poster

Jako klíště

 • Česko

  Smolařka Julie

 • Francie

  Julie pot de colle

 • Francie

  Julie pot-de-colle

 • USA

  Julie Gluepot

Komedie

Francie, 1977, 90 min

 • aLPaC
  ****

  Marlene Jobert už není tak krásná, jako na počátku 70. let, přesto je ale pořád okouzlující. Brialy není tak výrazný, jako by v jeho roli byl jistě třeba takový Belmondo, přesto je sympatický. U nás poměrně neznámá de Brocova komedie mi několikrát vykouzlila úsměv na rtech a přes její nesporné scénáristické nedostatky musím dát čtyřku.(3.1.2020)

 • Anderton
  **

  Jean Lucovi sa do cesty pripletie žena, ktorá mu celý život prevráti naruby. V tom negatívnom slova zmysle, pretože vždy, keď má podpísať nejakú dohodu, tak Julia niečo vyvedie, on za ňou pribehne, vec vyrieši a ide sa ďalej. Stratí pritom zamestnanie, príde o scenáristicky karikatúrnu snúbenku, ale on je taký blbec, že je mu to na nej dokonca sympatické. Ak by sa tvorcovia nesnažili urobiť za každú cenu ztreštenú komédiu, kde postavy konajú nelogicky a dali tomu radšej skutočný vypointovaný vtip a dialógy osvetľujúce ich citové splynutie, vôbec by nevadila šablóna ani predvídateľnosť. Našťastie sú herci sympatickí a tak scenáristické nedostatky do istej miery zachraňujú šarmom. O tom, že sú obaja mešuge, už bola reč.(12.12.2013)

 • dopitak
  ***

  Marlène Jobert už známe z belmondovky Manželství z roku II. Ohledně jejích půvabů si nejsem stoprocentně jistý, v některých záběrech jí to sluší, v jiných vůbec (v tomhle filmu jí asi uškodily děsné vlasy). Dočkáme se od ní i lehoučké erotiky, zřejmě to ve své době měla smluvně předepsané. Solidní dabing (Prima 2000) nevylepší poměrně plytký děj, hlavní mužská postava je kromě toho hrozně nevýrazná. EDIT 2017 po prvním dabingu: Jean-Luc je najednou výraznější (Pavel Soukup), líp nadabovaná je i Marlene (Naďa Konvalinková) a ostatní herci. V zásadě se ale moc nemění, je to pořád únavná komedie s otravnou ženskou, jejíž přítomnost na obrazovce (a z hlediska logiky života Jean-Luca) je těžko vysvětlitelná. Přesto změna hodnocení z 2* na 3*.(20.5.2012)

 • Oskar
  **

  Střet upjatě seriózního muže a ztřeštěné dívky je osvědčený recept na instantní legraci. Své o tom ví Leopardí žena, Bridget Jonesová i Eva, která tropí hlouposti. Jenže Smolařka Julie těží jen z tradice a sama nic nepřináší. Halabala splácaný scénář je o ničem a Brialyho s Jobertovou mechanicky postrkuje z jedné situace do druhé, aniž by je nějak zhodnotil. Než by si autor namáhal hlavu s novým řešením obehraných scén s odklízením mrtvoly nebo míjení manželky a milenky v jednom bytě, zbaběle je ukončuje dřív, než se vůbec stačí rozvinout. 40%(13.7.2007)

 • patrikus
  ****

  Velice svižná a celkem dost bláznivá komedie s kriminální zápletkou. Scénář trochu pokulhává, ale rozhodně se místy dobře pobavíte. Oba dva hlavní představitelé hrají naplno. Je pravda, že film těží z tradičního nápadu, jak se pověsí smolařka na úspěšného podnikatele, ale filmařsky i herecky je to dobře odvedená práce. A navíc tradiční dávka dobrodružství, tak jako v každém de Brocově filmu, které mám moc rád...(1.11.2011)