Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Žádná kulka, ani zbraň ho nedokázala zastavit. Americký western o slavném apačském bojovníkovi, který obětoval vše pro svůj lid... Čirikavové byli posledním apačským kmenem, který vzdoroval vládě Spojených států a odmítal se podřídit životu v indiánských rezervacích. Pod vedením statečného náčelníka Geronima dokázali čelit několik let mohutné armádní přesile. Život apačského náčelníka je ale dodnes zahalen pochybnostmi. Někteří ho vnímají jako neohroženého obhájce indiánských práv, druzí v něm naopak vidí obyčejného vraha. Jeho pozoruhodný osud se stal inspirací pro řadu literárních a filmových námětů, ve většině případů ale bývá znázorněn jako symbol hrdinného boje za svobodu a důstojnost svého kmene. Také westernový snímek z roku 1993 líčí legendu o indiánském bojovníkovi, který obětoval vše pro svůj lid. Děj zachycuje nejznámější období náčelníkova života. Začíná v roce 1881, kdy se vzpurný Geronimo vzdává a pod dohledem malé armádní jednotky odchází do rezervace. Na bezproblémový přesun dohlíží zkušený poručík Charles Gatewood, který k němu chová velký respekt. Jenže snaha o nastolení míru v rezervaci nevydrží dlouho a Geronimo se po krvavém povstání dává na útěk. S hrstkou bojovníků čelí obrovské přesile a útlaku americké armády... V hlavní roli legendárního apačského náčelníka se představil známý herec indiánského původu Wes Studi (Tanec s vlky, Poslední mohykán), držitel čestného Oscara za celoživotní dílo. Hvězdné herecké obsazení doplňují Gene Hackman jako generál Crook, Jason Patric jako čestný poručík Gatewood a začínající Matt Damon jako nezkušený poručík, který se stává svědkem mimořádných událostí a tragického osudu Čirikavů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (58)

Historik 

všechny recenze uživatele

Je trochu zavádějící užívat u těchto filmů označení western. Že se to odehrává na tzv. divokém západě a vystupují tu indiáni, ještě nemusí znamenat, že se jedná o western. Ten má svá pravidla. Tohle je spíš historický film. I když nedokážu posoudit nakolik přesně se drží skutečnosti. Ale troufám si tvrdit, že je to zdařilý snímek, který své téma pojal citlivě, zabalil ho do působivých exteriérů a své postavy předvedl v trefném obsazení. Je to film, k němuž se dá vracet, má rozhodně své kouzlo, ale aby si ho divák skutečně užil, musí být spřízněná duše. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $35miliónovTržby USA $18,635,620Tržby Celosvetovo $19,160,000║ V prvom rade veľmi exkluzívne obsadenie, cieľavedomá réžia a pútavý príbeh. Už som nejaké filmy videl kde vystupovala postava Geronima a aj v tomto prípade to bolo dosť strhujúce ako to medzi zúčastnenými iskrilo. /70%/ ()

Reklama

gumli 

všechny recenze uživatele

Priemerný film o známej postave z amerických dejín.Ale dejiny sú často prepisované,dnes ťažko povedať aký bol v skutočnosti.Tú je Geronimo vykreslený ako čestný,poctivý muž.Len škoda že film je hodne stereotypný,ako mnoho filmov tohoto žánru.Dobré sa pozerá na drsnú púštnu krajinu.Iné pramene opisujú Geronima oveľa drsnejšie,ako surovca,vraha a násilníka.Film ako taký sa v podstate zaoberá genocídou severoamerických indiánov.História je veľmi zložitá a ošemetná vec.Preto ja tento film beriem s rezervou.Nechce sa mi veriť že Geronimo bol taký čestný, poctivý,on totiž ani nemal dôvod byť taký,skôr naopak. ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

Nuda. Hodně slabé, pomalé, líné zpracování bez jiskry. Na filmu se podílejí kvalitní herci i schopný tvurčí tým. Bohužel Geronimovi chybí napětí. Celé je to takové strnulé a melancholické. Vlastně celou dobu se nahání geronimo s dvojicí vojenskch důstojníků jež ho má zajmout a dopravit do vězení. Sem tam Geronimova banda odpraví nějaké bělochy, sem tam vojáci nějakého rudocha. A to pořád dokola v bleděmodrem. Tato jediná dějová linie je proložená ehm hezkými záběry na americké širé pláně. A to je asi tak všechno. Zklamal i Wes Studi v roli samotného posledního velkého náčelníka. Herec, který se proslavil rolí záporáka v Posledním Mohykánovi, působí hodně nesympaticky. Za celý film nepředvede nic zajímavého co by zasloužilo pozornost. Jedinou povedenou stránkou filmu je skvělá kamera. Bohužel líbivé až sem tam kýčovité obrázky americké přírody Geronima nespasí. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Asi to bylo příliš zkratkovité, některé scény možná ani nešly pochopit bez předchozího studia severoamerických Indiánů, především atabaskické jazykové skupiny, a jejich zoufalého boje o přežití na svobodě. Zcizující byl přitom také pohled do tváře hlavního hrdiny (byl-li to vůbec Geronimo), která měla mnohem ostřejší rysy a koutky úst sice svěšené, ale ne tolik. Ikonografická podoba mi tu chyběla mnohem více než jinde. Rovněž jeho verbální prezentace nebyla zvolena příliš citlivě, o interakci s proindiánskými příslušníky vojska raději nemluvě. Ostatně: s Geronimem jsem se pokrevně nesbratřil. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (9)

  • Al Sieber (Robert Duvall) umírá ve filmu při přestřelce, ve které chrání Apačského vojenského zvěda. Realita je ale taková, že odešel od armády a pomáhal se stavbou silnice. V 63 letech ho zabil při odstřelu balvan, který hrozil zavalit jeho Apačské spolupracovníky a který se snažil Sieber zadržet. Celý život s indiány bojoval, mnoho jich zabil sám byl nesčetněkrát raněn a nakonec umírá při jejich ochraně. Tvůrci tedy aspoň odkázali na jistou ideovou podobnost se skutečností. (sator)
  • Herci, štáb i režisér Waltera Hilla si velmi stěžovali, že film byl natáčen po celou dobu za velkého kvapu a tlaku ze strany hollywoodských producentů, kteří kladli důraz na rychlost natáčení spíše než na kvalitu filmu a historické reálie. Například jihoamerický indiánský herec Pato Hoffmann, představitel apačského medicinmana Snílka, se po natáčení svěřil, že neměl kvůli producentům čas ani možnost připravovat se se svými hereckými kolegy na jednotlivé scény, ač to bylo nutné. Náročné šamanské rituální apačské tance se natáčeli přímo „z oleje“ bez nutné přípravy, i když žádný z indiánských herců tyto tance předtím nikdy netančil a ani je neuměl. Ve filmu je prý proto velmi mnoho historických nepřesností. (Lynette)
  • Film byl natáčen ve filmových studiích Sony Pictures v kalifornském Culver City v Kalifornii a v utažském městě Moab. (Lynette)

Reklama

Reklama