Apači

Апачи

Apači

Western

Východní Německo / Rumunsko / Sovětský svaz, 1973, 94 min

když vidím ta odsuzující hodnocení, musím se soudruhů z NDR zastat. Ten film není tak špatný. Já jsem to také viděl jako dítě a také jsem k tomu teď přistupoval s obavami. Ale byly liché. Film se mi líbil, místy i hodně. Rozhodně si nezaslouží tak mizerné hodnocení a povýšenecké odsudky, které se nejspíše opírají o zemi výroby a dobu výroby. Já myslím, že to je právě naopak třeba ocenit. Na to, kde ten film vznikl, kdy vznikl, je to dobře odvedená práce. A ty exteriéry jsou docela realistické, to je třeba rovněž ocenit. Možná bych tomu nedal celé čtyři hvězdičky, ale tady musím přisadit, abych trochu vyvážil hodnocení "odborníků".(3.12.2007)

Jedna z tých typických "indiánok" z G. Mitičom, akých natočil hromadu. Iba niekoľko Apačov prežije veľký masaker, pri ktorom zloduchovia zbierajú indiánske skalpy, za ktoré sa dobre platí. Za indiána 100 dolárov, indiánku 50 a dieťa 25 dolárov ( Nehláste sa už, brigádnikov už neberú)... Tých, čo prežili vedie k pomste samozrejme Mitič a spolu s ním i starý šedivý náčelník, ktorému slúži aspoň hlava. Občas na nervy brnká nie príliš vhodná hudba, chýbalo mi tam viac indiánskych bubnov, ale film celkovo až taký prúser to nie je. Súčasné hodnotenie (42%) nezodpovedá skutočnej kvalite filmu. U mňa 60%.(23.1.2013)

• Scaevola

Snímek je plochý a naivní, ale to by až takový problém nebyl, protože v hlavní roli vystupuje G. Mitič a černá paruka. Skutečným průšvihem je, že vyjma úvodní hloupé vyvražďovací akce film sleduje hodinové přípravy na vyvrcholení, které je odbyto pouze mimochodem. Mám-li to říci zkrátka - strašlivá nuda.(5.10.2019)

• helrohir

Opäť nevýrazný pokus zaujať diváka prostredníctvom mitičových indiánskych dobrodružstiev. Začiatok pritom vyzerá celkom sľubne a vďaka dedinskej masakre vyzerá film ako niečo vážnejšie, než sme mohli v predošlých mitičovkách vidieť. Postupne sa však film prepadáva do čoraz väčšej nudy, Gojkova charizma to opäť nedokáže zachrániť, záporáci sú tu akýsi "nevidomí", tzn. že veľa toho nepredvedú, ale tak už sme videli aj horšie verzie mitičoviek.(23.8.2014)

Ok na zdejší hodnocení zvysoka kálím. Mohl bych k tomu zase něco napsat, ale čert to vem. Apači jsou pro mě prostě pecka a po Bílých vlcích moje druhá nejoblíbenější Mitičovka. Tentokrát se tvůrci vysrali na zbytečný filozofování ani to klasické schéma z předchozích filmů se tu neopakuje. Prostě tu máme jenom drsný přímočarý a nekompromisní western o pomstě. Mitič sice jako tradičně moc nehraje když mu zabijou manželku a vyvraždí celou vesnici, tak ani nehne brvou a jde prostě za pomstou, ale u podobnýho typu filmu to nevadí. Tady hlavně na scénu přijde jednoznačně nejlepší a nejodpornější záporák ze všech Mitičovek. nikdo se tu z ničím nesere hned na začátku 400 mrtvých Apačů až nečekaná krvavost a nekompromisnost. Možná je to pro někoho málo, ale mě to stačí. Objektivně bych dal 4*, ale při pohledu na zdejší hodnocení si přisadím.95%(3.9.2014)