Amy

• Velká Británie Amy (více)
Velká Británie, 2015, 128 min (Alternativní 123 min)

Kým ve skutečnosti byla dívka, která stojí za slavným jménem Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života. Vidíme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě. (Aerofilms)

Garch

Poněkud tendenční dokument, skladbou nepřímo odsuzující bulvární upíry a evidentního hajzlíka, kterého Amy bezmezně milovala a pro něj i kvůli němu vlastně složila ty nejúžasnější skladby. Také nezapomínejme na tatínka - hamižného impresária. Nicméně, jen to zatím nejlepší dokument o Amy Winehouse, Užasná, nadčasová skladatelka a naprosto jedinečná zpěvačka s božským talentem, nadpozemským zpěvem a duší, která pamatuje věky. Zároveň, ale i stále křehká holka, která příživníky a příšerný tlak „slávy“ prostě neměla šanci zvládnout. A zpívat bolestné příběhy pořád znovu a znovu, na stále stadiónovatějších koncertech, kdy posluchači vlastně ani nechtějí nové věci... Její osud v mnohém připomíná Kurta Cobaina.    PS Dokument překvapuje vynikajícím zvukem a střihem. Velice potěšilo, že se Asif Kapadia zcela vyvaroval „mluvících hlav“ a celý film postavil na autentických záběrech, komentářích blízkých osob a skvělé hudbě. ()

Pawlisman

Příliš silných pocitů to ve mě nevzbudilo, ačkoliv jsem moc vděčný za reálný psychologický portrét a vhled do duše obyčejného člověka, který se rychle stane hvězdou a následují kroky, ve kterých se historie opakuje. Jak byste vše zvládly vy? Tak silné a jedinečné, že kdo si nezažije, nemůže asi říci. ()

Dunadan

Nikdy som sa za fanúšika Amy Winehouse nepovažoval, hoci správy okolo nej som občas kde-tu zaregistroval. Aj napriek tomu som sa však do tohto projektu pustil s veľkými očakávaniami, najmä kvôli režisérovi Kapadiovi, ktorý stojí za peckou s názvom Senna (!). A dostal som presne to, čo mám na dokumentoch tak rád. Poctivo spracovaný, obsahovo bohatý, autentický a v neposlednom rade emotívny portrét jednej mimoriadnej osobnosti. Záverečná montáž skombinovaná s krásnym hudobným motívom mala na mňa nečakane silný dopad. Skvelé! ()

cupito

Strhující dokument životní dráhy velkého talentu a nezapomenutelné zpěvačky, ukazující nejen její životní trable a závislosti, ale také citlivou milující osobnost a využívání od nejbližších lidí, které tolik milovala a jimž bezvýhradně věřila. ()

Milwa

Hlas od boha a moje nejoblíbenější zpěvačka, takže tohle hodnocení ani nemůže být objektivní. Holka co milovala jazz a nemusela Timberláka, třikrát hurá! Lidi jsou hyeny a tento dokument to potvrzuje. Sbohem Amy, na tebe svět jen tak nezapomene! "they try to shape me to a triangle but I didn't like it"...... ()

adriane9

Krásná obyčejně neobyčejná ženská pro kterou budu mít navždycky slabost. Jeden z nejlepších dokumentů, ne o celebritě ale o moc moc citlivé a zlomené duši. Amy snad si našla svůj klid.. ()

Majkak

Dokument je natočený z pohledy Amy. Zvolený postup umožňuje velmi dobře pochopit Amyino jednání a rozhodování. Její chování není manýrou rozmazlené hvězdy, ale křikem bolavého a křehkého nitra. Její nejbližší se dělí na dvě skupiny. Ti, kdo ji mají rádi, a jde jim o Amy jako lidskou bytost. Ví, že se musí léčit a i Amy toto chápe. Pro druhou skupinu je mašinou na peníze. Tisk potřebuje skandál a Amy je vděčný objekt. Drsným způsobem referuje o Amyiných eskapádách. Bez soucitu a smilování. Koho zajímá, co Amy sděluje svými písněmi. Excesy prodávají. Ano, milí diváci, sice nemáte takový talent, ale zato se určitě vedete spořádanější život než Amy. A trapné to není vůbec nikomu. ()

