Černé uhlí, tenký led

• Čína Bai ri yan huo (více)

Toto kriminální drama zasazené do severočínského městečka vypráví příběh bývalého policejního detektiva Zhanga, jenž se zamiluje do tajemné ženy. Ta je zdánlivě spojená s řadou vražd, které Zhang vyšetřuje. Severní Čína v roce 1999. V malém městečku dojde k hrůznému nálezu několika mrtvol. Při krvavém incidentu během pokusu o dopadení domnělého vraha jsou zabiti dva policisté a další je těžce zraněn. Přeživší důstojník Zhang Zili je suspendován pro neschopnost dalšího výkonu policejní práce a nechá se zaměstnat jako ostraha v továrně. O pět let později dojde k dalšímu, nápadně podobnému případu. Zhang se s pomocí bývalého kolegy rozhodne vyšetřit sérii záhadných vražd na vlastní pěst. Zjistí, že všechny oběti jsou propojeny s Wu Zhizhenovou, mladou ženou, která pracuje v malé čistírně. Zhang, který se vydává za zákazníka, začne tajnůstkářskou Wu sledovat a postupně se do ní zamiluje. Jednoho mrazivého dne však učiní děsivý objev. Zhang, jehož život se ocitl v nebezpečí, záhy přijde na to, že není vždy možné oddělit vinu od nevinnosti. (Cinemax)

Tyckin

Vzhledem k prostředí i naporcovaným obětem poměrně depresivní krimi drama, ale rozhodně nelze konstatovat, že špatné. Ovšem je nutno připustit, že sem tam přijdou slabší chvíle a napětí není patřičně hutné jak by jeden představoval. Nedostatkem je zde vlastně i důvod, který mne ke shlédnutí snímku motivoval - a tím je hlavní herečka Gwei Lun Mei. Přecijen role tiché, tajemné a bojácně vyhlížející ženy, navíc podezřelé jako vražedkyně, jí prostě nesedí, nemá šanci předvést své herecké kvality ani půvab - tahle dívka zapůsobí svým kouzlem i úsměvem v úplně jiných rolích. A konec samotný byl takový podivný, nesedl mi. 65% ()

Rodriguez odpad!

Mysteriózní krimi thriller jsem hledal marně. Nudný a nenavazující (nebo spíš zběsile sestříhaný) děj působí vážně špatně. Diváka začne po patnácti minutách nudit... víceméně mě ani nezajímalo jak to vlastně celé dopadne! 0% ()

Topco

Mrazivý čínsky noir, víťaz berlínskeho festivalu, si pre svoje pomalšie tempo a nedoslovnosť vyžaduje pozorného diváka a je dôkazom, že (neo-)noir nie je záležitosť iba západnej kinematografie. Kým preniknete postavám pod kožu, chvíľu to trvá: ťažko predvídateľný hrdina nie je veľký sympaťák a femme fatale je zasa až príliš nenápadnou šedou myškou. Na typicky tiesnivej noirovej atmosfére sa podpisuje estetika industriálnej špinavosti a neónovej nočnej ulice. Žánrovým ozvláštnením sú poetické chvíle ako geniálny tunelový prechod z 1999 do 2004, korčuľovanie na ľade za tónov vážnej hudby, vŕzgajúce ruské kolo či ohňostrojová pointa. Nájdu sa však aj uletené prvky, vzdialené našej kultúre (nechutné prevalenie ženy na zem či „oslavný“ sólo tanec). ()

Cedr

Obraz současného čínského realismu zručně posazený do příkladné šablony klasického detektivního noiru. Koktejl industrálně šedé atmosféry provinčního severočínského města a typických noirových archetypů chutná fantasticky. Režisér a scénárista jako své inspirace cituje The Maltese Falcon, The Third Man a Touch of Evil a těmto velikánů Black Coal, Thin Ice (aka Fireworks in Daylight pro čínský trh) ostudu nedělá. Režisér Yinan toho docílil zejména skvělými statickými záběry a dokonalou prací se světlem a barvami. Tempem a obecnou náladou spíše než Hong Kongské kriminálky připomene ty Korejské. Jednoznačně nejlepší asijský film pro rok 2014. Čerstvých 8 nominací na Golden Horse awards není náhodou. ()

2mig1

oproti jiným asijským filmům, jsem se zde v postavách orientoval na začátku a míchat se mi to začalo až ke konci, někde uprostřed se mi z hlavy vypařilo, o co vlastně ve filmu jde, což ale upodivu nezabránilo, aby mě film přestal bavit, respekive, aby mi začal být lhostejný ()

lennyd

Při pokusu o dopadení zákeřného vraha dojde k přestřelce, při které je několik policistů zraněno či zabito. Detektiv Zhang Zili tuto skutečnost těžce nese, a brzy je vyhozen od policie. Po letech dojde k podobnému případu, a Zhang se společně se svými bývalými kolegy vydává po stopě záhadných vražd. Veškeré stopy ukazují, že s případem by mohla mít něco společného mladá zaměstnankyně čistírny. Zhang se ji rozhodně sledovat... Tak já nevím - na jedné straně (trochu) originální, ale i (trochu) předvídatelný příběh, mrazivé prostředí a zajímavá práce s kamerou, na druhé straně dlouhé "nicneříkající" scény, a tím i jemně se vtírající nuda. Navíc mi úplně nesedělo čínské prostředí, pro mně jsou jeden jako druhý, ve filmech se mi herci dost pletou a člověk pak lehce zamění vraha s detektivem ( :) to není spoiler ). Takž s hodnocením zůstanu tak někde uprostřed - jsem rád, že jsem tento film viděl, ale znovu si jej velmi pravděpodobně nepustím... ()

ghatos

Marigold to popsal přesně. Výborný vizuální zážitek, zvuky, nálady, predkamerový balanc...technicky super. Tempo je pomalé, zápletka jako by neměla význam. Zima, trošku uhlí, ušmudlaný ryzí civil, zapadlá část Číny...pocitový art. 63%. ()

vitekpe

Mirne zmatene vypraveni, hodne evropske pojeti / stylizace (chybela mi tam proste ta obvykla asijska invence...). Kladne musim samozrejme hodnotit herce a herecky (to maji asiati vzdy v poradku), a samozrejme i noirovy vizual (nebo neonoirovy, chcete-li). Na jedno zhlednuti v pohode, mate-li radi asijske nebo noir filmy. Pro ostatni asi zbytecne... ()

