• Nizozemsko

• Belgie

USA, 2015, 110 min

Zpočátku to bylo celkem jasné, proč se Arthur uchýlil až kamsi do Japonských lesů, ale postupem času jsem se začala ztrácet ve scénáři. Sice mně flashbacky pomáhaly jak se dalo, atmosféra výborná, ale ten závěr mě osobně vůbec nesednul. Matthew hrál jako obvykle výborně, Naomi také, takže problém bude někde ve mně. Asi si to budu muset pustit ještě jednou. Jejich nalezení stanu bylo už skoro hororové, ale stále se mi to zdá na vyšší hodnocení málo. Můj závěr z celého filmu by vyzněl asi tak, že každý z nás si potřebuje občas vyvětrat hlavu a les je jedna z výborných příležitostí, akorát mně by stačil úplně normální bez těch šílených překážek...........jednoduše cítím rozpaky, co s tím, tak volím zlatou střední.(2.9.2016)

Další milý film ze známého japonského lesíku na úpatí Fudži, ve kterém bych si jednou taky moc moc rád zastanoval (s foťákem a se zpáteční letenkou ovšem). Časy se mění i tady. A tak se na místě, ve kterém se Japonci ještě nedávno mohli v klidu a soukromí věnovat své oblíbené národní kratochvíli, dnes už čím dál častěji motají i všelijací praštění gaidžinové a pomalu ho přeměňují na turistickou atrakci. Inu to je holt globalizace v praxi. Film má dvě dějové roviny - v jedné sledujeme komický čundr dvou ztracenců, kteří bloudí a bojují o holý život na pár hektarech lesa protkaného turistickými stezkami, pár kiláků od silnice. Do téhle taškařice pak občas vstupuje rovina druhá, v podobě melodramatických výjevů z předešlého života našeho gaidžina. Líbilo se mi, jak milouš McConaughey dobře zahrál studenočumákovitého profesorského technokrata a křehulka Watts zase zpruzenou zalkoholizovanou semetriku. A z mysteriózního a duchovně hřejivého rozuzlení mi je ještě teď krásně teplo u srdíčka, božínku. Jinak exteriéry se samozřejmě ani tentokrát nenatáčely v Aokigahaře, ale to je fuk, protože ve filmu přece nejde o nějaký blbý les, nýbrž o důležité poselství. A ono poselství zní: Když se chcete podříznout, řezejte si zápěstí podélně a ne příčně, vy trubky. A rozhodnete-li se pro nějaké fajnové pilule, zblajzněte je všechny naráz a zapijte kořalkou, to je pak na jistotu.(28.12.2016)

Další rozjímání nad ztraceným životem a sílou jít dál. Arthur Brennan (Matthew McConaughey) odjíždí do Japonska do známého lesa pod horou Fuji. Odhodlaný zemřít zažívá netradiční příběh o návratu do reality. Příběh vyprávěný formou flashbacků nám odhaluje střípky, proč se Arthur vydal do samotného lesa sebevrahů. Příjemné drama, které netlačí příliš na pilu, přesto se v něm skrývá mnoho emocí, které na konci musí ven. Příběh není drsný jako u jiných dramat, ale je upřímný a smutný. Oscarová dvojice tomu hodně pomáhá a Matthew i Naomi jsou prostě herci dramatu. Oba skvěle ztvárnili hlavní dvojici. Režisér si pak pohrává s vaší myslí a na závěr vás nechá rozhodnout. Mě se "Moře stromů" páčilo. Především kvůli hlavní dvojici herců a pro příběh, který je napsán dobře. Přesto se však hodí spíše do knižní podoby. (70 %)(20.2.2017)

Strašne ťažký film, nazval by som ha až morbídnym. Na jednej strane by som ho doporučil pozrieť všetkým manželským párom, ale na druhej strane môže byť aj návodom ak niekto zo staršej populácie uvažuje o skončení svojho života. M. McConaughey to zvládol skvele, ale našli sa dejové zakopnutia, ktoré narušili smutnú a realistickú atmosféru. Hneď prvý pád z útesu Arthur v pohode rozchodil, pričom ten pád vyzeral veľmi zle. Potom ten koniec, tiež ubral dôveryhodnosti. Najhoršie je, že ten les ozaj existuje a ľudia to tam ozaj robia. Tento krát prehliadnem výkony hercov za film ako taký dávam 50%. PS - určite si ho už nikdy nepozriem(15.10.2016)

Ústřední trio Matthew McConaughey, Naomi Watts a Ken Watabe zde předvádí solidní herecké výkony, které ale sráží zbytečně dlouhá stopáž a fakt, že snímek začne být zhruba od poloviny až trestuhodně předvídatelný. The Sea of Trees má i pár světlých stránek, do nichž, vyjma již výše zmíněných hereckých výkonů, můžeme zahrnout i slušnou příběhovou linii, byť ve finále ztrácí kus ze své upřímnosti, kterou si od začátku budoval, přičemž se zvrhne v přehlídku všech možných klišé. Je to veliká škoda, jelikož na film se, až na pár detailů, do tohoto momentu skvěle kouká. „It is said a flower grows when a soul has crossed over from this place.“(4.9.2016)

• - Snímek byl v roce 2015 na filmovém festivalu v Cannes přijat velmi negativně, po jeho projekci se dokonce bučelo. Matthew McConaughey, který hraje ve filmu Arthura Brennana, se k tomu vyjádřil: "Každý má právo bučet stejně jako tleskat." (Gypaetus)

• - Film sa natáčal v americkom štáte Massachusetts. (ambron)