Malý Pán

The Little Man

(festivalový název)

Loutkový

Česko / Slovensko, 2015, 83 min

Zřejmě je to i v češtině, já to viděl slovensky, ale to vůbec nevadilo. Je to fajn loutková dobrodružná cesta, která je v některých věcech dosti nápaditá a tvůrci si s ledasčím vyhráli. Takže i přes hlavní dějovou linku, která je krapet moc primitivní, je to nakonec fajn pokoukání. Akorát by mě zajímalo kam se pak poděl "Všivák" (jak se jmenuje v češtině netuším), co byla ve skutečnosti zač tíseň, z čeho vyplývala ta moc tohosi čehosi. Na druhou stranu mě motýli moc nenadchli vypadali spíše jako můry, ale larva byla bezvadná a nejlepší postavou celého příběhu i s pěkným slovenským hlasem. Celý příběh mi svým vyústěním dost připomněl knihu Coelha "Alchymista" až si říkám, zda z toho přeci jen scénárista nevycházel. Pro děti mi to až tak moc nepřišlo, ale díky některým použitým motivům by se to mohlo líbit i jim.(2.9.2017)

Loutková tvorba má u nás tradici stejně dlouho asi jako je dlouhé moje ignoranství k této disciplíně....vždyť i toho Hurvínka mnou na LP deskách tak milovaného jsem v jeho televizní podobě zrovna dvakrát nemusel. Možná je to dáno tím, že už jsem mentálně trochu někde jinde, ale Malý je pán je u mne docela "pán". Baví. Příběh je v pointě jednoduchý, ale má nenásilné kouzlo. Tučkovy s Beranem se podařilo najít správnou vlnu, nepodbízí se, neklesá k prvoplánovosti, ač s posláním násilně nemoralizuje. Bohužel jsem se dostal pouze ke slovenskému dabingu a tak nemohu svůj komentář doplnit o reakce mých malých dcer, které jsem nechtěl pro ně již zcela odlišným jazykem zatěžovat, ale za sebe mohu říci: "Tohle je cesta jak se dá rozvířit stojatá voda tuzemské animované tvorby pro děti".(22.2.2017)

Je hezké vidět, že loutkový film může fungovat i v současné době. A on funguje, jen v mém případě se stalo, že mě příběh prostě nedokázal zaujmout. Sašu Rašilova mám rád, ale jeho projev se mi k hlavní postavě prostě nějak nehodil. Je to ale zábavné, není to zbytečně podlézavé a má to i zajímavé nápady.(21.3.2018)

Když přetrpíte počáteční rozpačitost, čeká vás výtvarně-dětsky-bizarní jízda, ze které čiší nadšení tvůrců. Nevím, jak se to bude líbit dětem, ale pro dospělé je to velmi zábavné, zvláště díky kulturním referencím a hlasům jednotlivých postav. Doporučuji přečíst i tuto recenzi.(16.5.2015)

Naprostý skvost, alespoň pro mě - v každé scéně je něco, co mě pobavilo, nebo minimálně zaujalo, od zajímavých loutek, přes dabing (Rašilov a Liška si nahrávání nejspíš dost užili) až po vypiplané dialogy, které jsou nádherně srozumitelné, ale přesto trochu mimozní. A když tam není nic z toho, tak je tam alespoň velmi roztomilá larva. Docela by mě zajímalo, jak film působí na děti, protože má vážně hrozně originální atmosféru (kdyby ta atmosféra byla zvíře, tak je to přítulná vesnická kočka). Jako lesní road movie pro mě funguje víc, než třebas loutkově spřízněné hledání Kukyho. PS: pokud si někdo stěžuje u pohádky na to, že je odhadnutelná pointa filmu, tak je to blb(11.11.2017)

• - Film se natáčel v lesích na Písecku. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (VášaVF)

• - Námět filmu vznikl na motivy knihy "Velká cesta Malého pána" z roku 2008 od Lenky Uhlířové, kterou k napsání inspirovaly fotografie Jiřího Stacha. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (VášaVF)