Dcera

(festivalový název)
  • Austrálie The Daughter (více)

Film o minulosti bez flashbacků. Děj strhujícího dramatu se odehrává během jednoho osudového týdne, kdy se Christian vrací do rodného města na svatbu svého otce Henryho. Setkává se s přítelem z mládí, Oliverem, který dříve pro Henryho pracoval. Christian postupně poznává Henryho rodinu, dceru Hedvigu, manželku Charlottu a otce Waltera... Odhalí dlouho pohřbené tajemství, které by je mohlo rozdělit. Tím, že se Christian snaží napravit křivdy minulosti, otřásá životy těch, jež před lety nechal za sebou. Drama natočené podle australské divadelní verze Ibsenovy Divoké kachny, zabývající se otázkou, zda je skutečně nutné odhalit nepříjemnou pravdu za každou cenu. (Aussie Film Fest)

klukluka

Škoda, že to nebyla komedie- to bych se chechtal, až bych se za břicho popadal. Jenomže tohle bylo drama. O to smutnější, oč lepší. A ono to bylo v podstatě dokonalý. Takže slzavý údolí non plus ultra. Být happy, tak se raduju, že mi to někdo příjemně vyvážil. Být happy... Takhle mě to hodilo do těžkýho mínusu. Pět pecek si nechám až pro tu srovnatelně dobrou komedii. ()

Hanys_

Hodina nudného tlachání a čekání na jednu větu, která teprve spustí nějaké "ty události". Herecky silná sestava, ale tomuhle asi fakt bude sedět divadlo anebo ještě lépe knižní podoba, protože jako film je tohle dost nezajímavé. ()

Axident

Tisickrat obehrany pribeh v silnem, autentickem, komornim provedeni, s hypnotickým, minimalistickým klavírem a skvelymi herci. Mrazive, silne drama, ktere oslovi spise generaci ctyricatniku nez mladsiho divaka. Zamlcene, nevyrcene stare hrichy mohou znicit zivot i po letech. Staci kdyz si ukrivdeny ozrala pusti uplne zbytecne hubu na spacir na otcove svatbe. Vyborna holka v hlavni roli dcery. Za me naprosta spokojenost. ()

anatheman

Zvláštní film. Zatímco začátek byl nemastný neslaný, závěr mě zasáhl naprosto destruktivním způsobem. Pravda zkrátka někdy bolí. ()

West

Film má sice pomalejší náběh, kdy nechává diváka na pochybách. Ovšem od první třetiny vám všechno začne docházet, i když absolutně nevíte, jak to celé nakonec dopadne. Herecké výkony byly dobré ,ale hlavně od takových legend, jako je Geoffrey Rush a Sam Neill, se žádný propadák ani nedá čekat. Líbila se mi výtečná kamera se záběry australských lesů, ale i hudba která vykresluje lehce depresivní atmosféru tohoto smutného rodinného dramatu. ()

PavelU

Krásný snímek s řadou zajímavých scén, ve kterém sice vyplave na povrch ta největší špína, ale plejáda výtečně obsazených herců a zvolený žánr, to napomáhá k jeho jedinečnosti. Zpočátku jakoby si postava mluvila sama se sebou, některé scény přeskakovaly v ději, ale jde jen o netradiční formu vyprávění. Nakonec tam párkrát záběr na další aktéry je. Nejvíce asi překvapila Anna Torv, pamatoval jsem si již pouze její slavnou seriálovou roli z Fringe, zde vhodně doplnila ostatní postavy. Mladá představitelka, po níž se film jmenuje, těží ze své mladosti, umu a těžkosti života, jíž musí čelit. Je otázka, jestli by tajemství měla zůstat skrytá nebo ne, faktem je, že to mělo následky opravdu nedozírné. ()

mac000

Dlouho divákovi trvá, než si spojí co s čím ( a kdo s kým) souvisejí, až nakonec zjistí, že vše souvisí se vším. Skvěle herecky podané, závěr hodně zapůsobí na divákovy emoce. A toho Christiana měli všichni... ()

