Spectral

Akční / Sci-Fi

USA, 2016, 107 min

S láskou udělaná kombinace Vetřelců, Final Fantasy a videoherního Gears of War, který překvapivě i přes mizivý rozpočet, nevypadá úplně lacině a fandy žánru dokáže překvapit. Pro mě bylo ve výsledku největší negativum v použití nezajímavých monster. Raději bych do filmu nacpal, nějaký přesrostlý potvory. Přesto film neurazí.(30.3.2017)

Opět největší dopuštění se hříchu, který může spisovatel/ka nebo scénárista/tka udělat: Dějová linie je čitelná stejně dobře, jako pomyslný nápis nad touto zemí -> "Stát, kde Spravedlnosti sťali hlavu!" . Co má kdo proti trikovým efektům,to netuším. Byla jsem s nimi spokojená mnohem více, než-li u některých snímků s mnohem větším rozpočtem. Hlavní herecké postavy, na rozdíl od těch ve vedlejších rolích, jako kdyby si vyměnily místa. Z pohledu science fiction, jsem nenalezla nic nelogického, což vyrovnává vadně napsaný scénář, u něhož byl zřejmý i závěr. Nicméně, za málo peněz, zde bylo paradoxně hodně muziky... Odmyslím-li si hloupost scénáristů, pak vedlejší role, originální námět, vedlejší role a trikové efekty, tento snímek do poměrně značné míry tlačí zpět nahoru. Známka 2+, a tedy 85% , a 4 blýskavé hvězdy.(15.12.2016)

Pro mě celkem překvapení v dobrm duchu, jak to celé vypadá. Ta atmosféra, vizuál se mi líbily natolik, že to ostatní zde úplně nevnímám, takže mi ty nedostatky nevadí a film jsem si dosti užíval. A to i přesto, že hlavní postavy byly herecky nic moc, ale za to představitelé vojáků se mi líbili. Úplně to nevypadalo, že by skutečně v těch podmínkách dosáhli, přežití a šly příběhem dál, ale scénářově jim bylo naděleno. Spectralové rozhodně pěkní, na jednu stranu promyšlení, na druhou nevychytaní. Každopádně jejich ultimátní smrtonosnost rozhodně vzbuzuje respekt i strach. Postupné odhalování jejich podstaty tomu dává správný nádech zajímavosti. No a hlavní hrdina jako jeden z mnoha klonů postav typu McGywera je schopen v polních podmínkách, bez testů, bez chyb, bez potřebných součástek, vyrábět z čehokoliv nové plně fungující unikáty (světlomety, zbraně) a dokonce přes rádio i vést jiné k jejich sestavovaní, ačkoliv ti to taky v životě neviděli. Agentka CIA je v tom dost zbytečná postava, k tlumočení místní řeči mohli mít kohokoliv jiného, protože jinak ta postava neměla žádné opravdové využití. Jako ženský prvek, se jim ji do filmu moc dobře napasovat nepovedlo. Ve finále je spíše na sílu, tam by se hlavní postavě hodil spíše ostřílený voják, než kancelářská, otřesená atrapa na cokoliv použitelného v terénu a bojové akci. Ale i tak film se mi dost líbil a už jen tím prostředím a atmosférou to má zaručené, že jsem to neviděl naposled.(18.12.2016)

Netflix to znovu zkouší s válečnou tématikou, tentokrát s příměsi scifi. Bohužel se nejedná o stejně kvalitní počin jako v případě Beasts of No Nation či The Siege of Jadotville. Film na nic nečeká a rovnou vás vrhne do děje. V Moldávii probíhá občanská válka, ale během toho se objeví ještě neklidnější, záludnější problém. V Kišiněvi se začaly vyskytovat podivné bytosti, připomínající duchy. Obyčejně zbraně na ně neplatí. Na místo je tedy povolán člověk, který vytváří nové vojenské hračky a jeden jeho vynález, pomohl zpozorovat tyto tvory. Hon může začít. Film je velmi přímočarý. Dostanete hrubou průpravu a krátké seznámení a pak vás tvůrci hodí rovnou do akce. Ta je natočená kvalitně, ale nečekejte žádné opulentní záběry obřích armád. V tomhle hledisku se vše drží na uzdě. Opravdu zajímavý boj přijde ke konci snímku. Děj však postrádá nějakou výraznější postavu. Všichni vojáci jsou zobrazení spíše bayovsky, tedy gerojsky pojatá akční esence válečnictví a patriotismu. Něco hlubšího byste hledali marně a to kazí většinu zážitku z filmu, páč vizuálně působí přesvědčivě. Scénář je hlavní negativum celého projektu. Spíše se měl pojmout jako minisérie, kde by byl dostatek času na rozšíření příběhu a mytologie. Takto bohužel působí jako narychlo splácnutý polotovar. 50%(12.12.2016)

Příjemný mix Terminátora, Vetřelců a Matrixu. Nejsem odborník a fyzika nebyla mým koníčkem, tudíž po technické stránce nemohu soudit. Ale napínavý snímek s příjemným vizuálem, slušnými triky, zajímavým nápadem a střílečkami mi utekl jako voda v horské bystřině. Vědec Clyne je poslán vládou a armádou USA do Moldavska, kde se americké jednotky dostávají do střetu s neviditelným nepřítelem. Jelikož vyvinul speciální brýle (a kromě toho ještě půl výbavy bojových jednotek včetně vylepšení pancéřových bojových vozidel), které umožňují vidět i okem neviditelné, má se pokusit přijít záhadě na kloub. Přiměřeně a neokázale vlastenecké (kéž by Češi dokázali býti alespoň polovičními vlastenci, jako jsou Američané). A samozřejmě antimilitaristické, anžto válka je svinstvo a generálové se vždy snaží udržovat války při životě bez ohledu na příslušnost k národu. Podařené béčko!(17.12.2016)

• - Časť scén sa natáčala aj na Slovensku, konkrétne v Komárňanskej pevnosti. (ambron)

• - Americké jednotky jezdí ve filmu v českých Tatrách vyrobených pro slovenskou armádu tzv. Tatrapan, ve filmu označených jako Mrap. (SsgtJira)

• - Film byl vyroben studiem Universal a původně měl jít do kin. Studio si s ním ale nevědělo příliš rady, a dokonce ho stáhlo z kinodistribuce. Nakonec byl snímek koupen a uveden internetovou televizí Netflix. (joker.george)