Příběh dvou městských intelektuálů, kteří zažijí řadu groteskních a komediálních situací způsobených střetem dvou světů: venkovského a městského. (oficiální text distributora)

DonFrolimo

Jakmile jsem se odprostil od toho vnímat tu bizarnost jako komedii, protože většina komických situací tam vzbuzuje nanejvýš trapné rozpaky, začalo to docela fungovat. V rámci porevoluční divoké doby experimentální to není zas tak blbé, náznaky nějaké atmosféry sotva vyváží fakt, že to je o ničem a výkony neherců svým naivním nasazením převyšují pitvoření pražské ekipy, která se pokouší o horňácký dialekt, ale jako dokument o vykloubené době začátku 90. let to možná stojí za shlédnutí. Samosebou největší kvalitu obstarává lidová píseň a ne uplně vyumělkovaný fašank. ()

axiom

Je to takový podivný film, v hlavní roli příležitostný herec Břetislav Rychlík a ve své roli poslední Josef Króner. Nosným tématem je jakýsi "návrat ke kořenům" hlavního představitele, který uvízl po katastrofě letadla v zimě v zapadlé slovácké vísce. Celé je to jakoby nadsázka, ale je stěží uvěřitelné, že by po havarovaném letadle nikdo nepátral a vesnice by opravdu byla tak odříznuta, jak je nám prezentováno. Minimálně jeden a půl hvězdy dávám za to, že z tohoto filmu pochází snad nejoblíbenější filmová hláška v naší rodině - Dobrošku - použitelná při jakékoliv příležitosti, nejlépe pak při té nejméně vhodné. ()

Biopler

Lietadlo padne a dvaja týpci prežijú, dorazia do dediny, v ktorej sa pohybujú svojrázne postavičky a my, ako diváci, máme sledovať bizarnosti čo sa stane keď mestský človek navštívi vidiek. Úboho lacné, otrasné prevedenie. Nepotrebujem sledovať krčmu plnú ožranských individualít, epizódu čo sa stane keď chlapík zamrzne v zime a podobne. Pobaví aspoň Polívka v roli kňaza. ()

Pitryx

Parádní oddechovka, bezva na odreagování. Nic nečekejte, žádné myšlenky, i když se ve snímku občas sem tam nějaká mihne. Nezbývá než závidět takový život, i když je tento filmem velmi silně přikrášlen. Mohlo sa tam méně „békat“, to určitě a snad to chtělo více gagů. Jak, říkám, je to jen a jen k oddechu. ()

Radek99

Miroslav Balajka měl zřejmě v plánu natočit prestižní komedii o vyčpělosti vyprázdněného (režimem protěžovaného) lidového folklóru, vyšla mu z toho ale jen prázdná manýra porevoluční grotesky, zbytečné figurkaření, snad jen ty kopaničářské zpěvy mají nějakou úroveň, ale to je opravdu hodně málo...tahle komedie dobře reprezentuje krizi československého filmu, který po tzv. sametové revoluci najednou neměl co říci. Je to jakési Dědictví Věry Chytilové naruby, ovšem zcela sterilní a okleštěné od vtipu - totiž tam, kde Bolek Polívka v Chytilové satiře exceluje a celý snímek stojí prakticky jen na něm, tam je Břetislav Rychlík úplně bezradný a coby Atlas se klátí k zemi nejen pod náporem slivovice, ale i pod tíhou své role. ...ani smrt nebere je tak naprosto plochým filmem a coby satira o vyprázdněnosti moravského folklóru (tak protěžovaného za období komunismu) vlastně funguje jen pramálo... ()

• Film bol natáčaný v Oravskej Lesnej, Velkej nad Veličkou a v Javorníku nad Veličkou. (dyfur)