Můj život Cuketky

Gilles Paris (kniha)

Céline Sciamma

David Toutevoix

Sophie Hunger

Skvelá rozprávka pre dospelých, ktorú by som však pokojne pustil aj deťom. Animácia je sama o sebe dosť atraktívna, a aj napriek tomu, že ide o vážne téma, myslím, že je zvládnuté tak, aby imponovalo širšiemu vekovému spektru divákov. Atmosféra je super a to aj najmä vďaka skvelým a zaujímavým postavám a ich jednotlivým príbehom. Plus, kratšia stopáž vôbec nie je na škodu. Funguje to akurát.(6.6.2017)

Život není peříčko, a pro osiřelé (či opuštěné) děti vůbec. Zajímavý pohled na toto téma. Kromě Trnkových loutkových filmů jsem asi doposud neviděla nikde tolik psychických pochodů, které z loutek dělají "živé" lidi. Navíc řešící velice aktuální problémy rozpadu rodiny a částečně i imigrace. A to bez jakékoliv hysterie. Trochu mě mrzí volný konec. Ale když se to vezme kol a kol, tak vlastně všechna otevřená témata jsou odfajfknuta a autoři se tak aspoň umně vyhnuli sentimentu v podobě happy endu či tragédie. Prostě život. A stopáž naprosto perfektní.(11.4.2017)

Z Cuketky si uchovám nejspíš vzpomínku na rozpačité tváře maminek maličkých ratolestí, které si bůhvíproč myslí, že každý animáč musí být uzpůsobený tomu nejmladšímu publiku, a pak jsou konfrontované zmínkami o pindíku pana učitele, který rajtuje v paní vychovatelce, nebo velmi nepříjemnými vzpomínkami chovanky dětského domova na smrt svých rodičů. Cuketka ve mě vyvolala velmi rozporuplné dojmy a nemůžu se až tak dalece ztotožnit s velmi slušným hodnocením na ČSFD. Na jedné straně oceňuji nelíbivou, z mainstreamu vybočující výtvarnou stránku, která by slušela svým zneklidňujícím dojmem spíš nějakému hororu, a sedí mi i námět, na druhou stranu mi překáží zjevná přemrštěná naivita, která by se hodila spíš pro myšlení dětí předškolního věku, a celková selankovitost scénáře. I to na pohled rozjívené kápo mezi ústavními dětmi je totiž vlastně uvědomělý a hodný kluk, který by vás rozněžnil, personál ústavu i detektiv jsou vzory ušlechtilosti a zlo je nanicovaté. Můj život Cuketky chce především dojímat a hladit po duši, což mu sice nevyčítám, ale zároveň konstatuju, že to není úplně můj šálek čaje. Celkový dojem: 55 %.(10.1.2018)

Lidský film pro trochu starší děti dokládající, že není vždy nezbytný všudypřítomný boj se zlem, nejsou nutné akční scény, kouzla a tak. Pěkný snímek se dá natočit i poklidně: sem tam vidíme atmosférický delší záběr na celkovou situaci, jindy třebas i prostřih na ptáčky. A to vůbec nemluvím o originálním scénáři a zdařilém výtvarném zpracování.(15.2.2018)

Ma vie de courgette zaujme především neobvykle namíchaným příběhem, který v sobě kombinuje realistickou syrovost, krásnou dětskou naivitu a nemalou dávku optimismu. Toto všechno je úhledně zabaleno do originální a na pohled krásné animace, v níž jako papírový drak Cukety vylétává do výšin dojemný závěr a celkové vyznění snímku.(16.4.2017)

• - Dílo bylo připravováno 2 roky - jeden animátor udělal tři vteřiny za den, za 8 měsíců se připravilo 70 minut filmu v 15 filmových prostředích. Dalších 8 měsíců se přidávala zvuková stopa a složení záběrů na zeleném pozadí. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Bylo použito celkem 54 loutek, každá ve třech různých kostýmech. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)