Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během druhé světové války vznikaly na celém území obsazeném Japonci zajatecké a internační tábory. Zde byli drženi jak spojenečtí vojáci, tak i civilisté resp. občané zemí, které byly s Japonskem ve válce. Ve všech táborech panovaly příšerné hygienické podmínky, zajatci umírali z důvodu nedostatku léků na mnoho nemocí (beri beri, tyfus, malárii, choleru, úplavici ad..) a na podvýživu, protože zejména s postupným obratem válečné štěstěny na stranu spojenců měli sami i Japonci nedostatek jídla. Případné balíčky od Mezinárodního Červeného kříže japonští vojáci včetně velitelů vykrádali a k zajatcům se z nich dostávala jen torza (pokud vůbec). V táborech panoval přísný řád a byla vyžadována naprostá poslušnost. Za každý přestupek hrozilo bití případně smrt. Jelikož Japonci používali zajatce pro otrockou práci, zbití rovnalo se nenastoupení do práce, nenastoupení do práce znamenalo snížený příděl již tak hubeného množství rýže což se v delším časovém horizontu rovnalo smrti. Spojenečtí vojáci oproti civilistům měli situaci o to těžší, že jimi Japonci pro něž zajetí bylo dle samurajského kodexu Bušidó největší potupou a zbabělostí pohrdali. Japonci nerespektovali Ženevskou konvenci a chovali se k zajatcům nesmírně brutálně. ---
Náš příběh se odehrává v jednom ze zajateckých táborů pro spojenecké vojáky kdesi v Malajzii. Válka již již před několika dny oficiálně skončila, ale zde v táboře ani ve vedlejším, kde jsou internovány ženy se to ještě neví. Plukovník Lambert, nejvyšší hodnost mezi zajatými vojáky tuto informaci má a s úzkou hrstkou nejbližších ji tají. Jeden z jeho mužů ji vyslechl na improvizovaném po tajmu sestaveném přijímači. Lambertovi muži právě z tohoto důvodu opakovaně ničí japonské rádio ve velitelském domě i když jsou za to tvrdě postihováni. Důvod je jednoduchý. Velitel tábora plukovník Yamamitsu a jeho zástupce kapitán Sakamura mají na svědomí tolik válečných zločinů, že jim za ně u případného soudního tribunálu hrozí oprátka. Oba jsou si toho dobře vědomi. Proto jsou rozhodnuti v případě prohry Japonska vězně v táborech povraždit. Lambert u svých mužů i v hrozných podmínkách tábora vyžaduje disciplínu. Vojáci ač Britové, Američané, Australáci a Holanďané jsou mu oddáni. Doposud vše co dělal mělo svůj důvod. Situace se však značně zkomplikuje, když se zprávu o konci války dozví i internovaný guvernér, který si jako školený předválečný diplomat myslí, že by bylo lepší informaci Japoncům sdělit. Nedaleko tábora navíc pro poruchu havaruje stíhačka US. Navy, jejíž pilot se zachání na padáku. Na místo je vyslána japonská hlídka, jíž jde pilot coby voják vítězné mocnosti v klidu v ústrety. Ke svému údivu je však zajat, svázán a odvezen na výslech k plukovníkovi Yamamitsuovi... (Big Bear)

(více)

Recenze (7)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělá záležitost! Pravda, trochu mne mrzeli herci ztvárňující Japonce, zejména kapitán Sakamura mi moc asijsky nepřipadal a spíše jsem v něm viděl mladého M. Kopeckého :-). Zajatecký tábor byl ale ztvárněn dokonale i podmínky v něm. Koho by téma zajímalo, mohu doporučit k přečtení např. knihu Gavana Dawse - Zajatci Japonců, která se problematice věnuje vyčerpávajícím způsobem. Více v mém obsahu. Dávám 4 granáty. * * * * ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Mám pocit, že ten film vznikl hlavně kvůli závěrečné (dobré) scéně. Jinak je to takové přehnaně dramatické béčko, které by si přálo být něčím lepším, ale nejde mu to. Střídmá stopáž je plus. ()

Reklama

pepua 

všechny recenze uživatele

Válečný film, jehož příběh je založený na skutečných událostech druhé světové války; britští vojáci jsou vězněni v táboře na jakémsi ostrově patřícím pod Japonsko. Není to film, který by mne bavil celou dobu, ale v podstatě je dobře zahraný, místy napínavý a místy překvapivě brutální. Pro fanoušky válečných filmů i pro fanoušky Hammeru vzácná rarita. 3 ½. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Netradičná vojnová dráma od štúdia Hammer. Sledujeme skupinku zajatcov, ktorí sú väznení Japoncami na nejakom bližšie nešpecifikovanom ostrove. Vyžaduje sa od nich disciplína a úcta k nacistického Japonsku a na každom kroku pociťujú bezprávie či nedodržiavanie vojenských práv zajatcov. Prepuká u nich čoraz väčší odpor k väzniteľom a chystajú plány na útek. Značnou chybou filmu je, že dôležité postavy japonských vojakov hrajú bieli herci a dramatické situácie sú servírované iba čiastočne. ()

pafka 

všechny recenze uživatele

Nejspis jeden z prvnich filmu o japonskych zajateckych taborech. 13 let po valce bylo vse jeste dost zive a tak se dobre cerpalo z pameti prezivsich. Protoze v dnesni dobe mame uz dost filmu s touhle tematikou, nic nas neprekvapi, nic neuhrane a taky nic nezustane v pameti. Ale ve sve dobe to mohla byt dost silna vypoved. Presto, ze jiz tohle zname, stale to ma svoje a film vas vtahne do deje, ktery vcelku prozijete. ()

Reklama

Reklama