Tohle je náš svět

Toto je náš svet

Captain Fantastic

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Tohle jsem ignoroval hodně dlouho, ale po zhlédnutí mám chuť jít téměř až na 5 hvězd. Myslím, že na tuhle rodinku, která žije 10 let v lesích jen tak někdo nezapomene. Styl výchovy byl hodně nevídaný a myslím, že by mohl být i klidně funkční. Viggo Mortensen naprosto úžasný a svými intelektuálními dialogy mi místy vyrážel dech, co dialog to síla a důvod k zamyšlení. Děti byly na oscara a co 8 letá holčička má za znalosti z oblasti politky a práva z toho mi padala brada. Hodně dobré místy i zvráceně vtipné. 85%(10.3.2017)

"Captain Fantastic" je dokonalou skúškou tolerancie, pričom je to práve divák, ktorý sa musí rozhodnúť či je dostatočne vnútorne silný a dokáže tak akceptovať rozhodnutie iného: žiť podľa vlastnej ideológie, respektíve predstavy. Uhol pohľadu sa tu neustále "mieša", strieda ako finišujúci 100 metrov pred cieľom na Tour De France. Niektorým sa táto myšlienka viditeľne prieči, no faktom ostáva, že človek je slobodný jedinec, ktorý pokiaľ neporušuje zákon, môže si žiť ako len chce. Je na ňom či bude spať v pozlátenom hotely na madracoch "Dormeo", alebo pod holým nebom.(21.10.2016)

Kvôli tématike som sa toho pôvodne trochu obával, aby z toho nebola len nejaká obdoba Tarzana, ale samozrejme len po stránke práce s postavami, nejaké akčné scény, ani výraznejšie dobrodružstvo som od toho nečakal a ani nechcel. Ale našťastie to tvorcovia pojali prakticky najlepšie, ako vôbec mohli. Celá táto rodina mi perfektne sadla po každej stránke, ľudia, ktorých absolútne nezaujíma naša povrchná konzumná spoločnosť, ale vedia všetko o skutočnom živote a fyzicky aj mentálne vlastne len ťažko hľadajú konkurenciu, ale predsa len kvôli takémuto spôsobu života sa v určitých oblastiach nevedia ideálne presadiť, napríklad v potenciálnom vzťahu. Navyše sú tvorení aj výborne zvolenými a pritom celkom neznámymi hercami. Na ich čele poteší Viggo Mortensen, ale celá jeho rodina mi sadla, hlavne dievšenské postavy. A tak celú prvú polovicu, v ktorej je tento spôsob života predstavovaný ako čisto kladný som bol z toho úplne nadšený, film sa nesie v perfektnej odľahčenej atmosfére, je skutočne radosť pozerať na všetky tie situácie, v ktorých majú navrch a navyše sú tu vynikajúce dialógy, už roky som si ich v nejakom filme takto nevychutnával. Ale v druhej polovici už film očakávane prejde do iného štýlu, menej zábavného, ale dramatickejšieho, kedy sa začnú výraznejšie prejavovať aj zápory tohto ich odlišného spôsobu života a výraznejší priestor dostane aj druhá strana. Nič proti tomu nemám, bola to logická voľba a takto ten dej musel pokračovať, ale predsa len už ma to nebavilo až tak, ako predtým, čo ma mrzí. Ale stále sa na to pozerá viac, než dobre a film stále ponúkne dostatok zaujímavých situácií, napríklad originálna rozlúčka s matkou. A ani záver nie je najhorší. Režijne a vizuálne sa tomu nemá čo vytknúť a pochváliť musím aj výborný výber hudby. Takže tú prvú polovicu by som asi ohodnotil naplno, toto ma mimoriadne bavilo, ale aj celkovo môžem vlastne takmer len chváliť, lepšie sa k tejto tématike asi ani pristúpiť nedalo a na tie niektoré vynikajúce dialógy len tak nezabudnem. 79%(6.11.2016)

Aragorn se dal na alternativní hippie styl? Tak přesně tohle mě v prvních minutách napadlo, nicméně postupem času se pod touto slupkou "vyloupl" nečekaně silný a zároveň citlivý film, který za doprovodu skvěle vybraného soundtracku nahlíží do duše poněkud odlišného způsobu života, než v jakém žijeme my. Captain Fantastic u mě osobně způsobil nadšení nad zvoleným tématem a provedením, ale zároveň i lehké zděšení nad tím, jakým způsobem otec v podání výborného Vigga Mortensena vychovává své ratolesti. Ale toto možná bylo dáno tím, že jsem byl vychován v rámci všudypřítomného konzumu, pročež se v tomto způsobu života a výchovy zdaleka tak dobře neorientuji. Ale nechápejte mě špatně - film je pěkný na pohled a nabízí neotřelou filmovou podívanou, která ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. „If you assume that there is no hope, you guarantee that there will be no hope.“ (14.10.2016)

Neočekával jsem, že by se mi to mohlo líbit, ale nakonec to bylo překvapivě zajímavé a udrželo to moji pozornost po celou stopáž. Jenže výtek mám přesto hodně. Vzhledem k námětu bych minimálně zvýšil počet komediálních scén, protože když se ve filmu střetly ty dva různé světy, vtipné to opravdu bylo (policajt, pití vína atd.). Osobně bych šel spíš tímto směrem, protože drama tam nefungovalo prakticky vůbec. Takové ty typické zápletky "co je vlastně správně" nebo "jsem vlastně dobrej táta" mě v tomhle poměrně nápaditém snímku celkem dost rušily. Pokud už drama, tak zde mohl být větší důraz například na kritiku konzumní společnosti. První půlce bych dal ještě možná slabší 4*, ovšem druhá půlka byla už byla znatelně slabší. Finále vyloženě nedostatečné. Podtrženo sečteno, nebylo to špatné, ale pro mě určitě nevyužitý potenciál.(23.8.2017)

• - Na promítání v San Franciscu Matt Ross uvedl, že během natáčení skupina dětí oslovovala Vigga Mortensena "Summer Dad" (Letní otec). (eMeMko)

• - Timeline: Viggo Mortensen byl obsazen v únoru 2014 do filmu, který je z velice malé části autobiografií Matta Rosse. Zbytek obsazení byl doobsazen do srpna téhož roku. Natáčení začalo v červenci 2014 v Západním Washingtonu. V červenci také společnost eOne zakoupila práva na mezinárodní distribuci. O měsíc později zakoupila společnost Bleecker Street práva na distribuci v USA. Film si odbyl premiéru 23. ledna 2016 na filmovém festivalu Sundance. Do kin se film podíval 8. července. (Hal_Moore)

• - Natočeno v Albuquerque a Las Cruces, New Mexico, a Lake Stevens, Washington. (eMeMko)