Neznámá dívka

Neznáme dievča

The Unknown Girl

Krimi / Drama / Thriller

Belgie / Francie, 2016, 113 min

Ak by som mohla, udelila by som 3,5. V kazdom pripade, jedna sa o vynikajuci film a naozaj nevydareny zaver. "priznanie" vyznievava ako koniec, kedy uz scenaristi nevedeli, ako dalej. Rovnako realisticke a verne zobrazenie, ktore mi spociatku vyrazilo dych, trochu narusala statika mladej doktorky, ktora, aj ked jej pomaly ublizili na ceste stale zila sama a patrala dalej. Napriek tomu bola hlavnym tahunom filmu. Uplne posledne priznanie o tom, ako (ne)treba ziarlit na vlastnu sestru, nech je akokolvek ziadana, bola len zbytocnym momentom uz i tak zleho zakonecenia.(26.10.2016)

Ach, tie konce... Katarzia jak z učebnice gréckej tragédie, ale úplne mimo mňa. Na to s akým nasadením a posadnutosťou sa hlavná postava domáha odhalenia pravdy bola jej mimika po celý čas velice biedna. Neuverila som jej nič, ani tie dve vtlačené slzy. Príbeh fajn, ale bolo mi z toho viac zima než smutno. (Be2Can 2016)(25.10.2016)

• anicin

Už mě otravuje a unavuje Dardennovské sociálno. Všechno musí být sociální. Drama je sociální. Zápletka je sociální. Všechny postavy jsou sociální. Interiéry jsou sociální, exteriéry jsou sociální. V pohodě napsaný příběh je strašně sociální a tím pádem únavný. Bratři, prosím už příští rok netočte, pokud to bude další stejný film, děkuji.(17.10.2016)

Dardennovci opět tam, kde jim to jde nejlépe. To jest mezi společenskými a morálními vazbami a s kamerou od prvního do posledního záběru přilepenou na hlavní hrdince. Mám jejich filmy rád, jenže příběh, jehož nosné téma je vražda a tajemství, nesmí být jednoduše takhle intimní a klidný. Pak musím dodat, že se stal docela nudným.(21.5.2017)

Domnieval som sa, že pokiaľ sa v tomto snímku pritvrdí, bude to nad rámec mojej akceptácie. No keďže ma zaujal námet, dal som bratom Dardenn-ovcom šancu. Koniec koncov, na obdobné nápady človek nenarazí často, tak prečo si neodskočiť zrovna do Francúzska, ktoré môže rovnako prekvapiť, ako Kórea svoju kvalitu neustále potvrdiť. Bohužiaľ, nestalo sa. Netvrdím, že je "Neznáma .." vyslovene zlým filmom, no tempo je rapídne pomalé, odkrývanie skutočností zas bez žiadaného výkyvu emócií, akoby sa riešila strata pexesa. Dúfal som teda, že aspoň záver bude mierne strhujúci, no celý tento počin sa vezie na tak neuveriteľne reálnej vlne, že skrátka žiadnym spôsobom nedokáže zdvihnúť adrenalín. Škoda, lebo pointa v podobe "výčitiek" môže byť vďačná téma.(23.3.2017)

• - Po projekcii na festivale v Cannes sa bratia Dardennovci rozhodli urobiť ešte niekoľko zmien, čoho výsledkom je o 7 minút kražšia verzia, oproti tej festivalovej. (classic)

• - Pôvodne mala byť obsadená do hlavnej ženskej úlohy Marion Cotillard. Bratia Dardennovci sa nakoniec rozhodli pre 14 rokov mladšiu Adèle Haenel. (classic)