Reklama

Reklama

Geronimo

  • Česko Geronimo: Americká legenda (více)
Trailer

Obsahy(1)

Žádná kulka, ani zbraň ho nedokázala zastavit. Americký western o slavném apačském bojovníkovi, který obětoval vše pro svůj lid... Čirikavové byli posledním apačským kmenem, který vzdoroval vládě Spojených států a odmítal se podřídit životu v indiánských rezervacích. Pod vedením statečného náčelníka Geronima dokázali čelit několik let mohutné armádní přesile. Život apačského náčelníka je ale dodnes zahalen pochybnostmi. Někteří ho vnímají jako neohroženého obhájce indiánských práv, druzí v něm naopak vidí obyčejného vraha. Jeho pozoruhodný osud se stal inspirací pro řadu literárních a filmových námětů, ve většině případů ale bývá znázorněn jako symbol hrdinného boje za svobodu a důstojnost svého kmene. Také westernový snímek z roku 1993 líčí legendu o indiánském bojovníkovi, který obětoval vše pro svůj lid. Děj zachycuje nejznámější období náčelníkova života. Začíná v roce 1881, kdy se vzpurný Geronimo vzdává a pod dohledem malé armádní jednotky odchází do rezervace. Na bezproblémový přesun dohlíží zkušený poručík Charles Gatewood, který k němu chová velký respekt. Jenže snaha o nastolení míru v rezervaci nevydrží dlouho a Geronimo se po krvavém povstání dává na útěk. S hrstkou bojovníků čelí obrovské přesile a útlaku americké armády... V hlavní roli legendárního apačského náčelníka se představil známý herec indiánského původu Wes Studi (Tanec s vlky, Poslední mohykán), držitel čestného Oscara za celoživotní dílo. Hvězdné herecké obsazení doplňují Gene Hackman jako generál Crook, Jason Patric jako čestný poručík Gatewood a začínající Matt Damon jako nezkušený poručík, který se stává svědkem mimořádných událostí a tragického osudu Čirikavů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Několikátý pokus o popsání slavné Geronimovy životní cesty, tentokrát v značně neatraktivním a náročném hávu. Nedá se říci, že by chyběl kvalitní scénář (zkušený John Milius) ani dobré herecké výkony. Jako krok vedle se však ukázalo, na první pohled přínosné, angažování rodilého Čerokéze Wese Studiho, který svoji postavu příliš odbyl, přesně na indiánský způsob. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $35miliónovTržby USA $18,635,620Tržby Celosvetovo $19,160,000║ V prvom rade veľmi exkluzívne obsadenie, cieľavedomá réžia a pútavý príbeh. Už som nejaké filmy videl kde vystupovala postava Geronima a aj v tomto prípade to bolo dosť strhujúce ako to medzi zúčastnenými iskrilo. /70%/ ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Nečekaně nudný western, který láká na velice sympatickou hereckou sestavu, prvních pár desítek minut je i jakžtakž zajímavý a má spád, ale postupem času se změní ve spoustu hezkých, ale zbytečných obrázků krajiny a v záplavu nezáživného tlachání, které tu a tam naruší zručně natočená přestřelka. Měl jsem pocit, že se dívám na televizní snímek (samozřejmě nemám nic proti televizním snímkům, ale Geronimo vypadá opravdu levně a odbytě), který navíc jako by trval dvě a půl hodiny. Nehrát v něm pánové Hackman, Duvall a Studi, dal bych snad ještě o hvězdu méně. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od typického westernu, který obvykle své hrdiny hodně heroizuje, je ztvárněný osud legendárního apače Geronima někde jinde. Zjevně klade důraz na realitu a je natočen bez příkras a mýtů. Pravdou je také, že film nemá vyloženě velkolepost výpravného dobrodružství, ale je zasazen do podmanivých exteriérů a objasňuje dobře temnou kapitolu dějin Spojených států amerických. Z indiánů udělali psance ve své vlastní zemi a nabídli jim neúrodnou poušť. Nakonec nesčetněkrát použitý a letitý slogan: dobrý indián je mrtvý indián, mluví za vše. Potud tedy doložitelná fakta. Ale to jsem odbočil, tak zpět k filmu. Tenkrát to tak nějak vlastně mohlo být a herec Wes Studi s ostře řezanou tváří se na Geronima dokonale hodil. A celý příběh působí vzdor svému hollywoodskému původu velmi reálně a jeho hlavní kvalita je přeci jenom v něčem jiném, než jen ve znalostech o indiánech z westernů či mayovek. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně nezáživný a velkohubě se tvářící western, který je nabitý velkými jmény (Hackman, Patrick, Duvall, Damon), ale absolutně nic se zde po celou dobu neděje. Studi byl schopen zahrát mnohem většího dravce, než mu bylo řečeno. Jeho Geronimo je nezajimavý charakter a dokázal spíše než bojem a horkokrevností zaujmout svou vynikající angličtinou. Akce je skutečně jen v několika málo momentech a na Hilla překvapivě nic moc. Po zbytek stopáže se Geronimo tak nějak vleče, pachtí, ani neví kam. Nudná břečka bez nápadu a drajvu. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (9)

  • Apačský náčelník a šaman Geronimo (Wes Studi), indiánským jménem Goyathlay nebo Gokhlayeh, znamená v překladu: „Ten, který zívá“, zkráceně Zíval. (sator)
  • Charles B. Gatewood (Jason Patric) byl vedle zdravotních problémů způsobených expozicí na jihozápadě, také těžce zraněn ve válce v Johnson County. Před svým odchodem do civilu byl nominován na vyznamenání „Medal of Honor“,  bylo mu ale odepřeno. V roce 1895 odchází z armády, o rok později umírá na rakovinu žaludku ve 43 letech. (sator)
  • Al Sieber (Robert Duvall) umírá ve filmu při přestřelce, ve které chrání Apačského vojenského zvěda. Realita je ale taková, že odešel od armády a pomáhal se stavbou silnice. V 63 letech ho zabil při odstřelu balvan, který hrozil zavalit jeho Apačské spolupracovníky a který se snažil Sieber zadržet. Celý život s indiány bojoval, mnoho jich zabil sám byl nesčetněkrát raněn a nakonec umírá při jejich ochraně. Tvůrci tedy aspoň odkázali na jistou ideovou podobnost se skutečností. (sator)

Reklama

Reklama