Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Tak jo, autisti jsou krásné bytosti, ale nedávejte jim kvéry a super počítače, protože si nejspíš založí tajnou službu. Už dlouho jsem neviděl film, který by se po bezmála strhujícím úvodu tak grandiózně rozsypal. První část, kde divák sleduje vlastně velmi rutinní úkony hlavní postavy a pár náznaků, je netuctová a láká na přísliby zajímavých odhalení. Gavin O'Connor navíc režíruje velmi hladce a elegantně. Druhou polovinu, kde dojde na řešení informačního deficitu a je třeba rychle něco rozplétat, psal zřejmě v tajné kolaboraci Cimrman a Jarchovský. Od Nevinnosti jsem neviděl hůř použitý vysvětlující monolog. Když J. K. Simmons s nohama na stole odvypráví 90% děje, je to na hraně neumětelství. A závěrečná odhalení už skutečně šimrají na chodidle crazy komedii. Jestli se na začátku nabízí otázka, zda se ve filmu nebude prát realismus a akční nadsázka, závěr nabídne hotovou orgií věcí, které do sebe nepasují. Musím absolutně ocenit grácii, s jakou WTF momentky ustávají jak Affleck tak (opět famózní) Bernthal. Zúčtování semlelo snad všechno myslitelné thrillerové prvky s jediným výsledkem - kolonky má dáti / dal hrubě nesedí. A nemusím být autista, abych si to spočítal.(2.1.2017)

• poz3n

Dlouho jsem neviděl film, který by mi přišel od samotného začátku tak směšný. Každá scéna jakoby byla sama o sobě nešikovným klišé a největším kýčem světa. Když trochu zavzpomínám, není tomu vlastně příliš jinak u Warriora. Ten ale alespoň dokázal pracovat trochu s emocemi a to jedno velké klišé změnit v jakýsi archetypální příběh. Zúčtování je jen nechtěná komedie. 4/10(8.1.2017)

Určitě jedno z překvapení roku. Promyšlené psychologické drama o autismu tu O'Connor mísí s brutálním akčním nářezem ve stylu Johna Wicka. Affleck je skvěle obsazený. Příběh krásně odsýpá a pořád se něco děje. I účetní část je zajímavá. Není tu nouze o vtipné situace ala Ben kontra normální svět. Bernthal jako padouch super. Uvažte Barman vs Punisher, kdo by na tohle nešel?(4.11.2016)

„Sarkasmus? To je sarkasmus?!“ - „Ne, není to sarkasmus. Sarkasmy nepoužívám.“ Autistický superhrdina, který vládne tělem, zbraněmi i čísly? Ben Affleck tu byl výborný. Jeho postavu se smyslem pro přesnost, pořádek a souměrnost (jídlo, příbory v šuplíku) jsem si hned oblíbil a ten autismus mu (povětšinou) věřil. Bavil jsem se při jeho práci s fixy, omluvě („rozchechtala“ mě), takovém tom venkovském střílení si či souboji s páskem. Čímž se dostávám k akčním scénám, které mi přišly opravdu kvalitní. A když si k tomu přičtete výbornou technickou stránku, napětí a svižné tempo, film vám uteče opravdu rychle. Za slabší (krom trochu zbytečně doslovného a lehce nataženého konce) považuju romantickou linku. To nesmělé oťukávání asociála a užvaněné účetní mě sice zprvu vcelku bavilo, ale jak už jsem naznačil výše, moc uvěřitelně postupem času nepůsobilo a přišlo mi chvílemi moc na sílu. Kvůli tomu dávám „pouze“ silné 4*, jinak velká spokojenost. „Co máš v plánu?“ - „Najít toho, kdo ji chce zabít.“ - „A?“ - „Střelit ho do hlavy.“(25.4.2017)

Téměř (98, 5 %) neobsahuje spoilery. Tytam jsou časy spodního prádla z K-Martu v Cincinnati. Místo lítost vzbuzujícího dešťového mužíka nastupuje diverzant s koženou brašnou a agent W4C. Dozvíte se tak, že když potká chlap s Aspergerovým syndromem chlapa s bandou elitních zabijáků, tak ten s Aspergerem rozhodně není mrtvej a když se rozzlobí, tak je vážně zlej. Úsměvná pohádka o hloupém Honzovi si však pohrává s tématem autismu nonšalantně a zcela bez chtivosti lacině dojmout diváka a skrývat tak své nedostatky. Čistokrevná akční řežba dává vzpomenout na klasiky žánru a Affleck konečně vzkázal Damonovi, že je to a bude vždycky pan Wolff, kdo umí řešit problémy. Vivat a nemůžu jinak než za pět pěticípých. Pozn. v komentáři nechtěně znásilněno několik (cca 2, možná i 3) nesmrtelných filmových hlášek a v neposlední řadě byla zprzněna i metafora jako taková.(14.8.2017)

• - Obraz Jacksona Pollocka, jež se ve filmu objeví, se jmenuje "Free Form" a vytvořen byl v roce 1946. (DaUr)

• - Ve filmu je možné zahlédnout i českou stopu - když si Christian (Ben Affleck) prohlíží účetní knihy, v jedné z nich je uvedena firma Siemens Elektropřístroje s.r.o. s adresou Komenského 821 (na této adrese v Trutnově firma skutečně sídlí). (Chevees)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)