Když globální pandemie zničí civilizaci, přeživší Joel se ujme čtrnáctileté dívky, která může být poslední nadějí lidstva. (HBO Max)

Z natáčení

RelaxMan

Prvních cca 30min mě to bavilo. Jakmile, ale začne rok 2023, tak je to docela nuda. Z herců mě baví jen Pedro Pascal. Depeche Mode na závěr potěší, ale nezvednou hodnocení. Doufám, že příští díly budou o dost lepší, protože jinak zatím nic nového pod sluncem. PS: Hra je dobrá, ale zkoušel jsem jen začátek. ()

BROKEN_

JE TO TAM!!! Jako někdo pro koho je videohra srdcová záležitost – dohrál jsme ji 5x (pro mě osobně nejlepší hra všech dob, kterou v mých očích už nic nepřekoná) je úvodní epizoda splněným snem. Autor Černobylu Craig Mazin a otec videohry Neil Druckmann nám servírují věrnou adaptaci, která potěší fanoušky videohry a stejně tak neznalce předlohy. Seriál bravurně hru rozšiřuje a nedělá jí ostudu ba naopak. Stejné dialogy, záběry jako z hry mi vyvolali úsměv na tváři. Pedro Pascal je jako Joel vynikající a celkově miluju, jak tvůrci vyobrazily postavy. Dokážete s nimi soucítit, hned si je oblíbíte vtipnými scénami, které jsou krásně přirozený. Bella Ramsey jako Ellie budila největší obavy z castingu jelikož se herní Ellie vůbec nepodobá. A tohoto pocitu se asi taky jen tak nezbavím, ale víte vy co, fuck off. Bella Ramsey je Ellie, chová se jako ona a to mi k spokojenosti naprosto stačí. Po technické stránce je to špičkově zpracovaný a jde vidět, že v HBO moc dobře vědí do čeho investovat peníze. Po Rodu Draka tady mají další velkou show. Hudbu složil k seriálu stejně jako ke hře Gustavo Santaolla a slyšet tu hudbu z videohry je nádhera. Intro je skvělý! No, abych to nějak neprodlužoval a aby to pro vás nebylo moc dlouhý čtení, tak ve zkratce. The Last of Us je po první epizodě parádně zpracovaný je věrný předloze a zároveň ji pěkně rozšiřuje. Ano některé věci jsou jinak, ale tyto změny jsou udělaný kvůli samotnému vyprávění. Mazin a Druckamnn nasadily po první epizodě laťku hodně vysoko. Natěšení na zbylé epizody se ani nedá popsat slovy. Jsem osobně nadšený a jestli se podaří seriálu dobře zpracovat ve zbylých epizodách akci, atmosféru, napětí, hrátky se zvukem, dokonale napsané postavy a clickeři budou budit strach, tak jak mají…. tak je naděláno nejenom na nejlepší videoherní adaptaci, ale také na jeden z nejlepších seriálů roku. Miluju to! P.S. Kdo si také všimnul v posledním záběru Clickera na střeše? 9,5/10 ()

Kaka

Jakožto absolutní laik, který nikdy nehrál tuhle extra slavnou herní pecku, jsem velmi spokojen. Apokalypsa je dávkovaná postupně skrze autentický dvacetiminutový otvírák, který má naprosté minimum otravně šokujících/lekacích momentů a spíše sází na syrovou autenticitu a peckové first person záběry, které primárně z auta vypadají naprosto výborně. Celek se spíše nese v duchu minimalismu a tenze, než-li okázale velkolepých scén ala World War Z. Jakmile se děj přesouvá do přítomnosti, už je to malinko méně soudržné a trochu to ztrácí tempo, navíc zničené město není vlastně ani tak cool, protože není rozpočet na to mít to cool. Ale hlavní postavy fajn a dějová linie je přinejmenším zajímavá. ()

