Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Maléry pana účetního. V hlavní roli Ben "Leatherface" Affleck. Že to bude pytlovina nehorázná? Nenechte se vysmát, je to dokonalá podívaná! A k vychytanému scénáři stačilo, aby Ben přestal předstírat, že je normální a přiznal svůj autismus. Vidíš Beníku, nikdo ti za to hlavu neutrhne. No, ty snad nikomu taky ne.(30.12.2016)

Miesto slabej päťky dávam silnú štvorku. Druhá polovica trochu stráca na tempe a pár menších vecí sa mi žiadalo dovysvetliť. Ani nie z pohľadu príbehu, len chcel som byť ešte chvílu dlhšie s Wolffom a jeho vesmírom. Lebo funguje, rovnako ako postavy a pavučiny ich vzťahov. Accountant asi nebude film desaťročia, ale tento rok ho dávam k špičke, lebo je to kus podstivého filmového stejku. Z vonku chrumkavý z vnútra krvavý. 90%(2.11.2016)

Spoilery. Vôbec sa mi do tohto filmu nechcelo. Nechápal som, o čo v ňom presne má ísť. Autizmus? Účtovník, ktorý je zároveň zabijakom? Romantická buddy movie s mladou účtovníčkou? Nakoniec som sa na to ale s pomocou pani manželky dal a musím priznať, že ma to svojím spôsobom bavilo. Scenár je strašný bordel, ale práve to, koľko nesúrodých vecí v ňom je, má za následok, že sa nebudete stíhať nudiť. Akonáhle sa režisér začne nudiť účtovníkom, začne sa strieľať, potom sa preladí na (pre dej úplne zbytočnú) dvojku vyšetrovateľov a tak ďalej a tak podobne. Je pravda, že niektoré nápady, scény a momenty nie sú príliš domyslené, vysvetlené a logické (vyšetrovatelia poznali matku páchateľa, po ktorom pátrajú a napriek tomu nedokázali zistiť jeho identitu???). Akčné scény sú dobré, ale je ich dosť málo. Na konci ma to dojalo, hoci by som niečo také nebol na začiatku povedal. Čo sa bratov týka, tušil som, že tam bude pes zakopaný a mal som tip ohľadom finálneho twistu, ale tvorcovia mi prešli cez rozum a ponúkli mi úplne iný. 70%. „Aký máš plán?“ – „Nájdem ho.“ – „A potom?“ – „Strelím ho do hlavy.“(30.3.2017)

Pomalu, ale jistě si začínám zvykat, že Ben Affleck je záruka kvalitního snímku. Už několikrát ukázal, že zahrát umí a nejde jen o náhodu. Accountant je další snímek, který je kvalitou velmi vysoko. Ben navíc dostal nelehkou roli a zhostil se ji opět solidně. Akce není tolik, ale pokud se objeví, stojí za to. I hudbu můžeme brát jako klad. Temná stránka je dobrá, bohužel tempo místy únavné, ale to je malá vada na kráse. Na plný počet snímek nevidím, protože Benovi chybí koule, odehraje to svým perfektním způsobem, ale chybí tomu ten pořádný náboj, co diváka posadí na prdel.. 8/10 = 85%(31.12.2016)

Představa Bena Afflecka jako autistickýho zabijáka mě zprvu moc nelákala, ale poslední dobou ho mám docela rád, tak jsem do toho šel a jsem spokojenej a to docela hodně. Tyhle devadesátkový thrillery mi chyběj, Ben je tahoun a i když hraje trochu postiženýho, tak se jeho role projevem moc neliší od toho co zahrál třeba ve Městě, prostě to nějak nepřehrává, aby nebyl jako Rain Man s bouchačkou, což je dobře. Trochu mě zklamala Anna Kendrick jako jeho femme fatale, protože se mi moc nelíbí, ale aspoň působí docela sympaticky a v menších rolích potěší typově přesně obsazení J. K. Simmons a Jon Bernthal. Bavily mě i flashbacky z dětství, kdy se z nich otec snažil vychovat giganty a dával jim do těla. Kdyby z toho udělali nějakou komornější trilogii v 90´s hávu sázející hlavně na postavy, napětí, pomalejší tempo a atmosféru (něco jako Jack Reacher), tak bych se na další díly těšil. 80%(4.12.2016)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Tento film obsahuje velké množství paralel s komiksovým i filmovým Batmanem. Hlavní postavu Christiana Wolffa hraje Ben Affleck, který zároveň hraje Batmana ve filmech. Jak Batman, tak Christian Wolff jsou výstřední lidé, kteří jsou poznamenaní ztrátou svých blízkých, vedou dvojí život, a bojují se zločinem. Christian také potají spolupracuje s policejním komisařem Rayem Kingem. Toho hraje JK Simmons, který v Lize spravedlnosti (2017) hraje komisaře Gordona - ten zase tajně spolupracuje s Batmanem. Solomon Grundy, jehož básničku Christian používá pro uklidnění, je v komiksech jeden z Batmanových protivníků. Christian také čte komiksy s Batmanem a Supermanem. (Eterninox)

• - Jedno z pseudonymov používaných Christianom Wolffom (Ben Affleck) je meno Gaus. Carl Friedrich Gaus bol jeden z najväčších matematikov a fyzikov všetkých čias. Zaoberal sa teóriou čísel, matematickou analýzou, geometriou, geodéziou, magnetizmom, astronómiou a optikou. Vynašiel mimo iného tzv. Gausovu krivku. (Dr.Linus)