aj dušou, Jedenásty rozumom a tiež si dvakrát rozmyslel, či sa vydať cestou boja. Preto sa veľmi ospravedlňujem Števovi, pretože on dobre vedel čo a z akého dôvodu to robí. A napísal mu najkrajšiu finálnu reč.(27.3.2014)

Pátá řada oplývala pohádkovým rámcem s roztomilým eko podtextem v němž se nelogická Pandorica dala ještě překousnout. Šestá série se posunula atmosférou dále. Vše zhoustlo a Moffat se v nabývající temnotě a přebytečně nastavované mytologii začínal pomaličku topit. V závěru se chytil pomocné ruky osudu a jakž takž stačil z naprosté katastrofy vybruslit. V následující řadě se mu tento kousek bohužel nevydařil. Od začátku bylo všechno špatně. Ať už otravní Pondové, jejíž odstavení z děje bylo spíše vysvobozením, než srdceryvným loučením či slabé epizodní příběhy. V druhé polovině naštěstí dochází k satisfakci, kde jsou epizodní příběhy znovu hravé, zábavné a především nová společnice přilne k srdci daleko rychleji, než samotná Amélia. Naděje znovu ožila, aby dostala po tlamě železnou rukavicí z Moffatovo pravačky. Závěr sedmé řady zlomil vaz nejen nově vybudované mytologii (staro/nově představená Great Intelligence je nefunkčně zasažená do příběhu), ale Moffatovi především. Ve výsledku nedává absolutní smysl! Nicméně, stále sem věřil v mírné uvedení na pravou míru ve výročním speciále či vánočním loučení. Nic takového se ovšem nekonalo! Nejen že Day of the Doctor sloužil jako milá nezávislá hodinová epizoda, jež ve výsledku nezodpověděla vůbec nic, ale dokonce samotný Time of the Doctor rozloučení nedokázalo plně obhájit lapsy z minulých let. Výsledek? Nevyvážené rozloučení s milým oparem atmosférické spokojenosti. Fakt, že je Moffat břídil a flákač mi nikdo nevymluví. To jakým způsobem se dokázal poprat s klacky, které si sám připravil je sprostý! ____ Jak vysvětlit několikaletý STORYARC? Jednou převelice chatrnou větou, jež ve výsledku toho moc neřekne. Jak vysvětlit problém s regeneracemi? "Hm, nějak mě nic nenapadá... Deus Ex Machina okecá všechno!" Jak udělat vánoční epizodu z depresivního Trenzalore? Jednoduše! Udělám z něj Vánoční městečko! ____ Moffat doslova zabil tolik potenciálních epic momentů v Doctorovi, až je mi z toho mdlo! 1.) Postava Amy a její naznačený psychopatický potenciál z Apaluchie. Moffat náhle sundavá nohu z pedálu, jelikož mu strach z ukamenování ze strany fanoušků zamlžil scénáristický úsudek. Pouze Joss Whedon má koule na to udělat z kladné postavy naprosto zápornou postavu s psychologickými problémy. 2.) Milostný vztah s River, který umně buduje od čtvrté řady, aby jej v samotné čtvrtině rozbil infantilností. 3.)Celkové vyznění Silence! Jedni z nejděsivějších protivníků vůbec jsou v tomto díle degradováni na pouhé loutky jímž chybí jakékoliv charisma! 4.) Mindfuck do tváře fanoušků s angažováním Billie ve výročním díle. 5.)Naprosto nevyužitý BŮH Tennant ve výročním díle. 5.) Naprosto ubohé rozvedení mytologie Daleků. ____ Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Jediné přání do nového roku? Odchod Moffata z pozice showrunnera a dosažení Marka Gattise na jeho post! ____ Po delším uvážení snižuji hodnocení ze 4* na 3*.(30.12.2013)

• - Posledná časť, v ktorej sa Matt Smith objavuje ako Doktor. (winetach)

• - V poradí osemstá individuálna epizóda od roku 1963, kedy Doctor Who začal vysielať. (winetach)

• - Matt Smith (Doktor) a Karen Gillan (Amy Pond) nosia v tejto časti parochne, pretože si kvôli úlohám vo filmoch Lost River (2014), resp. Strážcovia Galaxie (2014) museli oholiť hlavy. (winetach)