Nádherná Zelená

La belle verte

The Green Beautiful

Komedie / Sci-Fi

Francie, 1996, 99 min

Spoilery! Snímek s velmi pěkným ekologickým podtextem kritizujícím současný stav společnosti a zejména věci, které drtivá většina společnosti považuje za zcela běžné a normální. Tvůrci se evidentně zhlédli v éře hippies. Jen se pokoušely jejich myšlenky a názory hlásat bez použití povzbuzujících látek. Zejména zpočátku, kdy mimozemšťanka navštívila naši krásnou planetu, byl snímek neskutečně zajímavý a nabízel několik moc pěkných myšlenek hodných delšímu pozastavení se a docela fungoval i humor. Strašná škoda, že se to celé záhy zvrhlo v dost šílenou záležitost. Film se stal pouze prezentací toho, jak by se člověk choval, kdyby jste mu v hlavě deaktivovali jeho vlastního hlídače, kterého si tam za celý svůj život vypěstoval. Místy to bylo fajn. Člověk se třeba dověděl, proč se Realu Madrid přezdívá Bílý balet. Těch "odpojených" lidí se tam bohužel nahromadilo za velmi krátkou dobu hrozně moc. Taktéž mě malinko zarmoutila absence nějakého hlubšího poselství. Dva oškliví hegešáci se dotřepali na naši planetu za účelem sexu (přičemž doma zanechali na pospas osudu tři mladší sourozence) a odvezli si domů dvě krásné hegešačky. Obzvlášť Marion Cotillard byla ve svých 21 letech skutečná kočka. Trošku jsem nepochopil význam té strašné spousty teploušských náznaků. Čeho tím chtěli tvůrci dosáhnout? Co chtěli říct? Chtěli vůbec něco říct? Strašná škoda. Kvalitní úvod vystřídal cirkus. Proto dávám "jen" 3 hvězdy.(14.3.2017)

Zajímavá ekologická agitka, která nás nabádá rozverným způsobem starat se víc o přírodu, zbytečně neplýtvat a vůbec přestat žít ten příšerně hektický život, co tady na matičce Zemi vedeme. Bylo to chvílemi až moc naivní, ale proč ne. Hráli tam moji oblíbení herci a to filmu taky pomohlo. EU jen dokazuje, jak je staromódní a zkostnatělá, když jí takovýhle film popudí, že ho musí zakazovat. Ať jdou do prdele :-)(2.9.2018)

Po dlhej dobe vcelku divný film, ktorý má bezkonkurenčne skvelý námet, za ktorý prikladám minimálne hviezdu navyše. Po formálnej stránke trošku nedotiahnuté a rozporuplné, ako komédia priemerné a ako celok odvážny počin s veľkolepými momentami. Scéna s huslistami dosť dobrá, sem tam by sa zišlo v istých momentoch "odpojiť" pár géniov i v dnešnej dobe.(17.5.2013)

Film nese podstatnou myšlenku, což ho činí nesporně unikátním. Planeta, která vyšle hlavní hrdinku, vnímá lidskou společnost na Zemi jako velmi zaostalou, a to především díky technologickému a průmyslovému "pokroku" a konzumaci zvířat. Filmoví tvůrci tak naznačují, že návrat ke "sběru" není regresivním, nýbrž progresivním krokem. Pokud bych si vypůjčil Hegelovu triádu a aplikoval na ni vývoj světa na základě lidského stravování, sběr by byl tezí, "lov" v dnešní podobě antitezí a jakýsi sofistikovaný "sběr" potom syntezí. A přesně toto snímek ukazuje. Jinými slovy, lidé z této planety se podivují nad tím, že pozemšťané ještě nepochopili, že správnou cestou je návrat k původnímu sběru. Nepopírám, že se námět nedal zpracovat lépe, ale asi si nemohu stěžovat, protože "La belle verte" naprosto koresponduje s mojí osobní filozofií, kterou každodenně zastávám. Nabádá ke správnému životnímu stylu, soužití s přírodou, raw-stravě, celkově vegetariánství apod. Každopádně jedná se o velice idealizovanou komedii (skoro až komunistickou), u které se člověk ani moc nezasměje, ale spíš zamyslí, a pokud bych měl přistoupit k jejímu hodnocení, přirovnal bych ji ke grafu klesající funkce. To podstatné totiž zaznělo již na začátku a přišlo mi, že film s každou další minutou ztrácí na síle a vážnosti. (85%)(14.7.2018)

Roztomile utopických filmů, které nepůsobí jako naprosté klišé je pomálu, tento nad nimi vyčnívá, protože myšlenky podává pomocí odlehčeného humoru a svěží absurdity. Téměř banální příběh o mimozemšťance, která se planetě Zemi ocitá před řadou zbytečností, rozporuplností a především před lidskou arogancí a povýšeností v plné kráse, se rozplétá do jemně sociálně-kritického snímku, který navzdory zpochybňování zbytečných hodnot pobaví a připomene doby květinových dětí. A pozor, za celou dobu se objeví jen jeden velký filmový kýč!(6.7.2014)

• - Natáčelo se ve Francii a v Austrálii. (Cheeker)

• - Na konci závěrečných titulků je věnování všem lidem s dobrým srdcem, kterým není osud tohoto světa lhostejný. (Terva)

• - Film byl neoficiálně v celé Evropské Unii zakázán. (Cheeker)