Aguirre, hněv Boží

Aguirre, der Zorn Gottes

Aguirre, the Wrath of God

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Západní Německo, 1972, 95 min

Tvůrčí "chemie" mezi Herzogem a Kinským jsem se poprvé nabažil v Nosferatu a Aguirre, hněv boží je na tom podobně. Stejně jako v Nosferatu, tak i zde mě režisér dostal hned první scénou, kde je monumentální záběr na celou výpravu jdoucí pralesem. K hudební stránce nemám výtky, ikdyž byla taková jednotvárná, tak svůj účel splnila na výbornou. Moc mě zaujala kamera, kde vedle záběrů přírodních scenérií nechybí ani různé detaily z ruční kamery a celkově to ve mě chvílemi evokovalo atmosféru dokumentu. Jak už jsem hned na začátku poznamenal, tak Klaus Kinski coby Aguirre byl perfektní (oplývá neskutečným charismatem) a Herzog mě opět přesvědčil, že je kvalitní režisér. Zkrátka film, který sice není dokonalý a bez chybičky, ale i tak stojí za zhlédnutí hlavně díky Kinskému a audiovizuálnímu zpracování.(1.12.2011)

Ach, ta německá poetika! Jako když chlápkovi useknete hlavu, a ta pak ještě chvíli v trávě něco povídá. Aguirre je opravdu 100% německý film, určitě by se dalo vystopovat ovlivnění například Büchnerem či Brechtem - ostrý apel na diváka, žádné zbytečné psychologizování, ale rovnou (a pořádně drsně) na věc. Když už je někdo šílený diktátorský fanatik, nemá žádné dobré vlastnosti, nedozvíme se, že ho v dětství týrali, není nám poskytnuto nic na jeho obhajobu. Můžeme jen zírat na úchvatné obrazy, které to přináší. Atmosféra je opravdu podivná, deset bodů z deseti zasluhuje hudba Floriana Frickeho (Popol Vuh) - jak jinak než kraftwerkovská, tj. absolutně německá. Těžko se vykládá, proč na mě film tak silně zapůsobil, není to dějem, pointou, formou vyprávění.. Je to něco nad tím vším. Je to Klaus Kinský propadající se do stále hlubšího šílenství, plující na voru na špinavé řece za zvuku podivných synťáků. Je to něco nevyslovitelného, co se nedá převyprávět, ale vždy zas jen ukázat. Proto miluju filmy.(24.5.2011)

"Dlouhé šípy přicházejí do módy." Jít a hledat Eldorádo, kde je láska, mír a bezpečí? Zlatý voči, protože když se ocitnete na jednom voru s Klausem Kinskim, vbrzku zjistíte, že cestovní kancelář Pizarro s.r.o. lhala, jako když Rudé právo tiskne, a vy jste na surreálné cestě do nicoty s ďáblem coby průvodcem... Vůbec se nedivím, že od dob Aguirra a Apokalypsy to vypadá, že natáčení filmů odehrávajících se v džungli stíhá jedna pohroma za druhou, Klausovo prokletí musí mít sílu a když zemřel (oprava: vrátil se do té pekelné dimenze, ze které předtím vylezl), získal v pekle vliv, který je radno usmiřovat krvavými obětmi...(22.9.2012)

• Legas

Film jsem navštívil v rámci Projektu 100. První záběry mě nadchly a čekal jsem na příběh. Během další půl hodiny jsem toužil odejít. Nakonec jsem u filmu přemýšlel nad vším možným, všiml jsem si odcházejícího kamaráda, pak se z Aquirre stala alespoň trochu komedie, tak jsem poslední půl hodinu statečně vydržel. Po projekci jsem udělal malý průzkum mezi místními klubáky a reakce byly hodně, hodně záporné. Pak kouknu sem a nerozumím tomu. Mám tomu rozumět tak, že nudný, utahaný film bez náplně, bez nějakých zapamatováni hodných scén, zajímavých myšlenek, prakticky bez všeho, kvůli čemu mám filmy rád, je nějaké hodnotné dílo??? Všemi deseti raději doporučuji Misi s Robertem de Nirem.(29.2.2008)

Film oscilující mezi amatérským homevideem a geniálním klenotem kinematografie. Očekával jsem nějakou moralizující historickou fresku, ale dostalo se mi alegorického putování za vysněným cílem, které mě přimělo pokládat si základní otázky ohledně filmové tvorby, ale i samotného života. Mimořádné dílo.(8.2.2009)

• - Film byl natočen na kameru, kterou Werner Herzog ukradl z filmové školy, kterou navštěvoval. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Přestože je v úvodu řečena věta, že se film zakládá na záznamech z deníku mnicha Gaspara de Carvajala, režisér Werner Herzog prohlásil, že tomu tak ve skutečnosti není. Carvajalův deník sice existuje, mnich ale nebyl součástí Aguirreho výpravy. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Odborníci označujú snímku ako jeden z "najväčších riečnych filmov." (vander19)