Neznámá dívka

La fille inconnue

Neznáme dievča

The Unknown Girl

Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama

Belgie / Francie, 2016, 113 min (Alternativní: 106 min)

Dardennovci opět tam, kde jim to jde nejlépe. To jest mezi společenskými a morálními vazbami a s kamerou od prvního do posledního záběru přilepenou na hlavní hrdince. Mám jejich filmy rád, jenže příběh, jehož nosné téma je vražda a tajemství, nesmí být jednoduše takhle intimní a klidný. Pak musím dodat, že se stal docela nudným.(21.5.2017)

• Othello

Tohle neni film, tohle je teze. Postavy jsou odfláknuté, dialogy na první dobrou, kamera pracuje celou dobu jenom s jedním plánem, pohodlně vždy usazeném ve středu záběru a ta proklamovaná sociální civilnost nejspíš funguje na canneské buržousty, kteří nikdy neměli potřebu navštívit maloměstskou kliniku či se setkat s jejími problémy a pacienty.(2.8.2017)

Od bratrů Dardennových jsem viděl pouze předchozí Dva dny, jedna noc, nemám tedy moc širokou oblast s čím porovnávat. Jenny (hlavní postava) mi svým jednáním připomíná Sandru z již zmíněného snímku. Doktorka nespoléhá na policejní vyšetřování, sama na vlastní pěst umanutě hledá pravdu o totožnosti Neznámé dívky. Nezalekne se výhrůžek, stojí si za svými postoji a nevzdává se. Kamera civilně bez artových záměrů snímá. Nejslabší částí filmu je paradoxně závěr a jeho koncept na mě jednoduše nezapůsobil, nechal mě chladným. Oproti závěru je ale velmi dobrý zbytek filmu, ve kterém dochází ke spoustě intrikám, nepředvídavému, dech beroucímu a neobyčejnému ději. I po hodinách dehydratace, půstu a projekcích filmů Fuocoammare a Po bouři jsem na Neznámé dívce neusnul a pozornost neztratil. Těším se na další program BE2CAN!!!(9.10.2016)

• anicin

Už mě otravuje a unavuje Dardennovské sociálno. Všechno musí být sociální. Drama je sociální. Zápletka je sociální. Všechny postavy jsou sociální. Interiéry jsou sociální, exteriéry jsou sociální. V pohodě napsaný příběh je strašně sociální a tím pádem únavný. Bratři, prosím už příští rok netočte, pokud to bude další stejný film, děkuji.(17.10.2016)

Ono je to přesně jak píše Matty. Nejsilnější je film ve chvílích, kdy ukazuje doktorku při práci. Na tom jejím neosobním přístupu k pacientům je něco podmanivého a nepamatuji si, že by mě někdy něco tak rutinního a obyčejného dokázalo upoutat. Adéle Haenel byla v tomto případě milionovou trefou. Jenže o co je silnější linie lékařská, o to slabší je ta pátrací. Na mě tady bylo až moc náhod, což by se ještě dalo překousnout, ale jestliže mi v jedné rovině ta absence emocí seděla, tak v té druhé jsem emoce postrádal. Navíc závěr s přiznáním byl příliš vykonstruovaný a celkový dojem hodně pokazil. 55%(20.5.2017)

• - Pôvodne mala byť obsadená do hlavnej ženskej úlohy Marion Cotillard. Bratia Dardennovci sa nakoniec rozhodli pre 14 rokov mladšiu Adèle Haenel. (classic)

• - Po projekcii na festivale v Cannes sa bratia Dardennovci rozhodli urobiť ešte niekoľko zmien, čoho výsledkom je o 7 minút kražšia verzia, oproti tej festivalovej. (classic)