Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

První půlka 3/5, ta druhá 5/5. Překvapivě velice pomalý rozjezd, který se prolne do celého filmu a až do samotného konce vyvolává mnoho otázek, na které záměrně neodpovídá. Sám budu potřebovat druhé shlédnutí. Faktem zůstává, že Affleck je zde jako vždy výborný a vůbec nejlepší jsou akční scény, ve kterých "Warrior" Gavin O'Connor naprosto válí. Sice to občas drhne a možná jsem čekal malinko více, ale nekompromisní účetní rozhodně nezklamal. A ten závěr? Bman v Punisher first round. Tedy skoro. PS : Vůbec těch příměrů k Batmanovi je tady více než dost. Wolff si čte Detective comics, zpívá si onu známou říkanku Solomona Grundyho, narážky k Alence v říši divů, setkává se s detektivem Gordonem a spolupracuje s Robinem...8/10(8.11.2016)

Že Ben Affleck není bůhvíjaký herec a že je mnohem lepší za kamerou jako režisér než před ní, je už hodně trapně ohrané klišé současného filmového světa. Všehovšudy disponuje jediným zádumčivým pohledem, který není schopen ani věrohodně rozesmát. S postupem let si tomu však přizpůsobuje role - a vybírat si umí. Kamenná tvář Batmana, věčně zachmuřený Tony Mendez v Argu, autistický Christian Wolff. Trefa do černého. Zúčtování výborně funguje ve dvou rovinách: v první řadě je to vynikající strhující thriller, který sice nenasazuje překotné tempo, ale nestíhá nudit ani na chviličku (dobře, je tam před finále trošku ukecaná pasáž s flashbacky, co malinko zdržuje, ale to je jediný okamžik), s celou řadou choreograficky povedených soubojů a ultimátního odpravování protivníků střelou do hlavy. A pak je to docela vypjaté drama o autistické osamělosti, okořeněné několika Affleckovými suchými hláškami. Podobně jako platí, že o Batmana nebo Supermana se v bojových scénách nebojíte, protože víte, že superhrdina prostě nemůže prohrát, stejně se situace má také s Chrisem Wolffem. I v likvidacích protivníka působí jako skvěle fungující stroj, takže nikoho ani na okamžik nenapadne, že by si na něj mohl přijít jakýkoli obyčejný nájemný zabiják. Vidím jedinou chybu: příběh neobvyklého superhrdiny je i se 128 minutami stopáže ještě krátký, jak dobře se na něj kouká. Chladný autista bez emocí a s nečekaným přítelem na telefonu by si klidně mohl střihnout ještě další nadupané pokračování. Šel bych fakt rád.(12.3.2018)

Bezemocionální hlavní role autismem dotčeného Bena Afflecka (kterému tento žánr akčních thrillerovek prostě sedí) vytváří zajímavou hru emocí v divákovi. Epická bomba rozvíjející se v neotřepaném příběhu. Strhávám hvězdu za nevěrohodné zpracování "autisticky geniálního vhledu" (jakožto vystudovaný účetní - auditor, představené vědomosti má student druhého ročníku - což mě, uznejte sami, mocně iritovalo.(11.1.2017)

V současný době v Praze probíhá jeden filmový festival za druhým a já samozřějmě chodím a ochutnávám, ale po čase mě prostě ten poctivej americkej blockbuster chybí jak praseti drbání a když je ten americkej biják tak dobrej jak tenhle, tak pak uctivá poklona pane O'Connor . Je to nejpoctivější možná filmařinas příběhem, který tě zajímá až do samýho konce a vyníkajícíma akčníma pasážema. Není moc co vytknout, vzpomínám si jak jsem Benovi před xx lety smál, že je to omyl Hollywoodu, no tak už teda rozhodně neříkám. Jasně vybírá si role který si na sebe dokáže posadit, ale i to je umění a navíc je prostě vidět že ten kluk na sobě pořád maká a to i fyzicky. Annička tam nemá až tak velkou roli, ale mě se ta holka líbí víc než devizovej učet.(7.11.2016)

Představa Bena Afflecka jako autistickýho zabijáka mě zprvu moc nelákala, ale poslední dobou ho mám docela rád, tak jsem do toho šel a jsem spokojenej a to docela hodně. Tyhle devadesátkový thrillery mi chyběj, Ben je tahoun a i když hraje trochu postiženýho, tak se jeho role projevem moc neliší od toho co zahrál třeba ve Městě, prostě to nějak nepřehrává, aby nebyl jako Rain Man s bouchačkou, což je dobře. Trochu mě zklamala Anna Kendrick jako jeho femme fatale, protože se mi moc nelíbí, ale aspoň působí docela sympaticky a v menších rolích potěší typově přesně obsazení J. K. Simmons a Jon Bernthal. Bavily mě i flashbacky z dětství, kdy se z nich otec snažil vychovat giganty a dával jim do těla. Kdyby z toho udělali nějakou komornější trilogii v 90´s hávu sázející hlavně na postavy, napětí, pomalejší tempo a atmosféru (něco jako Jack Reacher), tak bych se na další díly těšil. 80%(4.12.2016)

• - Když Christian Wolf (Ben Affleck) při útěku otevírá ve svém úkrytu zásuvku s falešnými cestovními pasy, jako první je vidět pas České republiky. Namísto toho, aby byl pas ale červené barvy (oficiální barva ČR pasu), je v tmavě zelené. (Darkslider)

• - Pôvodne mal hrať hlavnú úlohu Mel Gibson a režírovať Joel Coen s bratom Ethanom Coenom. (zajo91)

• - Jedno z pseudonymov používaných Christianom Wolffom (Ben Affleck) je meno Gaus. Carl Friedrich Gaus bol jeden z najväčších matematikov a fyzikov všetkých čias. Zaoberal sa teóriou čísel, matematickou analýzou, geometriou, geodéziou, magnetizmom, astronómiou a optikou. Vynašiel mimo iného tzv. Gausovu krivku. (Dr.Linus)