Bratříček Karel

• Polsko Braciszek Karel (více)

Karel Kryl polskýma očima. Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu režisérka Krystyna Krauze. (Artcam Films)

Rozjimatel

3,5 Veľmi dobre nakrútený dokument o Karlovi Krylovi, z ktorého som sa o ňom dozvedel množstvo zaujímavých informácií (netušil som napríklad o jeho popularite v Poľsku). Čo mi na dokumente najviac prekáža je, že je predovšetkým o politike a politických postojoch, už menej o Krylovi-umelcovi a ešte menej o Krylovi-človeku. Tak nejak to zodpovedá všeobecne vnímaného obrazu Kryla ako silne angažovaného, večného rebela. ()

Kamas

"Sama jdu bosa po lese, slza jak rosa sklouzne se, po křídle vosím na stezku, napiš mi prosím o stesku" Sedm básniček na zrcadlo, 1974 ()

arcticsky

Zase je to tady - o našich hrdinech dokáží natočit mnohem lepší filmy Poláci. Geniální Hořící keř je toho důkazem a Bratříček Karel pokračováním. ()

agassi68

Prekvapujúco populárny v Poľsku a tak trochu nedocenený na Slovensku. Postavou malý, duchom a morálkou veľký Karel je a bude inšpiráciou aj v budúcnosti lebo znovu smerujeme do rovnakých sračiek.. ()

Inozuka

K úplnému zážitku mi chybělo, že polsky hovořící protagonisté nebyli překládáni - moje znalost polštiny není valná a rušilo mě, že dobré třetině filmu ne úplně rozumím. Na druhou stranu si říkám, že se patrně jednalo o chybu promítače v kině Portyč v Písku, který prostě nezapnul titulky. Ale ať už tak nebo tak, film Bratříček Karel nabízí trochu jiný - možná krapet moc idealializovaný - pohled na jednoznačně nejvlivnějšího československého barda. Vždy je fajn vidět, jak naše kulty vnímá někdo ze zahraničí - poskytuje to malému sebestřednému národu příležitost alespoň k částečné sebereflexi. Tady se to povedlo a výsledek určitě stojí za zhlédnutí... ()

Krysap

Krásně natočený, hodně smutný.. dozvěděla jsem se věci, který jsem netušila. Zamrzelo skoro prázdný kino. ()

pestak

Konečně dokument,který Krylovi vzdává zasloužený hold. Ukazuje ho z různých uhlů pohledu jako strhujícího zpěváka, bojovníka za pravdu a citově,snadno zranitelného muže. Co by řekl dnešní politické scéně prasečí,odporný,slizký hlavě na hradě těžko říci pozitivní písně by asi nenapsal. Polská režisérka si všímá i Krylovi euforie po návratu během sametové revoluce a následné zklamání a zahořklost z dalšiho vývoje společnosti. ()

MirkaP

Dokument přínosný zejména osvěžujícím polským pohledem. Myslím, že dluh byl paní režisérkou úspěšně splacen. ()

strelenka

Je to aktuální. Je to od srdce o srdci. Je to naše minulost, která se začíná opět rozrůstat v podivně zdeformovaných tvarech i teď. Je to o životě člověka, který miloval být Čechem a byl za to náležitě hrdý. Je to chytlavé, mě to chytlo za srdce a oko nezůstalo suché. Dost často napříč celým filmem. A je mi smutno ještě kvůli jedné věci, a to že jsou mezi námi tací, kteří ani nedají šanci tomu být náležitě hrdí na naši malou zem a raději poslouchají americké hity aniž by rozumněli textu. Potom si říkám, že jsem ráda, že já to tu miluji. Jsem ráda, že byl ubráněn, zachráněn a vyvinut náš překrásný jazyk a všem, kteří jakkoliv bojovali za naši krásnou zem a jazyk ze srdce děkuji. I vám pane Kryle. Nechtěla bych vidět jak by jste se vztekal teď... ()

blondboss

Toto je ten typ dokumentu, ktorý je potrebný na pripomenutie veľkých osobností spoločenského života, ale pokiaľ k danej osobnosti nemáte vytvorený nejaký výraznejší vzťah, tak vás to proste nebude baviť. Mňa Krylove pesničky nikdy veľmi nezaujali, ale pre jeho fanúšikov je tento snímok určite povinnosťou, nakoľko je zaujímavo a fakticky spracovaný. Čudujem sa len, že to viac-menej bolo na pleciach Poliakov. 50 % ()

