Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

kaylin

Rozhodně to není Woody Allen, který by mě dostal. Ten příběh sám o sobě není špatný, děj má docela dobrý, skoro až nečekaný vývoj, ale v tom allenovském stylu mi to najednou moc nesedělo. Allenova postava mi tam přišla skoro zbytečná a nudně allenovská. Tohle jsou ale čistě mé subjektivní pocity, které mi sledování kazily. ()

swed

Wooody Allen a Diane Keaton po letech opět spolu. Na MMM je vidět, že se všichni zúčastnění bavili a celý film působí dojmem, jako by vznikl jen tak pro radost. Mnoho scén se zdá improvizovaných, režie je uvolněná a kamera nezapře neurotické vlivy. Mezi ústřední dvojicí funguje ta správná chemie a jejich neustálé slovní přestřelky jsou kořením celého filmu. Jediným slabým místem je klíčová zápletka, která se po čase okouká a chybí ji také výraznější vyvrcholení. Přesto se jedná o skvělou Allenovku. 8/10 ()

MarekT

Detektivka, u které komediální skeče hrají stejnou roli? Až do těchto dnů jsem si o tom mohl jen nechat zdát. Glosy Humphreyho Bogarta na sto způsobů nebo sarkastické poznámky Audrey Hepburn v "Šarádě" byly sice fajn, ale nikdy prvky mystérií a cukání koutků nebyly tak dokonale vyvážené a zároveň nepřekážející si, ani "Láska a smrt" nedosáhla takového účinku, ani se nevidím, že je mezi zdejšími uživateli toto dílo tak oblíbené. Nejzábavnější detektivka všech dob, a přitom stejně napínavá jako kterýkoli vybraný Hitchcock. Návrat sympatické Diane Keaton po Woodyho bok se zdařil na výbornou, navíc když si takto dokonale prohodili role - ve starších filmech jsem byl spíše zvyklý, že Woody je ten aktivnější a snaží se rozmotat pomyslnou šnůru, tentokrát tato odpovědnost přešla na druhý břeh. Neméně kvalitně herecké obsazení doplňují také Alan Alda a Anjelica Huston. Odkazy na starší filmy noir (sledování Pojistky smrti, vyvrcholení a'la Dáma ze Šanghaje) sice zaujmou, ale mám pocit, že nějak výraznou roli v příběhu nehrají, chtělo by je to využít důmyslněji. Je to ale jediný zádrhel, který na celku vidím, film si zasluhuje plným právem pět hvězd, už jen proto, že Woody na hokeji se nevidí až tak často (byť si mohl vybrat lepší tým, než jsou Rangers). :-)) "Připomeň mi, ať koupím všechny Wagnerovy desky a půjčím si motorovou pilu." ()

poz3n

Pocta noirovým detektivkám v opačném vizuálním kabátě. Pro Woodyho asi nikdy nebyla na prvním místě dokonalá kamera, lépe řečeno detailně vypiplané kamerové orgie. Nicméně, tahle krimi komedie funguje i tak. Pominu-li ještě kostýmy (prostě šílené hadry z přelomu 80ých a 90ých let), které odkazují k době, jež opravdu nemám rád. První půlka filmu mě tolik nebrala. Postupné rozvíjení teorií a odhalování případu mě ale nenápadně vtáhlo do příběhu a poslední půlhodinu, kdy už se mi zároveň chtělo spát, jsem koukal asi nejpozorněji. K Allenovi jsem si našel vztah přes filmy, které natočil v novém miléniu a vždycky jsem měl určitý problém s jeho nejstarší tvorbou. Tak třeba bude Manhattan Murder Mystery nový krok v našem vztahu. 7/10 ()

Kulmon

Nemůžu si pomoct, ale Woodyho nej partnerka je prostě Diane Keaton. Těm dvěma to spolu šlape. Woody a Diane se ve filmu sešli po dlouhé době, ale je znát že jsou skutečná sehraná dvojka. Woody jako tradiční antihrdina, Diane jako jeho aktivní protipól. Do toho agathochristieovská záhada a klasické allenovské kecy ve stylu: "Nemůžu poslouchat Wagnera, mám nutkání podrobit si Polsko"... Po sérii 80. let, ve kterém mne Woody neohromil, opět návrat k nadprůměru. ()

• Jako obvykle v Allenových filmech, je alespoň jedna z ženských postav spisovatelka. V tomto filmu je to Marcia Fox. (don corleone)
  • V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem