Tohle je náš svět

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Hranice normalizované / formalizované společnosti a anarchie, potažmo hranice mezi nárokem na rozhodování o vývoji dítěte ze strany byrokratického aparátu na straně jedné a rodičů na straně druhé (nemluvě o perspektivě dítěte samého) - to jsou náměty na přemýšlení nadmíru zajímavé a snímek je tematizuje bez přehnané přepjatosti v hávu popmusic. Škoda jen místy lehce prkenného vyjasńování ideologických pozic.(1.9.2016)

Nádhera. Ve všech ohledech. Skvělí herci (Viggo je bůh a tolik skvělých dětských herců na jednom místě už jsem dlouho neviděl), fantastický scénář a výborná (filosofická) pointa. Upřímně je mi líto lidí, který v tom vidí pouze jakousi "agitku" alternativního života. Ale to holt nějaký konzervy nikdy nepochopí. "My face is mine, my hands are mine, my mouth is mine, but I'm not. I'm yours." (8.1.2017)

Celkem příjemný snímeček o Aragornovi a jeho dosti svérázné výchově svých potomků a vůbec dosti svéráznému přístupu k životu. Celý snímek vnímám jako střetnutí dvou různých světů. Klasického konzumního života a právě toho "jejich" alternativního. Líbilo se mi, že snímek nefandí ani jednomu, ale tak nějak pozvolna dospěje k přesvědčení, že ten ideální svět se nachází přesně někde mezi těmito světy a není dobré se striktně držet jednoho či druhého extrému. Při střetnutí dvou zcela odlišných filosofií dochází samozřejmě k množství úsměvných situací. V tomto snímečku je poměr vtipných situací a těch tragických rozumně vyvážen. Je vidět, že snímek vytvořil někdo inteligentní. Dialogy nejsou vyloženě jen vatou, ale sem tam přimějí diváka dokonce k lehkému zamyšlení. Ze soudku legrace si divák třeba vyslechne, kterak Aragorn zasvěcuje svou cca 9letou dceru do sexuálního života. Na své si přijdou i ženská očka, neboť Aragorn odhalí v plné kráse svoji "chloubu". Kdyby snímek disponoval o kapku záživnějším závěrem, tak bych při hodnocení určitě sáhl o kousek výš. Pěkné tři kusy.(22.10.2016)

Americká nezávislá road movie, která jde proti světovému systému, ve kterém každý z nás žije a jakž takž funguje. Vypráví totiž příběh o rodince, která si říká trockiáni, a která si koupila kus pozemku v nějakém kanadském pralese. Tam si postavili dvě dřevostavby a spokojeně si tam žijí, vzdělávají se a celkově jsou hodně proaktivní. No a jak na mě film nastoupil dost brutální scénou (lovem), tak následně poměrně příjemně zmírnil. Celou dobu ale film konfrontuje svět rodinky (táta a šest dětí) uprostřed hor, lesů a řek s tím naším a vysvětluje, jak moc se od přírody vzdalujeme. Přitom z ní jsme právě vzešli. Takže úplně přesně jsem chápal záměr režiséra, který například na dvou konzumních dětech ukázal, jak se dneska ostatní děti baví a vzdělávají. Počítačové hry, násilí a telefony. Přitom o světě neví ani po půl palec. Čímž nedávám za pravdu Viggovi, který sice předvedl nadpozemský výkon, ale také si vyzkoušel jiný, naprosto opačný extrém. Ve filmu je tak úplně všechno. Výborná kamera, prostředí, hudba, herecké výkony všech…vlastně ani nevím, proč jsem nedal plný počet. Možná proto, že v té přírodě to jejich obydlí a způsob života bylo až moc zidealizované. Vypadalo to tam totiž líp jak v kdejaké české chatě. Na závěr děkuji tvůrcům Scope100 a Aerofilms za to, že jsem film mohl v Biu Oko vidět. Díky.(7.6.2016)

Originální počin, který dokáže již po chvilce vtáhnout do svého děje. Diváka způsob života hlavních postav zaujme, avšak jistě v něm vyvolá i celou řadu otázek, zejména ohledně budoucnosti dětí a jejich pozdější potřeby založit vlastní rodiny. Po celou dobu je film udržován v dobrém tempu, nenudí ani na okamžik a přináší celou řadu zajímavých střetů odchovanců divočiny s moderním světem. Herecké výkony jsou přesvědčivé, celkové zpracování napomáhá k výslednému dojmu a já tak nemám problém hodnotit nejvyšším počtem hvězdiček.(25.9.2018)

• - Před českou kino premiérou proběhla 2. července 2016 premiéra na Karlovarském mezinárodním filmovém festivalu. (Varan)

• - Natočeno v Albuquerque a Las Cruces, New Mexico, a Lake Stevens, Washington. (eMeMko)

• - Spoiler: Během scény, kdy Ben (Viggo Mortensen) se svými dětmi vykrádá obchod, hraje v pozadí hlavní znělka z filmu Titanic (1997) „My Heart Will Go On“. (Nefrox)