Den Triffidů

Bernard Gordon

Ted Moore

Ron Goodwin
  • zelvopyr

Asi jsem zlý člověk, ale výš hodnotit nemůžu. Z jedné z nejlepších a nejinteligentnějších sci-fi knih vůbec udělali bezmyšlenkovitý humus, znásilnili ji, zploštili, vykastrovali, posrali a pochcali. No, tohle jsem napsal trochu v afektu a možná se ještě zcenzuruji :-) Kde měla kniha obrovský záběr a přesah, je film uboze přízemní a trapný. Jakékoli zasazení do "současného světa" je hrozně nevěrohodné. Úplně je opuštěna myšlenka rozpadu společnosti a redefinice hodnot. Herci jsou toporní, líbil se mi snad jen štěk Carole Ann Ford (hrála v Doctor Who). Film přes evidentně nadstandardní rozpočet nefunguje moc dobře ani jako samostatné monster-scifi béčko s ženským vřeštěním, nesmyslně chaoticky přeskakuje... ale kdyby se nesnažilo parazitovat na Wyndhamovi, možná bych ze sebe hvězdu navíc vymáčkl. Jen by se ty potvory nesměly jmenovat trifidi. O to víc vyniká miniseriál z 80. let, kterému vůbec nevadil malý rozpočet, protože udělal to nejlepší, spolehl na kvalitu knihy a vycházel z ní bez nesmyslných změn typu celé zápletky kolem moře.(28.9.2012)

Boj o přežití v troskách lidské civilizace v technicky standardní sci-fi flákotě, která má s Wyndhamovým románem společné opravdu jen torzo. Psychologie byla odstavena na vedlejší kolej a vystřídalo ji zběsilé akční tempo, po neustále se měnících krajinách, s dostatečným spádem a několika výtečnými megalomanskými momenty (pád letadla, náraz vlaku). Za casting a zkomponovanou hudbu by si producenti zasloužili vytahat za uši, stejně jako za přílišný jekot ženského osazenstva v konfrontaci se zelenými vetřelci. Pokud divák zapomene na existenci „jiné“ verze, může se královsky bavit.(23.6.2005)

Tak jo... film není žádný zázrak, ale mě se líbil. Líbil se mi dokonce tak moc že jsem si kvůli němu sehnal knihu Johna Wyndhama - Den Triffidů a přečetl. Za to filmu děkuju asi nejvíc. Výborná kniha. Doporučuji všem (jen se potom už nesmíte na tento film podívat jinak přibude další "odpad" do hodnocení) .(10.7.2012)

Román Johna Wyndhama je jeden z mých největších dosavadních restů (v době psaní komentáře) a dosti jsem váhal, zda se na film podívat, abych si knihu nezkazil. Na druhou stranu, řekl jsem si, že když to má být jen torzo změněné do klasického monster hororu, je to asi jedno. Troufám si říct, že pro tento film je lepší předlohu neznat, jelikož člověk nemusí být až tak zklamán (já mám tohle zase s Running Manem). Ve srovnání s jinými monster sci-fi, je totiž tohle jinak o třídu výše. Jsou zde náznaky velkého potenciálu, který je předpokládám bohatě využit v knize, což je poměrně paradox. Většinou filmy nabízejí doslovnost a u knih je nutno pěstovat abstrakní myšlení. V tomto filmu si jen můžete domýšlet všechny důsledky naznačeného děje. Ale ve výsledku mi to až tak nevadilo. Co mi trochu vadilo, byly ony dvě oddělené linie příběhu, z nichž ta na majáku by byla naprosto přebytečná, kdyby v ní nebyl onen konec. Hlavní linku to poměrně dosti brzdilo a klesalo tím napětí. Konec hlavní linie je uspěchaný. Z Triffidů nejde takový strach, jaký by měl být, ale jako celek je to slušné. Dost možná nejzajímavější monster sci-fi své doby (což je jinak subžánr sci-fi, který snad jako jediný nemám rád, škoda, že zástupců je tolik), ovšem pouze díky nápadům z předlohy.(5.6.2013)

Nepochybujem, že tento film bol aj v roku 1962 veľkým sklamaním. Predchádzajúca dekáda priniesla občas myšlienkovo aj trikovo hodnotnejšie scifi diela. Nepochybujem, že znalci predlohy považovali film za sprznenie knihy. Lenže dnes, viac ako polstoročie od premiéry, má Deň trifidov svoje béčkové, brakové čaro. Taktiež dokáže aspoň čiastočne vyvolať atmosféru hrôzy, zachvacujúcu celú zem. Horiaci Londýn, Vyľudnený Paríž, masy slepých. Samozrejme je večná škoda, že sa v tom období nenašiel režisér, ktorý by to s látkou myslel skutočne vážne a nedal tak vzniknúť dlhodobej klasike žánru. Možno dnes...(28.10.2016)

• - Po dokončení filmu se zjistilo, že je příliš krátký. Musela proto být dotočena celá scéna s útokem trifidů na maják. (HellFire)

• - I když byla hudba skladatela Johnnyho Douglase označena jako dodatečná, ve skutečnosti složil víc hudby než hlavní skladatel filmu Ron Goodwin. (HellFire)