Zázraky

• Itálie Le meraviglie (více)

Film Zázraky vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii na italském venkově. Otec drží rodinu stranou nástrah moderního světa a striktně prosazuje život v souladu s přírodou. Chov včel a výroba přírodního medu jsou pro rodinu jediným zdrojem obživy a točí se kolem nich veškerý život na statku. Pevné rodinné vazby podřízené praktickým činnostem jsou však narušeny natáčením televizní reality show „Zázraky venkova", které poblázní celý kraj. Jistoty idealistického a poněkud despotického otce jsou zviklány poznáním, že milovaná dospívající dcerka se možná vydá jinými cestami, než jaké volil pro sebe a své nejbližší. Zčásti autobiografický poetický snímek režisérky Alice Rohrwacherové o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem. (Aerofilms)

campix

[MFFKV - 2014] Na začátek 49. ročníku Karlovarského filmového festivalu jsem byl bez předchozí znalosti okolností nalákán na známé herecké jméno, které nehrálo ve filmu žádnou větší roli. Ukázalo se že Zázraky bohužel nejsou žádným filmovým zázrakem a sledování tohoto filmu byla spíše nuda a utrpení. Monica Bellucci se v tomto filmu pouze jen mihne a celkově mi nepřinesli Zázraky nic, nad čím bych mohl být potěšen. ()

Hafran

Prostředí, herci i budování napětí je bezchybné, ale to je na MFF KV prostě průměr. Odvážná tečka, která by měla film probudit z ospalosti je zde v podobě ujeté reality show, která sice pobaví, ale film už nezachrání. ()

Ixbalanke

Jsou filmy s výrazným dějem a pak filmy, po kterých ve vás zůstane pocit. Zvláštní výsek ze života včelařské farmářské rodiny. Odhalují se nám sny a touhy jejích členů. Některé se dosud plnily, jiné snad naplněny budou, a některé se možná navždy ztratí. Ale kdoví... ()

Pevek2

Realisticky portret vcelarske rodiny, ktery zije a dycha. Skoda jen satiricke vlozky s reality show, ta mi to trosku zkazila. Ale za videni to stoji jen treba kvuli scene s velbloudem, skakanim do louzi, chozenim na zachod nebo vylitym medem. I presto si myslim, ze v Cannes letos byly urcite lepsi filmy. ()

Majkak

Zázraky jsou jiným typem filmu než Díra u Hanušovic. Ta spíše ukazuje sociální deprivaci těch, kteří nejsou schopni se prosadit a přežívají, přičemž výsledný dojem je spíše lehká deprese. Zázraky jsou o svobodné volbě alternativního způsobu života. Ale i ten má své limity a ne všichni jsou stejně vášniví alternativci. Zázraky se vyznačují zvláštním lehce snovým způsobem vyprávění. ()

dwbmb

Surový pohled na jednu z posledních rodin, která se na svém izolovaném statku snaží vyžít s tím, co si sama vyrobí, v kontrastu s moderním světem vyjádřeným televizní soutěží. Celý film stál odhadem asi 6000€, z toho 5000€ muselo padnout na Monicu Belluci, která má navzdory přednímu umístění v seznamu herců na ČSFD ve filmu pouze okrajovou vedlejší roli, která je ukradená úplně každému, kromě skutečné hlavní hrdinky. U tohoto typu filmů si už pomalu začínám zvykat na absenci nějakého smysluplného děje, pořád to ale dopadlo lépe, než třeba vyhypovaná Díra u Hanušovic, která nejen že nemá smysluplný děj, ale nemá pro jistotu děj vůbec žádný. Na díru se alespoň dobře koukalo, protože měla bezvadnou kameru, zatímco u Zázraků jsem toužil film nahrát na YouTube a aplikovat stabilizaci obrazu. Ruční kamera dohnaná skoro do extrému - zmatené hledání po scéně, pokročilý parkinson. Připomnělo mi to jednu scénu z filmu Nebezpečně Výbušná Trhavina, kde si přesně z tohoto dělali legraci. "Umělecký záměr" zde jde už přímo proti diváckému zážitku. ()

Vica

To proste zilo - na pozadi, pred kamerou, nevypovedane pribehy, radsej nedomyslat. Cez platno prechadzalo hrozne moc emocii a pocit ze ide o dokument bol dlho pritomny. Pani herci. ()

blondboss

Priemerný film s priemernou úrovňou prerozprávania príbehu, avšak so zaujímavo realistickým zobrazením života talianskej farmárskej rodiny. Niektoré scény so spracovaním meda ma celkom uchvátili. Inak ale ma film nejako veľmi nezaujal. Slabé tri hviezdy. 50 % ()

