poster

Baraka - Odysea země

 • Česko

  Baraka

 • USA

  Baraka

 • Slovensko

  Baraka: Odysea Zeme

 • Velká Británie

  Baraka

Dokumentární

USA, 1992, 96 min

Režie:

Ron Fricke

Kamera:

Ron Fricke

Střih:

David Aubrey
(další profese)
 • klerik
  *****

  Tento film som videl dosť neskoro po jeho vzniku a čakal som hroznú nudu, ktorá mi nebude mať čo ponúknuť, kedže každý rok sedím na nejakom Envirofilme, Ekotopfilme a pod. Ostal som však zarazený. Tento film vážne dokáže šokovať a udržať diváka v pozornosti. Porovnania "ľudského" a "prírodného" sveta sú fantasicky oživujúce a hravé. A konečne viem, odkiaľ mal Horner inšpiráciu pre BRAVEHEART a rovnako odkiaľ bral Mark Isham ten zimomriavkový žalospev pre HMLU. Príjemný a výnimočný film...(25.3.2009)

 • lupuscanis
  ****

  BARAKA - ODYSEA ZEMĚ (1992) ________ BARAKA je Země. Země čerstvě vykoupaná v mléce s medem a aromatem santalového dřeva. Oděná v étericky lehkou sukni ke kotníkům, na bosých nohou zlaté sandály. Voní něčím čistým. Vyzařuje z ní klid. To je ta Země, které šeptáme své tajné Mantry. Takhle se Země chová, když si s ní povídáme. Jako by to bylo poprvé. Jako bychom byli dětmi... ____ Zastavit se. Zahledět se do sebe, nebo za všechny horizonty. Spočinout v sobě. Hrát si. Zdánlivě bezcílným konáním se jí dotýkat. Rozmlouvat s ní... ____ BARAKA je Země. Nic tak složitého jako Bůh. Nic mimo tento svět. Nic vysoko nad našimi hlavami. Tam se přece valí moře mraků. A létají ptáci. Baraka je Země přímo pod našima nohama. Sáhněte si na ní. Dotkněte se jí. Tančete po ní. Můžeme z jejího povrchu vyskočit i hodně vysoko, a pak se spolehlivě snést zpátky dolů. Z jejího pohledu jsme mravenci. Nešikovní. Ztracení. Zranitelní. Bez pout a bez kořenů. Jsme jako zrnka písku na Sahaře. Nic pro ní neznamenáme. Jen, když jí někdy nasloucháme, a ona má právě chuť, vypráví nám příběhy. A bere nás do náruče. Jako matka malé děti...(21.3.2009)

 • Brandon
  ****

  Podobně jako ve fenomenální trilogii "qatsi" se v Barace dokonale snoubí dokumentaristika s obrazovou a hudební magií. Připadáte si, že se procházíte po galerii a obdivujete fantastické exponáty z celého světa. Exponáty, které mají nejen formu, ale i myšlenku - spěch x klid, pokrok x tradice, bohatství x chudoba, zrození x smrt. To vše završuje víra a naděje.(12.2.2007)

 • (mOnkey)
  ****

  Drsná devadesátiminutová zpověď matičky Země, která se obrazy dokáže vyjádřit jasněji a zřetelněji než kdejaký upovídaný biják za pomoci slov, může do budoucna skvěle posloužit jako reflexe lidské povahy a ukázat výhružným prstem budoucím generacím, že život na Zemi není jen to krásné, a neměli bychom být proto slepí vůči dění kolem nás.(23.5.2009)

 • corpsy
  ***

  Fascinujúce obrazy rôznych ľudských národov, kultúr a spoločenstiev, ktoré však pôsobia dosť staticky. Ich výpoveď je pravdivá, ale málo trúfalá. Čo sa ale hudobnej zložky týka, tá je dokonalá v každom ohľade. Vidieť to tak na veľkom plátne, dávam určite vyššie hodnotenie, no a nebyť tých neduhov, ktoré som vyčítal, bolo by to za maximum.(18.4.2014)

 • - Scéna s mnichem v ulicích Tokya byla neplánovaná a nebyla ve scénáři. Štáb na mnicha narazil náhodou při cestě zpět na hotel. Mnich po celou dobu natáčení scény nepřerušil svou modlitbu a ani jednou se nepodíval do kamery. Po několikaminutovém natáčení mu štáb poděkoval a dal mu symbolický obnos jako poděkování. (Alfréda)

 • - Film nakrútila trojčlenná skupina tvorcov za 14 mesiacov v 24 krajinách na 6 kontinentoch. (Flipper)

 • - Baraka je staroveké moslimské slovo, znamenajúce požehnanie, dych, alebo esenciu života. (Flipper)