Tohle je náš svět

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Kvôli tématike som sa toho pôvodne trochu obával, aby z toho nebola len nejaká obdoba Tarzana, ale samozrejme len po stránke práce s postavami, nejaké akčné scény, ani výraznejšie dobrodružstvo som od toho nečakal a ani nechcel. Ale našťastie to tvorcovia pojali prakticky najlepšie, ako vôbec mohli. Celá táto rodina mi perfektne sadla po každej stránke, ľudia, ktorých absolútne nezaujíma naša povrchná konzumná spoločnosť, ale vedia všetko o skutočnom živote a fyzicky aj mentálne vlastne len ťažko hľadajú konkurenciu, ale predsa len kvôli takémuto spôsobu života sa v určitých oblastiach nevedia ideálne presadiť, napríklad v potenciálnom vzťahu. Navyše sú tvorení aj výborne zvolenými a pritom celkom neznámymi hercami. Na ich čele poteší Viggo Mortensen, ale celá jeho rodina mi sadla, hlavne dievšenské postavy. A tak celú prvú polovicu, v ktorej je tento spôsob života predstavovaný ako čisto kladný som bol z toho úplne nadšený, film sa nesie v perfektnej odľahčenej atmosfére, je skutočne radosť pozerať na všetky tie situácie, v ktorých majú navrch a navyše sú tu vynikajúce dialógy, už roky som si ich v nejakom filme takto nevychutnával. Ale v druhej polovici už film očakávane prejde do iného štýlu, menej zábavného, ale dramatickejšieho, kedy sa začnú výraznejšie prejavovať aj zápory tohto ich odlišného spôsobu života a výraznejší priestor dostane aj druhá strana. Nič proti tomu nemám, bola to logická voľba a takto ten dej musel pokračovať, ale predsa len už ma to nebavilo až tak, ako predtým, čo ma mrzí. Ale stále sa na to pozerá viac, než dobre a film stále ponúkne dostatok zaujímavých situácií, napríklad originálna rozlúčka s matkou. A ani záver nie je najhorší. Režijne a vizuálne sa tomu nemá čo vytknúť a pochváliť musím aj výborný výber hudby. Takže tú prvú polovicu by som asi ohodnotil naplno, toto ma mimoriadne bavilo, ale aj celkovo môžem vlastne takmer len chváliť, lepšie sa k tejto tématike asi ani pristúpiť nedalo a na tie niektoré vynikajúce dialógy len tak nezabudnem. 79%(6.11.2016)

Tématika je mi úzce blízká, ale ruku na srdce - kdo občas nezvažuje opuštění systému a jeho hodnot a návratu do náruče matky přírody. Zde se konfrontují dvě strany mince, do extrému vyhnaný životní styl uprostřed lesa s konzumní klasikou emerické společnosti. K tomu se zamíchá i práva na výchovu dětí "panny" i "orla" těch pomyslných stran mincí. Je na divákovi, aby vynesl ortel (a nebo nesoudil vůbec).(22.10.2016)

Celkem příjemný snímeček o Aragornovi a jeho dosti svérázné výchově svých potomků a vůbec dosti svéráznému přístupu k životu. Celý snímek vnímám jako střetnutí dvou různých světů. Klasického konzumního života a právě toho "jejich" alternativního. Líbilo se mi, že snímek nefandí ani jednomu, ale tak nějak pozvolna dospěje k přesvědčení, že ten ideální svět se nachází přesně někde mezi těmito světy a není dobré se striktně držet jednoho či druhého extrému. Při střetnutí dvou zcela odlišných filosofií dochází samozřejmě k množství úsměvných situací. V tomto snímečku je poměr vtipných situací a těch tragických rozumně vyvážen. Je vidět, že snímek vytvořil někdo inteligentní. Dialogy nejsou vyloženě jen vatou, ale sem tam přimějí diváka dokonce k lehkému zamyšlení. Ze soudku legrace si divák třeba vyslechne, kterak Aragorn zasvěcuje svou cca 9letou dceru do sexuálního života. Na své si přijdou i ženská očka, neboť Aragorn odhalí v plné kráse svoji "chloubu". Kdyby snímek disponoval o kapku záživnějším závěrem, tak bych při hodnocení určitě sáhl o kousek výš. Pěkné tři kusy.(22.10.2016)

Pro mě hodně nečekaně jsem si film užil, tahle rodinka je svým způsobem zvláštně šílená ale zároveň proč taky ne, není nic špatného na tomhle životu. Každý má svoji volbu, užil jsem si film sem tam se fakt i zasmál a taky někdy byl trochu naštvaný ale je to dobře pojato a natočeno a hlavně chytrost hraje velkou roli, samotné nepoznání a skrýváni, všechny faktory života výchovy a způsobu života mají něco do sebe zajímavý a skvělý natočený film, herci a doprovodná hudba na výbornou.(21.10.2018)

Forma a styl natočení filmu je vlastně v rozporu s tím, o čem je. Snaží se nám přiblížit způsob výchovy odproštěný od konzumních a tradičních způsobů myšlení a činností a přitom je natočen vyumělkovaným konzumním způsobem. Vtipné je ovšem to, že si toho jsou autoři nejspíše vědomi, neboť tam dali ten poslední záběr. Poslední záběr, který konečně ukazuje život v plné nahotě, obyčejný, nudný, plný dlouhých okamžiků ničeho. Za to jim patří plus. Můj vztah k hlavní postavě se během sledování vyvíjel, od počátečního odmítnutí, až po přijetí toho, že některé jeho způsoby myšlení jsou mi vlastní. Neuvěřil jsem příliš tomu, že by způsob této výchovy zapříčinil nesmyslnou geniálnost všech jeho dětí, stejně jako oddanou poslušnost i v době puberty. Navíc film ukazuje dva extrémní světy, aby ukázal rozdílnost obou pohledů a přesto se mi zdálo, že toho bylo málo, přišlo mi i, že tam bylo málo konfliktu. Znám tyto rodinné ideové třenice až příliš dobře osobně, aby mi to tady nepřišlo příliš "slabé" a povrchní. Je to naivní a jednoduchý snímek, který je mi v lecčems sympatický, v lecčems moc ne, ale tak to bývá.(28.1.2017)

• - Na promítání v San Franciscu Matt Ross uvedl, že během natáčení skupina dětí oslovovala Vigga Mortensena "Summer Dad" (Letní otec). (eMeMko)

• - Timeline: Viggo Mortensen byl obsazen v únoru 2014 do filmu, který je z velice malé části autobiografií Matta Rosse. Zbytek obsazení byl doobsazen do srpna téhož roku. Natáčení začalo v červenci 2014 v Západním Washingtonu. V červenci také společnost eOne zakoupila práva na mezinárodní distribuci. O měsíc později zakoupila společnost Bleecker Street práva na distribuci v USA. Film si odbyl premiéru 23. ledna 2016 na filmovém festivalu Sundance. Do kin se film podíval 8. července. (Hal_Moore)

• - Natočeno v Albuquerque a Las Cruces, New Mexico, a Lake Stevens, Washington. (eMeMko)