Zmizení staré dámy

• Velká Británie The Lady Vanishes (více)

VOD (1)

Zmiznutie istej starej pani guvernantnky počas jazdy trans-európskeho rýchliku zapletie mladú ženu (Margaret Lockwood) do mätúcej spleti intríg. Mysteriózna komédia, nakrútená podľa novely Ethel Lina Whiteovej "The Wheel Spins". (POMO)

Madsbender

"Tohle vypadá jako skladiště rekvizit masových vrahů." Skombinovať skrz na skrz typicky britskú komédiu, pametnícku romancu, konšpiračný thriller a vrstviace sa mystérium, to dokáže snáď len Hitchcock. Prvá polhodina, odohrávajúca sa v jednom hotelíku, je čistokrvná komédia bez jednoznačnej hlavnej postavy. Miesto nej tu máme paletu zaujímavých postavičiek, ktoré sa líšia nielen charakterovými črtami či zvykmi a zlozvykmi, ale aj štátnou príslušnosťou. Vzniknutá jazyková bariéra pôsobí efekt Babylonskej veže a je príčinou mnohých sprvu komických, neskôr závažných situácií a problémov. Od začiatku druhej tretiny, teda približne odchodu vlaku, do ktorého sa presúvajú naši "hrdinovia", sa situácia mení. Odrazu je v príbehu prítomná centrálna hrdinka, mladá snúbenica Iris Hendersonová, ktorá sa dostáva vinou podivného vývoja udalostí do prekérnej situácie. Tú ešte komplikuje spomínaná jazyková bariéra ako aj ignorancia postáv či ich rozdielna motivácia konania. Stará dáma, s ktorou sa Iris stretla už v hoteli a neskôr s ňou zdieľa kupé, z ničoho nič zmizne. Podľa všetkého si ju nikto nepamätá - alebo všetci klamú. Sprvu sme presviedčaní, že si Iris starú dámu pod vplyvnom úderu do hlavy len predstavovala, ale čoskoro sa začnú vynárať dôkazy o jej prítomnosti vo vlaku. Zaplieta sa do čoraz väčšej záhady a podivnej konšpirácie zdanlivo bez riešenia... Po celý čas je vo filme prítomný číry suchý britský humor, tak ako ho mám rád. Príbeh je síce pomerne naivný a ku koncu sa mi zdalo, že je príliš zjavne "hraný", ale nadhľad a rafinovaná hitchcockovská prekombinovanosť mu dávajú úplne nový rozmer. Len pre zaujímavosť, prestrelka pri vlaku v závere jasne vzdáva hold klasickým westernom, ktoré sa v tej dobe už slušne rozmohli (a s nimi aj hviezda Johna Waynea) a mám dojem, že sa odohráva v totožných lesných kulisách ako o 21 rokov neskôr slávne Na sever severozápadnou (s ktorou má film spoločný motív tajného spiknutia - žeby Hitch odkazoval sám na seba? To už nechám na vás.). Nechal som sa strhnúť a spolu s hrdinami som rozplietal spiknutie, smial sa o dušu, obhrýzal si nechty pri napínavej scéne na stene vlaku a všimol si klasického Hitchovho camea na nádraží :-) Ak nepočítam Alfred Hitchcock Presents, je toto môj tretí Hitch, a ja som takmer bezvýhradne spokojný. 95% ()

poz3n

Jak vypadaly nejlepší popcornové bijáky ve 30. letech? Přesně takhle. Hitchcock nadčasově kombinuje romantickou komedii s mysteriózním thrillerem a po úvodní půlhodině přichází se zápletkou, za kterou by dal i Liam Neeson všechny svoje dcery k unesení. Celý mix navíc dohromady skvěle funguje, film má spád, není hloupý a ústřední dvojici se dá bez jakýchkoliv problémů fandit. Parádní zábava a spolu s The 39 Steps patrně nejlepší britský Hitch. 9/10 ()

Arsenal83

Hitchcock je zárukou aj v čiernobielom, hoci v USA mu nedôverovali a toto bol prvý komerčne úspešný film v Hollywoode. Až s nostalgiou sa pozerá na bývalých hercov, ktorý majú svoje čaro a gráciu aj bez toho, aby sa museli vyzliekať alebo museli hrať štramáka oplzlými vtipmi. Doba sa posunula aj v kinematografii, zdá sa ale, že skôr smerom do stoky. Hitchcock ale aj tu dokázal, že je majstrom vo svojom žánri. Dokonale buduje napätie, ponúka náznak zločinu, romantiky a psychológie, pričom výborná kombinácia komédie a thrilleru obsahuje veľa typicky ostrovného ostrovtipu. ()

Willy Kufalt

„Nám se nemůže nic stát, jsme Britové.“ Velice příjemné setkání s britskou filmovou klasikou meziválečné éry, k tomu v režii samotného mistra Hitchcocka, který již tenkrát dokázal v malém komorním prostoru rozehrát „velké věci“. Mám rád tyto filmy s podobně napínavými příběhy a historky zasazenými z velké části během jedné cesty ve vlaku. Pátrání po záhadně zmizené dámě uprostřed dlouhé mašiny rozjeté po kolejích probíhá s patřičnou atmosférou plnou tajemství, napětí a všudypřítomného ruchu, ale současně i s výrazným humorem. Díky těmto ingrediencím se jedná o nestárnoucí kousek, jen možná až příliš stojí na snadno zapamatovatelných nečekaných odhaleních, s jejichž vědomím případná repríza pak již nemusí tolik fungovat. [75%] ()

swed

Nejdříve krátké ohlédnutí: 30. léta byla pro Hitche ve znamení svižných thrillerů, okořeněných nadsázkou (krom odvážné "Sabotáže"), romantikou a špionáží. Hrdina, většinou typický představitel střední třídy, je shodou nepravděpodobných okolností donucen podstoupit riskantní cestu za očištěním své pověsti, jež je téměř vždy spjata s bezpečím celého státu. V průběhu dobrodružství dostává naše postava pomoc, a to zpravidla v podobě sympatického protějšku (slovní špičkování a erotické jiskření jsou samozřejmě v ceně). Netřeba zdůrazňovat, že na každém konci čeká nějaká ta akční scéna (za jednoznačně nejzdařilejší považuji famózní bubnovací finále z "Mladého a nezkušeného"). Výše popsaná charakteristika platí i pro "Zmizelou dámu". Film je považován za tvůrčí vrchol Hitchova britského období, což není vůbec přehnané. Uvážíme-li rok vzniku, můžeme mluvit o základech pro moderní thriller - zápletek, točících se okolo podezření, vzniklo od té doby spousta. K nestárnoucímu vyznění přispívá i lehká režie, proto vůbec nevadí, že celému spiknutí přijdete na kloub poměrně rychle. 8/10 ()

• Během práce na tomto filmu se Hitchcock znovu spojil s kameramanem Jackem Coxem, byl to jejich dvanáctý společný film. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)
  • Základem je skutečný příběh ženy, která běhěm Pařížské výstavy v roce 1890 beze stopy zmizí, protože se nakazila morem. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)