The Sea of Trees

USA, 2015, 110 min

Ústřední trio Matthew McConaughey, Naomi Watts a Ken Watabe zde předvádí solidní herecké výkony, které ale sráží zbytečně dlouhá stopáž a fakt, že snímek začne být zhruba od poloviny až trestuhodně předvídatelný. The Sea of Trees má i pár světlých stránek, do nichž, vyjma již výše zmíněných hereckých výkonů, můžeme zahrnout i slušnou příběhovou linii, byť ve finále ztrácí kus ze své upřímnosti, kterou si od začátku budoval, přičemž se zvrhne v přehlídku všech možných klišé. Je to veliká škoda, jelikož na film se, až na pár detailů, do tohoto momentu skvěle kouká. „It is said a flower grows when a soul has crossed over from this place.“(4.9.2016)

Další milý film ze známého japonského lesíku na úpatí Fudži, ve kterém bych si jednou taky moc moc rád zastanoval (s foťákem a se zpáteční letenkou ovšem). Časy se mění i tady. A tak se na místě, ve kterém se Japonci ještě nedávno mohli v klidu a soukromí věnovat své oblíbené národní kratochvíli, dnes už čím dál častěji motají i všelijací praštění gaidžinové a pomalu ho přeměňují na turistickou atrakci. Inu to je holt globalizace v praxi. Film má dvě dějové roviny - v jedné sledujeme komický čundr dvou ztracenců, kteří bloudí a bojují o holý život na pár hektarech lesa protkaného turistickými stezkami, pár kiláků od silnice. Do téhle taškařice pak občas vstupuje rovina druhá, v podobě melodramatických výjevů z předešlého života našeho gaidžina. Líbilo se mi, jak milouš McConaughey dobře zahrál studenočumákovitého profesorského technokrata a křehulka Watts zase zpruzenou zalkoholizovanou semetriku. A z mysteriózního a duchovně hřejivého rozuzlení mi je ještě teď krásně teplo u srdíčka, božínku. Jinak exteriéry se samozřejmě ani tentokrát nenatáčely v Aokigahaře, ale to je fuk, protože ve filmu přece nejde o nějaký blbý les, nýbrž o důležité poselství. A ono poselství zní: Když se chcete podříznout, řezejte si zápěstí podélně a ne příčně, vy trubky. A rozhodnete-li se pro nějaké fajnové pilule, zblajzněte je všechny naráz a zapijte kořalkou, to je pak na jistotu.(28.12.2016)

Strašne ťažký film, nazval by som ha až morbídnym. Na jednej strane by som ho doporučil pozrieť všetkým manželským párom, ale na druhej strane môže byť aj návodom ak niekto zo staršej populácie uvažuje o skončení svojho života. M. McConaughey to zvládol skvele, ale našli sa dejové zakopnutia, ktoré narušili smutnú a realistickú atmosféru. Hneď prvý pád z útesu Arthur v pohode rozchodil, pričom ten pád vyzeral veľmi zle. Potom ten koniec, tiež ubral dôveryhodnosti. Najhoršie je, že ten les ozaj existuje a ľudia to tam ozaj robia. Tento krát prehliadnem výkony hercov za film ako taký dávam 50%. PS - určite si ho už nikdy nepozriem(15.10.2016)

Zase jedno vyrovnávání se se ztrátou někoho blízkého. Tentokrát se čas zastavil pro Matthewa McConaugheyho. Zmatenost, žal, nechutenství, depresivní myšlenky, halucinace. Tři uznávaní herci, hustý les, ve kterém se dá zemřít i najít nová cesta, renomovaný Gus Van Sant za kamerou, přesto to úplně nevyšlo. Právě režisér obecně příliš v dávkování emocí nechybuje, tady mi ovšem všechna ta hloubka a rozjímání spíš vadily. On nikdy ve svých příbězích nechodil pro trochu té kontroverze úplně daleko, jenže tady se vyjma solidních hereckých výkonů nedá příliš čeho chytit. V Cannes se prý po projekci bučelo. Ani se moc nedivím.(5.9.2016)

Iba nedávno, asi 2 mesiace dozadu som čítal v nejakom magazíne článok práve o tomto lese samovrahov v Japonsku. Pred sledovaním som nečítal obsah, nevedel som o čo ide. Stačilo mi jedno meno- M. McConaughey. Posledné roky hraje oscarovo úplne všade. N. Watts a Watanabe sú tiež silné mená schopné pritiahnuť diváka. Celá prvá hodina je super, McConaugheyho blúdenie lesom, prestrihy a flasbacky na manželské hádky to všetko má náboj a atmosféru. Problém prichádza s pointou, ktorou režisér film úplne zbytočne povyšoval na "umenie", ale malo to presne opačný efekt. V komentoch ostatných užívateľov v tomto vidieť vzácnu zhodu. Film mal vážne našliapnuté k veľmi silným štyrom hviezdam, možno i kultu, no G.Van Sant to v závere zasypal hromadou klišé a film tak poslal do priemeru a v očiach iných užívateľov ešte nižšie. Chápem priemerné hodnotenia, ale mne tá prvá hodina i výkon McConaugheyho sedeli natoľko, že sa prikláňam k slabším štyrom hviezdam. Veľká škoda tejto premárnenej šance. 70%.(18.9.2016)

• - Film sa natáčal v americkom štáte Massachusetts. (ambron)

• - Snímek byl v roce 2015 na filmovém festivalu v Cannes přijat velmi negativně, po jeho projekci se dokonce bučelo. Matthew McConaughey, který hraje ve filmu Arthura Brennana, se k tomu vyjádřil: "Každý má právo bučet stejně jako tleskat." (Gypaetus)