Brylin

Jeden z mála čínských kriminálních filmů, které jsem měl možnost vidět, mě rozhodně nezklamal. Inspirace euro-americkými noir detektivkami je zjevná, avšak zvláštní, pomalý styl vyprávění je typicky čínský. V žádném evropském či hollywoodském snímku neuvidíte pěti vteřinovou akci za rohem a pak minutové vydýchávání policistů. Markantní jsou i chyby a neopatrnost mužů zákona při práci - ledabylé prohledávání podezřelých nebo naivní zatýkání bez jištění kolegou. Všechno působí zkrátka daleko víc amatérsky, ale zároveň reálně, a Yinan Diao opatrně naznačuje, že čínská policie potřebuje lepší výcvik. Po prostříhání o takových 15 minut bych přidal hvězdu navíc, ale takto zůstávám na silnějších třech, byť se vám tato žánrovka dostane pod kůži. ()

warrenur

Farebne usporny, drsny a precizne natoceny detektivny kusok. Ponosa na absenciu atmosfery nie je na mieste. Ta tu celkom funguje. Niektore tie casove skoky boli mozno prilis neprehladne, ale tanecek "ex-detektiv v alkoholovom opare" s krehkou, tragicky smutnou zenou v pracovni nalezite zaujal a drzal v ocakavani. Miestami sa vsak dost preslapuje na mieste a reakcie "pracky" mi prisli nenalezite a otravne. Zavercna vysvetlovacka sice vniesla svetlo, ale i tam bolo vyzradene mozno az privela. Najkladnejsie hodnotim ozaj asi len tu atmosku a pribeh. Noir mi sice nevadi, ale tento pribeh sa dal natocit i putavejsie, bez spominanych preslapavani. Zavisi od nalady divaka. Sem-tam som uvazoval i na vyssim hodnotenim. Kazdopadne tento kusok odporucam pozerat v "spravnej" nalade, ak z neho chcete mat vacsi filmovy zazitok. ()

Lucretius

Atmosfera Číny smíchaná s lehkou depresí industriálních oblastí je vynikající (i když v tomto ohledu mi přišel ještě o dost silnější režisérův předchozí film Noční vlak). Charaktery, z části díky kulturní odlišnosti tamních lidí, z části dějem, se trochu vymykají klasickým hodnotícím kritériím, skrz které člověk většinou postavám rozumí. Až si není úplně jistý, nakolik jde o záměr. Nejsou ani kladné, ale Yi'nan Diao je neodsuzuje, jen ukazuje jejich smutné vybočení ze systému. Ten též nekritizuje, nejde o sociální kritiku. Zajímavý obraz toho jak lidi někde žíjí podtržený silným příběhem mladé ženy. ()

markotter

Tak tohle se mi teda nelíbilo. Nudné, překombinované, s nesmyslnými odbočkami nebo scénami. Jediný důvod, proč jsem to dokoukal byla neskutečně depresivní atmosféra nějaké čínské prdele kdesi na severu - ta byla podaná dost dobře. ()

meda2016

Pro mne nezvyklá čínská detektivka, kterou jsem viděl na KVIFF2014. Pracovní vztahy a profesionalita "čínské", postupy zásahů "čínské", řešení "čínská", humor "čínský". Je to úplně JINÉ, je to nezvyklé; ale rád jsem to viděl. Natočeno ve stylu noir a kameraman je profík s velkým PRO - To se dá vychutnat. ((Někdy až zasněžovaná krajina připomene Sin City, a hned to rozbije typicky čínský "vtip" s ukradenou motorkou.)) Snímek připomíná dobré hollywoodské scénáře z padesátých let, jen prostředí a hlavně mentalita bude O-ri-gi-nál-ní. Ještě jednou zopakuji - Nevídané. ()

carnacv

V posledních letech jsme si zvykli na to, že filmy z Číny již vládnou kvalitou a umí oslnit. Bohužel tomu tak není v případě tohoto snímku. Režisér měl velmi dobré předpoklady pro úspěch v podobě herců a na můj vkus nadstandardní kamery (teda pokud se zrovna mistr nepokoušel o inovativní záběry), ale ve svém vlastním řemesle naprosto selhal. Snímek naprosto postrádá vyprávěcí postup, svědci se objevují náhodně a k padouchům policie dospěje tak nějak mimochodem. Tápání režiséra je všudypřítomné, a tak vlastně při sledování ani nevíme, co se tam na tom plátně děje; natož proč. A tak raději na tuto maškaráru zapomenout a vrhnout se co nejrychleji na nějaký zdařilejší kousek. ()

rakosabasta

Nemůžu se rozhodnout, je-li to absurdní detektivka, nebo detektivní absurdita. Každopádně, kromě brutálně (a zároveň naivně - jako by oběti občas na smrt čekaly) vyhrocených "vraždících scén", film bez něhož by se člověk obešel. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015