Doctor Who: The Time of the Doctor (TV film)

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2013, 60 min

Do nebe vychvalovaný The Day of the Doctor mě přece jenom trochu, ale opravdu jenom trošičku zklamal, a tak jsem se těšil co přinese Time of the Doctor. A i když možná půjdu trochu proti proudu, tak pro mě tohle bylo o něco lepší. Ano, já vím, že tam není pořádně leccos vysvětlené a nějaká extra genialita na závěr tam taky není, ale přece jenom loučení s mým oblíbeným Doktorem mě asi tak dostalo, že to mělo vliv na můj prožitek z celých 60 minut. Nemůžu dát plný počet (protože to objektivně opravdu není zas až tak dokonalé a stejně dávám 5* jenom minimálně), ale můžu s čistým svědomím říct, že konec Matta Smithe v roli Doktora byl koncem dojemným, stylovým i důstojným.(5.7.2014)

Doctor mohl v klidu regenerovat na konci regulérní série a Moffat by tak nemusel vymýšlet přeplácaný a nezajímavý vánoční speciál, který v rámci doktorovských speciálů patří k těm méně povedeným. Nebýt emocí spojených s Doctorovým postupným odchodem, těžko by se hledaly další vyložená pozitiva. Moffat se tak nechtěně dostal do situace, kdy fandové Doctora Who už dávno rezignovali na logiku časoprostorových hrátek a pravidel univerza a proto od speciálu čekají více, než jen povrchní reunion všech Doctorových nepřátel a hodinové čekání na očekávaný závěr.(19.3.2014)

• Radiq

Kurde ale tohle bylo už festovně zamotané, né? Teda aspoň já z toho nevěděl ani hlavu ani patu ani předkožku nic. No prostě tento speciál byl až moc komplikovanej - teda pokud nejste nadšenec, kterej se v celym tom seriálu důkladně orientuje. Částečně to je škoda, ale částečně je mi to taky docela jedno, protože Pán času má tolik dílů, že jeden horší se v tom ztratí...(17.1.2016)

Po prvním sledování, mě díl samotný úplně neohromil, ač regenerační scéna byla opravdu silný zážitek. Teprve podruhé jsem ji pořádně docenil a zjistil i hlavní kaz celé epizody. Je jím část s nejstarším jedenáctým Doktorem, která prostě působí místy až nechtěně směšně (spolknutí nových regenerací, poskakování atp) a kazí celou část. Osobně jsem rád, že to však nebyla regenerační scéna samotná a dostali jsme asi nejlepší regeneraci v historii seriálu. Perfektní moment, který zároveň tak trochu vysvětluje podstatu celého seriálu.(26.12.2013)

Do třetice konečně důstojný odchod znovuobnoveného Doktorova představitele. Poprvé to byla uspěchaná znouzectnost a podruhé směšná parodie sebe sama. Moffat si neukousl nikterak malé sousto. Velké finále mytologické linie, kde se sejde snad vše co proti Jedenáctce (či Dvanáctce? Čert aby se v tom vyznal...) stálo a to na ploše jed(i)né hodiny. Přesto to nepůsobí jako přeplácanost, ale jako osudové završení všeho o co se Moffat poslední tři sezóny tu více a tu méně úspěšně snažil. Největší zádrhel je stopáž; vzhledem k záběru by to nějakou tu minutáž navíc sneslo. Takto jsou ty časové skoky na Trenzalore poněkud hrrr a bez dopadu. Přesto to funguje a to především díky tomu, že z toho Moffat vybruslil nikoli epickou velkolepostí, ke které by to vzhledem k tomu co je v sázce a kdo proti Doktorovi stojí tak nějak samo svádělo, ale skrze v jádru sice prostou, ale fungující komorní pocitovkou.(26.12.2013)

• - Posledná časť, v ktorej sa Matt Smith objavuje ako Doktor. (winetach)

• - V poradí osemstá individuálna epizóda od roku 1963, kedy Doctor Who začal vysielať. (winetach)

• - Prvýkrát sa Silence (Ross Mullan) a Weaping Angels (Sarah Louise Madison) objavili v jednom príbehu. (winetach)