Královna z Katwe

• USA Queen of Katwe (více)

Pestrý skutečný příběh děvčátka prodávajícího kukuřici v ulicích ugandského venkova, jehož život se od základů změní poté, co v sobě objeví úžasný talent na šachy a stane se jedním z nejlepších hráčů na šachové scéně. Filmová adaptace uznávané knihy vydané v roce 2012. Příběh se soustřeďuje na Phionu Mutesiovou (Madina Nalwangaová), mezinárodní šachový fenomén pocházející z ugandských slumů. V devíti letech se Phiona setká s uprchlíkem a misionářem Robertem Katendem (David Oyelowo), který se snaží posílit postavení dětí tím, že je učí hrát šachy. S pomocí Roberta a její komunity se z Phiony stane jeden z nejlepších hráčů na šachové scéně. Sní o tom, že dosáhne nejvyššího možného vrcholu šachového umění a stane šachovým velmistrem. Oscarová Lupita Nyong'o hraje ve snímku Phioninu matku Harriet. (HBO Europe)

deLaFere

Chápu, je to Disney. Ale ten film je tak infantilní, že mu nedám ani ty tři hvězdy. Přesně v tomhle vyrůstají mladé generace. Afekt, rychlost a povrchnost. ()

Baltahzor odpad!

Nudní herci, špatně natočeno a ta jejich královna neumí hrát šachy... Na trapáky ze slumu to asi stačí, ale to že má ELO 1628 hovoří za vše. I v té jejich zemičce není ani v první padesátce nejlepších hráčů. ()

bigjames

Zajímavý námět a ne zcela špatné zpracování činí z Královny z Katwe interesantní film, který ale musím zařadit jen do průměru. Přestože se značná část děje odehrává v ugandských slumech, neprobudil ve mně snímek žádné větší emoce a o nějakém vztahu k hlavním hrdinům příběhu se také mluvit nedá. Líbí se mi ale některé momenty, ve kterých vyniká přirozenost a hravost mladých Afričanů, a také musím ocenit závěrečné představení skutečných hrdinů příběhu, kteří se setkali se svými představiteli. ()

Víteček

Prostě další typický životopisný film. Stejně rádoby inspirativní a průměrný, jako většina ostatních. Populární žánr jak u diváků (je fajn se dojmout), tak  tvůrců (netřeba nic složitého vymýšlet), ale nikdy jsem mu nepřišel na chuť. Ale uznávám, že film je to OK. ()

fafejt001

JOOOO, šachy to je hra . Musíš u teho hodně mysletˇ a přemyšletˇ . Fiooona to dala . I když její život nebyl lehký . CHudák starostlivá máma , to také neměla jednoduché . A kouč to dobře vedl . Čepku z hlavy dolůůůů . ()

albiebennett

Celkem netradiční disneyovka, avšak s tradičním námětem, jak se někdo stane nejlepší navzdory sociálním podmínkám, ze kterých pochází. Hezky řemeslně zvládnuté, nicméně naprosto neinovativní. ()

drovi

Šachy z Afriky. Krásny príbeh o tom, že vzdelanie je vstupenka do lepšieho života. Herecky veľmi dobre zvládnuté a som veľmi milo prekvapený. Také príbehy, píše život sám a sú príkladom pre všetkých ľudí bez rozdielu rasy. ()

xterri

Asi jsem nějak emocionálně otupělá, ale tenhle film mi přijde jako ukázka promarněné příležitosti. Celkem zajímavý příběh podle skutečnosti, skvělé lokace, ale emoce? Nějak ke mně nedoputovaly nebo alespoň ne ty, které bych čekala - scén, které měly/mohly s člověk hnout tam bylo dost, ale přijde mi, že tam všechny byly jen tak mimo děk a všichni se s tím vlastně vyrovnali úplně v pohodě. Nemáš kde bydlet, máš zraněné dítě, nemáš peníze, pak Ti přijde dcela říct, že je těhotná a málem Ti dokonce jedno dítě utopí ... a divák na to kouká a necítí nic, jen napětí, kdy "to" konečně přijde. Ke mně to bohužel nepřišlo... ()

StandikK

Děj mě moc nenadchl, místy docela nuda. U Disneyho filmů mám rád ty jejich happyendy, zde jsem však čekal marně. Slabší film ()

Pedro72

Phiona, polosirotek z pronajaté boudy ve slumu na předměstí Kampaly (žádný venkov!) se naučí hrát šachy (není mezinárodní hvězdou, jen řekněme výbornou juniorskou hráčkou) a díky nim objede svět. Disney o tom natočí film. Člověk by si řekl, že to chce odvahu se podívat. Jenže, ten příběh je skutečný a je sám o sobě silný, takže ho film ani nemusí přikrašlovat. A moc to nedělá. Ve filmu nejsou kašírované kulisy (předměstí je hlučné a špinavé, děti mají vlasy téměř vyholené a slum je na dohled od mrakodrapu). Rány osudu přicházejí a odcházejí a není čas je příliš prožívat (žije se z ruky do huby, obživa znamená nezastavit se od tmy do tmy a člověk může být každou vteřinou okraden, prostě Kampala). Nevnímal jsem film jako disneyovku, ale jako emotivní dokudrama. Dávat 4 hvězdičky jen proto, že vím, že neumím být objektivní ohledně čehokoliv, co má spojitost s Ugandou, se mi nechce. ()

peproch

Dívka ze slumu Katwe blízko Kampaly (Uganda)- šachy jsou možností, jak opustit slum, vyjít z údělu prodavačky kukuřice a z bídy. Phiona se stane šachovou mistryní. Překonat odpor matky, to je poselství. ()