Němý Bobeš aneb Český Tarzan

(divadelní záznam)

To, co se stalo s Cimrmanovou hrou Němý Bobeš, je výsledkem střetnutí dvou myšlenkových živlů: nezkrotného tvořivého pudu umělcova se stejně nezkrotným pudem malého českého samozásobitele. Zatím co na jedné straně vidíme obdivuhodné úsilí poznat a ztvárnit svět a dobrat se podstaty lidského konání, na druhé straně setkáváme se jen s přízemní snahou nasušit na zimu pár hub. V případě Němého Bobše ten malý, zapšklý svět Josefa Padevěta bohužel vítězí (oficiální text distributora)

Zorlac

konfrontace mezi Fiedlerovými a domácími verzemi dostává hru do dimenze kde jen stačí vytvořit divadelní flashback a diváci se dostanou do tranzu. Další část vynikající tvorby DJC. ()

umbjaz

mnohonásobná retrospektiva je opravdu ojedinělí prvek v činohrách. ještě že s tím neexperimentovali dál.. ()

Inozuka

Tahle cimrmanovská hra je jiná díky prokládání divadelního kusu semnináři, což je skvělý nápad a oproti klasickému uspořádání her divadla J.C. tak působí kus nebývale svěže. Mám naposlouchanou verzi s trochu jiným obsazením, tak mi třeba L. Smoljak jako Wasserman moc neseděl. Ale jinak super, hodně si zde užijí všichni, kdo nemusí práci Prof. Fiedlera z Vídně - důkazů, že je to naprostý diletant, zde předložili tuzemští specialisté dostatek. ()

Appleboy

Jediná hra Divadla Járy Cimrmana, která se nedrží tradičního modelu seminář - hra. Divák může sledovat, jak se vědec - restaurátor snaží slepit dohromady dramatický kus, z kterého se dochovalo asi jen 5% původního textu. Zajímavá změna, nicméně má za následek rozbití tradiční celistvé komedie. "Tak tedy vzhůru... " "Pro mě za mě, jděte si třeba do prdele!" "...do Grünbachu!" ()

Rodin

Seminář smíchaný s hrou funguje skvěle, scény vzpomínání jsou geniální, Hurych a synové, parní mlýny, vyřízeny Štruncovou, rozvibrují bránici naprosto bezchybně, ale ta krevní zkouška, ta je fakt hustá. Kdo neviděl, jako by nebyl. ()

Haller

Ach ten profesor Fiedler. Zase tu rekonstrukci hry zvrzal. Ještě že to naši vědci-cimrmanologové napravili. „A jak se to - naše značka, vaše značka - ujalo vám?” ()

AjfelCZE

"To bych si asi něco udělal. Udělal bych si ze dřeva kyj a zabil bych tě!" "Tatínek je blbec!" .... "Poznal mě!" Mám rád tenhle styl inteligentního humoru. ;) ()

Godhaj

,,Mám zde několik čísel, která mnohé napoví.“ Ač mi forma úplně neseděla, musím uznat, že úmysl pojmout tuto hru trochu jinak byl velmi originální. U herců nevidím sebemenší problém, naopak musím vyzdvihnout výkon pana Hraběty, a to jak ve hře, tak i v semináři. Jeho ukázka lovu zmijí u mě patří k vrcholu této inscenace. Jinak děj hry i seminář patří k tomu lepšímu, co jsem od divadla Járy Cimrmana viděl, není zde ani stopa po křečovitém humoru, nebo primitivním vtipům. ()

Mahowny

Prostě bezbarvé nicneříkající tlachání upovídaného strýce...no prostě nuda, nuda, šeď, šeď (skoro padesát odstínů :D) ()

pekas

Další kultovní hra. Jeden by ji zabil. Další říká, že zabít, je málo. A nejmladší kolega, by jí odpustil, což už je úplně zcestné, že. ()

vitac.

Konečně chápu, naše značka vaše značka, proč mi tahle hra nikdy nedávala při poslechu audio záznamu bez znalosti obrazu smysl:) Není to sice úplně top Cimrmanovo dílo, ale i tak vynikající zábava. ()

Lennie

Odmalička jsem krmena hláškami z her Járy Cimrmana, a práv tady zazní ty nejčastěji používané..."Hoďte na něho deku nebo ho zabiju." "Je na malinách." "Cos to udělal, Pepiku?" ()

Kajislav89

"Tatínek je blbec!" Tato slova by z úst Jana Svěráka nebo Filipa Smoljaka byla určitě rouháním, protože němý Bobeš je další mistrovské dílo geniální autorské dvojice. Klasická konstrukce her DJC (přednáška, hra) tu byla rozbořena, aby byl humor podáván v trochu jiném balení, založeném na úžasném handrkování mezi Prahou a Vídní a dohledávání chybějícího textu, podle míst čitelných pod zátěžemi. Výsledek je skvostný a my můžeme být jen rádi, že jistá Růžena Málková neuměla plovat, protože jinak by asi tahle hra nevznikla. ()

boombang

Hrátky s vypravěčskou perspektivou jsou povedené, avšak humoru je v této hře málo a taky mi tu docela chyběl Čepelka. ()

niska98

Hodně originální nápad. Bezvadný. Hra propojená se seminářem. Humor jak situační tak slovní mi sedí úplně přesně. Fiedler a jeho uspěchané prvenství. Papoušek. Maliny. Grünbach. Bobeš. ()

RafaKrakal

Další absolutně skvělá hra DJC. Postava starého Papouška a především Němý Bobeš v podání Geni Rumleny jsou prostě geniální a jak už se stalo zvykem, zaslouží si tato hra to nejvyšší hodnocení. ()