Režie:
Jiří HanibalScénář:
Zdeněk MahlerKamera:
Josef PávekHudba:
Jan HrábekHrají:
Jan Potměšil, Kamil Roedl, Milena Dvorská, Jan Faltýnek, Jana Švandová, Ladislav Mrkvička, Petra Dvořáková, Zora Vesecká, Jan Jetmar, Berenika Novotná (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Jedenáctiletá dvojčata Petr a Pavel Skořepovi žijí s rodiči v malostranském činžáku. Jejich jediným zájmem jsou rychlá kola a velkým snem motokára. Způsobem, jak ji získat, je velká slosovací soutěž ve sběru papíru, ve které je hlavní cenou. Rozhodnou se štěstěně rázně pomoci a začnou starý papír pilně sbírat. S pomocí spolužačky Mihule dokonce uspořádají ve škole dražbu svých cenností, ve které se platí losy. Ty přibývají a kluci, přesvědčeni o svém vítězství, vybudují v kůlně na dvorku depo. Objeví se však atraktivní sousedka Rozkošná, která si koupila auto a kůlna by se jí náramně hodila. Další rána je čeká při slavnostním slosování. Motokáru vyhraje nějaký tlouštík. Kluci si za svou hromádku losů odvádějí domů živého koně, po kterém toužila neznámá dívka s ohonem. Jejich výhra dostane jméno Ferda a vzbudí poprask nejen doma a na dvoře, ale také ve škole, kam musí s nimi, protože ho nemá kdo hlídat. Přestože potíží neubývá, postupně si Ferdu celá rodina zamiluje. Je však zřejmé, že kůň musí z domu. Když si pro něj přijde kupec, kluci zjistí, že kůň je pryč. (TV Nova)
(více)Recenze (54)
Dva mladí kluci v době normalizace, velká sběrová loterie, kůň, závodní motokára, sousedské problémy, pionýři, Věra Špinarova a strýček Jedlička, herecké výkony tedy zrovna nic moc, lehký námět od Zdeňka Mahlera, ale celkem poněkud těžkopádná realizace. Suma-sumárum, v dnešní době už lehce podprůměrná komedie, určená především mladým a neznalým divákům (nebo takhle-spíše pamětníkům) a jejímu trpělivému rodičstvu. Mě tedy nikdy moc nevzala, ani jako mladého. 1,5/5*. ()
Celkem milé, za socialismu jsme na podobné dětské filmy byli velmocí. Není to samozřejmě žádné veledílo, ale o to u tohoto žánru přece vůbec nejde. Dobré herecké výkony dětí plus dospěláci jako třeba krásná paní Švandová nebo policajt Mrkvička. Kdybych měl děti, určitě bych jim pouštěl právě takovéto filmy namísto neskutečných trapáren na Déčku. Jinak na strýčka Jedličku mám hezkou osobní vzpomínku - bylo mi asi pět, když přijel k nám do Holoubkova. Dělal rozhovor s prasetem, které měl jako maňáska na ruce. Ptal se ho na různé věci, až nakonec řekl : "Až vyrosteš, bude z tebe...", načež prase odvětilo : "...vepřo knedlo zelo". ()
"Stačí pohled a už jsem zase napumpovanej." Rodinná komedie vyprávějící o dvou bratrech, společně toužících po nedosažitelné výhře, jejichž touhu náhle rozdělí zjištění, že každý z nich vlastně touží po něčem jiném. A je určitě dobře, že vytouženou cenu nevyhráli, jelikož byli dva, zatímco výhra byla jen jedna, a protože by pak ani tajemná dívka s ohonem nezískala to, po čem nejvíc toužila, stejně jako jeden z bratrů Pavel, který si svou touhu uvědomil až mnohem později. Nehledě na fakt, že kdyby bratři chtěli vyhrát koně a ne motokáru, chodili by se koukat do výlohy obchodního domu Kotva na vystaveného hřebce a film by se jmenoval "Neohlížej se, jede za námi motokára". Ve snímku, však hlavně excelují představitelé dětských rolí s jejich přesvědčivostí i přirozeností a je velká škoda, jak málo víme třeba o Petře Dvořákové v roli "Mihule", nebo o Zoře Vesecké, představitelky dívky s ohonem o které se ví jen to, že je z ní zubařka. ()
Strýček Jedlička, sběr starého papíru, Škoda 120, závodní motokára, pionýrský šátek na krku a Věra Špinarová na zdi......dětský socialismus dle příručky Milana Klusáka "Kultura pro rok 1979". Se zmiňovanými atributy se zkrátka musí počítat, ta doba byla taková a my už s tím nehneme ani kdybychom chytli zlatou rybku a další dvě bronzové. Ale Hanibalova (neplést s kartaginským vojevůdcem :D) konina patří do skupiny těch, kteří překonaly nástrahy času a svým nešťastným způsobem patří mezi klasiku. No schválně, zastavte na ulici deset lidí s anketou " Neohlížej se, jde za námi....." doplňte. ()
Bezbarvá výchovná agitka. 1) 13letý Jan Potměšil (Petr, chce motokáru) a rovněž 13letý Kamil Roedl (Pavel, bere i koně) sbírají starý papír. 2) Snímek obsahuje vskutku podivné okamžiky. Policista oznámí rodině, že otec měl nehodu. Všichni ho jdou navštívit do nemocnice. On ukazuje, co dostal od Závodní rady ROH (fotoaparát) a od Československé státní pojišťovny (obálku plnou peněz). I když uvážíme, že návštěvní dny byly pouze středa a neděle a že tedy mezi úrazem a návštěvou mohlo uplynout několik dní, reakce odborů i vypořádání nároku pojišťovnou byly vskutku bleskové. 3) Bez zajímavosti není ani skutečnost, že všichni v rodině řidiče sanitky a poštovní doručovatelky hrají na hudební nástroje. 4) Na koncertě Velké slevové loterie (!) sedí skoro všechny děti v pionýrských krojích. ()
Galerie (2)
Photo © Filmové Studio Barrandov
Zajímavosti (3)
- Při natáčení závěrečné scény porazil kůň Ferda Jana Potměšila a při jeho přeskakování jej trefil kopytem do hlavy, naštěstí nebyl okovaný. Byla z toho 14denní hospitalizace v nemocnici a záběr se natočil až po rekonvalescenci Jana. (sator)
- Pavel ukazuje, jak mu kůň pomáhá, když dělá mrtvého. Lehne si na zem a posléze se nadzvedne, v ten okamžik pod ním lze spatřit nasypané obilí, aby kůň do Pavla strkal. (rakovnik)
- Film se natáčel v celé řadě lokalit na Praze na Malé Straně (např. park Kampa, Vojanovy sady, Malostranské nábřeží, Valdštejnské náměstí, Maltézské náměstí, ulice Mostecká, Hroznová, Šporkova a U lužického semináře, Jánský vršek, Vlašská) a dále třeba na Starém městě (ulice Rybná, na Smíchově (Janáčkovo nábřežíči), na Hradčanech (ulice Dlabačov a Pohořelec), či na Břevnově (křižovatka ulic Vaníčkova a Zátopkova). Záběry u školy se točily u ZS Burešova v Praze Kobylisích. (HonzaBez)
Reklama