Tohle je náš svět

Captain Fantastic

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2016, 118 min

• xxmartinxx

Velmi podivná agitka naprosto pohřbená posledním aktem, kterým se pro mě tenhle film svou filosofií postavil někam na úroveň scientologie. Ani ne tak samotným smyslem, ok, ať si to klidně tvůrcí myslí, ale spíš zahozením dosavadní snahy argumentovat ve jménu hopsání na louce. Oslava magorství. Nebrat!(19.6.2016)

Původně jsme chtěli jít na Suicide Squad, ale nakonec padla volba na kino Aero a novej Mortensenův snímek a jsem za to rád. Dlouho se mi žádnej film tolik nedostal pod kůži jako tenhle, emoce se střídaly jako na horský dráze a při sledování jsem měl pocit, že sleduju opravdu něco výjimečnýho. První půlka se nese spíš v pozitivním duchu, pak to Mortensen začne kupovat a bylo mi ho občas fakt líto. Spolu s Everybody Wants Some se jedná o film, co se mi v posledních pár letech nejvíc zavrtal pod kůži. 100%(7.8.2016)

Viggo Mortensen si tady střihnul krapet prdlýho tátu od rodiny, jenž v mládí nejspíš nebezpečně ujel na houbičkách a Kiplingově Knize džunglí. Když však té premise výchovy v divočině s příchutí protikonzumní agitky dáte šanci, rozkvete před vámi vcelku originální, vtipný a emocemi nabitý příběh jedné neobvyklé famílie, která je okolnostmi donucena vyrazit na výlet do civilizace.(22.2.2017)

Nevím jestli tenhle film donutí diváky k zamyšlení nad současným (podle rodiny Trockiánů zkaženým) světem, ale alespoň jednoho člověka tedy k zamyšlení přiměl. Během sledování se mou hlavou neustále honily názory PRO a PROTI. Když začnu s negativními věcmi, tak úvodní scéna zabití zvířete dítětem není moc dobrý počin, poté šplhání otce s dětmi v dešti po skalách nebo jak tomu tatínek říká "osvobození jídla" - v naší řeči prosté kradení. Je neskutečné jak osoba, v tomto případě táta, s kterou vyrůstáte tě dokáže v životě naprosto ovlivnit. A cokoliv řekne nebo udělá je pro tebe svaté. V určité fázi filmu je vidět vzdor některých dětí a přání odlišné budoucnosti než kterou pro ně otec plánoval. Velice se mi líbilo jakým stylem se děti učily, a jak na svůj věk byly, co se týče vzdělání vyspělé (nádherně zde byl vykreslen kontrast mezi vzděláváním doma a ve škole). Závěr filmu byl podtržen písní Sweet child o'mine, jež mě naprosto odzbrojila.(8.11.2016)

Tématicky podobné Wild a Into The Wild. Tedy jedinec mající odlišné názory, postoje a životní filozofii, jdoucí proti zajetým postupům a standartům moderní společnosti. Je to trochu agitka za bio život, trochu pocta hypíkům a trochu zálesácká flákota. Nejvíc je to ale překvapivě funkční rodinné drama o nestandartních rodinných postupech a odlišném přístupu k životu, které je v některých scénách 100 procent raw a zároveň v jednom filmu brilantně kontrastují typicky kapitalistické manýry současné buržoazie, skvěle typizovaná americká střední třída a rodinka pragmatických trhačů bez peněž, žijících v lese, která je zdánlivě ve všem zvrácená, ale není to tak úplně pravda. Největší deviza je v tom, že režisér dokázal dát všechny tyhle typologicky vybrané životní postupy do jedné roviny a z obou extrahoval ve stejné míře pozitiva a negativa. Takže ve finále je to pro diváka nepřeberná porce konzistentních, velmi zajímavých názorů a scének, které jsou záživné vnitřním nábojem, myšlenkovým poselstvím i zdravě okořeněné skvělými hereckými výkony. Díky bohu to jednoznačně nestraní přírodě, zatímco starší bratříčkové to mají už v názvu a je jasné, jak to potom vypadá. Mortensen a spol jsou magoři, ale mají mozek, vědí proč to dělají a fandíte jim.(15.12.2016)

• - Premiéra snímku se odehrála 23. ledna 2016 na Sundance Film Festival. (eMeMko)

• - Natočeno v Albuquerque a Las Cruces, New Mexico, a Lake Stevens, Washington. (eMeMko)

• - Kathryn Hahn se objevila již ve druhém filmu, kde rodina zpíva cover verzi Sweet Child of Mine skupiny Guns N' Roses. Prvním byl Bratři z donucení, (Hal_Moore)