Veľmi zvláštny film, kde sa skutočnosť prelína s fikciou až tak, že miestami môžete zostať zmätení, ale nie stratení. Je to nesmierne zaujímavé a typy hercov boli super vybraté. Páčilo sa mi.(9.3.2015)

Uvedeno na MFFKV v sekci „Deset evropských režisérů očima Variety“ s komentářem, že tento snímek je tak trochu jiný a výjimečný. A opravdu! Slepá stojí za vidění pro naprosto originální a citlivý přístup k příběhové naraci, nevídanou střihovou kompozici podpořenou skvělou režií a hereckým výkonem hlavní představitelky. A pokud nedokážete náležitě ocenit originální debut Eskila Vogta, tak si alespoň ve filmu užijete trochu toho porna, sexy hlavní hrdinku a vtipné momenty.(8.7.2014)

„Nikdo nevydrží s někým, kdo má problémy. Ne na dlouho.“ Během sledování jsem si tu (neférovou) hru s divákem dost užíval. Je to, na co se zrovna dívám, ještě představa hlavní hrdinky či už realita? Člověk co chvíli začne něčemu věřit, načež je po zlomyslně dlouhou dobu držen v iluzi, že je to pravda, aby se pak najednou dozvěděl, že byl jen tahán za nos (anebo ne?). Nevidomost hlavní postavy je využita výborně, ať už k těm výše zmíněným představám, obrazovým manipulacím (lahůdkové „Kim“ či „pojízdná kavárna“), ale díky výborné psychologii postav i k hledání si cestičky (nejen) k Ingrid (kterou její představitelka hraje opravdu výborně). Navrch je tu pro Nory jedna bolestivá vzpomínka (na druhou stranu, kdo u nás neslyšel o Breivikovi?) a pro všechny pak i občasný humor v situacích, kdy je divákovi trapně, že se mu chce smát (např. „restaurace“, „veřejná doprava“, „vycházející společnice“). Místy se to s tím matením diváka možná až zbytečně přehání, ale i přesto musím tuhle neobyčejnou podívanou ohodnotit solidními 4*.(3.2.2017)

Zpočátku hodně dobře rozjeté psychologické drama s unikatní strukturou příběhu a vypouštěním informací, hodně mi to připomínalo třeba IMAGES / 3 WOMEN od Altmana. Poslední půlhodiny už to ale trochu ztratilo dech. Extra body za Sonic Youth.(12.6.2015)

Neobyčejný film, který se k mému údivu doslova měnil před mýma očima. To, co se zpočátku jevilo jako citlivě natočená studie manželství, které je poznamenáno ženiným oslepnutím, postupně přecházelo v komplikovanou a rafinovanou hru s divákem, který v posledku nedokáže rozeznat, co je pravda a co fantazie. (Osobně jsem se v jednom momentě zcela ztratil a propadl dokonalému zmatku ve vztahu ke sledovanému obrazu). Film je postaven na výborně obsazené představitelce titulní role (pozoruhodný herecký výkon Ellen Dorrit Petersen) a nápaditém scénáři. V ději nechybí jemný humor ani lehce provokativní erotické motivy. Ne vše mi zde sice sedlo a chvílemi se mi tam vkrádala lehká znuděnost, ale určitě je to výborný film, který mi třeba vzdáleně připomněl slavné drama ČEKEJ DO TMY z r. 1967. Filmů o slepých lidech (respektive proč mám pocit, že je to vždy atraktivní mladá žena?) bylo natočeno spousty, ale zrovna tento je podle mě výjimečný tím, jak ukazuje, že vnitřní život těchto lidí je možná mnohem překvapivější, než by nás vidoucí asi kdy napadlo. Na celovečerní režijní debut překvapivě vyzrálé a promyšlené - tento film doslova otvírá oči.(24.1.2015)