Tohle je náš svět

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

Nechapu ten obcasny nekompromisni hate, ktereho se tomuto filmu dostava. Pravdou je, ze tolik tech indie filmu nakoukanejch nemam, ale tohle me prislo naprosto... jaky je to slovo... uz vim, fantasticky. Clovek s tim modelem vychovy nemusi souhlasit, ale film se ho ani nesnazi presvedcit. Prave naopak, chvilema scenar hodne silne kope za druhou stranu barikady. Me to sedlo jako dlouho zadnej film. Originalni, zabavny, sebejisty, podnetny, nezapomenutelny. 9/10(9.2.2017)

Hele, každej má asi svůj názor na to, jak by to mělo správně bejt a fungovat. Představte si, že i já. Filmy ale netřídím podle toho, jestli s nima souhlasím nebo nesouhlasím, třídím je na dobrý a špatný. A tohle je zatraceně dobrej film! Námětem, kterej očividně provokuje, tempem, který by mohl závidět kdejakej akčňák, a hlavně potom hereckejma výkonama. Ne nadarmo se to celý jmenuje Kapitán Fantastic, protože co tady předvádí Viggo mě dovedlo k závěru, že to musí bejt převlečenej kouzelník z Arabely, to jinak není možný. Jestli tohle někdy uvidí Péťa Mlčochů (Stále spolu), propadne se hanbou, protože přesvědčivější než Mortensen ve filmu není ani on ve skutečnosti. A malinký štípnutí na konec - pokud se ukáže, že nejsem nesmrtelnej, chci rozhodně spíš pohřeb ála táborák nad útesem, než snůšku biblickejch keců v nevytopeným kostele.(2.11.2017)

Hranice normalizované / formalizované společnosti a anarchie, potažmo hranice mezi nárokem na rozhodování o vývoji dítěte ze strany byrokratického aparátu na straně jedné a rodičů na straně druhé (nemluvě o perspektivě dítěte samého) - to jsou náměty na přemýšlení nadmíru zajímavé a snímek je tematizuje bez přehnané přepjatosti v hávu popmusic. Škoda jen místy lehce prkenného vyjasńování ideologických pozic.(1.9.2016)

• xxmartinxx

Velmi podivná agitka naprosto pohřbená posledním aktem, kterým se pro mě tenhle film svou filosofií postavil někam na úroveň scientologie. Ani ne tak samotným smyslem, ok, ať si to klidně tvůrcí myslí, ale spíš zahozením dosavadní snahy argumentovat ve jménu hopsání na louce. Oslava magorství. Nebrat!(19.6.2016)

Přiznávám, mám slabost pro filmy, které adorují romantizující pojetí útěku z moderního světa k přírodě. Nesednou mi všechny, ale samotné téma je pro mě výsostně přitažlivé. Na Rossově filmu je obzvlášť sympatické, že thoreauovsko-setonovský ideál neidealizuje, ale naopak ukazuje i jeho stinné stránky, aniž by popřel samu premisu. Scénář Captaina Fantastica pak vyváženě balancuje mezi humorem a tragikou, road movie a rodinným dramatem a podepírají jej silné herecké výkony s Mortensenem v čele (který dobrou roli potřeboval jako sůl). Jedinou (ale zásadní) výhradu mám - stejně jako Camus - k uspěchanému a trochu zbaběle korektnímu závěru, který se snaží uspokojit všechny a vše harmonizovat.(23.1.2017)

• - Premiéra snímku se odehrála 23. ledna 2016 na Sundance Film Festival. (eMeMko)

• - Kathryn Hahn se objevila již ve druhém filmu, kde rodina zpíva cover verzi Sweet Child of Mine skupiny Guns N' Roses. Prvním byl Bratři z donucení, (Hal_Moore)

• - Spoiler: Během scény, kdy Ben (Viggo Mortensen) se svými dětmi vykrádá obchod, hraje v pozadí hlavní znělka z filmu Titanic (1997) „My Heart Will Go On“. (Nefrox)