Tohle je náš svět

Toto je náš svet

Captain Fantastic

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Nevím jestli tenhle film donutí diváky k zamyšlení nad současným (podle rodiny Trockiánů zkaženým) světem, ale alespoň jednoho člověka tedy k zamyšlení přiměl. Během sledování se mou hlavou neustále honily názory PRO a PROTI. Když začnu s negativními věcmi, tak úvodní scéna zabití zvířete dítětem není moc dobrý počin, poté šplhání otce s dětmi v dešti po skalách nebo jak tomu tatínek říká "osvobození jídla" - v naší řeči prosté kradení. Je neskutečné jak osoba, v tomto případě táta, s kterou vyrůstáte tě dokáže v životě naprosto ovlivnit. A cokoliv řekne nebo udělá je pro tebe svaté. V určité fázi filmu je vidět vzdor některých dětí a přání odlišné budoucnosti než kterou pro ně otec plánoval. Velice se mi líbilo jakým stylem se děti učily, a jak na svůj věk byly, co se týče vzdělání vyspělé (nádherně zde byl vykreslen kontrast mezi vzděláváním doma a ve škole). Závěr filmu byl podtržen písní Sweet child o'mine, jež mě naprosto odzbrojila.(8.11.2016)

Tématicky podobné Wild a Into The Wild. Tedy jedinec mající odlišné názory, postoje a životní filozofii, jdoucí proti zajetým postupům a standartům moderní společnosti. Je to trochu agitka za bio život, trochu pocta hypíkům a trochu zálesácká flákota. Nejvíc je to ale překvapivě funkční rodinné drama o nestandartních rodinných postupech a odlišném přístupu k životu, které je v některých scénách 100 procent raw a zároveň v jednom filmu brilantně kontrastují typicky kapitalistické manýry současné buržoazie, skvěle typizovaná americká střední třída a rodinka pragmatických trhačů bez peněž, žijících v lese, která je zdánlivě ve všem zvrácená, ale není to tak úplně pravda. Největší deviza je v tom, že režisér dokázal dát všechny tyhle typologicky vybrané životní postupy do jedné roviny a z obou extrahoval ve stejné míře pozitiva a negativa. Takže ve finále je to pro diváka nepřeberná porce konzistentních, velmi zajímavých názorů a scének, které jsou záživné vnitřním nábojem, myšlenkovým poselstvím i zdravě okořeněné skvělými hereckými výkony. Díky bohu to jednoznačně nestraní přírodě, zatímco starší bratříčkové to mají už v názvu a je jasné, jak to potom vypadá. Mortensen a spol jsou magoři, ale mají mozek, vědí proč to dělají a fandíte jim.(15.12.2016)

Slibně vypadající avšak poměrně předvídatelná nezávislárna o jednom z oněch podivínů zhnusených kapitalismem a jeho početných ratolestech, ze kterých uhranou hlavně ti nejmladší. Viggo Mortensen si evidentně užívá nápaditost scénáře a od dob Ohnivého oceánu předvádí svůj nejúctihodnější výkon a porci správňáctví. Nestrhlo mě to úplně jak jsem třebas čekal, ale rozhodně si zaslouží pozornost v kinech...8/10(25.7.2016)

Captain Fantastic je příjemným filmem. Filmem o tom, že žít jde možná i jinak než jak je naše civilizace zvyklá. A možná by to i fungovalo, kdyby to alternativní žití čas od času nepotřebovalo něco od té konzumní a zvrácené civilizace. Nebudete-li nad filmem moc přemýšlet pak Vám jistě učaruje. Vždyť je tak jiný, je to něco úplně jiného! Leckdo si možná řekne, že by to taky chtěl zažít (ačkoliv kdykoliv může). Jenže to nezažije, protože by to jen chtěl zažít... Po paleolitickém začátku a krátkém úseku lesního bytí kdy se divák seznámí s rodinkou i jejich alternativním způsobem života se z filmu stává čistokrevná road movie. Ty já rád a tak jízda busem z Washingtonu do Nového Mexika doplněná nejednou příjemnou písní či skladbou byla příjemná. Rodinka cestou zažívá různá dobrodružství u nichž lehce začala kolísat věrohodnost celého příběhu. Ve chvilce kdy se film přesune do civilizace už to s ním jde lehce z kopce. Až moc okatě kontrastuje rodinka vychovaná v divočině proti rodinkám z města, vrcholem čehož je prtě papouškující a poté vysvětlující text ústavy USA... Poté jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout co vlastně točí a film kolísá od absurdních momentů k dramatu a pak zase hraje na komediální strunu, takže divák opravdu neví co je záměrem. Vrcholem všeho je americký konec, který to celé dost shodil a byť ne přímo, řekl všem, že žít úplně jinak nakonec vlastně nejde, tak to ani nezkoušejte... Viggo hraje fajn, že mu sluší fousy a špína ve vráskách víme už od The Road :-). Moc mi sedl charismatický Langella coby finančně zajištěný a vážený dědeček (leckdo si jej ještě možná vybaví v bílé admirálské uniformě v Jagu). Děcka byla fajn, mně osobně se nejvíce líbily obě Viggovy veveřice :-). A nevím proč, ale tak nějak jsem měl dojem, že sleduji novodobé Kelly Family, ty také jezdili s listím vpleteným do copánků s busem drnkajíc na kytary... Jak jsem psal výše, tenhle film je příjemný. Některá místa v něm byla dokonce skvělá - třeba to: tak argumentuj, my si tě vyslechneme a když nás přesvědčíš, třeba změníme názor... Celé to ale byla jen taková příjemná pohádka pro dospělé, která se těm, co chodí v batikovaných tričkách a kristuskách určitě vpije hlouběji do duše více než těm ostatním, které si civilizace již zcela podmanila... A kdo ví, třeba po nějakém globálním blackoutu či válce přežijí v tom co zbyde ze světa právě jen ti, co umí ulovit nožem srnu a orientovat se v temné noci podle hvězd... Za sebe dávám tři plechovky jedovaté vody Coca Cola. * * *(4.8.2016)

S velkou jistotou zrežírované, což je ještě víc překvapující, když si člověk uvědomí, v kolika vedlejších, ničím výrazných hereckých rolích režiséra Matta Rosse viděl (jedna zmínka za všechny: naprosto děsivý part ve strašných amerických Návštěvnících). Stěží je to ale vypravěčsky nebo formálně něčím ozvláštňující – je to prostě "indie feel good road movie" se všemi proprietami, z nichž občas čouhá úsměvné filosofování s koncepty, o kterých se v Hollywoodu obyčejně mlčí, či Mortensenův pyj. Uměle vyvolanou hysterii nad zvrácenou ideologií nepobírám – Ross scény pravidelně ironizuje a v závěru si taktně brouká s režimem, který mu vznik filmu umožnil. 7/10(10.7.2016)

• - Na promítání v San Franciscu Matt Ross uvedl, že během natáčení skupina dětí oslovovala Vigga Mortensena "Summer Dad" (Letní otec). (eMeMko)

• - Kathryn Hahn se objevila již ve druhém filmu, kde rodina zpíva cover verzi Sweet Child of Mine skupiny Guns N' Roses. Prvním byl Bratři z donucení, (Hal_Moore)

• - Premiéra snímku se odehrála 23. ledna 2016 na Sundance Film Festival. (eMeMko)