Spectral

Akční / Sci-Fi

USA, 2016, 107 min

Dostávat na prdel od někoho o kom skoro nic nevíte nevidíte ho, a k tomu po jedné ráně končíte to je drsnější bojovat o život, a můžete být jakkoli vycvičený voják tohle vám nepomůže ale když potom spojíte pár mozku všimnete si maličkosti hned dostáváte nápad jak těm smějdum nakopat zadky, hned se z toho stává akčnější podívaná plná výbuchu a bojů rozhodně spokojenost.(21.12.2016)

Reign of Fire, Edge of Tomorrow, Battle Los Angeles a Behind Enemy Lines (a všechno se stejnym scenáristickym vzorcem) zamícháno do obrovský oddechovky, která si na nic nehraje a přesto sází na diváka poměrně štědrý esa v podobě slušných efektů, vůbec ne špatný akce, několika parádních záběrů a zajímavých nepřátel. Že to třeba z vědeckýho hlediska postrádá logiku (byť zajímavý to je), že podobnej příběh tu byl nesčetněkrát, to lze aplikovat i na výše zmíněný Edge of Tomorrov, kterej jsem si osobně sice užil v kině, ale doma mě dost sral. Nuže Béčko jako řemen, ale baví!(10.12.2016)

Příběh je děravý jak řešeto a tak předvídatelný, až to občas vážně bolí. Avšak občas se v záplavě všech filmů najde nějaký, u něhož o příběhovou linii vážně nejde. Spectral je právě jedním z nich. Je to totiž sympatické a oddechové "béčko", které nabízí slušně dávkovanou akci, která je rámována solidní nosnou myšlenkou. Co víc byste od nenáročného filmu ještě chtěli?(13.12.2016)

Moc pěkný vizuál a počítačové triky, které nebijí do očí. Povedená práce. Akční scifárna, ve které jako zbraně vystupují přízraky napájené z lidských ještě nemrtvých těl a proti kterým bojuje skupina amerických vojáků. Celkově dobrá akce i děj, ale něco tomu scházelo. Možná více temnější a hororovější zpracování. Ale jinak ok.(7.1.2017)

SPOILERY: Kvalitní akční scifi béčko, které připomíná to nejlepší a nejoblíbenější z akcí jako Call Of Duty, Fear, Stalkera, Ghost Recon a x dalších her, ve kterých má spousta hráčů své kořenové začátky v plenkách. Né moc známé herecké obsazení, což nevadí, protože i tak to jsou sympatický xichty, kteří vypadaj profesionálně, přirozeně - taktický postup, držení zbraní, komunikace, gestikulace - proto já a i další nadšenci máme slabost, pro tyhle detaily. Někteří zdejší vám potvrdí, že mi stačí detaily ve filmu, aby mě nasral - právě detaily mi však udělaj radost a dovolí si ty filmy užívat, "cítít jejich dotek", vnímat je a bejt ponořen do dění. Co nejvíce musim ocenit, tak že dialogy a celkověj děj plynou přirozeně, totéž výbava, taktické postupy a zbraňový arsenál jednotky. Tak jako ve hrách, kde se hráč učí a vylepšuje si svojí postavu; nové, neoptimalizované zbraně, moderní optiky, vytuněná výstroj s lepší helmou, nová naděje, motivace a smysl pro bandu těch borců a pro diváka sled novejch informací - krom sympatického a drsného Maxe Martiniho, James Badge Dale je součástí i když to není ostřílený mariňák, čte soupeře, učí se jejich slabiny a dle toho se odvijí právě taktika a optimalizace pro další boj. Tam, kde ze začátku jednotka byla vyhlazena téměř okamžitě, ke konci jsou ti kteří zbyli vyrovnaným soupeřem a scénaristé nejsou vypatlaný hlavy, takže děj plyne a vyvijí se logicky v rámci filmu a toho, co se tam děje. Film má jemné filozofické prvky a jistý přesah v momentech, kdy hlavní postava pronese "jsou věci, na které věda nestačí" nebo "jsou uvězněni mezi žitím a smrtím" a samotná myšlenka, že válka je svinstvo. Závěr, který sice značí vítězství a však smutné, strhané tváře vojáků, působí lidsky a "NEférově", protože vyhráli "pouze" boj, né samotnou válku a musí opět do terénu. Hudba nevýrazná, film by se bez ní obešel a chybí nějakej motiv, kterej bych si zapamatoval a asi nikdy střílení z plazmovejch zbraní nebude tak záživné, jako ostrá munice, která zde bohužel neměla šanci. Audiovizuální stránka úchvatná pro rejžu, kterej tenhle film je jako první v kariéře a akce je přehledná.(5.1.2018)

• - Časť scén sa natáčala aj na Slovensku, konkrétne v Komárňanskej pevnosti. (ambron)

• - Americké jednotky jezdí ve filmu v českých Tatrách vyrobených pro slovenskou armádu tzv. Tatrapan, ve filmu označených jako Mrap. (SsgtJira)

• - Film byl vyroben studiem Universal a původně měl jít do kin. Studio si s ním ale nevědělo příliš rady, a dokonce ho stáhlo z kinodistribuce. Nakonec byl snímek koupen a uveden internetovou televizí Netflix. (joker.george)