Pompadur

Neobyčejně dlouhý a otravný film o vztahu dospívající dcery a despotického otce, kterému uletěly včely – KVIFF 2014 ()

leopoldina

Příšerně dlouhý a unuděný film, který vám nedá ani tu nejmenší pointu. 2 body dávám za včelu, vylézající z pusy hlavní hrdinky. Jinak úplně všechny postavy nehezké, prostředí nesympatické, atd...Trochu lituji, že jsem si tento film ve Varech vybrala. Naštěstí mi náladu spravil I Origins. Ale Vary jinak super. ()

Iatros

Film by si zaslúžil vlastný žáner, v ktorom by bol jednotkou, spolu s naším horúcim želiezkom v ohni na Oscara, i.e. filmom Môj Pes Killer. Žáner by sa vyznačoval absenciou deja, dramatických prvkov a kvalitného spracovania. Roztrasená kamera by bola hodnotená ako umelecká, nedostatočné zobrazenie charakteru postáv ako tajomné a samotný deficit zápletky ako poetický. Rovnako ako Pes Killer, aj tento film na mňa pôsobil spočiatku nádejne, zachytáva totiž viacero zaujímavých tém hodných rozpracovania. Ale podľa mňa zostáva kĺzať po povrchu, nepustí nás bližšie k postavám a je len akousi mozaikou záberov. Alebo len nenachádzam pochopenie pre tento hodnotný, nový "žáner". ()

HugoIX.

Film se soustřeďuje na proměnu vztahu otce a dcery v období jejího dospívání. Otec se musí smířit se ztrátou kontroly nad životem dcery, dcera je zmatena rozporuplnými pocity a touhami ve svém nitru. Film je nabitý emocemi, které však nejsou znázorněny polopatě, nýbrž jsou předávány gesty, pohledy, jednáním postav. Nečernobílé postavy jsou veskrze lidské a uvěřitelné, vyprávění je magicky podkresleno obrazy včelaření a natáčení poloabsurdní reality show. ()

foils

Marketing i média vylíčily z nějakého záhadného důvodu tento film jako jakousi meditaci o způsobu života ve spojení s přírodou. Velká škoda, protože ve skutečnosti jsou Zázraky velmi příjemná komedie z italského venkova, která může oslovit každého, komu se líbil třeba Svéráz národního lovu. Na rozdíl od jeho tvůrců Alice Rohrwacher netlačí tolik na pilu, takže se nebudete celou dobu svíjet smíchy - zato si užijete podstatně realističtější vhled do mentality venkova a venkovanů než nabízí to, co bývá k vidění v českých filmech. S motivy jako je vidláctví, stereotypy vůči Němcům nebo fekální humor, na nichž jsou postaveny počiny typu Díra u Hanušovic nebo Babovřesky, Rohrwacherová pracuje taky, ale používá je citlivě jen coby koření. Recenzenti chválili hezké obrázky a měli pravdu - kamera malebnost prosluněné úrodné krajiny určitě podtrhuje stejně jako půvaby protagonistů. Přes svůj název Zázraky film ale není romantickou idealizací tradičního způsobu života ani varovnou vizí nějakého ztraceného ráje. Ukazuje stinné stránky (trochu se zkritizuje i EU - to by u českého publika mohlo zabodovat :), nicméně se nepokouší vynášet ortel, co je lepší, a nevyžívá se v trapnosti. Film má perfektní mezinárodní casting - vedle představitelky hlavní role, 14leté Rumunky Marie Alexandry Lungu, nejvíc zaujme svým komediálním talentem Sam Louwyck v roli otce. Snad jen režisérčina sestra Alba je v roli matky přece jen příliš šikézní. Každopádně Zázraky představují zatím nejvtipnější film, který jsem letos v naší kinodistribuci viděl. *** 3/4 (75 %). ()

fola

Alice Rohrwacher natočila precizní a vyzrálý film, který ví, co chce sdělit, a ví, jak to vyprávět. Pečlivě od sebe odlišila, co je podstatné a co není. A pak svému fikčnímu světu vdechla život takovým způsobem, že se dá mluvit o zázraku. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary