Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Emocionálna thrillerová pecka s perfektnou akciou a možno až zbytočne prekombinovanou story s množstvom detailov, ktoré dostanú zmysel v neskorších scénach a vnesú do príbehu nemalé prekvapenie ("Máte rada skladačky?"). Aspoň pri prvom zhliadnutí. Pri druhom, ktoré som si dal kvôli ťažkému rozhodovaniu medzi plnou paľbou a previnilo podhodnotenými štyrmi hviezdami, sa nadšenie zo superchytrého scenára zmenilo iba v pôžitok z chytro vykonštruovanej žánrovej jednohubky. Ale emócie zostali.(30.11.2016)

Rain Man potkává Jasona Bournea v zajímavém thrilleru o geniálním (autismem trpícím) účetním, kterému nedělá problém najít "ztracené" peníze ani zabíjet lidi. Děj je možná trochu překombinovaný, ale film má slušné tempo a dokáže pobavit diváky, kteří si libují v inteligentních thrillerech. Akce však moc nečekejte.(12.2.2017)

Sofistikované béčko, které pod zdánlivě seriózním závojem schovává film o týpkovi, který v sobě snoubí Willa Huntinga/Jasona Bournea/Johna Nashe/Franka Castlea/Raymonda Babbitta/Johna Wicka, no prostě Chuck Norris hadr. Takže se tu prohání matematický autistický übergéniální účetní s kvérem v ruce a mezi nesčetnými headshoty řeší záležitosti srdce a nekompromisní otcovské lásky. Prostě béčko, prostě úlet, prostě zábava. Čistě papírově by to nemělo fungovat a měl by to být směšný materiál na letošní Zlaté maliny. Jenže... Jenže ono to oproti všem předpokladům funguje. A to tak že hodně (především pak v první polovině). Je to své způsobem, jakým bývaly staré dobré evropské sedmdesátkové kriminálky. Vytknout by se dala snad jen úsměvná snaha o finální twist, stavící na totožnosti jedné z postav. Přitom až v polovině filmu mi došlo, že postavy/divák to dle tvůrců jakože asi nemají vědět již od samého počátku.(4.11.2016)

Já jsem neměl žádný problém akceptovat postupně se rodící bizarnost celé situace, takže jsem ve výsledku nadmíru spokojený. Výprava je účelově chaotická a tajnůstkářská, ale já to mám vlastně rád, takže mě zamrzel pouze lacinější final fight na konec, jehož pointu jsem odhalil už v půlce filmu, což je ale z velké části jen a jen můj problém. Natočený je to super, jako top áčkové "akce" letos to lze doporučit. 90%(29.12.2016)

Miesto slabej päťky dávam silnú štvorku. Druhá polovica trochu stráca na tempe a pár menších vecí sa mi žiadalo dovysvetliť. Ani nie z pohľadu príbehu, len chcel som byť ešte chvílu dlhšie s Wolffom a jeho vesmírom. Lebo funguje, rovnako ako postavy a pavučiny ich vzťahov. Accountant asi nebude film desaťročia, ale tento rok ho dávam k špičke, lebo je to kus podstivého filmového stejku. Z vonku chrumkavý z vnútra krvavý. 90%(2.11.2016)

• - Poezií, kterou Christian Wolff (Ben Affleck) ve filmu často v kritických situacích přeříkává, je říkanka „Solomon Grundy“. Jedná se o lidovou poezii, která popisuje krátký lidský život se všemi jeho útrapami. (Yoshitsune)

• - V čase 00:36:54, kedy otvára Ben Affleck termosku, hrnček odkladá vpravo. V ďalšom zábere je hrnček už vľavo. (ateista)

• - Režisér Gavin O'Connor vybral pre film indonézsky bojový štýl Pencak Silat. Hlavný predstaviteľ Ben Affleck (Christian Wolff) trénoval tiež judo a jiu-jitsu. (kazatelSVK)