Tohle je náš svět

Toto je náš svet

Captain Fantastic

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Film jsem si zadarmo stáhl, což by mně možná u Mortensena prošlo v rámci "osvobození filmů", těžko bych ale obhájil vrcholně konzumní prostředí, v němž jsem snímek zhlédl, stejně jako svoji neschopnost precizně odcitovat většinu historických událostí a hodit je do inteligentních souvislostí, potažmo fakt, že žeru geneticky modifikované potraviny a kdejakej polotovar. Takže kdybych dal víc, než tři hvězdy, budu vlastně prachsprostej pokrytec. Ne teda, že by to bylo až tak skvělý, hlavně je to rozvleklý a chvílema nepěkně zavánějící jehovistickým kýčem.(12.1.2017)

Mně se to líbilo, nadchnul mě především fakt, že ten svérázný a charismatický otec není mým fotříkem, anžto já vydržím ve volné přírodě tak maximálně dvě hodinky, jelikož, a to je opravdu průser, tam není Wi-Fi připojení, dokonce tam nejsou ani krámy s hadrama, takže možnost nějakýho vyžití je pro mne v pralese v podstatě nulová. K tomu se mi nezdá, že si člověk musí napřed svou večeři ulovit, já totiž děsně nerada cokoliv zabíjim, jako né že bych nejedla maso, to ano, ale preferuju, když mi kuře flákne po hlavě, voškube a zabalí do elegantního plastového obalu nějaký potravinářský závod, já na toho nedomrlýho kura pak hodim jen snítku rozmarýnu a hodinku mu dopřeju solárko. Pak mě taky zneklidnilo, že jak ty děti v tom přírodním „ráji“ neměly televizi, tak neznaly základní popkulturní zázraky jako třeba Star Trek, to určitě ani nevěděly, kdo je Selena Gomez, to bych si já jako potencionální rodič na triko nevzala. Závěrem bych chtěla říct, že v tomhle filmu byl v jednom záběru Viggo Mortensen úplně nahej, za což teda přihazuju jednu rudou, no co no, jsem jen slabá žena.(13.7.2016)

Captain Fantastic je příjemným filmem. Filmem o tom, že žít jde možná i jinak než jak je naše civilizace zvyklá. A možná by to i fungovalo, kdyby to alternativní žití čas od času nepotřebovalo něco od té konzumní a zvrácené civilizace. Nebudete-li nad filmem moc přemýšlet pak Vám jistě učaruje. Vždyť je tak jiný, je to něco úplně jiného! Leckdo si možná řekne, že by to taky chtěl zažít (ačkoliv kdykoliv může). Jenže to nezažije, protože by to jen chtěl zažít... Po paleolitickém začátku a krátkém úseku lesního bytí kdy se divák seznámí s rodinkou i jejich alternativním způsobem života se z filmu stává čistokrevná road movie. Ty já rád a tak jízda busem z Washingtonu do Nového Mexika doplněná nejednou příjemnou písní či skladbou byla příjemná. Rodinka cestou zažívá různá dobrodružství u nichž lehce začala kolísat věrohodnost celého příběhu. Ve chvilce kdy se film přesune do civilizace už to s ním jde lehce z kopce. Až moc okatě kontrastuje rodinka vychovaná v divočině proti rodinkám z města, vrcholem čehož je prtě papouškující a poté vysvětlující text ústavy USA... Poté jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout co vlastně točí a film kolísá od absurdních momentů k dramatu a pak zase hraje na komediální strunu, takže divák opravdu neví co je záměrem. Vrcholem všeho je americký konec, který to celé dost shodil a byť ne přímo, řekl všem, že žít úplně jinak nakonec vlastně nejde, tak to ani nezkoušejte... Viggo hraje fajn, že mu sluší fousy a špína ve vráskách víme už od The Road :-). Moc mi sedl charismatický Langella coby finančně zajištěný a vážený dědeček (leckdo si jej ještě možná vybaví v bílé admirálské uniformě v Jagu). Děcka byla fajn, mně osobně se nejvíce líbily obě Viggovy veveřice :-). A nevím proč, ale tak nějak jsem měl dojem, že sleduji novodobé Kelly Family, ty také jezdili s listím vpleteným do copánků s busem drnkajíc na kytary... Jak jsem psal výše, tenhle film je příjemný. Některá místa v něm byla dokonce skvělá - třeba to: tak argumentuj, my si tě vyslechneme a když nás přesvědčíš, třeba změníme názor... Celé to ale byla jen taková příjemná pohádka pro dospělé, která se těm, co chodí v batikovaných tričkách a kristuskách určitě vpije hlouběji do duše více než těm ostatním, které si civilizace již zcela podmanila... A kdo ví, třeba po nějakém globálním blackoutu či válce přežijí v tom co zbyde ze světa právě jen ti, co umí ulovit nožem srnu a orientovat se v temné noci podle hvězd... Za sebe dávám tři plechovky jedovaté vody Coca Cola. * * *(4.8.2016)

Pro komiksové fandy obrovská zrada. Příležitostný řidič autobusu a rodič na plný úvazek Viggo totiž žádnými nadpřirozenými schopnostmi neoplývá, tedy snad kromě té, že absolutně kašle na dnešní konzumní společnost a po svém vychovává svých 6 dětí. Zda-li s jeho výchovou bude divák souhlasit či nikoliv, záleží čistě na úhlu pohledu každého z nás. Příjemný film k zamyšlení. 75%(21.11.2016)

Nezávislý film v silně návykovém podání. Nádherně zahráno (Aragorn by si snad zasloužil i nějakou tu významnější cenu), chytlavě odvyprávěno a navrch s velkým myšlenkovým přesahem, který se tvůrcům daří takřka dokonale prodat. Neříkám, že i já bych občas neodjel někam doprostřed neobydlených lesů, pryč od náboženského fanatismu, obžérství, společenského chaosu a hamižnosti, a tam si četl o tom, jak se správně chovat při první milostné schůzce (a výsledné znalosti by mi byly nepochybně stejně k ničemu jako moje současné neznalosti). A hrála by mi u toho povznesená country verze Sweet Child O'Mine.... Ne tak volnomyšlenkářské jako jeho hrdinové, ale rozhodně hravé a inspiratiní dílo, které si zaslouží všeobecnou pozornost a úctu. 85%(27.12.2016)

• - Ben (Viggo Mortensen) nosí na krku Mjöllni neboli Thórovo kladivo, což je zbraň pocházejí ze severské mytologie. (Cheeter)

• - Spoiler: Během scény, kdy Ben (Viggo Mortensen) se svými dětmi vykrádá obchod, hraje v pozadí hlavní znělka z filmu Titanic (1997) „My Heart Will Go On“. (Nefrox)

• - Matt Ross se přiznal, že jeho zkušenosti s otcovstvím jej inspirovaly k natočení filmu, (Hal_Moore)