Marťulka

Pokládání otázky, jestli říct pravdu, či ne... Spiše bych si pokládala otázku, zda někdy stojí za to udělat některé věci, které se nám zdají v danou chvíli příjemné, přínosné...? V jádru jsme sebestřední sobci. Po dlouhé době film, na který budu myslet. Skvělá hudba. ()

kokofek

Začneme-li se hrabat v minulosti bez patřičného nadhledu a s křivdou v srdci,tak zcela jistě někomu ublížíme .Většinou těm nevinným. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

olgab

Nebýt toho hodně pomalého rozjezdu tak bych dala i 5 hvězdiček (herecké obsazení-Miranda Otto,Sam Neil a Geoffrey Rush napovídali,že to nebude blbost a australské filmy mám ráda). Ale asi to tak pomalé ze začátku mělo být, aby bylo vitět, jak v pohodě žili přátelé a příbuzní do doby než se po mnoha letech domů vrátil Christian. V den svatby jeho otce mu jeho přítelkyně volá, že nepřijede a že se s ním rozchází, což je pro něj neuvěřitelná tragedie. Proč by měli být ostatní šťastní, když on prožívá muka. Opije se a povzbuzen alkoholem odkrývá velké rodinné tajemství.To ale netuší jaký tragický konec to vše bude mít. Výborné drama 90/100. Podobný, australskonovozélandský film - In my fathers den (V otcově brlohu, nebo jinak Třináctá komnata) z roku 2004. Australani a Novozélanďané prostě umí. ()

lineker

Nikam se neženoucí komorní drama, které Vás celou dobu nese na vlně očekávání, aby Vás v samotném závěru mohlo rozsekat na maděru. Tady se na to opravdu vyplatí počkat. ()

dragon'88

Velmi skoro predvidatelne, ale to by ani tak nevadilo. Je to dokument o velmi realnom dusevnom bahne, ktore vyraba problemy a ked vyplavaju na povrch tak ich este opakovane znasobuje. "Everyone's got a story like this. It's as old as the hills." Nie je tam hadam jedina postava, ktora by nebola sputana touto ludskou schematickostou, ale pravdivou. ()

cores

Výborné herecké výkony, pozvolné odhalování starého tajemství, místy až emotivní scény, šokující konec. Hrozně mě to bavilo! Dávám plný počet. ()

janvanicek

Zvláštní pojetí dramatu aneb stačí pár slov.. slov, které rozvrátí všechno. Snaží se diváka zasáhnout citově, ale délka filmu tento efekt ruší. Staré rodinné hříchy vyplouvají na povrch a i několik let trvající manželství může utrpět vážné rány. Hodně procítěné vystupování ústřední postavy (Odessa Young). Mrazivé, silné a autenticky ztvárněné komorní provedení dramatu. Nezavrhuji tento film díky dojmu z něj, ale ani nedoporučuji, neboť od začátku až zhruba do poloviny snímku budete mít pocit, že se nic neděje a film vás začne nudit. ()

peproch

Mne se tahle filmová adaptace 160 let starého dramatu zásadně moc a moc líbila. Neuzavřeli jsme se s tvůrci do ateliérů, využili jsme krajinu, přírodní scény (les, jezero) ale i maloměstskou ulici. Postavy byly obdařeny novými jmény, kromě dcery Hedwig (Odessa Young), soudobými profesními identitami. Opravdu je Hedwig úžasná, talentovaná, okouzlující, vitální, suverénní a přitom citlivá, musí být obdivována a milována. To se vážně povedlo. Vysoce oceňuji hudbu, a výběr herců, protože takhle zmizerněný Christian (Paul Schneider) a lahodná a následně zničená Charlotte (Miranda Otto) dodali dramatu opravdu fantastický rozměr. Film Dcera nese poselství, říká v polemice s Christianem reprezentovaným fundamentalistickým křesťanstvím, že říci pravdu, odhalit pravdu, vypovědět pravdu, není vždycky za všech okolností správné řešení ani postup, Říkat pravdu, jak se vztahy měly, s kým kdo žil, byl, dříve než…, je zle. V tomto případě pravda neosvobozuje, protože v tomto případě pravda ublížila. Jenom protože je někdo nešťastný, jenom protože někdo má problém s alkoholem, jenom proto došlo k tomu, že křesťan musí v té nejnevhodnější situaci prozradit pravdu, o kterou nikdo nestojí. Pravda může být krutá a jsou situace, kdy pravda má zůstat nevyřčená. Skutečně, cui bono. ()