V kruhu koruny II: Richard III. (TV film)

Richard III

Drama / Historický

Velká Británie, 2016, 129 min

Dominic Cooke

Ben Power, William Shakespeare (divadelní hra)

Zac Nicholson

Dan Jones

Rupert Ryle-Hodges

Scénografie:

John Stevenson

Kostýmy:

Nigel Egerton

Přijde mi to jako na houpačce. Titulky fajn, ale stejně vám ujde jedna třetina, když engliš umíte jen taktak. Benedict Cumberbatch svým výkonem všechny ostatní "drtí" tak, že vám přijde, že všichni ostatní přehrávají. A hra samotná je historicky tak tendenční, že by za historickou hru ani neměla být považována. Naopak postava a představitelka královny Markéty (Sophie Okonedo) sem padne (na rozdíl od první části Jindřicha VI.).(3.11.2017)

Musím se přiznat, že jsem od Richarda III čekala trochu víc. Možná je to i samotnou předlohou, ale celkově mě zpracování této epizody nijak nenadchlo. Benedict sice stále zářil a postavu Richarda III zahrál absolutně brilantně, ale to jeho nekonečné poklepávání mě lezlo tak na nervy, že jsem si dokonce musela vypínat zvuk, abych se z toho nezbláznila. A znovu si zanadávám na Sophii Okonedo, která mě pokaždé, když se objevila na obrazovce, už tak vytočila, že jsem měla chuť všechny její scény přeskočit. V souvislosti k ostatním komentářům bych ráda podotkla, že to není proto, že je to černoška (což by mě bylo úplně jedno), ale kvůli tomu, že v mých očích jednoduše neumí hrát. Z mého pohledu se až moc snaží, strašně neustále všechno "hraje až moc".(9.9.2017)

• Arsenal83

Nechávam bez hodnotenia, lebo mi z libtardskej propagandy vybilo dych. Sophie Okonedo môže hrať čokoľvek z plantážnickej Ameriky alebo niečo o dejinách afrických ríš v Ghane či Kongu, ale prečo hrá kráľovnú Margaret z Anjou, plavovlasú francúzsku kráľovnú černoška mi nikto nevysvetlí. Dúfam, že v ďalšom filme o Martinovi Lutherovi Kingovi sa jeho roly podujme nejaký albínsky ryšavý Angličan.(24.11.2020)

Musím se přiznat, že tuhle hru, tedy tudorovskou propagandu, nemám vlastně nijak zvlášť ráda. Jednak kvůli tendenčnosti a jednak kvůli tomu, že rozhodnutí postav nejsou moc pochopitelná. Benedict je skvělý a over the top, kdokoliv další je proti němu vlastně průměrný. Málem bych mu přála, aby všechna ta moralistická hovádka převálcoval :D Jako zákončení nevyvážené trilogie je toto vlastně odpovídající.(11.3.2020)

Richardů III. na divadle i ve filmu jsem viděla poměrně dost a tohle zpracování patří rozhodně k těm lepším, Nejvíc jsem ale ocenila kompletní serii V KRUHU KORUNY II, jejíž je samotný Richars třetím závěrečným dílem a díky předchozím dílům jsem si konečně trochu utřídila množství a motivace postav, které se na Vás z počátku hry vyhrnou (možná Britové v tom mají jasno ze školních lavic, ale troufám si tvrdit, že pro většinu Čechů jsou "osoby a obsazení" ve Válce růží dost neznámou). V tomto kontextu akcentovaná postava bývalé královny Markéty je naprosto logická. A k tomu, že je její představitelka černoška, jak je zde zmíněno: kolik bělochů hrálo a bude hrát mouřenína Othela a nikdo se nad tím nepozastavuje?(26.11.2016)