Ryuuhei

Musím přiznat, původní hru rád nemám, nebavila mě a nedokázala si mě získat. I přesto se mi absolutně nezamlouvalo seriálové obsazení, které neodpovídalo svým protějškům ze hry a přemýšlel jsem, že bych se této adaptaci raději úplně vyhl. Nicméně ohlasné chvály z dob už před seriálem mě tak nějak přesvědčily a já dal šanci prvnímu dílu. A mohu říct, není to vůbec špatné! Skvěle vykonstruovaný prolog, který nešetřil atmosférou a úplně mě vtáhl jak prvními hrůzami spojenými s infekcí, tak následným pokusem o útěk autem, u něhož jsem měl chvíli pocit, jako bych sám seděl na zadní sedačce a snažil se přežít spolu s hrdiny. Následující očekávaná část zasazená o 20 let do budoucnosti lehce slabší, tam už šlo vyloženě o rozjezd a zejména první prezentaci nového světa po nákaze, titulních postav, jako je Joel a Ellie, a nakonec i umetené cesty k tomu, aby se mohl rozjet starý známý příběh. Díkybohu si 90 % z herního příběhu nepamatuju, až na začátek a konec, což je trochu škoda, protože vývoj děje pro mě nebude překvapivý, ale věřím, že s tím, co předvedl už jen první díl, si ho i tak užiju. A i když si na Bellu Ramsey v roli Ellie budu asi chvíli zvykat, u Pedra Pascala jako Joela jsem nakonec neměl vůbec žádný problém, jelikož je to herec, co nepostrádá charisma a uchopil svůj charakter s gracií. Jsem spokojen a těším se na další díly! ()

DJ_bart

Jakože wau.... Už od úvodu, který vás nemilosrdně zahltí tím nepříjemným a tísnivým pocitem paniky, beznaděje, zmaru a chaosu, jen aby vám dal tvrdou emocionální facku [ano, jde přesně o TEN stejnej moment, kterej mě zničil už ve videoherní podobě; you know exactly what I mean] a nakonec vás nekompromisně hodil do světa, který se navždy zasekl v roce 2003, jsem věděl, že tahle show je prostě někde jinde.... Přesně takhle si totiž představuju pojem "věrohodná adaptace", která nejenže ctí svou předlohu – jelikož je přesná takřka 1:1 vůči svému legendárnímu videohernímu předobrazu [zejména co se týká záběrování jak vystřiženýho ze hry anebo ikonických hudebních motivů od Gustava Santaolally] – ale zároveň expanduje její příběhový pozadí a rozšiřuje celkovou komplexnost, což je jen a jen výhoda.... Není taky divu, když je tento projekt pod záštitou a tvůrčím drobnohledem Craiga Mazina (tvůrce přelomového Černobylu) a Neila Druckmanna, tatínka samotné hry. Oba dva totiž ví, že bez absence toho, v čem vynikala samotná herní předloha – tedy pečlivá práce s emocemi, napětím, character developmentem, story-tellingem a post-apokalyptickou poetikou – by tahle adaptace mohla sotva fungovat [a je absolutně jedno, zda jste znalí či neznalí předlohy, protože tahle show si snadno obmotá kolem prstu snad každýho]. To vše a nejen to na pomezí 80 minut nefalšovaný televizní dokonalosti, která by bezproblémově obstála i ve formě celovečerního filmu, jelikož už tahle expoziční epizoda naprosto stírá jakýkoliv formální hranice mezi filmem a televizí. Zkrátka, všeho je tak akorát – nic neschází, nic nepřebývá. No a Pedro Pascal i Bella Ramsey jsou top notch castingová volba, tady prostě není o čem.... A já jen doufám, že si seriálové Last of Us udrží kvalitu po celých 9 epizod, protože laťka je nastavena sakra vysoko a už teď je víc než jasný, že HBO má v rukávu další seriálový megahit. Příběh Joela a Ellie je v dobrých rukou.... No a Depešáci v závěru? Co chtít víc. Hype is real.... PS: Psychore, buď pro jednou tak laskav a drž hubu, děkuji za pochopení. ()

• Merle Dandridge stvárňuje Marlene, postavu, ktorú stvárnila aj vo videohrách. Je tak jedinou herečkou, ktorá hrá tú istú postavu v seriáli, prvej hre aj jej pokračovaní. (molcan2)
  • V hre sa ľudia môžu nakaziť porušením kože (zvyčajne uhryznutím) alebo vdýchnutím spór. Preto nosia plynové masky vo vnútorných priestoroch, kde sa huba rozšírila. V tejto epizóde Joel (Pascal) a Tess (Anna Torv) v takýchto priestoroch nenosia masky, čo naznačuje, že v tejto verzii príbehu nedochádza k nákaze prostredníctvom spór. (Šírenie pomocou spór je skutočnou vlastnosťou huby cordyceps u mravcov.) (molcan2)
  • Keď Tommy (Gabriel Luna) prechádza okolo horiaceho domu, hovorí: "To je Jimmyho dom." Vo videohre Jimmy býva vedľa Joela a Sarah a je vlastne prvým nakazeným, s ktorým sa v hre stretnete. (Vo videohre sa horiaci dom nazýva "Lewisova farma".) (molcan2)

Časové pásmo bylo změněno