Ztrácení

The Falling

Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2014, 102 min

Patologická studie známého psychologického fenoménu je zasazena do velmi příhodného prostředí. Kvůli neustálému přehlížení situace personálem puritánské dívčí školy se totiž z nudné zápletky rázem stává obrovitá záhada s rozpačitým začátkem, komickým průběhem a šíleným rozuzlením. Houstnoucí atmosféra se projevuje zejména v přírodních obrazech, kterými je snímek prokládán, a vrcholí v bleskových sekvencích, které prostřednictvím trefných analogií objektivizují emoce na plátně. I přes skvělé herectví Maisie Williams však musím konstatovat, že to mohlo být o dost lepší, kdyby film zbytečně nemátl diváka změnami tónu. V důsledku režisérka rozmělnila svůj výpravný styl do podivné amorfní směsi. 6/10 [KVIFF 2015](7.7.2015)

• VanTom

Rozhodně jsem byl zvědavý, co se to na internátní škole s mladými dívkami za naprosté ignorace učitelským sborem dělo, ale nemuselo to být rozebírané takto niterně psychologicky. Civilní problémy dospívání a hledání vlastní identity film podal výborně, průběh sdílené "epidemie" omdlévání však interpretoval divně, až směšně, a nedůsledná (ne)diagnóza hysterie mu nasadila rozpačitou korunu. "Umělecký" závěr jsem vyloženě prozíval i s velkým odhalením.(1.3.2019)

• Svrdlin

Nevím, zda je dobré začít komentář k filmu slovy "Tak nevím...", ale ono tohle slůvko se k vystižení mých pocitů hodí asi nejvíce. Nevím, jak to tvůrci mysleli. Seriózně? Ironicky? Jako pohled do dospívání, nebo se jim zalíbilo natočit něco trošku bubu, ale na festivaly se hodí opepřit to hlubokomyslností? Ukoukal jsem a to především díky hereckým výkonům. Asi se na to ještě jednou podívám, to abych se mohl soustředit pouze na mdloby postav a počítat je - protože tohle jistě bude film s největším počtem omdlení v historii kinematografie.(5.7.2015)

Občas sa stane, že natrafíte na film, o ktorom ste doteraz nemali ani tušenia a dostanete poriadne silný zážitok. Mne sa to stalo práve s The Falling, ktorý v našich končinách pravdepodobne veľa ľudí nevidelo. Je to veľmi zvláštny film, ktorý si žiada pokoj, čistú myseľ a ochotu premýšľať. Viacerí diváci budú iste zmätení a nebudú vedieť, o čom mal celý film vlastne byť. Do istej miery si na túto otázku bude musieť odpovedať každý divák sám. Ide o atmosférický, herecky fantastický (Maisie Williams, Florence Pugh) kúsok, ktorý zobrazuje dospievanie z temnejšej stránky a ktorý rozhodne uviazne v pamäti. Silné.(5.9.2019)

Chcel som vidieť Maisie Williams aj inde než v GoT a nesklamala ma, hrať vie. Prvá hodina filmu bola neskutočne nudná, zato potom to nabralo vtip a tempo. Nakoniec ma to veľmi zaujalo, len fakt neviem, či v tom mám vidieť iba film o psychickej poruche alebo alegóriu o ťažkej "výchove dívek v Británii". V každom prípade, tá druhá varianta, dáva divákovi oveľa širšie možnosti interpretácie videného.(14.2.2016)