Video Games: The Movie

Dokumentární / Animovaný / Historický

USA, 2014, 105 min

Vzhledem k tomu, že jsem s počítačovými hrami vyrůstal, tak jsem si tenhle dokument nemohl nechat ujít. Ani po dospívání mě hraní her neopustilo na delší dobu a pokud na krátkou, tak jen kvůli scházejícímu hardwaru. Velmi příjemně natočený dokument, který svou svižnou formou nenudil ani na moment. Už jenom úvodní znělka Don´t Stop Me Now je krásným nostalgickým průřezem her od počátků po současnost. Oproti Indie Game: The Movie je Video Games rozsahem daleko větší a přístupnější. Sice se skáče z budoucnosti do minulosti, ovšem jistá tématická utříděnost tu funguje. Oceňuji motivaci, kterou film přináší, proto * * * * ... A teď mě omluvte jdu zapnout PS4...(21.10.2014)

Parádní dokument, který mapuje videoherní průmysl od jeho počátků přes současné trendy ve tvorbě her až po výhled do budoucna. Jsem z generace, která pamatuje období zhruba od prvního PlayStationu, ale i starší hry, které se z konzolí dostaly na obrazovky monitorů klasických stolních počítačů. Víc než nostalgická jízda přes různé herní tituly mě potěšily především názory a komentáře všech zúžastněných s nimiž jsem se mohl téměř ze sta procent ztotožnit. A to včetně propírané problematiky násílí ve hrách až po smysl samotných videoher. Jediným negativem celého dokumentu je opomenutí PC scény, jejíž zásadnější tituly se občas v dokumentu objeví, ale obsáhlejších informací se divák nedočká. Video Games: The Movie oslavuje herní scénu, kultovní herní tituly a vypichuje fakta, která stála za zrodem této kultury. A já jsem rád, že mohu být už zhruba dvě desetiletí její aktivní součástí.(25.8.2014)

Áno, je pravda, že dokument je až príliš strohý na to, aká bohatá je videoherná scéna. Treba si však uvedomiť, že obsiahnuť v podobnom projekte naozaj všetko, čo ľudia znalí problematiky považujú za podstatné, by zabralo niekoľkonásobne dlhšiu stopáž, pripadne by si podobné plány vyžadovali rovno seriálové spracovanie. Aj preto je nezmysel hodnotiť Video Games: The Movie podľa toho, čo mu chýba, no podstatné je zamerať sa na to, čo prináša - momenty, ktoré nepochybne zaujmú každého človeka, ktorý má už čosi odohrané, prehlásenia ľudí, ktoré vyčaria neraz vyčaria na tvári úsmev, a taktiež aj argumenty zaručene schopné presvedčiť o pozitívnych stránkach tejto "mánie" aj tých, ktorí mali až doteraz vďaka skresleným informáciám z médií na hry len kritický názor. (80%)(9.10.2014)

• Bachy

Hodně mizerný dokument. Nepřinesl mi v podstatě nic nového a vlastně si ani nedovedu představit tu osobu, které přinese. Všeobjímající název sice dává najevo, že tvůrci chtějí obsáhnout vše, ale výsledkem je patvar, který nepřinese nic jiného než samochválu, další samochávlu a kopec záběrů z her. Mimo hry mám taky hodně rád film a tohle jako dokumentární film nefunguje, tohle se na herním boomu jen svezlo. Znovu raději doporučím Indie Game: The Movie.(13.8.2014)

Nejsem hardcore player a nikdy jsem jím nebyl, ale tenhle dokument, který je informativní a navíc má v některých ohledech pravdu v tom, jaký je dopad her na společnost a naopak dopad společnosti na hry, mi stejně přišel krásně nostalgický a silný. A co si budeme povídat, známé obličeje jako komentátoři a hráči prostě fungují. Prostě dejte hrám šanci, než do nich budete kopat.(5.10.2014)