Qeo

Emo-cuc se vším všudy. Spíš mě zaujalo (zarazilo), jestli by bylo možné, na základě mé digitalní stopy, taky natočit film. Možná by to nebylo úplně video, ale minimálně prezentace by se udělat dala. Proč teda točit dokumenty, když se dá posbírat už natočený a mnohem autentičtější obsah? ()

Hogo Fogo

O tejto umelkyni som nikdy pred (náhodným) vzhliadnutím filmu nepočul. Najzaujímavejší je samozrejme nesporný hudobný talent tejto dievčiny, Film sam uz zial taky zaujimavy nie je. O hudbe tam je na moj vkus trochu malo, ale za to o to viac o osobných peripetiach hlavnej hrdinky. Film je približne asi tak o hodinu dlhší, ako by mal byť, čo dosahuje neustalym opakovaním už vysloveného. ()

cmuchalprvni

Asif Kapadia je sice průměrný filmař, ale dobrý dokumenarista. Amy je nebulvární dokument, který neprodukuje nijak šťavnatý materiál. Amy je brána jako normální smrtelník, obyčejný člověk. Fanoušci jsou naprosto spokojení, ale já jakožto neortodoxní posluchač Winehouse, nejsem úplně plný euforie či zázračného entuziasmu. Nahrávky z mobilů, domácí videa, sem tam fotka, voiceovery ze současnosti, s jejími přáteli, rodiči, bývalým manželem s. Nezpracovaná autenticita nahrávek, dotočeno nebylo navíc téměř nic, ilustrační záběry byly přítomny minimálně. Výborným nápadem byly písně jako vyprávěcí prostředek. Režisér nechává texty najíždět přes obraz filmu. Asif je nevybíravý k mužům jejího života a celkově rodině, což je respektuhodné. ()

Pooli

Kto bola Amy? Diamant ktorý sa zjavil uprostred ničoho. Obrovský talent a nezameniteľný hlas, ktorý dokázal v dobe pop music dostať jazz/soul/blues na vrcholné priečky hitparád. Duša akoby z inej doby. Nádherný, emotívny, hlboký človek nedokázal v tomto plytkom a povrchnom svete nájsť oporu do života, pochopenie a neskôr maják, ktorý by jej ukázal cestu von z temnoty. Obrovská škoda a strata nie len pre hudbu ale aj svet ako taký. V mladom veku dosiahla nevídaný úspech. Bolo by privilégiom sledovať jej ďalšiu kariéru a cestu životom. R.I.P. Amy. Dokument, ktorý pútavo a autenticky zodpovie otázku, kto bola Amy a aký bol jej život. Klobúk dole pred tvorcami. Hodné veľkého talentu akým bola. ()

agassi68

Ďalší dôkaz, že peniaze šťastie neprinášajú. Celkom jasný smer do pekla sa nepodarilo zastaviť včas. Jej muzika mi je ukradnutá no film som dopozeral do konca, takže až taký prúser to nebol.. ()

fraktal

Přiznám se, že mi dost vadila jistá tezovitost, se kterou filmaři do projektu šli: místo hlasu samotné Amy tu slýcháme především ódu na tuto ikonu, kterou její okolí (rodiče, partneři manažeři a hlavně - ti odporní paparrazzi přeci) celou dobu jen využívalo a nakonec dohnalo až k smrti. Škoda (potenciálu), zpěv i osud velmi zajímavej. Emoční doják ženoucí to vše na maximum přes domácí video s touto holčinou... ()

88. Oscary - výsledky

88. Oscary - výsledky

29.02.2016

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015