poster

Geronimo

 • Česko

  Geronimo: Americká legenda

 • USA

  Geronimo: An American Legend

 • Slovensko

  Geronimo: Americká legenda

Drama / Western / Historický

USA, 1993, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • majo25
  ***

  Kvalitný vojnový western, ktorý síce nemá práve najoriginálnejšiu tému, ale svoje si zastane. Kvalitné obsadenie, ktoré vôbec neohrozil aj mladý Damon, je to, na čom sa dá stavať. Wes Studi v roli Geronima sa na takéto postavy skvele hodí. Tempo je dosť malátne, akcie je primálo, ale vynahradzuje to atraktívnymi exteriérovými scenériami a aj tým, že nijak neprifarbuje jednu či druhú stranu. Bodíky taktiež získava aj výprávnym rozprávaním mladého dôstojníka. Veľmi silné 3 hviezdy.(12.6.2017)

 • gumli
  ***

  Priemerný film o známej postave z amerických dejín.Ale dejiny sú často prepisované,dnes ťažko povedať aký bol v skutočnosti.Tú je Geronimo vykreslený ako čestný,poctivý muž.Len škoda že film je hodne stereotypný,ako mnoho filmov tohoto žánru.Dobré sa pozerá na drsnú púštnu krajinu.Iné pramene opisujú Geronima oveľa drsnejšie,ako surovca,vraha a násilníka.Film ako taký sa v podstate zaoberá genocídou severoamerických indiánov.História je veľmi zložitá a ošemetná vec.Preto ja tento film beriem s rezervou.Nechce sa mi veriť že Geronimo bol taký čestný, poctivý,on totiž ani nemal dôvod byť taký,skôr naopak.(8.8.2009)

 • sator
  *****

  Podle režiséra Waltera Hilla existuje delší verze filmu, režisér byl donucen snímek zkrátit o dvanáct minut. Podle jeho vlastních slov popisuje neuvedenou verzi jako „zatraceně dobrou“ a doufá, že studio  tuto verzi někdy vydá na DVD. Al Sieber (Robert Duvall) umírá ve filmu při přestřelce v které chrání Apačského vojenského zvěda. Realita je ale taková, že odešel od armády a pomáhal se stavbou silnice. V 63 letech ho zabil při odstřelu balvan který hrozil zavalit jeho Apačské spolupracovníky a který se snažil Sieber zadržet. Celý život s indiány bojoval, mnoho jich zabil sám byl nesčetněkrát raněn a nakonec umírá při jejich ochraně.Tvůrci tedy aspoň odkázali na jistou ideovou podobnost se skutečností. Charles B. Gatewood (Jason Patric)  byl vedle zdravotních problémů způsobených expozicí na jihozápadě, také těžce zraněn ve válce v Johnson County. Před svým odchodem do civilu byl nominován na vyznamenání" Medal of Honor",  bylo mu ale odepřeno.V roce 1895 odchází z armády, o rok později umírá na rakovinu žaludku ve 43 letech. (1.12.2019)

 • kingik
  **

  Ambiciozní snímek, který nedostál svých ambicí. Příběh rudokožce Geronima bojujícího proti mexickým a americkým utlačovatelům měl na první pohled úplně všechno, co historické drama z dob svobodných indiánů má mít. Jenže zdání klame. Wes Studi v roli náčelníka Apačů se dlouho neumí zatvářit jako postava se kterou by divák dokázal sympatizovat. Je to div, protože v té době měl za sebou roli jiného náčelníka a z jiného kmene a sice Magui, a přehrát se do kladné role po stránce výrazové rozhodně nestihl. Jeho rejstřík hereckých schopností je značně omezený a na jeho výkonu je bezradnost po celou dobu znát. Navíc jeho hrdina nemá ani špetku charisma. Když ústřední postava selže v plné míře, tak těžko můžou napravit něco postavy vedlejší. Gene Hackman, Jason Patric anebo v té době mladičký Matt Damon jsou tak naprosto přehlédnutelní jako široká prérie. Kamera uměla vykouzlit nejeden nádherný záběr krajiny, která jakoby vypadla z popisovaného historického období a rovněž kostýmy jsou dobově autentické. Veterán Walter Hill však svůj snímek koncipoval jako rozvleklou nudu u níž neví jestli chce vyprávět poetický příběh o indiánovi jehož pověst měla svoji legendární váhu anebo jestli chce snímku na poslední chvíli dát akční náboj. Přitom akčních scén tak poskrovnu a to o Hillovi vím, že v akci si lebedí. Každý záběr ve kterém se tetelí horký vzduch jako by symbolizoval, co asi diváka čeká. Věřte, že pozorovat ten vzduch je záživnější než se dívat dvě hodiny na strnulý obličej Wese Studiho, kterému jeho dobráckého indiána ani trochu nevěříte. Hlavní představitel se na kladného hrdinu nehodí a zbytek spasila krajinářská kamera Lloyda Aherna II. Scénář béčkového Johna Miliuse měl shnít na prudkém poledním slunci vyprahlé prérie anebo ho měli sežrat supi. Film nekompromisně komerčně vyhořel. Mé hodnocení: 40%(26.1.2014)

 • PALINO
  **

  Postava apačského Indiána Geronima je mi známa z počutia a rád by som sa o nej dozvedel i niečo viac, no po zhliadnutí tohto filmu ma trochu prešla chuť. Ani sa nedá povedať, že by GERONIMO: AMERICKÁ LEGENDA bol vyslovene zlý film, je "len" slabý, nenápaditý, nevýrazný, nudný, skrátka bez chuti a zápachu. Na druhej strane ponúka vcelku kvalitné herecké obsadenie, aj keď hlavné postavy neuspeli tak, ako mali. Wes Studi nám v úlohe Geronima nedáva veľa príležitostí, aby sme s ním sympatizovali a Jason Patric zase nedokáže byť takým ťahúňom, takže musíme sledovať film bez výraznejšieho hlavného hrdinu. Príbeh v sebe ukrýva určitý potenciál, no jeho spracovanie bohužiaľ nabáda k tomu, aby sme naň za pár dní zabudli.(4.1.2005)

 • Matt Damon

 • - Původně měl být do jedné z hlavních mužských rolí postavy poručíka Charlese Gatewooda obsazen herec Patrick Swayze, ale roli nakonec získal Jason Patrick mimo jiné pro jeho mimořádné jezdecké schopnosti, díky kterým se v náročných jezdeckých scénách nenechal nikdy zastupovat kaskadérem. (Lynette)

 • - Režisér Walter Hill se v Hollywoodu v 90. letech poněkud nechvalně "proslavil" nejen tímto westernovým snímkem, ale taktéž jiným životopisným westernem, a to filmem Divoký Bill (1995). (Lynette)

 • - Herci, štáb i režisér Waltera Hilla si velmi stěžovali, že film byl natáčen po celou dobu za velkého kvapu a tlaku ze strany hollywoodských producentů, kteří kladli důraz na rychlost natáčení spíše než na kvalitu filmu a historické reálie. Například jihoamerický indiánský herec Pato Hoffmann, představitel apačského medicinmana Snílka, se po natáčení svěřil, že neměl kvůli producentům čas ani možnost připravovat se se svými hereckými kolegy na jednotlivé scény, ač to bylo nutné. Náročné šamanské rituální apačské tance se natáčeli přímo „z oleje“ bez nutné přípravy, i když žádný z indiánských herců tyto tance předtím nikdy netančil a ani je neuměl. Ve filmu je prý proto velmi mnoho historických nepřesností. (Lynette)