Za plotem

Over the Hedge

Za plotom

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2006, 83 min

První polovina jest banálním příběhem roztomilých postaviček, které se neustále placatí sem a tam, že by to jeden nejraději vypnul. Pak se však příběh rozjede a začíná nabírat obrátky, aby v závěru - a nejen metaforicky - doslova explodoval. Chvílemi to vypadá, že autoři nechají tu milou rodinku opravdu brutálně povraždit. Skvělá scéna skunk(ová)+kocour připomene klasické kreslené americké grotesky. Český dabing je mimořádně povedený a vtipný. Jo, a mám slabost pro mývaly! Páč jestli se nudíte, tak si kupte medvídka mývala...(15.12.2010)

Scénář: Len Blum, Lorne Cameron, David Hoselton, Karey Kirkpatrick .. S mírnou obavou, způsobenou nebývale početnou záplavou druhořadých dětinských animáků, jsem usedl do kina a zaposlouchal se do solidního českého dabingu. První liga Pixar snímku tohle sice není, ale celek rozhodně (dospělého) diváka neurazí. Humoru se na nějaké extrémní uzemnění dostává jen ve skromných dávkách, naštěstí vše stojí na rozmanitých postavách, spoustě inteligentních ingrediencí a osvěžujících nápadů. Zajímavá je technologická stránka filmu, přesto k maximu mající své slabší chvilky a v několika momentech hraničící až se samoúčelností. Příběh je svižný a postupně graduje do finále, ve kterém se mísí hutná akční jízda s potřebnou porcí rodinné morality a kde si i vesměs otravná veverka (dětičky ovšem musí chrochtat blahem) poupraví reputaci.. 75%.(19.6.2006)

Soundtrack Rupert Gregson-Williams: 1. Family Of Me – Ben Folds ,2. RJ Enters The Cave – Rupert Gregson-Williams ,3. The Family Awakes - Rupert Gregson-Williams ,4. Heist – Ben Folds ,5. Lost In The Supermarket – Ben Folds ,6. Lets Call It Steve - Rupert Gregson-Williams ,7. Hammy Time - Rupert Gregson-Williams ,8. Still – Ben Folds ,9. Play? - Rupert Gregson-Williams ,10. Rockin’ The Suburbs (Over The Hedge Version) – Ben Folds featuring William Shatner ,11. The Inside Heist - Rupert Gregson-Williams ,12. RJ Rescues His Family - Rupert Gregson-Williams ,13. Still (Reprise) – Ben Folds ,(12.5.2011)

Zvířátka se po dlouhé zimě probudí a zjistí, že kolem jejich lesa vznikla satelitní zástavba domů. Postupně si musí zvykat na lidi a na jejich chování. Lidé se ale zvířátek bojí. Protože mýval ukradl medvědovi zásoby na zimu, musí mu je spolu se svými kamarády znovu obstarat. Později se do toho zaplete i hubitel škůdců, kterého si jedna paní zavolá. Nakonec vše dopadne dobře a zjistíte, co se stane, když veverce dáte kofein. ;)(31.1.2013)

Vtipná jízda, která dospělé nejen neurazí, ale i pobaví. Některé vtípky mají pointy "na pokračování" a vyplatí se plné soustředění. Zajímavé je užití i "globálního měřítka" dobývání ledničky, podobně jako v Době ledové. Od Úžasňákových tady tak dobrý 3D animák nebyl. Všechny zveřejněné trailery docela klamou tělem, v kině jde o mnohem lepší zážitek než s použitím QT7. Jedinou nevýhodou návštěvy kina je, že si všimnete, že na renderingu mohli ještě nějaký ten pátek pracovat... (80%)(8.6.2006)

• - Film měl mít původně premiéru už v prosinci 2005. Nakonec byla ale o půl roku odložena. (Karlos80)

• - Adaptace známého komiksového stripu vydělala během prvního víkendu (19. – 21. 5. 2006) 38,4 mil. dolarů a celkový výdělek v kinech USA překročil 150 milionů. (imro)

• - Historie filmu začala už v roce 1997, když studio Fox koupilo práva a chtělo vytvořit hraný film kombinovaný s počítačově dotvořenými zvířátky. (imro)