poster

Zimní spánek

 • německý

  Winterschlaf

 • francouzský

  Winter Sleep

 • Turecko

  Kış Uykusu

 • francouzský

  Sommeil d'hiver

  (festivalový název)
 • slovenský

  Zimný spánok

 • anglický

  Winter Sleep

Drama

Turecko / Německo / Francie, 2014, 196 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • pan Hnědý
  *****

  Žádný jiný film mi tak dlouho nekoloval v žilách jako Zimní spánek. Film, ke kterému se budu vracet za další měsíc, rok, dekádu. Až krutě jsem vyžadoval drsnější emocionálnější zásah v domě Ismaila s Nihal, ale to už by byl jiný příběh (Trier, Haneke). Zimní spánek si dokážu představit jako vůni stránek s nekonečným rozsahem a pokračování (hloubka postav je na tisíc stran). A taky se potvrzuje kvalitní divácké oko viz. hanakonochi, mizunohana, WillBlake.(2.6.2017)

 • MessiáŠ
  ***

  Dobré, ba velmi dobré, ale když to mohlo být o tolik lepší, ehm, dokonce i na vítěze Zlaté palmy... nakonec převládající rozpačitosti nahrává i skutečnost, že Ceylan toho – v nadsázce řečeno – stihne odvyprávět více během úvodní desetiminutovky, ve které vypraví ještě převážně obrazem, než ve zbytku mohutné stopáže, kde již dominuje divadelní přístup k látce. A přestože takřka absurdní drama s existenciálními prvky nabídne bravurní dialogové výměny, postupem času se film stejně jako jeho postavy ocitne neúmyslně (?) v kruhu, v němž se témata již sarkasticky nevariují z postavy na postavu, nýbrž pouze opakují, přičemž neúnosně roste míra doslovnosti, předvídatelnosti či lehké vykonstruovanosti. Navíc některé linie zůstávají navzdory 196 minutám vyloženě nedopracované (prolnutí s minulostí, sestra, ...), což v důsledku ústí v dojem několika mistrovských obrazů, nikoliv v komplexní, ucelený zážitek.(7.10.2014)

 • MontyBrogan
  *****

  Málokedy sa dá o nejakom filme povedať, že obsiahol všetko podstatné, s takto čistým svedomím (sic). Ponoril sa do ľudskej duše (reprodukovanej slovami) tak hlboko, až z neho tečie tá zamrznutá voda prúdom. Predstavte si napríklad hádku dvoch natoľko odlišných ľudí, že aj keď jeden z nich pokorne priznáva chyby a chce to podložiť dobrým skutkom; druhý mu neverí, pokladá to za vypočítavé a je ešte viac znechutený. Tento obojstranne krutý rozhovor, má pôdu vhodnú pre život, asi ako step pokrytá snehom. No napriek tomu prebieha medzi osobami, ktoré by mali mať k sebe najbližšie. A poznáme to snáď všetci. Neraz sme stáli na oboch stranách barikády. Bezmocnosť v snahe zvrátiť odcudzenie, je podobná pokusu preraziť múr holými rukami. Je to nemožné, až to bolí. Netreba však zabúdať ani na peniaze, tie sa pletú vždy do všetkého. A viac už len ten starý blázon čas, ktorý najradšej spoznáva lúčenie, zabúda na spomienky, či žije smrťou. Proste život na zemi. A nezáleží na tom, kde je situovaný, všade je totiž úplne rovnaký. Okrem vyslovených extrémov. Ale čo nie je extrém? Extrém je človek. Tvor, ktorý nežije len aby prežil, ale dokáže myslieť, teda trpieť a tešiť sa, a potom zase... Márna lásky snaha, veľa kriku pre nič, každý by sa aj tak občas najradšej pohádal so svojím životom, namiesto iných ľudí.(14.1.2015)

 • Marigold
  ***

  Ceylanův duchovní patron Čechov vyvřel na povrch Anatolie a výsledkem je zredukovaná magie plynoucího času a bohužel i oslabená síla filmového jazyka. V dílčích momentech podmanivě ospalé, zamrzlé a zemité, jindy ale jen příliš doslovné a zahleděné do vlastní mnohomluvnosti. U Čechova každé slovo váží, u Ceylana se občas slova prostě a jenom zbůhdarma sypou. I tam, kde film obstojí bez nich.(13.10.2014)

 • JitkaCardova
  **

  Totiž, Tři opice nebo Tenkrát v Anatolii jsou svrchované, uhrančivé majstrštyky. Tady si říkám, komu se to chtěl Ceylan pomstít. Motiv vyplňování plytkého, nadarmého života prázdnou slámou, trapnost i žalostnost nabubřelé a falšované sebedůležitosti vyhmátl a předvádí skvěle, ale jako by zapomněl, že konání a existence postavy smí být ubíjející, samotná podívaná ale ne.(10.10.2014)

 • - Ide o film s historicky najdlhšou minutážou, ktorý získal Zlatú palmu. (hanakonochi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace