Zúčtování

Účtovník

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Neuvěřitelné, někdo opravdu vymyslel koncept ,,Rain Man dělá pro mafii", napsal scénář a natočil to. Exemplární akční béčko, kde klišé střídá klišé a logika nemá šanci. Co se týče zvláštních schopností a umu hlavního hrdiny, vypadá to spíš jako nepřiznaná variace na klasický komiksový příběh Supermana - nenápadný účetní vypadající jakou ňouma sundá čas od času, když je potřeba zachránit svět nebo jeho vyvolenou, brýle, nasadí stylovou kapucu a za odříkávání říkankové mantry použije své superschopnosti a pošle na onen svět všechny záporňáky...jen supermanovský komiksový úbor nahradil civil...(28.12.2016)

|77%| Solidní a zajímavý snímek. Nemůžu si pomoct, ale Ben Affleck mě baví víc a víc. Ten chlap to má prostě v sobě. Furt tvrdím, že Affleck je flegmouš jak vyšitej (v dobrém slova smyslu). Ve Zmizelé se ta jeho flegmatická povaha projevila na stopro – role mu padla jak ulitá. Dokonce i v tomto filmu se dokázal vžít do role. Najde se tu i pár akčních sekvencí. Asi v cca polovině snímku tu máme dvě části akčních sekvencí. Jedná se především o profesionální střílení. Finále je ještě akčnější. Ale pozor, o akci tato záležitost rozhodně není. Hudba je solidní. Jako celek je to super, jen tu cítím trochu nevyužitý potenciál. Zejména by to chtělo obohatit scénář. Ale to je pouze detail. Bylo natočeno a ještě bude spousty filmů, co mají také tvůrci furt točit, že? Já jsem nadmíru spokojený. Těším se na další Afleckovi filmy. Samozřejmě to bude série filmů o Batmanovi, ale spíš se těším na chystaný a pod Affleckovou režií snímek, Pod rouškou noci.(12.11.2016)

"Od kdy je těžké zabít účetního?" Vždycky to bylo těžké, jsou to totiž potvory hemživé, chvilku nepostojí a neustále kličkují mezi paragrafy. Jenže když k tomu ještě přidají kolovrátkovou básničku, střelecký výcvik a schopnost urazit cizí hlavou umývadlo, tak je to zase o kousek těžší. Pana Wolffa je zkrátka těžké zabít, ale je velmi snadné se s ním bavit při počítání, mizení i dokončování zakázky. Mě tedy nejvíc dostala jeho geniální spojka po telefonu a schopnost vybírat si hotel podle tlaku vody. Na druhou stranu mi však připadá, že mi bylo umožněno pochopit kouzlo Pollockových obrazů a tohoto okamžiku jsem se vždycky trochu bál.(5.2.2017)

Když se člověk přenese přes to překombinované vyprávění, humorné pokusy o psychologickou hloubku a zvraty jako z Cimrmana, tak to celkem jde. Sošný Affleck je pro postavu autisty dobrá volba (bez ohledu na to, jestli tato filmové postava má s reálnými možnostmi autistů něco společného). Akce dobrá, řemeslně bez zaváhání, celkově tak na 7/10, nahoru zaokrouhlím za finální zúčtování s hlavním záporákem.(16.11.2016)

Maléry pana účetního po americku, chcete-li po hollywoodsku. Máte-li rádi složitě strukturalizované, extrémně překombinované, (pří)jemně nesrozumitelné, neotřele zpracované thrillery, v nichž geniální autista mistrně ovládá bojová umění, stejně jako ty nejsložitější matematické příklady, mohl by se vám tenhle ne úplně nezajímavý slepenec všeho možného i nemožného zamlouvat. Základem příběhu je atraktivní čtyřicátník, u něhož na první pohled není jeho postižení patrné, ženy by jej mohly opíchat i pohledem, ten by ovšem patrně na nabídku k sexu reagoval odříkáním dětské rýmovačky, kterou ve vypjatých chvílích tak rád drmolí. Ale rovnou se smiřte s tím, že na mezilidské vztahy není stavěný, i když by tak rád přivítal pohlazení. Většinu svého života žije totiž v osamění, ovšem nežije si špatně. Kluk jeden, přepírá prachy drogovým kartelům, jeho nelegální účetnictví už mu vyneslo jmění. Nově jde ale po něm Ministerstvo financí, nájemní zabijáci a ke všemu se uvolil, že ochrání jednu ne moc hezkou pipku, novou kolegyni z práce, před jejím utracením. Nutno uznat, že dvě třetiny filmu jsou neotřele zrežírované, originálně vystavěné, kvalitně zahrané, jednalo se o zajímavě fungující žánrový (pro)pletenec. Prostě radost sledovat. Nevím, k čemu došlo v produkci, že film najednou začal být odstrašujícím. Jeho dojezd, kdy vše mělo nějak zajímavě splynout a perfektně vygradovat, se stal nechtěnou "drebinovskou" parodií, příšernost sama, slaboduchá slátanina k popukání - zkrátka vše negativní v jednom. Šikovné střídání žánrových i sexuálních poloh se najednou obrátilo proti tvůrcům a vše přišlo vniveč. Netřeba vyzrazovat "zásadní", zcela vážně míněná závěrečná odhalení stran bližních ústředního hrdiny, což vše předchozí značně devalvovalo. Diskutabilní se rázem stalo i to, jak správně by měl divák vnímat hlavního hrdinu. Je dobrák od kosti? Je to bídák? Proč je vlastně tak nejednoznačný. Gavin O´ Connor je průměrný režisér, tohle ale mohl být jeho nejlepší film. Bohužel, i jeho nejlepší film to je. Vůbec by nevadilo, že akce je poskrovnu a nevypadá nijak extra, nelíbil se mně celkový (emotivní) rozkol filmu. A jeho závěrečná debilita. Ale více takových rolích pro Beňdu Skvrňáka. Když Bourne s Huntem nebudou mít čas, mile rád zaskočí. Jen si po vzoru svého supermanovského autisty změní identitu. Rázem z něj bude geniální matematik jménem Pat Mat. 5/10(11.2.2017)

• - Scénář k filmu byl uveden na Blacklistu roku 2011, jedná se o seznam nejlepších nezrealizovaných scénářů roku. (filmsim)

• - Anna Kendrick (Dana) má ve filmu postavu napsanou podle své vlastní matky; skutečné účetní, která spolupracovala na scénáři k navození autentičnosti zaměstnání. (Melcoiro)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)