Zkáza krásou

• Slovensko Zkáza krásou (více)

Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. Příběh sebedestruktivní lovestory s proporcemi antické tragédie je fatálně spjat s evropskými dějinami a ukazuje mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění a samoty. (Aerofilms)

Eleanor05

Na to, o jak zábavném tématu to pojednávalo, to byl celkem dost nudný dokument. Taková dlouhá samochvála jedné kdysi významné herečky. ()

ghatos

Přesně to charakterizoval xxmartinxx slovy sebelítost a sebedojímání. Liduška š*kala tak dlouho, až se jí to vymklo z ruky (ta se tím životem doslova prodrbala). Únavné skřehotavé vzpomínání doplňují některé vzácnější záběry. No holka tebe litovat opravdu nešlo...52%. ()

Autogram

Bolo to tak, ako bolo. Či to bol vzťah z vypočítavosti alebo jednoducho mladé pobláznenie, nech súdia iní. Lída bola výborná herečka, čo sme videli vo veľa českých filmoch, a nevideli vo veľa nemeckých a talianskych, ktoré sa u nás nevysielajú. Zo svojich pohnutých osudov sa spovedá výbornej režisérke a nevynechá nič, ani najhoršie chvíle. Ku cti povojnového štátu neslúži ukážka z filmových novín, ako sa z filmového celuloidu vyrába lak na nechty a krém na topánky. –––– Nevěděla jsem dobře, kdo vlastně Führer je. Nějaký Herr Hitler, předseda vlády či co. Každý ho v Berlíně chválil, jak Německo v poslední minutě zachránil před bolševismem a krveprolitím. Odstranil nezaměstnanost a zavedl pořádek. –––– Snad mohu říct, že jsem si svou pošetilost odpykala víc, než jiní, kteří ani nebyli pošetilí. Kdo chce, může hodit kamenem. ()

Georgex

Zkáza krásou je pouze stručné shrnutí profesního a soukromého života Lídy Baarové a to téměř v bulvární podobě, pokud ale čekáte hlubší sondu do života jedné z nejúspěšnějších českých hereček, tak si ji budete muset vyhledat sami. Problémem je zejména samotná stavba dokumentu, která je založena na povrchním vyprávění paní Baarové doplněném často nikterak souvisejícími dobovými obrazy, aby byl neznalý divák v obraze. Shodou okolností mě tyto záběry zaujaly daleko více než vystříhané části z rozhovoru, který by byl daleko zajímavější v ucelené podobě. Moje hodnocení 55%. ()

P1tr

Intimní pohled na život Lídy Baarové prostřednictvím bezbariérového rozhovoru s touto herečekou. Jde o zajímavé zpracování, které nepotřebuje žádné propracované filmařské kličky a k navození emocí stačí nechat hlavní subjekt se pořádně a upřímně vyzpovídat. S jejími názory a pohledy na věc nelze vždy souhlasit, ale je určitě zajímavé dozvědět se její myšlenkové pochody a vidět reflexi nad vlastním životem. Jde rozhodně o mnohem povedenější a hlubší portrét, než Renčova verze. ()

klukluka

Paní Třeštíková měla "štěstí" (klidně i bez úvozovek - o něco podobného usilovala a ono se to povedlo), že Lídu Baarovou vtáhla do rozhovoru/ do osobní zpovědi, do níž nastříhala ukázky z jejích filmů, dobové zpravodajské reportáže se související tematikou, osobní fotografie... a výsledkem je tento dokument. Z pohledu celkové tvorby paní režisérky je tato věc nezvykle tradiční (obyčejná) - nejde o další z jejích pracných časosběrů. Je v ní ale zachycen mimořádně silný příběh skutečné filmové hvězdy, jediné svého druhu vzešlé z našich luhů a hájů. Název filmu je zavádějící, Baarová netrpěla pro krásu, ale kvůli politice. Zkáza politikou by byla přesnější. Z historického hlediska je důležitý jeden zásadní detail: Baarová měla s Goebbelsem poměr dávno před druhou světovou válkou. Dávno před tím, než na nacisty praskla jejich zvěrstva. Dávno před tím, než se Goebbels stal tím, kým se nakonec stal. Její ostrakizace byla a je naprosto absurdní. Jinak nic netrvá věčně. Všimli jste si ale, jak krátce obvykle trvá to, co za něco v životě stojí? Alespoň tady u nás - v srdci Evropy (od kdy se srdce nachází hluboko v zadní části těla?) - to tak je. Nepřej a nebude ti přáno. Takhle to patrně chceme. A daří se, v tomhle jsme vážně mistři. ()

