• Kanada

Road movie / Drama

Velká Británie / USA, 2016, 163 min

Star už má plné zuby svého neuspokojivého života, takže se jednoho dne prostě sebere, opustí rodinu (že jsou ty dvě děti její sourozenci, jsem tedy pochopila až z obsahu distributora) a vyrazí na cestu Amerikou. Zamiluje se do Shii a dvě hodiny s ním prodává časopisy (nebo se o to aspoň snaží). Snímek je zajímavý hlavně díky tomu, že ukazuje životní styl jiných lidí než jsme my, lidí, kteří mají trochu převrácené životní hodnoty, kočují a vyhovuje jim tento druh svobody. Já jsem se s nimi neztotožnila, hlavní hrdinové mi nebyli sympatičtí, ale respektovala jsem jejich volbu. Plusový bodík si zaslouží soundtrack, minusem je úmorná stopáž.(19.10.2016)

• Lischai

Je to dlouhé, nic se tam nestane a neskončí to, jen to přestane. Na začátku je fajn atmosféra bezvýchodného léta, kdy se parta divno-lidí potlouká v transitu Amerikou a dělá binec - a vy pořád čekáte, až ta expozice skončí a něco se začne dít: jenže nezačne; takové to bude už celou dobu. Jenže když se ochodí to prvotní okouzlení atmosférou, najednou začne být nuda na to koukat.(1.2.2017)

Novodobá, vyprázdněná nádhera snímaná citlivě a opatrně - ponořená do metafor s živočichy, chytání hmyzu (propuštění včel, želvy na svobodu) nádherných ručních záběrů na panorama Ameriky, sexu, vztahu Star a Jakea. Hypnotické zpomalovačky tance, emocionální zápletky života. Pro někoho možná artově a hudebně kontroverzní (žánrově návrat do starých časů), ale tohle je realita a Andrea Arnold ji točí dokonale. American Honey rozhodně není pro masy, ale náročnější publikum hltající Gummo, nebo vizuální Spring Breakers. Závěrečná scéna v doplnění God's Whisper mrazivá, záběr ve vodě úžasný. ___ po velkém plátně zvukově trojnásobně vtahující [Cinematik, 2017].(20.2.2017)

Geniální synergie obrazu a zvuku, promítající se do explicitní zpovědi (white trash) mladé generace zažívající vlastní verzi Amerického snu. Andrea Arnold rozhýbává své těžko uchopitelné a definovatelné postavy vstříc vyprázdněnému (dějově) a cyklizovanému roadtripu, který je protkán mininarativními odbočkami, interakcemi mezi postavami, které příběh zdánlivě nikam neposouvají. Nicméně při bližším prozkoumání motivu přírody ve spojitosti s hlavní hrdinkou nás společně s ní čeká vytoužená katarze...Díky stopáži, tématu a vyprázdněné naraci zaměřené na užší diváctvo. Podmanivá pocitovka.___Erudovaný rozbor hudby, resp. textu a jeho významu přenechám veleváženému uživateli Steadicam.(21.1.2017)

Nebudem k tomuto filmu asi rozpisovať dlhý komentár, lebo si myslím, že sa dá zväčša ohodnotiť len jedným slovom a to je okey. Všetko je podľa mňa na tomto filme v kategórii okey, s výnimkou dvoch vecí. V prvom rade je to naša hlavná hrdinka. Občas síce krútim hlavou nad jej naivnosťou a istou dávkou dobrosrdečnosti. Nie vždy, lebo občas to skutočne prinesie pekné momentky a myslím si, že aj ukáže jej dobré srdce. No potom si myslím, že čo sa týka Jakea, tak ho mala poslať niekam už oveľa skôr, kým jej ten vždy dokáže zamotať hlavu. Ale inak si myslím, že tu máme silnú protagonistku, ktorej akcie nás budú baviť sledovať. Je veľmi sympatická. Vzťahy medzi všetkými zamestnancami sú super. Máme pocit, že vnímajú jeden druhého ako rodinu a každý má svoje zvláštnosti, ktoré ho robia zaujímavým. Škoda, že sa im film nevenuje viac, no kedykoľvek je partia v autobuse spolu, má to vynikajúcu atmosféru. A ešte jedno je dobré. Hudba vo filme. Pasuje tam a dodáva tam ešte viac príjemnej atmosféry. Na druhú stranu si ale aj myslím, že sa to dalo spraviť aj kratšie. Film je strašne natiahnutý a akosi nás chce v tomto svete držať čo najdlhšie, no myslím si, že to nebolo nutné. Mohlo to ísť svižnejšie, aby sme si viac ako diváci film užili. Lebo jeho tempo je dosť pomalé a každú minútu budete cítiť. Z toho výsledne plynie asi len toľko, že som rád film videl, neviem, či by som si ho niekedy pozrel znovu, ale som rád, že som ho videl aspoň raz. Či by som ho odporúčil je otázne. V prvom rade to nie je ľahký oddychový film a v druhom rade si myslím, že to určite nie je pre každého. Hodnotenie: C+(1.8.2017)

• - Herec Shia LaBeouf (Jake) byl zraněn při natáčení, když prováděl kaskadérský kousek, který zahrnoval rozbití okna jeho vlastní hlavou. Herec vyvázl po tržných zraněních hlavy a rukou s několika stehy. (filmsim)

• - Timeline: Režisérka začala psát scénář v roce 2013. Později se nechala slyšet, že vycházela z článku New York Times, který veřejnost informoval o skupinách lidí, prodávajících předplatné časopisů. O rok později byli ohlášeni producenti a název filmu. V březnu 2015 proběhly první castingy v Oklahomě. Režisérka hledala talenty na plážích a ulicích a oslovovala podnapilé mladistvé. Na pláži režisérka narazila také na Sashu Lane i s jejími přáteli, kteří byli na jarních prázdninách. Zbytek obsazených herců byl nalezen na parkovištích, staveništích a ulicích. V dubnu byl obsazen Shia LaBeouf. Začalo se natáčet v květnu ve městech Muskogee, Okmulgee a Norman v Oklahomě. O něco málo později se štáb pohyboval v Mission Hills v Kansasu a v okolí Kansas City v Missouri. Natáčení poté probíhalo také v Missouri Valley v Iowě, v Omaze a Grand Islandu v Nebrasce a ve Willistonu v Severní Dakotě, kde byl po zranění hospitalizován Shia LaBeouf. Poslední klapka padla 5. července. Na počátku roku 2016 zakoupila práva na kinodistribuci společnost A24. Film si odbyl premiéru 15. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes, kde soutěžil o Zlatou palmu. Road film se objevil v kinech 30. září. (Hal_Moore)

• - Jedenáct z patnácti ústředních představitelů nemělo žádnou předchozí hereckou zkušenost, včetně objevu filmu, Sashi Lane, kterou režisérka potkala na pláži. (Zdroj: Cinemart)