Geronimo

Geronimo: An American Legend

Geronimo: Americká legenda

Drama / Western / Historický

USA, 1993, 115 min

"Apačové věří, že pouť posiluje ducha.." To jako pouť s Michalem Davidem a kolotoči ?? ;) Tak to díkybohu ne !! Faktem zůstává, že indiáni věřili různým věcem, na spoustě z nichž nelze shledávat vůbec nic špatného.. Ale já taky věřil !! Bláhově věřil, že mě Geronimo pobaví.. Taky kdo by to byl jen řekl, že když se potkají takoví dva ukruvní bouráci, za jaké já prostě Waltera Hilla i Johna Miliuse už léta považuju, vzejde z toho navzdory lahůdkovému obsazení taková filmová nehoda, že ?! Špatný western a veliké zklamání !!(14.7.2015)

• Ruut

Nuda. Hodně slabé, pomalé, líné zpracování bez jiskry. Na filmu se podílejí kvalitní herci i schopný tvurčí tým. Bohužel Geronimovi chybí napětí. Celé je to takové strnulé a melancholické. Vlastně celou dobu se nahání geronimo s dvojicí vojenskch důstojníků jež ho má zajmout a dopravit do vězení. Sem tam Geronimova banda odpraví nějaké bělochy, sem tam vojáci nějakého rudocha. A to pořád dokola v bleděmodrem. Tato jediná dějová linie je proložená ehm hezkými záběry na americké širé pláně. A to je asi tak všechno. Zklamal i Wes Studi v roli samotného posledního velkého náčelníka. Herec, který se proslavil rolí záporáka v Posledním Mohykánovi, působí hodně nesympaticky. Za celý film nepředvede nic zajímavého co by zasloužilo pozornost. Jedinou povedenou stránkou filmu je skvělá kamera. Bohužel líbivé až sem tam kýčovité obrázky americké přírody Geronima nespasí.(13.11.2006)

Je trochu zavádějící užívat u těchto filmů označení western. Že se to odehrává na tzv. divokém západě a vystupují tu indiáni, ještě nemusí znamenat, že se jedná o western. Ten má svá pravidla. Tohle je spíš historický film. I když nedokážu posoudit nakolik přesně se drží skutečnosti. Ale troufám si tvrdit, že je to zdařilý snímek, který své téma pojal citlivě, zabalil ho do působivých exteriérů a své postavy předvedl v trefném obsazení. Je to film, k němuž se dá vracet, má rozhodně své kouzlo, ale aby si ho divák skutečně užil, musí být spřízněná duše.(12.8.2010)

Několikátý pokus o popsání slavné Geronimovy životní cesty, tentokrát v značně neatraktivním a náročném hávu. Nedá se říci, že by chyběl kvalitní scénář (zkušený John Milius) ani dobré herecké výkony. Jako krok vedle se však ukázalo, na první pohled přínosné, angažování rodilého Čerokéze Wese Studiho, který svoji postavu příliš odbyl, přesně na indiánský způsob.(10.4.2005)

• Xmilden

Miluju Hillovo Red Heat! Tady se navíc k němu přidal rovněž militantní šílenec John Millius. Výsledek: Geronimo po většinu času vypadá jako nějaká levná televizní záležitost a to nejen svou výpravou. Volba Wese Studiho byla zřejmě jediná možná, tenhle člověk nás provedl počátkem 90. let všemi významnými indiánskými rolemi. Za zmínku stojí tak maximálně Robert Duvall a jedna povedená přestřelka v hospodě. Jinak je to docela bída. 45%(27.10.2014)

• - Charles B. Gatewood (Jason Patric) byl vedle zdravotních problémů způsobených expozicí na jihozápadě, také těžce zraněn ve válce v Johnson County. Před svým odchodem do civilu byl nominován na vyznamenání „Medal of Honor“,  bylo mu ale odepřeno. V roce 1895 odchází z armády, o rok později umírá na rakovinu žaludku ve 43 letech. (sator)

• - Původně měl být do jedné z hlavních mužských rolí postavy poručíka Charlese Gatewooda obsazen herec Patrick Swayze, ale roli nakonec získal Jason Patrick mimo jiné pro jeho mimořádné jezdecké schopnosti, díky kterým se v náročných jezdeckých scénách nenechal nikdy zastupovat kaskadérem. (Lynette)

• - Herci, štáb i režisér Waltera Hilla si velmi stěžovali, že film byl natáčen po celou dobu za velkého kvapu a tlaku ze strany hollywoodských producentů, kteří kladli důraz na rychlost natáčení spíše než na kvalitu filmu a historické reálie. Například jihoamerický indiánský herec Pato Hoffmann, představitel apačského medicinmana Snílka, se po natáčení svěřil, že neměl kvůli producentům čas ani možnost připravovat se se svými hereckými kolegy na jednotlivé scény, ač to bylo nutné. Náročné šamanské rituální apačské tance se natáčeli přímo „z oleje“ bez nutné přípravy, i když žádný z indiánských herců tyto tance předtím nikdy netančil a ani je neuměl. Ve filmu je prý proto velmi mnoho historických nepřesností. (Lynette)