Roman Albach

Helena Třeštíková patří mezi mé oblíbené režisérky, Lída Baarová mezi mé oblíbené herečky, takže jsem se logicky na tento dokument těšil. A měl očekávání. Bohužel ta naplněna nebyla. Předpokládal jsem, že Třeštíková sestříhá ty dlouhé hodiny rozhovorů na poutavý dialog mezi dvěma ženami. Ten bude osobní, strhující... Mám však pocit, že tento dokument (tak jak je pojatý) by fungoval i bez samotné Baarové. A to je velká škoda. Vznikl tak jen hezký dokument pro žáky základních škol do hodin dějepisu. ()

Hanys_

Před pár týdny jsem natrefil na článek zabývající se životem LB a upřímně mi to dalo mnohem víc, než tahle opilecká estráda. Kdo o LB moc neví, tak mu dokument bude připadat hodně zmatený a těm co ví, to nedá vůbec nic. Nejlepší na celém dokumentu jsou ty archivní a raritní záběry z 30. let. ()

ClimbVibe

Baarová je nepochybně extra námět - dokument o jejím životě už z principu nemůže být nudný. Když odhlédnu od toho, že film vznikal neskutečně dlouhou dobu a je v něm pár faktických chyb - pořád je to neskutečně silné. ()

Duch217

Problém je, že příběh Lídy Baarové mi nepřijde zajímavý ani ve filmu, ani v dokumentu, dokonce ani na papíře, prostě nikde. A to už se pak může udělat sebelepší zpracování, ale pořád mě to nebude bavit. Každopádně když pominu příběh Lídy Baarové, strašně mi v tomto dokumentu chyběl nějaký názor druhé strany. Takhle nám Baarová vypráví svůj příběh a i když očividně kecá nebo alespoň neříká uplně všechno, divák se z dokumentu nedozví, jak to doopravdy bylo a nebo jak to alespoň v té době vnímal někdo jiný. Takže buď jí budete věřit, nebo máte smůlu. Alespoň bych ale ocenil skvělé archivní záběry z natáčení filmů, určitě dalo práci tolik záběrů sehnat. ()

Rejže

Dokument od Třeštíkové rozhodně má větší úroveň než film od pana Renče, ale to co prozradil film, to se dozvídáme i v dokumentu. Jenže co mi chybí? Nejde se do hloubky. Jedna dějová linie je stínem jak filmu, tak přesně v dokumentu! Dokument je celkem hezky poskládán, až na pár záběrů, které jsou takové jak to říct? - "ilustrační". Vezmu někde obrázek a dosadím ho na text a to nejsem velká znalkyně Lídy. Spíš mi to došlo v rámci střihačské praxe. Hned v expozici filmu je asi pětkát ne-li šestkrát vyslovena úvaha "Milujem to, co ztrácíme". Na začátku filmu to nezní vůbec silně, kdežto na konci filmu by to bylo nádherně nostalgické a použitelné! V zápětí opět tradiční téma "komunisté jsou zlo a minulý režim je zlo". Dnešního diváka to už ale otravuje, je to prostě fakt, který ale nikam už nevede a nic a nikoho neospravedlní. V každé éře je nějaké zlo a to se na sebe nabaluje... V době komunismu se báli lidé proti němu jít akord prostřednictvím filmu. Dnes si myslí, že tím okoření každý film. Jenže to už je dávno jasné. Jak facka! Přesto se mi dokument líbil, přesto dávám 4 hvězdičky za to, že to nebyl průšvih, ale Třeštíková si umí poradit a natočit to tak, aby lajk se pobavil, seznámil. Lída je krásná herečka a tak ty zvězdičky putují především jí... ()

Cuzan

Z vlastní biografie herečky jsem se nedozvěděla o moc víc, než z Renčova filmu, což mi přijde vzhledem k dokumentárnímu formátu ostuda. Dobové záběry byly zajímavé, ale časté propojování hereččina vypravování s obrazy z jejích filmů jsem shledala trapným. Z morálního hlediska bych se spíš podivila nad tím, že filmaři mají ten žaludek zpovídat osmdesátiletou ženu, která si prožila dost hrůz, a ještě se k nim musí vracet, což je viditelně nad její schopnosti. Nehledě na to, že voiceover čtoucí vzpomínkovou knihu má větší vypovídající hodnotu, než to, co říká ztrápená stará ženská. ()

