Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Dobrý film, dobre napísaný, dobre zahraný, dobre obsadený, ale predovšetkým ešte lepšie zostrihaný. Gavin O'Connor opäť potvrdil, že mu drsné filmy sedia a dokáže im dať ten správny náboj a atmosféru. Príbeh a postavy majú čím zaujať a majú čo hrať. Predovšetkým poteší, že hlavná postava pomaly odhaľuje svoju minulosť. K tomu vynikajúce akcie na čele s Benom Affleckom, ktorému to neskutočne sedí. 85% - 4*(24.1.2017)

Kam oskarové nominace daly oči? Zúčtování je totiž tak nářezovej film, že lepší Ameriku jsem hodně dlouho neviděl. A kdo by kdy řekl, že v tom bude mít prsty zase Ben Affleck. Ten Affleck, o kterém jsme si dřív mysleli, že z hraní toho moc nepobral. No a přitom tady má postavu nejdivnější z nejdivnějších, která se nejenom zvláštně chová, ale ještě nás příjemně překvapí solidními filmařskými momenty v průběhu samotného filmu. Nicméně moc rád bych neoceňoval jen herecké výkony, ale stejně tak bych se moc rád zaměřil i na příběh, který ze začátku působí možná trošku zmatečně, aby po asi hodině rozjel naprosto epickou epopej, která vypráví jeden epos o účetním, který se dozajista stane nejslavnějším účetním na širém světě. K tomu úžasně přirozená Anna Kendrick, která prostě a jednoduše hraje opět samu sebe, mi dělala tak hroznou radost, jako naposled v Lítáš v tom. No a J.K. Simmons? Ten od Whiplashe předvádí jeden dokonalý výkon vedle druhého. The Accountant je prostě filmařský balzám na lidskou duši, který Vám hravě připomene to nejlepší z Ameriky v době, kdy toho z Ameriky moc dobrého nevychází. Dobře oni, tedy!(5.5.2017)

Solomon Grundy, Born on a Monday, Christened on Tuesday, Married on Wednesday, Took ill on Thursday, Grew worse on Friday, Died on Saturday, Buried on Sunday, That was the end, Of Solomon Grundy. Solomon Grundy, Born on a Monday... Už dost, Chrisi, podívejme se na O´Connorovu účetní závěrku, konkrétně výsledovku. Na straně zisků figurují perfektně ozvučená, dostatečně surová akce a především akt stvoření neobvyklého superhrdiny, s kterým by se mohly ztotožnit osoby s poruchami autistického spektra (samozřejmě tím nemyslím přejít z rychlosoučtů rozsypaných párátek na headshoty). Mezi ztráty řadím zbytečnou komplikovanost a narušení dynamiky při flashbacích a zdlouhavém vysvětlování minulých událostí. Obrovským pasivem je pak twist, ke kterému jsem se celou dobu modlil, aby nenastal. Kterýkoliv účetní by si spočítal, že jeho statistická pravděpodobnost je asi taková, jako že J.K.Simmons bude ještě někdy mít vlasy až na ramena. Temný rytíř z účtárny sice skončil v černých číslech, ale jeho zisk se po zdanění žánrovými konkurenty jeví jako zanedbatelný. Ohledně Afflecka nesdílím všeobecné nadšení. Jeho standardní herectví připomínající člověka, co má v zadku vražený mražený asparagus, bylo pro ztvárnění postavy s Aspergerovým syndromem naprosto ideální, stejně jako třeba když Arnie představoval kybernetický organismus s rakouským přízvukem..(11.11.2016)

Nebavia ma akčné filmy. 90% z nich je z pohľadu akcie viac nereálnych ako polka hororov (čomu sa samozrejme nevyhli ani v tomto snímku), no keď sa v hlavnej úlohe objaví polo-retard s mozgom génia, prejavom bez emócií, že by sa zato nehanbila ani Margaret Tchatcherová, navyše s tak pútavo, inteligentne podanou story, že človek ozaj musí používať rozum aby pochopil, to skutočne poteší aj moje oko diváka. Veľmi spokojný ...(23.12.2016)

Maléry pana účetního. V hlavní roli Ben "Leatherface" Affleck. Že to bude pytlovina nehorázná? Nenechte se vysmát, je to dokonalá podívaná! A k vychytanému scénáři stačilo, aby Ben přestal předstírat, že je normální a přiznal svůj autismus. Vidíš Beníku, nikdo ti za to hlavu neutrhne. No, ty snad nikomu taky ne.(30.12.2016)

• - Když analytička Marybeth Medina (Cynthia Addai-Robinson) prochází fotky podezřelých Gambinovy rodiny (Suspected Gambino family associates), stejná fotka se tam nachází 2x - v 1. řadě první a čtvrtá. (Radiq)

• - Spoiler: Tento film obsahuje velké množství paralel s komiksovým i filmovým Batmanem. Hlavní postavu Christiana Wolffa hraje Ben Affleck, který zároveň hraje Batmana ve filmech. Jak Batman, tak Christian Wolff jsou výstřední lidé, kteří jsou poznamenaní ztrátou svých blízkých, vedou dvojí život, a bojují se zločinem. Christian také potají spolupracuje s policejním komisařem Rayem Kingem. Toho hraje JK Simmons, který v Lize spravedlnosti (2017) hraje komisaře Gordona - ten zase tajně spolupracuje s Batmanem. Solomon Grundy, jehož básničku Christian používá pro uklidnění, je v komiksech jeden z Batmanových protivníků. Christian také čte komiksy s Batmanem a Supermanem. (Eterninox)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)