Wulz

Nejlepší Dokument o Karlovi vůbec.  Nejlepší Dokument vůbec.                                   vůbec.  Dojemná záležitost.  Viděno hned několikrát. ()

hufnagel

Jeden z mála ľudí,ktorému záležalo na svojom národe a svojou tvorbou to celý život dokazoval.A politici u nás v oboch štátoch nenechali kameň na kameni.Moc a peniaze sú silnou drogou,kde svedomie ostáva na druhej koľaji.Karel to cítil už podľa toho listu z roku 1969.A už úplne absurdné krivé zrkadlo bola tá hymna spievaná so súdruhom národným umelcom socializmu. ()

rigby

Jediné mínus na tomto dokumentu je skutečnost, že ho museli natočit Poláci. Karel Kryl by si zasloužil důstojný životopisný dokument od svého národa, ale to ho asi nepotká. Tak aspoň děkuji do Polska, moc děkuji... ()

uhlerado

Tak Karla som mal vždy rad a aj do hodiny zahrám na gitare, i keď dnešná mládež nemá šajnu wocogo a ani nerozumie českým ťažším výrazom. Well, film je veľmi pekný, prierez životom a nastolenie otázok, prečo sa stalo to a to. Nahliadnuť môžeme aj do rodinného a osobného života Karla. Všetko sa odvíja od detstva... ()

hony23

Ve chvíli, kdy upadáte v depresi z toho, že lump s estébáckou minulostí zahrnuje naši zem do svého holdingu a kdy komunistické mlátičky získávají vysoké funkce díky politickým handlům s Okamurovci a Babišovci, je balzámem na duši tento dokument o jednom z největších písničkářů našich dějin, který svými geniálními texty nemilosrdně tepal zločinný komunistický režim. ()

Tomas_PO

Pozeraniu dokumentu, ako aj jednej hviezde navyše, určite napomohla situačnosť 50teho výročia okupácie. Zaujalo však najmä časové poňatie Krylovej kariéry, ktoré bolo spracované až do obdobia post-revolučného a konfrontovalo Kryla s nepoznaným post-komunistickým zriadením. Rovnako fakt, že to museli natočiť až poliaci. ()

MrKrahujec

Velice kvalitní dokument o hudební i básnické osobnosti Karla Kryla, jehož umělecký význam je už zcela nesporně na úrovni Boba Dylana i Vladimíra Vysockého (s nimiž bývá srovnáván nejčastěji). Už jen tento fakt by měl stačit, aby byl tento film báječný, a přece z něj nakonec mrazí: jak je vůbec možné, že ho museli natočit Poláci?! Jeden z největších českých básníků vůbec (a že jako národ máme na tomto poli bohatou úrodu!) a takový mistr českého jazyka (jen si vzpomeňte na jeho až ekvilibristické slovní hříčky, či rýmové rekordy!) - a žádný český režisér, ani dokumentarista nenašel dost odvahy vytvořit takto důstojnou vzpomínku!! Teď vážně nevím: znamená to, že si jako národ Karla Kryla pořád ještě vůbec nevážíme, anebo v nás jeho život a dílo stále vzbuzuje ten starý strach? To by ale znamenalo, že nic z toho, co tak vášnivě a pravdivě odsuzoval, dosud nepadlo... ()

mr.okurek

Lidé upřímně plačící a tleskající na konci projekce. Ten film je dobře natočený, pojednává o úžasném člověku a hlavně má smysl. ()

DrifterSoul

Děkuji Polákům za tento dojemný...a tak aktuální dokument. " A lůza pod platanem / Radu Moudrých věší / a zástup kacířů / se raduje a jásá / Vždyť prvním z rytířů / je veličenstvo Kat / Vždyť prvním z rytířů / je veličenstvo Kat..." ()