poster

Sud prachu

 • Fed. rep. Jugoslávie

  Bure baruta

 • francouzský

  Baril de poudre

 • slovenský

  Sud prachu

Drama / Povídkový

Fed. rep. Jugoslávie / Makedonie / Francie / Řecko, 1998, 102 min

 • Dudek
  ***

  Klasický mozaikový film, který trpí nevyvážeností jednotlivých segmentů. V dílčích momentech je velmi silný, nicméně jako celek nepříliš oslnivý. Přesto překvapuje, že je, i přes svou možná až zbytečnou vyhrocenost, uvěřitelný a docela dobře vypovídající o srbské nátuře.(22.1.2014)

 • Marek1991
  *****

  Pohľad na balkánsku mentalitu. Silná tragikomédia, ktorá až veľmi realisticky podáva pohľad na situáciu v povojnovej Juhoslávii a hlavného mesta porazeného Srbska Belehradu, ktoré malo ešte pred bombardovaním NATO. Scénky sú veľmi tvrdé a často končia smrťou, ale tak to často aj pri mnohých incidentoch počas vojny a po vojne končilo. Musím pochváliť skvelých hercov, no vadili mi tam prílišné nadávky, ale znova treba pripomenúť, že dodávajú tomu realitu, ale myslím, že aj bez nich by sa to nejak dalo, len to chce veľmi dobrého režiséra, ktorý si to nezľahčí a vôbec nad tým bude rozmýšľať. Vo filme je neobyčajne skvelá hudba, čierny humor, skoro úplne to vynecháva cigáňov, skrátka ukazuje to rozpaky, rozčarovanosť, úpadok kultúry a normálnosti, sklamanie, smútok, depresiu, bláznovstvo a trápenie. Takto je to film pre dospelých a odo mňa má 90%.(9.6.2012)

 • Slarque
  ***

  Poněkud akademická mozaika ze současného Bělehradu. Jednotlivé příběhy jsou docela zajímavé, ale celek vyznívá dost průměrně. Balkán je prostě místo, kde vraždění, mrzačení a týrání patří k místním (nad)národním sportům. Odpovědi na otázky o příčině tohoto stavu tu ale nehledejte.(20.4.2004)

 • Snorlax
  **

  Povídkový film o zvláštnostech jugoslávské povahy, pokud tedy něco takového jako jugoslávská povaha vůbec existuje. Jednu chvíli mi to připomnělo film Incident, který byl ovšem mnohem sugestivnější. A Knoflíkáři byli mnohem propracovanější, měli neskonale lepší logickou návaznost jednotlivých povídek a dokonce oplývali skutečným vtipem. Nejzajímavější na Sudu prachu je tak moje překvapení z toho, jak moc se mi líbí jugoslávská hudba. Naše dechovka mi způsobuje bolest ušních bubínků, jugoslávská muzika mě nutí vstát a zmítat se v rytmu hektické hudby. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(25.4.2015)

 • hygienik
  ****

  Juhoslovanská obdoba Pulp fiction, ktorá mi prvú polhodinu pripadala ako meisterstuck, ale zvyšok času ako prehnane cynická paródia s vyberaným južanským slovníkom, v ktorej boli použité skoro všetky spôsoby zabitia, okrem atómovej bomby. Preexponovaný humor stál tento film jednu hviezdičku. IFF BA 2012.(12.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace