Ružové sny

Rosy Dreams

(festivalový název)

Komedie / Drama / Poetický

Československo, 1976, 81 min

"Ktovie čo je to v nich?......príde jar alebo jeseň, už nemajú pokoja a letia, to nikto nevie ako vedia najsť tu svoju cestu, to aj na človek príde, odísť nechať všetko."Celkom fajn film, príjemne sa nato pozerá a ani to nenudí.Hanáková poetika, rómska mentalita a osamelý poštár hladajúci lásku.(20.9.2009)

Citlivý snímek od Dušana Hanáka, který při jeho promítaní na MFFKV získal křišťálový glóbus. Lyrický příběh v pozvolném poetickém tempu. Nepopadal jsem se smíchy za břicho a ani jsem nevyplakal duši, zato mi přejížděl mráz po zádech a smutně sem koukal jak mladičkému Jakubovi mizí veškeré životní sny před očima. K tomu všemu perfektní hudba a sexy Iva Bittová...(8.7.2008)

Velice krásný, první půlka je úžasnej zážitek, druhá má lehce klesající tendenci, což je možná i díky samotnýmu příběhu, kterej začne prozaičtět a všednět, myslím tím životy hlavních postav. Ale přece jen chvilkama jakoby haproval scénář, kterej je sice vychvalovanej, ale mě tam chyběly takový ty silný momenty, na který to ze začátku vypadalo. Ale stejně, moc mě to potěšilo.(24.6.2011)

Nádherný poetický snímek o pohnuté lásce mladé cikánky v dokonalém podání Bittové a pošťáckého ucha ztvárněného ještě nehereckým Nvotou využívá i nápaditých obrazových metafor k zaznemenání životního míjení dvou jinak zcela souznících milenců. Navíc plejáda vesnických figurek a až absurdních scén jakou je vana na stromě vytvářejí malý svět sám o sobě, jenž působí uprostřed normalizační degradace filmového jazyka a hlubších námětů jako zjevení.(3.12.2010)

Slovenské filmy jsou povětšinou nepovedené, nezajímavé, naivní, nesrovnatelné s českými. Toto, Obchod na korze a ranná až střední tvorba Juraje Jakubiska je vyjímkou. Krásný a směšný a velice smutný příběh cikánky z gheta a pošťáka. Hudba Petra Hapky, kterou ten podvodník předvádí ve všech filmech(stené aranžmá, stejný rytmus, mění film od filmu maximálně 2 tóny) se sem kupodivu velice hodí. Iva Bittová je naprosto boží asi právě proto , že ona je atypickou cigoškou, je-li vůbec cigoškou....(8.11.2009)

• - Hneď na začiatku sa vo filme objavuje záber na knihu od scenáristu filmu Dušana Dušeka "Oči a zrak". Tú napísal v roku 1975 a je skomponovaná z krátkych poviedok, autorských úvah, humoristických básničiek a grotesiek. (Rickenbacker)

• - Samotné nakrúcanie prebiehalo od 12. mája do 28. augusta 1976. (pravo)

• - Vo filme sa objavila aj známa hudobníčka Věra Bílá. (Raccoon.city)