Fryštok

Stát se alpha widow po Goebbelsovi? To nezní jako moc dobrý nápad... Janu Kopeckému ale tato „minulost“ jeho manželky nevadila. To ještě nevěděl, že s ním stejně zamete - „Manželství s Kopeckým nebylo žádné manželství.“ - tomu se říká dostat šachmat, proti takovému tvrzení nelze nic dělat, smůla. Kopecký tedy dostal zpětně (mimo jiné) parohy od Goebbelse, ale následně je dostal i real-time od Kurta Lundwalla. Hmm, nechtěl bych. ________ Jaké z toho plyne ponaučení? - Když s vámi bude chtít bývalá milenka Goebbelse přejít ilegálně hranice do Rakouska, tak to raději odmítněte. Easy. 😏 ___________ Dokument samotný je jinak ok. Obsahovou stránku nedovedu posoudit. Jisté ale je, že Zkáza krásou je mnohonásobně lepší než Renčova patlanina (Lída Baarová). ()

jasse

Musím uznat, že ta ženská byla i ve vysokém věku stále krásná, tudíž celkem chápu, jak dokázala v mládí a plné kráse zblbnout svět. V tomto dokumentu byla bohužel z osmdesáti procent neustále ožralá. Souhlasný komentář: xxmartinxx. ()

mira007

Dokument o životě herečky Lídy Baarové, který jehož kostru tvoří jeden z posledních rozhovorů ( při kterém už jako troska chlastá z fernetu ) a je obalený archívními ukázkami a čtenými pamětmi. Faktem je, že se na to dobře kouká a a jak už tu psali kolegové, vedle tohoto díla vypadá Renčova Lída Baarová jako něco směšného. Je to sice jen její verze historie, ale i tak silně vypovídající. ()

LuccinyFilmy

Záběry nakrucujícího se Hitlera a Goebbelse jsem viděla asi milionkrát, takže to zde bylo zcela zbytečné. Rozhovor s Baarovou asi ale moc plodný nebyl, ono konec konců co vytáhnout ze staré paní, která žije tím, že byla kdysi krásná a kdysi - dle svého tvrzení - talentovaná, a která se do dějin nezapsala ničím zvláštním, co by dokázala, ale tím, s kým spala? Spíš než pikantní historky z ložnic evropských herců, politiků a režisérů na mě dokument zapůsobil hrůzou toho, jaké prázdno nastane, když člověk, jehož život podle všeho skončil ve 40, zestárne. ()

crozet

Třeštíková opět využila svoje aikido a nechala hrdinu svého filmu SAMOTNÉHO, aby se divákovi autenticky představil a podepsal si svůj interpretační ortel. V tomto případě tedy anamnéza jedné ženy, která vynikala extrémní ctižádostí, jež dalece převyšovala její ostatní vlastnosti a dovednosti včetně charakteru a inteligence. ()

VictorMartel

Dokument vyvolal pozoruhodné reakce: ony „kruté“ Němce a Sověty tak onálepkovali právě pokrytečtí Češi, zaplnivší náměstí se sliby věrnosti protektorátní vládě a závidějící si mezi sebou bez ohledu na světonázorovou či třídní příslušnost na způsob pana režiséra Vydry, kvůli němuž sestra Zora spáchala sebevraždu. Kamenem rádi házejí ti, kteří, slovy hereččinými, „ani nebyli pošetilí“. ()

Maura

Dokument o Baarovej sa asi nedá sledovať nezaujato a bez predsudkov. Tak som sa len utvrdila v tom, že sebaľútosť a snaha zabezpečiť sa sú dve ústredné témy v živote Gobbelsovej milenky. Časť, kde so slzami v očiach opisuje, že v povojnovom Rakúsku museli s Kopeckým každý deň jesť len (!) chlieb, je silná káva aj pre generáciu, ktorá holokaust nezažila. Napokon mám z toho smutný pocit aj ja: táto žena svoj život prežila odtrhnutá od reality, čo vlastne vysvetľuje každý jej kontroverzný krok. Tŕeštíková odviedla štandardne dobrú prácu. ()

adriane9

SPOILER Zhlédnuto v kině a pro mě neskutečný zážitek. Myslím, že když teď někdo řekne přede mnou Lída Baarová uvidím tu stařičkou dámu s cigárem v ruce, jak po odvyprávění všech krásných, bolavých a dramatických vzpomínkách hlesne a s očima plných slz řekne : "Proč mě teď tím vším trápíte?" Lída byla nádherná a byla nádhernou hereckou duší a beru to z pohledu milovníka umění, divadla a všeho hraného. Možná mi pomohlo ji více pochopit díky mojí práci maskérky v divadle, kde jste hercům hodně blízko a já prostě tyhle herecké vyhaslé hvězdy mám ze všeho nejraděj. No a, že milovala Goebbelse, že byla pyšná talentovaná a především o tom věděla, no a, že na sklonku života pila jak duha, protože kdo by po tak bouřlivém životě nepil? Já rozhodně ano a pro mě je Lída dáma a byla i ve chvíli kdy si zapálila cígo obráceně. Takže kdo chce ať hodí kamenem. Lído, nesmírně mě mrzí tvá samota na konci tvé cesty životem, ať je ti lehká zem, a natři to v nebi všem přiškrceným bezduchým volům. ()

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST