Raw

• Francie Grave (více)

Justine pochází z vegetariánské rodiny. V šestnácti letech odchází na veterinární školu, kterou studuje její starší sestra. Při jedné z epizod šikany je donucena poprvé v životě pozřít syrové maso. Tato zkušenost ji od základů změní a probudí v křehké dívce spící monstrum. (Film Europe)

Mr.KarlAdler

Do useknutého prstu tak nějak zvláštně plíživě atmosferické, až je člověku víc divně, než když se pak pořádně krvácí. Speciálně úvod s bouračkou a prvními chvílemi na veterině je záběrově splendidní (vzpomněl jsem si na Gaspara Noého). A hlavní herečka svým nevinně úchylným pohledem tak trochu evokuje ženskou verzi Paula Dana - něco podobnýho je samo o sobě výživný. Pak po incidentu s prstíkem mi přijde veškerá stylizace už tolik zaměřená na snahu znechutit, že se původní znepokojivá atmosféra vytrácí a přechází do jakési absurdní, za vlasy přitažené frašky. Zároveň s tím ale překvapivě neubývá humoru, ten zůstává poctivý - a tak nějak francouzsky ukecaný (trochu jak v Intouchables nebo v LOL) - takže s přihlédnutím k tomu, že se Raw vlastně nebere vážně (via LDuk) a ještě stíhá vystrčit diváka z komfortní zóny, je to bon. Jinak bych šel s hodnocením dolů. ()

Tft

Syrově nechutná a skvěle podaná kvalitní režisérská premiéra Julie Ducornau. Stejně tak naprosto skvělá Garance Marillier v hlavní roli, která ve svém výkonu dosahuje na grafu šílenosti (a samozřejmě i kvality) naprostých vrcholů, castingová volba, za kterou by si štáb zasloužil nejedno poklepání po ramenou. Raw je přímočarý, stylově refnerovsky natočený horror o studentce veterinární školy, která tak nějak pomalu zjistí, že je kanibal. Má to v sobě Carrie feeling šmrncnutej Hannibalem z vysoké, nechutnosti jsou ukazovány naplno a i přesto, že se nejedná o úplný gorefest, ve stylu jakým je film natočen ty nechutné scény prostě fungují mnohem lépe než v kde jakém slasheru. Postupné rozpadání mentální pohody hlavní hrdinky je vykresleno tak dobře, že finální odhalení, které má být vrcholem gradace napětí a tajemna slouží už jen jako třešnička na dortu. Zbytek herců trochu zaostává, ale pořád ne natolik aby film brzdili a hlavní trojice sestry a gay spolubydlící funguje tak jak bylo nejspíš zamýšleno. Vizuální stránka filmu je stylová a podtrhuje celkovou atmosféru filmu a že se jedná o poctivě budovanou atmosféru. Docela zvláštní když se nad tím člověk zamyslí, že se vlastně jedná o film, který vykresluje sesterské sblížení skrze nalezení společné záliby. Všechny menší neduhy se dají filmu s klidem odpustit s ohledem na to, že se jedná o první počin režisérky. Poslední dobou se vyrojila spousta skvělých horrorových prvotin a Raw se mezi nimi řadí na přední příčky. 78% ()

Jaro.Krafcik

Jeden z kontroverznejších filmov, nie každý toto dokáže dopozerať. A ja tomu drbnem plný počet. Bol to masaker. Hlavná herečka super výkon. Aj tie nechutnosti boli skvelé. Vadili len dvojité titulky a to anglické, ktoré kvôli francúzskemu jazyku, jednoducho museli byť, škoda. Inak výborne. Zdejšie hodnotenie nechápem , treba už pozerať aj rotten tomatoes 5* ()

haluska11

Paní režisérka musela mít extrémní trauma ze střední a z masa - přinejmenším podobná traumata dokonale zobrazuje. Mladá vegetariánka se v tomto nechutném ženském horroru vydává studovat veterinu. Všechno jde do kopru od chvíle, kdy je v iniciačním rituálu donucena sníst maso... Film je třeba brát s odstupem - nejde o seriózní ani realistický kousek. Zvraty a lekačky jsou povedené, scénář a dialogy jsou na tom o něco hůř. Je to takový typ filmu, který je buď na odpad, anebo na 5/5. Nikdy jsem nic podobného neviděla - snímek je celkem dost alternativní a určitě ne pro každého (vlastně spíš skoro pro nikoho). Jeho šťavnatá bizarnost a originalita mi ale nedovolují ho nemilovat! ()

coscarelli

Ocakavacka "nerve raw " nesplnena. Zanrova trojkombinacia nedotiahnuta, nevyvazena, stojaca na mieste, rovnako ako Julie stojaca na krizovatke , nevediaca rozhodnut sa ktoru cestu sliapat. Podliate par nechutnostami, ktore az tak nechutne niesu, par UG obrazkov, trochu tej prirodzenosti a spinavosti. Najlepsie to vystihuje spickovo podkreslujuca hudba Jima Wiliamsa, ta vie potiahnut za nerv. Justin je hovno vegetarianka :D ()

sedm.1

Na základě jednoho článku, zabývajícím se nejnechutnějšími horory posledních let, jsem se rozhodl jednomu z nich, respektive jedinému, který jsem doposud z oné ankety neviděl, dát šanci a jednalo se tedy právě o Raw, a jelikož to nebylo poprvé, co jsem se v souvislosti s tímto snímkem něco podobného dočetl, říkal jsem si, že by mohlo jít asi o skutečně pořádnou ujetinu a má očekávání byla tudíž vysoká. Každopádně, má vysoká očekávání nebyla ovšem samozřejmě ani zdaleka naplněna, respektive jsem si při závěrečných titulkách pořádně vynadal, jak jsem opět skočil někomu na špek. Ano, o jednu z nejnechutnějších podívaných fakt asi jako jde, ovšem v tom ohledu, že v tom hrají nechutní herci, tvůrci jsou nechutní břídilové a vlastně celý ten film je jen nechutně nudnou slátaninou, která si hraje na něco, na co ani zdaleka nemá. Neuvěřitelně mě tu iritovali veškeré postavy, jejich chování, myšlení, no děsný, sralo mě i to prostředí veterinární školy, vůbec jsem nedával ani ten sociálně syrový vizuál, nebo jak to mám popsat, atmosféra pak na mě působila jako vystřižená z nějakého otravného laciného ártového pekla, no a těch pár náznaků krvavějších efektů mě jako také z oné celkové letargie nevytrhly, respektive si kladu otázku, kde, nebo v čem, jako měla být, či spočívat ta nechutnost, popřípadě nechutnosti? Ne, tento film není ničím jiným, než čirým průserem, otravnou nudou a nafouklou bublinou, která si nezaslouží absolutně žádnou diváckou pozornost. ()

ShimonHoly

Přepálená stopáž, režijně nezvladnutá zápletka hodná Bakalářů a 95% času nezáměrná komedie. Masky aspoň poctivý a lízání bulvy vrcholný. P.S.: přestaňme ve filmech furt gayům přisuzovat, že s holkama chtějí spát, ale jsou jen "zmatený"... ()

666Carnage

Sem tam nějaká ta pěkná nechutnost ale jinak to nebylo nic extra. Bud to bylo braný moc psychologicky a nebo moc jako drama. Ale horor to tedy neni, pokud tedy podle někoho tedy neni horor jen to, že sníte svého spolubydlícího a kus svojí sestry. 55% ()

Sajuska1991

Doprdele, co tohle bylo .... ! asi chápu že to mělo šokovat, a možná tam byl účel nějaké myšlenky, ale sakra to je tak zle natočené, že tě nejenže nepřekvapí, když se papají lidi, ale ani ti z toho není zle, ani tě to vlastně jako nezajímá .... a konec byl tak nějak jistý, a tak trochu ukázal, že žádný závěr nepotřebuje, protože to vlastně ani moc nemělo děj, který by to ukončovalo ..... ()

Azurose

Musím přiznat, že mě začátek filmu příliš nezaujal. Po tom, co se příběh rozproudil, mě film vtáhnul do svého dění a výborně jsem se bavil. Obyčejný coming-of-age film se nekoná, spíše krvavá a nevšední podívaná do životní fáze zvané dospívání. S protagonistkami jsem nesympatizoval, ale i tak jsem jim fandil a čekal, co dalšího se jim přihodí. Snímek nejspíš nebude pro všechny - je v něm hodně krve - ale mix dvou žánrů funguje dobře a může oslovit i jiné cílové skupiny, než bylo zamýšleno. ()

HonzysKISS

Zkombinování veganství a kanibalismu vypadá ve filmu dost dobře. Hlavní postava Justine není špatná a dá se vcelku dobře zaujmout. Málokdy je takhle procházení puberty ve filmu zajímavé. Líbila se mi také hudba, která do snímku moc hezky zapadla. Děj byl přímo fascinující. Ze začátku dobrý, uprostřed zvláštní, na konci celkem supr. I když po zhlédnutí jsem si říkal, jaká je to blbost, tak teď bych se na snímek podíval klidně znovu. ()

F.W.Colqhoun

Medicína není exaktní věda. Uvidíš. Filmy pojednávající slabost pro maso mi byly blízké, o čemž svědčí můj místní nick, vypůjčený od postavy ztvárněné Robertem Carlylem v sympaticky nedokonalém, v jednotlivostech brilantním Ravenous (1999, Antonia Bird - kupodivu též ženská režisérka, bohužel již pozřená všehomírem). Vášnivé masoužroutství, jejž je kanibalismus vyhrocenou variantu, představuje radikální přitakání světu v jeho zkušenosti se vnucující podobě - jako příležitostně krásnému, napínavému, sebestravujícímu se monstru, které nebere zajatce. Raw je fascinující podívaná, která sice s kanibalismem pracuje důsledně netranscendentně, ale vyjadřuje se i tím, co neříká. Hlavní hrdinka Justine se přesunem na veterinu vymaňuje z přísně veganského rodinného prostředí. Uvrhnuta do tribálních poměrů školy, ocitá se ve víru silně formujících vjemů a nezabrzdí u kebabu. Události akcelerují v momentě, kdy si uvědomí, že jisté své libůstky sdílí se starší sestrou. Film, který není hororem, jak se nám někteří snaží namluvit prostě proto, že obsahuje hnusné scény a krev, nelze nechápat jako jeden z nemnohých úspěšných pokusů o dekastraci ženské filmové postavy. Nemá ambici produkovat napětí a děj je jen kulisou pro osobní posun postav. Procitání nevinně, ale ne tuctově vyhlížející Justine, je kořeněno i lehkým humorem, který by nebyl mimo mísu v komerčním filmu pro náctileté. To dodává snímku na vitalitě, který jinak artová kinematografie někdy postrádá. ()

agass

Že půjde o úchylárnu jsem tušil od začátku, ale nemůžu říct, že by mě některý scény nepobavily. Depilace rozkroku končící ustříhnutým prstem je top. Pozn. Garance Marillier podala přesvědčivý výkon. ()

bobstock

Neochutnávejte lidské maso, mohlo by vám zachutnat a stali byste se problémem pro váš vlastní druh. Velice znepokojující studie veteriny. 75% ()